Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Yılın ikinci yarısında kredi almak daha zor olacak
Yılın ikinci yarısında kredi almak daha zor olacak

 Küresel ekonomi ve bankacılık sektöründe ikinci çeyreğe yönelik TBB Başkanı Hüseyin Aydın ile birlikte değerlendirmeler yapan TBB Genel Sekreteri Ekrem Keskin, önümüzdeki dönemde hanehalkı ve finansal olmayan kuruluşlar açısından, borçlanırken daha dikkatli olunması gerektiğini belirtti.   

Keskin, “TBB’den gelen bu uyarı dikkate alınmalıdır. Bankaların yıl sonunda sermayelerinin yüzde 25’ine denk gelen oranda kredi vermeleri gerekiyor. Yıl sonu hedefi böyle. Yılın ilk yarısında ise verilen kredilerin yüzde 17 oranına yükseldiğini görüyoruz. Geride yüzde 7 gibi bir marj kaldığı dikkate alındığında, önümüzdeki dönemde rahat kredi alınamayacağı söylenebilir” dedi. 

"BORCUN BORÇLA KAPANDIĞI DÖNEM GERİDE KALACAK"

Toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Keskin, “Borcun borçla kapatıldığı o dönemler geride kaldı. Yılın ikinci yarısında, vatandaş borcunu yine borçlanarak kapatamayacağını görecek” dedi.  Yüksel GÖÇMEZ. Hürriyet

   Keskin, krediler konusunda bankaların takınacağı tavır konusunda ise herhangi bir açıklama yapmadı.
 
Kredilendirmede daha seçici davranılacağını vurgulayan TBB Başkanı Hüseyin Aydın, “Büyüme  hızının yavaşlamasına bağlı olarak kredi talebi daha yavaş artacaktır. Kar  hacmindeki düşüş, TL'nin değer kaybı ve BDDK'nın (Bankacılık Düzenleme ve  Denetleme Kurumu) düzenlemeleri dikkate alındığından sermaye yeterliliğindeki  düşüşün de kredi büyümesini sınırlandırması beklenmektedir” şeklinde konuştu.

Hüseyin Aydın, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, kredi kullanımındaki sınırlamanın 2011 yılıyla sınırlı kalmasını temenni ediyoruz dedi.

KREDİ KARTI DEĞİL TÜKETİCİ KREDİSİ KULLANILDI

TBB’nin verilerine göre, vatandaşlar ikinci çeyrekte kredi kartından çok tüketici ve konut kredisi kullanmayı tercih etti.

Tüketici kredileri ve konut kedileri hacmi 15 Temmuz itibariyle, 2010 yılı sonuna göre yüzde 21 artışla 151 milyar 690 milyon TL'ye çıktı. Konut kredileri yüzde 17 artışla 67 milyar 62 milyon TL, taşıt kredileri 6 milyar 225 milyon TL şeklinde gerçekleşti.

Bireysel kredi kartları yüzde 13'lük artışla 48 milyar 940 milyon TL oldu. Keskin'in verdiği bilgilere göre, sorunlu kredi oranı düştü. 31 Aralık 2010 tarihi itibariyle 3.9 olan takipteki (brüt) alacaklar, 1 Temmuz 2011 tarihi itibariyle 3.1'e geriledi.

ŞUBE VE ÇALIŞAN SAYISI ARTIYOR

TBB Başkanı Aydın, ikinci çeyrekte hem kamu hem de özel sermayeli bankalardan istihdam artışının gerçekleştiğinin altını çizdi.

 TBB’nin bildirdiğine göre, ilk çeyrekte kamu bankalarında 47 bin kişi çalışırken, ikinci çeyrekte bu rakam 49 bin, özel sermayeli bankalarda ise 83 binden 88 bin kişi seviyesine yükseldi.

Aydın, önümüzdeki dönemde bankacılık sektöründe istihdam artışının yavaş da olsa devam edeceğini söyledi ve “Türk bankacılık sektörü gelişmekte olan ve bakir bir alan. İstihdam ve şube sayısının artacaktır” dedi.

KÂR AZALACAK

Türkiye Bankalar Birliği(TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, bankacılık sektörünün yüzde 15 ile 18 arasında bir karlılık azalması ile yılı kapatacağını düşündüğünü söyledi.

Bankacılık sektöründe kredi hacmi 2010 yılı sonuna göre, 15 Temmuz 2011 tarihi itibariyle 626 milyar 142 milyon TL oldu. Bu kredilerin 450.8 milyar TL'si, TL kredilerinden, 175.3 milyar TL'si yabancı para cinsi (YP) kredilerinden oluştu. Tahsili gecikmiş alacaklar aynı dönemde yüzde 13'lük düşüşle 2 milyar 644 milyon TL'ye geriledi. Bankacılık sektöründe toplam mevduatlar 2010 yılı sonuna göre, 15 Temmuz tarihi itibariyle yüzde 7'lik artışla 687.3 milyar TL'ye yükseldi. Mevduatların 482.9 milyar TL'lik bölümü TL mevduat, 204.3 milyar TL'lik bölümü Yabancı Para cinsi (YP) mevduattan oluştu.
 

27.07.2011

Etiketler : kredi , konut kredileri , konut kredisi almak zorlaşıyor , konut kredi oranları , tükedici kredileri , kredi haberleri , kont kredisi yükseliyor , konut kredisinde son durum , bankaların konut kredi oranları


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

komisyonsuz konut kredisi ziraat konut kredisi Ziraat Bankası istihbarat ve haberleşme ücreti (komisyon) tahsil edilmeden kullandırılabilecek 'Komisyonsuz Konut Kredisi' kapsamında tüketiciler konut kredisi başvurusu yaparak hayallerindeki konuta sahip olabiliyor. Komisyonsuz konut kredisi uygulaması kapsamına Transfer Kredisi, Bireysel İşyeri Kredisi ve İnşaat Tamamlama Kredisi ürünleri de girmektedir.

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

- Markette çalışan genç, konut kredisi çektiği bankanın kendisinden haksız yere kestiğini öne sürdüğü 3 bin 365 TL’lik dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücretini tahsil etmek için tüketici mahkemesine müracaat etti. Mahkemenin ‘banka, haksız şekilde tahsil ettiği parayı iade etmeli’ kararına rağmen banka şubesi ödemeye yanaşmayınca, market çalışanı gencin avukatı icra yoluyla parayı tahsil etti.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

Aralık ayı ilk haftasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarında değişiklik gitmeyerek, repo–ters repo pazarı faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarını sabit tutmuştu. Kurulun döviz kurundaki değişkenliğe bağlı olarak bir süre daha hedeflenen enflasyon rakamlarının üzerinde bir seyir izleneceğini açıklamıştı. Merkez Banksı tahminler yüzde 6.8 iken 2013 yılı yüzde 7.4 ile kapatıldı.

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

Yılın son ayına özel düşük faizli kampanya başlattıklarını dile getiren TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, yeni yılı yeni evlerinde karşılamak isteyen herkesi bu avantajdan yararlanmak için TEB şubelerine davet etti. Mendi, "Uygun koşullarla ev sahibi olmak isteyen müşterilerimize, düzenlediğimiz kampanyalarla birçok farklı ödeme alternatifi sunuyoruz" dedi

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Tüketici kredileri 15-22 Kasım tarihleri arasında 981 milyon TL artışla 242 milyar 50 milyon TL düzeyine yükseldi. Konut kredilerinin 316 milyon TL artışla 108 milyar 62 milyon TL'ye yükseldiği bu dönemde, taşıt kredileri 12 milyon TL artışla 8 milyar 336 milyon TL oldu. Merkez Bankası'nın Haftalık Para ve Banka Bülteni'ne göre 15-22 Kasım tarihleri arasında toplam tüketici kredileri 981 milyon TL

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Konutların yarısı krediyle alındı! İşte konut kredileri... Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, bu konutların yarıya yakınında kredi kullanıldı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de 2013 yılının 9 ayında yurt içinde kullanılan toplam konut kredileri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,9 artarak 106 milyar 77 milyon 66 bin liraya ulaştı.

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Konut finansmanı kullanmayı düşünen tüketicilerin aklındaki en kritik soruların başında tapu işlemlerinde ekstra bir ücretin ödenip ödenmediği geliyor. Tüketiciler için ciddi ek maliyet oluşturabilecek bu ticari alım-satım işleminde banka ile alıcı arasında özel bir satış sözleşmesi düzenlenerek, ek tapu masraflarının önüne geçiliyor. Böylece konut finansmanını tercih edenler

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası 'erken ödeme tazminatı'nı tamamen bitirmedi. Bankalar, sabit faizli konut kredilerinde tüketiciden kapama tazminatı isteyebilecek.,NULL,Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası'ndaki son dakika önergesi kafaları karıştırdı. Önergeyle tasarıdan çıkarılan "Bankalar erken ödeme tazminatı alır" maddesi yanlış algılandı. Söz konusu değişiklik ihtiyaç kredileri ve değişken faizli konut kredisini kapsıyor.

Bankadan konuta faiz freni

Bankadan konuta faiz freni

Konut piyasasında yaz döneminde azalan satışlara bankalar da darbe vurdu. Finans kurumlarının faizleri sürekli artırması tüketicileri kararsızlığa itti. Bankaların bir ay içinde faiz oranlarını ortalama 0.05 puan artırdığı görüldü. Faiz artışı konusunda birbirleriyle yarışan bankalar, bir ayda üç kez üst üste kredi taksitlerine zam yapmış oldu. Finansbank eylülde bir hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirdi. Onu Albarakatürk izledi. Banka, ekimde faiz oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu.

Ev kredisini erken kapatan yüzde 2 tazminat ödeyecek

Ev kredisini erken kapatan yüzde 2 tazminat ödeyecek

Bankadan kredi çekerek bir ev aldınız, kira öder gibi taksit taksit borcunuzu ödemeye başladınız. Ancak bir süre sonra elinize toplu para geçti ve kredi borcunu kapatmak için bankanın yolunu tuttunuz. Artık borç kapatmak bu kadar kolay değil, çünkü borcunuzu sözleşmedeki vade tarihinden önce kapatmak istediğiniz için bankaya ‘erken ödeme tazminatı’ ödemek zorundasınız. Bu rakam da, ödenen tutarın yüzde 2’sine denk geliyor.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :