Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Konut kredisi çekenler DİKKAT
Konut kredisi çekenler DİKKAT

 

10 günde faizler yüzde 0.83'ten yüzde 1'leri geçti. Bankalar, temmuz ayının ilk haftasından itibaren konut kredi faizlerinde düğmeye bastı. Ortalama yüzde 0.83'de olan kredi faizleri bir anda yüzde 1'lerin üzerine çıktı. Kredisini 10 gün önce almayan, 100 bin liralık kredide en az 12 bin TL'lik ek maliyete katlanmak zorunda kaldı. Faizdeki hızlı tırmanışa tepki gösteren profesyoneller, "Ortadireğin ev umudu kırıldı" yorumunu yaptı.
 
Buraya kadar dayandı
 
İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, bugüne kadar rekabet nedeniyle maliyet artışlarını, kâr marjları daralmasına rağmen faizlere yansıtmayan bankaların, Merkez Bankası ve BDDK'nın son aldığı tedbirlerden sonra dayanacak noktaları kalmadığını belirtti. Bali "Son verilere göre banka kârlarında yüzde 20 düşüş var. Zorunlu karşılık oranları artırıldı ama bunlara faiz verilmediği için bankaların maliyetini artıran, sermaye yeterliliğini aşağı çeken bir unsur bu. Aynı seviyeye getirmek için kredi tarafında aktiflerin fiyatını artırmak zorundasın. Bankalar buraya kadar dayanabildi" dedi.
 
İkinci eli daha çok etkiler
 
Ancak faizlerdeki artış tüketici derneklerinin de emlak sektörü profesyonellerinin de tepkisini çekti. Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Emlak Kurulu Başkanı Salim Taşçı, kredi faizlerinin artmasının, dört-beş yıldır ivme kazanan inşaat sektöründe büyük oranda yavaşlamaya sebep olacağını belirterek şunları söyledi: "Cari açığın sıfır riskli inşaat sektörü, faizlerin artmasıyla kayıtdışı hareketlenmelere kayabilir. Kredi faizlerinin yükselmesiyle bir zaman sonra, ikinci el satışlarında da durgunluk baş gösterecektir."
 
30 yıl vadeye 10 bin kişi başvurdu
 
Kredi faizlerinin artmasıyla birlikte yükselen taksit miktarları tüketiciyi, 30 yıl vadeli kredilere yöneltti. Şeker Finans Mortgage'in ilk kez başlattığı ve sektördeki en uzun vadeli konut kredisine 1 ay içinde 10 bin kişi başvurdu. Temmuzun ilk haftasında bin kişinin kredisi onaylandı. Konya'dan Hatay'a pek çok Anadolu ilinden gençlerin ve ilk evini alacak çiftlerin yoğun talep gösterdiği kredide aylık faiz oranı 10 yıllık kredideki gibi yüzde 0.99. 
 
Artış hangi krediyi ne kadar etkiler?
 
50 bin liralık krediyi 120 ay vadede alacak olan bir tüketici yüzde 0.83 faizle aldığında aylık taksidi 660 lira, yüzde 0.95 ile 700 lira, yüzde 1 ile aldığında ise 717 lira taksit ödemesi gerekiyor. 100 bin liralık krediyi 120 ay vadede alacak olan tüketici ise yüzde 0.83 faizle aldığında aylık taksidi 1319 lira, yüzde 0.95 ile aldığında 1400 lira, yüzde 1 ile aldığında ise 1404 lira taksit ödüyor.
 
Kaynak Bugün Gazetesi

14.07.2011

Etiketler : konut kredi , konut kredi faizleri , 30 yıl vadeli kredi


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

komisyonsuz konut kredisi ziraat konut kredisi Ziraat Bankası istihbarat ve haberleşme ücreti (komisyon) tahsil edilmeden kullandırılabilecek 'Komisyonsuz Konut Kredisi' kapsamında tüketiciler konut kredisi başvurusu yaparak hayallerindeki konuta sahip olabiliyor. Komisyonsuz konut kredisi uygulaması kapsamına Transfer Kredisi, Bireysel İşyeri Kredisi ve İnşaat Tamamlama Kredisi ürünleri de girmektedir.

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

- Markette çalışan genç, konut kredisi çektiği bankanın kendisinden haksız yere kestiğini öne sürdüğü 3 bin 365 TL’lik dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücretini tahsil etmek için tüketici mahkemesine müracaat etti. Mahkemenin ‘banka, haksız şekilde tahsil ettiği parayı iade etmeli’ kararına rağmen banka şubesi ödemeye yanaşmayınca, market çalışanı gencin avukatı icra yoluyla parayı tahsil etti.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

Aralık ayı ilk haftasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarında değişiklik gitmeyerek, repo–ters repo pazarı faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarını sabit tutmuştu. Kurulun döviz kurundaki değişkenliğe bağlı olarak bir süre daha hedeflenen enflasyon rakamlarının üzerinde bir seyir izleneceğini açıklamıştı. Merkez Banksı tahminler yüzde 6.8 iken 2013 yılı yüzde 7.4 ile kapatıldı.

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

Yılın son ayına özel düşük faizli kampanya başlattıklarını dile getiren TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, yeni yılı yeni evlerinde karşılamak isteyen herkesi bu avantajdan yararlanmak için TEB şubelerine davet etti. Mendi, "Uygun koşullarla ev sahibi olmak isteyen müşterilerimize, düzenlediğimiz kampanyalarla birçok farklı ödeme alternatifi sunuyoruz" dedi

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Tüketici kredileri 15-22 Kasım tarihleri arasında 981 milyon TL artışla 242 milyar 50 milyon TL düzeyine yükseldi. Konut kredilerinin 316 milyon TL artışla 108 milyar 62 milyon TL'ye yükseldiği bu dönemde, taşıt kredileri 12 milyon TL artışla 8 milyar 336 milyon TL oldu. Merkez Bankası'nın Haftalık Para ve Banka Bülteni'ne göre 15-22 Kasım tarihleri arasında toplam tüketici kredileri 981 milyon TL

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Konutların yarısı krediyle alındı! İşte konut kredileri... Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, bu konutların yarıya yakınında kredi kullanıldı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de 2013 yılının 9 ayında yurt içinde kullanılan toplam konut kredileri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,9 artarak 106 milyar 77 milyon 66 bin liraya ulaştı.

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Konut finansmanı kullanmayı düşünen tüketicilerin aklındaki en kritik soruların başında tapu işlemlerinde ekstra bir ücretin ödenip ödenmediği geliyor. Tüketiciler için ciddi ek maliyet oluşturabilecek bu ticari alım-satım işleminde banka ile alıcı arasında özel bir satış sözleşmesi düzenlenerek, ek tapu masraflarının önüne geçiliyor. Böylece konut finansmanını tercih edenler

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası 'erken ödeme tazminatı'nı tamamen bitirmedi. Bankalar, sabit faizli konut kredilerinde tüketiciden kapama tazminatı isteyebilecek.,NULL,Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası'ndaki son dakika önergesi kafaları karıştırdı. Önergeyle tasarıdan çıkarılan "Bankalar erken ödeme tazminatı alır" maddesi yanlış algılandı. Söz konusu değişiklik ihtiyaç kredileri ve değişken faizli konut kredisini kapsıyor.

Bankadan konuta faiz freni

Bankadan konuta faiz freni

Konut piyasasında yaz döneminde azalan satışlara bankalar da darbe vurdu. Finans kurumlarının faizleri sürekli artırması tüketicileri kararsızlığa itti. Bankaların bir ay içinde faiz oranlarını ortalama 0.05 puan artırdığı görüldü. Faiz artışı konusunda birbirleriyle yarışan bankalar, bir ayda üç kez üst üste kredi taksitlerine zam yapmış oldu. Finansbank eylülde bir hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirdi. Onu Albarakatürk izledi. Banka, ekimde faiz oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu.

Dolar fırladı konut kredsinde oranlar arttı

Dolar fırladı konut kredsinde oranlar arttı

emmuz ayında 5 gün içinde konut kredisi faiz oranlarını 2 kez yükselten Denizbank da konut kredisi faiz oranlarını 0.05 puan yükselttiğini açıkladı. Bankanın15 Temmuz'da 60 ayda % 0.89, 120 ayda ise %0.94 olan oranları, Ağustos ayı son haftasında 60 ayda % 0.94'e 120 ayda ise % 0.99'a kadar yükseldi. Yapılan artışla beraber 100 bin TL 120 ay vadeli konut kredisinin aylık taksiti konut kredisi hesaplama yapıldığında 1.393 TL'den 1.428 TL'ye ulaştı. Toplamda ödenecek faiz ise 4.126 TL arttı.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :