Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Konutta faiz 3 ayda yarım puan indi
Konutta faiz 3 ayda yarım puan indi

 

Mart ayından bu yana faizlerdeki artış 0.50 puanı buldu. Ancak asıl artış yılın ikinci yarısında bekleniyor. ÖnceMerkez Bankası ardından BDDK’nın aldığı kredileri daraltmaya yönelik önlemler sonucunda bankalar konut kredi faizlerinde düğmeye bastı. 
 
Garanti 0.05 puan yükseltti 
 
Gayrimenkul sektörünün uzmanları ve duayenlerinin bu konudaki tüm itirazlarına rağmen, bankalar ‘Merkez Bankası yeni kararlar alırsa onu izleriz’ mesajı vererek faizlerdeki artışın sürebileceğini anlatıyor.Haziranda faizlerdeki son adımı Garanti Bankası attı, banka konut kredisinde aylık tabela faiz oranını 120 ay vadede yüzde 1.09’dan yüzde 1.14’e çekti. Sektörde mart ayından bu yana konut faizlerindeki artış 0.50 puanı buldu. Söz konusu artış 100 bin liralık bir kredinin aylık taksitleri asgari 400 lira kadar yükselterek. konut alıcısının gözünü korkuttu ve konut kredisi pazarı yavaşladı. Bankacılık sektöründe halen 120 ay vadede ortalam faizler yüzde 0.89 ile yüzde 1.49, 60 ay vadede ise yüzde 0.83 ile yüzde 1.39 aralığında bulunuyor.
 
Yüzde 1’in üzeri normal
 
Türk Ekonomi Bankası Satış Direktörü Tuğbay Kumoğlu, konut kredilerinde faizlerin 120 ay vadede yüzde 1’lerin üzerine çıktığına dikkat çekerek, “Piyasada oluşan iç borçlanma faizi gösterge bonosunun faizi, yurtdışı piyasalardaki faize bakılıdığında, bunun normal olduğunu görüyorsunuz” dedi. Kumoğlu, “Faizler yüzde 1.30-1.40 bandına gider mi? Buna şöyle bakmak lazım, bütün kredi faizleri aslında bir sonuçtur” şeklinde konuştu.
 
Tüketicinin kredi ihtiyacı çoğaldı
 
ING Mortgage Barometre’nin Mayıs 2011 sonuçları, yükselişteki kredi faizlerinin alım kararlarını etkilediğini ortaya koydu. Gelecekte konut almayı düşünenlerin mayısta yüzde 68’i alım kararını erteledi. Araştırmaya göre, tüketicinin kredi ihtiyacı da artıyor, konut alımında kullanılacak kaynakların başında yüzde 66’lık bir oranla kredi geliyor. Bu oran ocakta yüzde 57, şubatta yüzde 59 seviyesindeydi. Ortalama olarak 75 aylık vade ile ev kredisi tercih edilirken, alınması düşünülen ev fiyatı ortalama 105 bin TL ayrılıyor.
 
Büyümede % 3 düşüş var
 
Akbank Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, konut kredi pazarının 2011 yılı birinci çeyreğinde yüzde 8 büyüyerek 62 milyar liraya ulaştığını, pazarın 2010 yılının son çeyreğinde ise yüzde 11 büyüdüğü dikkate alındığında, büyüme hızında yavaşlamadan bahsedilebileceğini kaydetti.
 
Kaynak Bugün Gazetesi

29.06.2011

Etiketler : konut kredi , BDDK , gayrimenkul kredi , kredi faizi , kredi ile konut , merkez bankası


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

komisyonsuz konut kredisi ziraat konut kredisi Ziraat Bankası istihbarat ve haberleşme ücreti (komisyon) tahsil edilmeden kullandırılabilecek 'Komisyonsuz Konut Kredisi' kapsamında tüketiciler konut kredisi başvurusu yaparak hayallerindeki konuta sahip olabiliyor. Komisyonsuz konut kredisi uygulaması kapsamına Transfer Kredisi, Bireysel İşyeri Kredisi ve İnşaat Tamamlama Kredisi ürünleri de girmektedir.

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

- Markette çalışan genç, konut kredisi çektiği bankanın kendisinden haksız yere kestiğini öne sürdüğü 3 bin 365 TL’lik dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücretini tahsil etmek için tüketici mahkemesine müracaat etti. Mahkemenin ‘banka, haksız şekilde tahsil ettiği parayı iade etmeli’ kararına rağmen banka şubesi ödemeye yanaşmayınca, market çalışanı gencin avukatı icra yoluyla parayı tahsil etti.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

Aralık ayı ilk haftasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarında değişiklik gitmeyerek, repo–ters repo pazarı faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarını sabit tutmuştu. Kurulun döviz kurundaki değişkenliğe bağlı olarak bir süre daha hedeflenen enflasyon rakamlarının üzerinde bir seyir izleneceğini açıklamıştı. Merkez Banksı tahminler yüzde 6.8 iken 2013 yılı yüzde 7.4 ile kapatıldı.

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

Yılın son ayına özel düşük faizli kampanya başlattıklarını dile getiren TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, yeni yılı yeni evlerinde karşılamak isteyen herkesi bu avantajdan yararlanmak için TEB şubelerine davet etti. Mendi, "Uygun koşullarla ev sahibi olmak isteyen müşterilerimize, düzenlediğimiz kampanyalarla birçok farklı ödeme alternatifi sunuyoruz" dedi

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Tüketici kredileri 15-22 Kasım tarihleri arasında 981 milyon TL artışla 242 milyar 50 milyon TL düzeyine yükseldi. Konut kredilerinin 316 milyon TL artışla 108 milyar 62 milyon TL'ye yükseldiği bu dönemde, taşıt kredileri 12 milyon TL artışla 8 milyar 336 milyon TL oldu. Merkez Bankası'nın Haftalık Para ve Banka Bülteni'ne göre 15-22 Kasım tarihleri arasında toplam tüketici kredileri 981 milyon TL

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Konutların yarısı krediyle alındı! İşte konut kredileri... Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, bu konutların yarıya yakınında kredi kullanıldı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de 2013 yılının 9 ayında yurt içinde kullanılan toplam konut kredileri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,9 artarak 106 milyar 77 milyon 66 bin liraya ulaştı.

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Konut finansmanı kullanmayı düşünen tüketicilerin aklındaki en kritik soruların başında tapu işlemlerinde ekstra bir ücretin ödenip ödenmediği geliyor. Tüketiciler için ciddi ek maliyet oluşturabilecek bu ticari alım-satım işleminde banka ile alıcı arasında özel bir satış sözleşmesi düzenlenerek, ek tapu masraflarının önüne geçiliyor. Böylece konut finansmanını tercih edenler

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası 'erken ödeme tazminatı'nı tamamen bitirmedi. Bankalar, sabit faizli konut kredilerinde tüketiciden kapama tazminatı isteyebilecek.,NULL,Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası'ndaki son dakika önergesi kafaları karıştırdı. Önergeyle tasarıdan çıkarılan "Bankalar erken ödeme tazminatı alır" maddesi yanlış algılandı. Söz konusu değişiklik ihtiyaç kredileri ve değişken faizli konut kredisini kapsıyor.

Bankadan konuta faiz freni

Bankadan konuta faiz freni

Konut piyasasında yaz döneminde azalan satışlara bankalar da darbe vurdu. Finans kurumlarının faizleri sürekli artırması tüketicileri kararsızlığa itti. Bankaların bir ay içinde faiz oranlarını ortalama 0.05 puan artırdığı görüldü. Faiz artışı konusunda birbirleriyle yarışan bankalar, bir ayda üç kez üst üste kredi taksitlerine zam yapmış oldu. Finansbank eylülde bir hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirdi. Onu Albarakatürk izledi. Banka, ekimde faiz oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu.

Ev kredisini erken kapatan yüzde 2 tazminat ödeyecek

Ev kredisini erken kapatan yüzde 2 tazminat ödeyecek

Bankadan kredi çekerek bir ev aldınız, kira öder gibi taksit taksit borcunuzu ödemeye başladınız. Ancak bir süre sonra elinize toplu para geçti ve kredi borcunu kapatmak için bankanın yolunu tuttunuz. Artık borç kapatmak bu kadar kolay değil, çünkü borcunuzu sözleşmedeki vade tarihinden önce kapatmak istediğiniz için bankaya ‘erken ödeme tazminatı’ ödemek zorundasınız. Bu rakam da, ödenen tutarın yüzde 2’sine denk geliyor.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :