Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

BDDK dan Bankalara Uyarı
BDDK dan Bankalara Uyarı

bddk bankaları uyardı

bddk dan bankalara uyarı geldi

Bazı bankaların konut kredilerinde mevzuata uyulmadığını tespit ettiklerini söyleyen BDDK Başkanı “Konut kredisi lisanslarını iptal edebiliriz” dedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, bazı bankaların pazar payını geliştirmek için şubelerine yüksek hedefler koyduğunu, şubelere yönlendirilen dosyalar için emlak ofislerine promosyonlar verildiğini ve farklı yöntemlerle konut kredisinin tamamının finanse edildiğini belirterek, konut kredisi tahsisinde kurallara uymayan bankaların tespit edilmesi durumunda, belli bir süre konut kredisi lisansı iptaline kadar gidebilecek müeyyidelerin uygulanabileceğini söyledi. Bilgin yaklaşık dört aydır banka bazında takip edilen konut kredileriyle ilgili bir kaç bankada usule uygun olmayan işlemler tespit ettiklerini kaydetti.

GELİRİ DÜŞÜK BÖLGELERDE
Bazı bankaların pazar payını genişletmek için şubelerine çok yüksek konut kredisi satış hedefleri verdiğini tespit ettiklerini söyleyen Bilgin, “Konut kredileri özelinde yılbaşında aldığımız bankalarca kredilerin en fazla yüzde 75’inin finanse edilmesi ve değerlemenin BDDK ve SPK lisanslı gayrimenkul değerleme şirketlerinde yapılma zorunluluğu malum. Bazı bankaların yüzde 75-25 sınırını yüzde 75 konut kredisi vererek, kalan yüzde 25 için ise ya konut kredisi sahibinin eşine konut kredisi vererek ya da ihtiyaç kredisi vererek tamamladıklarını, neticede konut kredisi alan kişinin yüzde 100 finanse edildiğini tespit ettik. İhtiyaç kredilerinde yıl başından 15 Nisan’a kadar yaşanan yüzde 13.5’lik artışın bir nedeni de söz konusu bu muvazaalı işlemlerdir” dedi.

Bilgin, “Bazı bankalarca, emlak ofislerinin şubelere getirdiği, aracılık ettiği dosya adedine bağlı olarak emlakçıların yurtiçi-yurtdışı seyahatlere götürüldüğünü, emlakçılara ticari araçlar hediye edildiği ve başka promosyonlar sağlandığını belirledik” dedi. Bilgin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı gayrimenkul değerleme şirketlerinin yüksek değerlemeyle ekspertiz yaptıklarını, bazı bankaların, bazı emlak ofislerinin ve bazı ekspertiz şirketlerinin özellikle gelir seviyesi düşük bölgelerde, finansal bilgisi yetersiz ve genelde 100-200 bin liralık konut kredilerinde bu uygunsuzlukları yaptıklarını gördük.

BDDK’NIN ŞUBELERİ İNCELEDİĞİNİ HT EKONOMİ OKURLARI BİLİYORDU
HT Ekonomi 14 Mart 2011 tarihinde Merkez Bankası’nın aldığı önlemlere rağmen cari açık probleminin ana nedeni olan kredi artışının hızını kesmemesi nedeniyle BDDK’nın şubeleri mercek altına aldığını okurlarına duyurmuştu.

"YÜKSEK KOMİSYON ALIYORLAR"
Bilgin “Konut kredisi kullananların, diğer bankalara nazaran yüksek komisyon, dosya masrafı ve benzeri hususlara dikkat etmelerinin, kıt kanaat alacakları konutlara verdikleri faiz harici masrafların aslında faiz oranlarını oldukça yüksek seviyelere getirdiğini unutmamalarını diliyorum” diyerek bu ve benzeri konularda banka müşterilerinin BDDK’ya şikâyette bulunmalarını istediklerini söyledi.

BDDK SONUÇLARA ŞUBE HEDEFLERİNDEN ULAŞTI!
Banka ayrımı olmaksızın konut kredisi veren tüm bankalarda benzeri uygulamaların varlığının bire bir ve yerinde tespiti için denetimlerin devam ettiğini, usulsüzlüğün bazı bankalarda mevcut olduğunu söyleyen Bilgin, “BDDK olarak bugüne kadar duruşumuzu bilen bankalarımızın, düzenlemelere aykırılıkların tespiti halinde alacağımız banka bazındaki tedbirleri ve kararları bugünden kabul ettiklerini varsayıyoruz” dedi.

EKSPERTİZDE HİLE VAR
Bilgin, şube açılışından, genel müdür yardımcısı atamasına, rasyo hesaplamalarına kadar bütün bankalarla yakın ilişki içinde olduklarını belirterek, “Özellikle hassas olunan bir konuda, uygulamayı bin bir suretle dolanan bir banka tespit edildiğinde, açık söyleyeyim, belli bir süre konut kredisi verme lisansının iptaline kadar gidilebilir” diye konuştu. Gayrimenkul değerleme şirketlerinin de BDDK ile yeni tanışmış olsalar da, lisans iptaline kadar alınabilecek kararları normal karşılayacaklarını düşündüğünü söyleyen Bilgin, “Doğrudan lisans iptali olur, ekspertizde usulsüzlük istemiyoruz” dedi.


HaberTürk

 

01.06.2011

Etiketler : konut kredileri , bddk açıklaması , emlak , emlak haber , emlak haberleri , gayrimenkul , gayrimenkul haber , gayrimenkul haberleri , gayrimenkul kulisi yayında , konut , konut haber , konut haberleri , emlak ve gayrimenkul


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Tüketici kredileri 15-22 Kasım tarihleri arasında 981 milyon TL artışla 242 milyar 50 milyon TL düzeyine yükseldi. Konut kredilerinin 316 milyon TL artışla 108 milyar 62 milyon TL'ye yükseldiği bu dönemde, taşıt kredileri 12 milyon TL artışla 8 milyar 336 milyon TL oldu. Merkez Bankası'nın Haftalık Para ve Banka Bülteni'ne göre 15-22 Kasım tarihleri arasında toplam tüketici kredileri 981 milyon TL

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Konutların yarısı krediyle alındı! İşte konut kredileri... Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, bu konutların yarıya yakınında kredi kullanıldı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de 2013 yılının 9 ayında yurt içinde kullanılan toplam konut kredileri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,9 artarak 106 milyar 77 milyon 66 bin liraya ulaştı.

Bankadan konuta faiz freni

Bankadan konuta faiz freni

Konut piyasasında yaz döneminde azalan satışlara bankalar da darbe vurdu. Finans kurumlarının faizleri sürekli artırması tüketicileri kararsızlığa itti. Bankaların bir ay içinde faiz oranlarını ortalama 0.05 puan artırdığı görüldü. Faiz artışı konusunda birbirleriyle yarışan bankalar, bir ayda üç kez üst üste kredi taksitlerine zam yapmış oldu. Finansbank eylülde bir hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirdi. Onu Albarakatürk izledi. Banka, ekimde faiz oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu.

Uzun vadede İstanbul birinci! 5 yılın altında kredi rağbet görmüyor.

Uzun vadede İstanbul birinci! 5 yılın altında kredi rağbet görmüyor.

Konut kredilerinde İstanbul'daki başvurularda kredi vadelerinin daha uzun olduğu ortaya çıktı. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkan Yardımcısı Özlem Gökçe, konut kredilerinin aylık ortalama faiz oranının, geçen yılın üçüncü çeyreğinden itibaren yüzde 1'in altına düştüğünü söyledi.Konut kredilerinde en çok 5-10 yıllık vadelerin tercih edildiğine dikkati çeken Gökçe, ödeme gücüne göre aylık taksitlerin çok yüksek olması nedeniyle 5 yılın altındaki kredilere rağbet olmadığını belirtti.

En az konut kredisi Van’da kullanıldı

En az konut kredisi Van’da kullanıldı

Türkiye genelinde konut kredileri yüzde 16 büyürken, 60 il yüzde 19 ile kredi kullanımında ortalamanın üzerinde büyüme gösterdi. Konut Kredisi Piyasasına Bakış 2012 Yıl Sonu Raporu’na göre, İstanbul, Ankara, Antalya gibi kredi hacmi yüksek olan büyük şehirlerin büyüme hızı yüzde 13 ile ortalamanın altında kalırken Doğu’nun gelişenleri Bingöl, Muş, Erzincan ve Diyarbakır büyümede başı çekti. Kişi başına düşen konut kredisi tutarının en yüksek olduğu il Ankara

Bankanızdan alacağınız var

Bankanızdan alacağınız var

konut KREDİSİ KULLANANLAR İPOTEK FEK ÜCRETİNİ VERMEYİN "Ödediğim krediden ipoteğin kaldırılması için banka ipotek fek ücreti istiyor" diyen tüketicilerin şikayetleri üzerine Av. Sercan Sakallı "İpotek fek ücretini vermeyin. Eğer daha önce ödeme yaptıysanız bedel iadesi alın" diyerek tüketicileri sevindirecek haber verdi. Bankacılık sisteminde sıkça gündeme gelen ipotek kaldırma ücretine ilişkin Av. Sakallı şu açıklamalarda bulundu: "konut kredisinden kaynaklanan borcunu ifa etmiş bir tüketici için ipoteğin kaldırılmasını talep etmek bir haktır.

Yeniden yapılandır'ma' faizi

Yeniden yapılandır'ma' faizi

Yeniden yapılandır'ma' faizi Konut kredilerinde faizlerin yüzde 1'in altına düşmesi "yeniden yapılandırma" furyası başlattı. Ancak bankalar kredisini yapılandırmak isteyene yüksek faizle ceza veriyor Sabah'tan Seda Tabak'ın haberine göre konut alan vatandaş faiz oranlarının düşmesine sevinemedi. Yeniden yapılandırmaya yanaşmayan bankalar iyiden iyiye faturayı tüketiciye çıkarmaya başladı. Mevcut faiz oranını uygulamamakta direnen bankalar, kredisini yeniden yapılandırmak isteyen müşteriye fahiş oranlar

Konut Kredilerine Rekor Talep

Konut Kredilerine Rekor Talep

Konut Kredilerine Rekor TalepKonut kredilerinde kış ortasında bahar rüzgarları esiyor. Kredi faizlerindeki düşüş, konut kredilerine olan ilgiyi artırdı. Öyle ki bu artış kasım ayında yüzde 65'le zirveye ulaştı. Uzmanlar, ev almayı düşünlere, konut fiyatlarını da göz önünde bulundurarak, hesap yapmasını tavsiye ediyor. Faizler aylık 0,80'in altına düştü... Konut kredisi talebiyle bankaların kapısını çalanların sayısı arttı. Yaklaşık rakamlarla, 5 yıl vadeli 100 bin liralık bir konut kredisinin aylık taksiti geçen yıl aralık ayında 2 bin 300 lira

Konut kredilerinde kış ortasında bahar rüzgarları esiyor.

Konut kredilerinde kış ortasında bahar rüzgarları esiyor.

Kredi faizlerindeki düşüş, konut kredilerine olan ilgiyi artırdı. Öyle ki bu artış kasım ayında yüzde 65'le zirveye ulaştı. Uzmanlar, ev almayı düşünlere, konut fiyatlarını da göz önünde bulundurarak, hesap yapmasını tavsiye ediyor. Faizler aylık 0,80'in altına düştü...Konut kredisi talebiyle bankaların kapısını çalanların sayısı arttı. Yaklaşık rakamlarla, 5 yıl vadeli 100 bin liralık bir konut kredisinin aylık taksiti geçen yıl aralık ayında 2 bin 300 lirayı bulurken, bu yıl 2 bin 100 olarak hesaplanıyor. Bu rakamlarla özetlenebilecek fark,

Kentsel dönüşüm sayesinde mortgage hareketlenecek

Kentsel dönüşüm sayesinde mortgage hareketlenecek

Kentsel dönüşüm sayesinde mortgage hareketlenecek Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven, 2012'de konut kredilerinin yüzde 12'lik bir büyüme ile yılı yaklaşık 80 Mmilyar TL olarak kapamasını beklediklerini dile getirdi. Kentsel dönüşümün mortgage sektörüne bir hareket kazandıracağını anlatan Güven,

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :