Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Gayrimenkulde Kredi Transferi Rekor Kırdı
Gayrimenkulde Kredi Transferi Rekor Kırdı

Konutta kredi transferi rekor kırdı konut kredilerinde yapılandırma bankalar da konut kredi rekabetini hızlandırdı.

     Konut finansmanı şirketi DD Mortgage Genel Müdürü Murat Aysan, 2009'un son çeyreğinde konut kredilerinde 8-10 milyar liralık rekor yeni kontrat yapıldığını gördüklerini belirterek, “Bunun 6 milyar lirasının transfer ve yeniden yapılandırma kredileri olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Murat Aysan, 2009'un başında yüksek olan konut kredisi faizlerinin zamanla düştüğünü ve bugüne kadar Türkiye'de hiç görmedikleri faiz oranlarına gelindiğini belirtti.

     2009'un ekonomik olarak zor bir yıl olduğunu ve insanların alım kararı vermediklerini ifade eden Aysan, “2006-2007-2008 döneminde yıllık ortalama 15 milyar liralık yeni konut kredisi verildiğini görüyoruz. Kabaca yılda ortalama 250 bin müşteri, yeni ev alan ve kredisini transfer eden dahil, 15 milyar liralık yeni kredi kullanıyordu. Bu rakam son çeyrekte yukarı gitmeye başladı. 2009'un 9 ayında konut kredilerinde yaklaşık 13 milyar liralık bir işlem yapılırken, son çeyrekte 8-10 milyar liralık rekor yeni kontrat yapıldığını görüyoruz” dedi.
Aysan, bunun 6 milyar lirasının transfer ve yeniden yapılandırma kredileri olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

Bugünkü ekonomik ortamda bu kadar alışveriş olmadığını söyleyen Aysan, son çeyrekte kredilerin rekor artışını şöyle açıkladı:

“Bu krediler iki nedenden arttı; bir yandan daha önceden kullandırılan konut kredisi kendi bankasında yeniden yapılandırmaya uğruyor ve banka yeniden kontrat açıyor ya da başka bir finansal kuruluşa transfer oluyor. Faizlerin düşmesiyle insanlar daha önce kullandıkları kredileri bir kuruluştan başka bir kuruluşa veya aynı kuruluş içinde yeniden yapılandırmaya götürdü. Bu iş yoğun biçimde son dönemde yapıla geliyor. Ağırlıklı olarak ekim-kasım-aralık aylarında yoğun olarak yapıldı. Ocak ayında ise kredi transferleri yada yeniden yapılandırma işlemleri önemli ölçüde azalmış durumda.”

22 MİLYAR LİRA

    2009'da yeniden yapılandırma ve yeni verilen kredilerle konut kredilerinde toplam tutarın rekor kıracağını söyleyen Aysan, “2009'da toplamda 22 milyar liraya yakın bir rakam olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Murat Aysan, anormal faiz oranları olan, vadesi 48 aydan uzun kalmış veya vadesini uzatmak isteyenler ve borç tutarı 60 bin liranın üzerinde olan müşteriler için kredi transferinin ekonomik olarak cazip olduğunu, diğer müşteriler için ise çok cazip görünmediğini söyledi.
Konutta en kötü ayların ocak ve şubat ayları olduğunu, sezonun martta açıldığını ifade eden Aysan, “Şubat ayında bütün hazırlıklarımızı tamamlarız, rekabet faizleri günceller, yeni ürünler çıkarırız. Haziranın ortasında kadar bu gider. Temmuz, ağustos ölü geçer, eylülden itibaren tekrar yukarı gider. Mart, nisan, mayıs ve ekim, kasım, aralık bizim en iyi aylarımızdır” diye konuştu.

Aysan, DD Mortgage olarak konut kredisinde 5 yıllık faiz oranlarının yüzde 0,95, 10 yıllık faiz oranlarının da yüzde 0,99 olduğunu kaydetti.

“UYGULAMA KAPSAMINDA 3. VE 4. ÇEYREKTE BÜYÜK HAREKETLİLİK YAŞANDI”

Halkbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru da daha önceki dönemlerde diğer finansman kuruluşlarından konut kredisi kullanan tüketicilerin kredilerini, Halkbank'a taşıyabildiğini, uygulama kapsamında 2009 yılının 3. ve 4. çeyreğinde büyük hareketlilik yaşandığını belirtti.

    Kuru, “Düşen faiz oranlarından faydalanmak isteyen Konut Kredisi kullanmış müşteriler, kalan anapara ve vadeleri üzerinden fiyatlama revizesi istemekteler. Kullanılan bu krediler arasında faizlerin yüksek olduğu dönemlerde borçlanan müşterilerimiz sayısı çoğunlukta oluyor. Başka finans kurumlarından konut kredisi kullanmış tüketiciler, Bankamız cazip cari oranlarından kredi ödemelerine devam etmek istiyorlar” dedi.

Halkbank'ın 2009'un ekim ayında yaptığı ve halen devam eden indirimle konut kredisinin aylık faiz oranını 36 ay vadede yüzde 0,88, 37–60 ay arası vadede yüzde 0,92, 61–120 ay arası vadede yüzde 0,95 olduğunu anımsatan Kuru, “Ayrıca, kamu çalışanları, emekliler ile maaşlarını Halkbank aracılığıyla alan müşterilerimizin, diğer finansman kuruluşlarından kullanmış oldukları konut kredilerini masrafsız Bankamıza taşıyabilmeleri amacıyla, Bordro 24 Transfer Konut Kredisi ürünümüzün aylık faiz oranını 144 ay vade için yüzde 0,99, komisyon oranını 0 olarak belirledik” diye konuştu.....

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı

10.06.2011

Etiketler : konut , konut , kredi , kredi yapılandırma , gayrimenkul , gayrimenkul kredi yapılandırma , gayrimenkul kredileri , konut kredileri , konut kredi haberleri , gayrimenkul kredi haberleri , emlak haberleri , konut kredi haberi , konut kredi re finansman


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

komisyonsuz konut kredisi ziraat konut kredisi Ziraat Bankası istihbarat ve haberleşme ücreti (komisyon) tahsil edilmeden kullandırılabilecek 'Komisyonsuz Konut Kredisi' kapsamında tüketiciler konut kredisi başvurusu yaparak hayallerindeki konuta sahip olabiliyor. Komisyonsuz konut kredisi uygulaması kapsamına Transfer Kredisi, Bireysel İşyeri Kredisi ve İnşaat Tamamlama Kredisi ürünleri de girmektedir.

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

- Markette çalışan genç, konut kredisi çektiği bankanın kendisinden haksız yere kestiğini öne sürdüğü 3 bin 365 TL’lik dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücretini tahsil etmek için tüketici mahkemesine müracaat etti. Mahkemenin ‘banka, haksız şekilde tahsil ettiği parayı iade etmeli’ kararına rağmen banka şubesi ödemeye yanaşmayınca, market çalışanı gencin avukatı icra yoluyla parayı tahsil etti.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

Aralık ayı ilk haftasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarında değişiklik gitmeyerek, repo–ters repo pazarı faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarını sabit tutmuştu. Kurulun döviz kurundaki değişkenliğe bağlı olarak bir süre daha hedeflenen enflasyon rakamlarının üzerinde bir seyir izleneceğini açıklamıştı. Merkez Banksı tahminler yüzde 6.8 iken 2013 yılı yüzde 7.4 ile kapatıldı.

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

Yılın son ayına özel düşük faizli kampanya başlattıklarını dile getiren TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, yeni yılı yeni evlerinde karşılamak isteyen herkesi bu avantajdan yararlanmak için TEB şubelerine davet etti. Mendi, "Uygun koşullarla ev sahibi olmak isteyen müşterilerimize, düzenlediğimiz kampanyalarla birçok farklı ödeme alternatifi sunuyoruz" dedi

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Tüketici kredileri 15-22 Kasım tarihleri arasında 981 milyon TL artışla 242 milyar 50 milyon TL düzeyine yükseldi. Konut kredilerinin 316 milyon TL artışla 108 milyar 62 milyon TL'ye yükseldiği bu dönemde, taşıt kredileri 12 milyon TL artışla 8 milyar 336 milyon TL oldu. Merkez Bankası'nın Haftalık Para ve Banka Bülteni'ne göre 15-22 Kasım tarihleri arasında toplam tüketici kredileri 981 milyon TL

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Konutların yarısı krediyle alındı! İşte konut kredileri... Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, bu konutların yarıya yakınında kredi kullanıldı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de 2013 yılının 9 ayında yurt içinde kullanılan toplam konut kredileri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,9 artarak 106 milyar 77 milyon 66 bin liraya ulaştı.

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Konut finansmanı kullanmayı düşünen tüketicilerin aklındaki en kritik soruların başında tapu işlemlerinde ekstra bir ücretin ödenip ödenmediği geliyor. Tüketiciler için ciddi ek maliyet oluşturabilecek bu ticari alım-satım işleminde banka ile alıcı arasında özel bir satış sözleşmesi düzenlenerek, ek tapu masraflarının önüne geçiliyor. Böylece konut finansmanını tercih edenler

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası 'erken ödeme tazminatı'nı tamamen bitirmedi. Bankalar, sabit faizli konut kredilerinde tüketiciden kapama tazminatı isteyebilecek.,NULL,Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası'ndaki son dakika önergesi kafaları karıştırdı. Önergeyle tasarıdan çıkarılan "Bankalar erken ödeme tazminatı alır" maddesi yanlış algılandı. Söz konusu değişiklik ihtiyaç kredileri ve değişken faizli konut kredisini kapsıyor.

Kredi alacaklara önemli haber

Kredi alacaklara önemli haber

Tasarı yasalaşırsa, yapı şirketi, ön ödemeli konut satışına başlamadan önce bina tamamlama sigortası yaptıracak, sigorta şirketi mali yapıyı yetersiz görürse, teminat vermeyecek. BANKA kredilerinden sigorta zorunluluğu kalkıyor, maketten konut satışına bina tamamlama sigortası geliyor. Alt komisyonlardan geçerek bu hafta Meclis gündemine gelecek olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı, sigorta ile ilgili de köklü düzenlemeler içeriyor.

Bankadan konuta faiz freni

Bankadan konuta faiz freni

Konut piyasasında yaz döneminde azalan satışlara bankalar da darbe vurdu. Finans kurumlarının faizleri sürekli artırması tüketicileri kararsızlığa itti. Bankaların bir ay içinde faiz oranlarını ortalama 0.05 puan artırdığı görüldü. Faiz artışı konusunda birbirleriyle yarışan bankalar, bir ayda üç kez üst üste kredi taksitlerine zam yapmış oldu. Finansbank eylülde bir hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirdi. Onu Albarakatürk izledi. Banka, ekimde faiz oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :