Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Döviz kredisiyle ev almak isteyene uyarı!
Döviz kredisiyle ev almak isteyene uyarı!

Son 6 ayda konut kredisi faizlerinin yüzde 30 oranında artması emlak satışlarını frenledi. Uzmanlar, özellikle seçim sonrasında hızlanan konut satışlarının frenlenmesi için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) konut kredileri pazarının sağlıklı gelişmesini sağlamak amacıyla aldığı önlemlerin işe yaradığını belirtti. Döviz kredisiyle konut almak isteyenlerle ilgili de uyarıda bulunan sektör uzmanları, döviz kredisinin kur istikrarlıysa avantajlı olduğunu ancak kurdaki değişikliklerle borç yükünün toplam ödemede yüzde 70 civarında artabileceğini belirttiler.

Euro artarsa konuta zam gelir

Emlak satışları konusunda detaylı araştırmalarıyla tanınan Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, emlak piyasasındaki hareketliliğin para ve sermaye piyasalarındaki hareketler gibi sert ve keskin olmadığını, konut kredisi bakiye artışları tablosu rakamlarının, emlağın en hareketli dönemlerinden biri olan Eylül ayı için oldukça umut verici bir tablo gösterdiğini belirtti. Emlak piyasasına duyulan güven açısından da rakamsal verilerin, bunu desteklediğinin altını çizen Erilkun “Ödenmeyen konut kredisi oranının yüzde 1.20 seviyelerine inmesi, geçtiğimiz döneme oranla riskin yüzde 60’ının bertaraf edilmesi de konut kredisi hacminin gelecek dönemde artacağını gösteriyor” dedi. Erilkun, inşaat maliyetlerini etkileyen malzemelerin maliyeti, Euro’ya endeksli olduğu için Euro’daki değer artışının emlakta fiyat artışını beraberinde getirdiğini söyledi.

Erilkun, Euro’daki bu hızlı ve ciddi yükselişlerle maliyet artışının tetiklenmesinden dolayı fiyat artışlarının kaçınılmaz hale geldiğini vurguladı. Bu durumun satın alma hareketlerinde fren etkisi yapacağının altını çizen Erilkun “Faizlerin de yükselmesiyle kredi maliyetlerinin ciddi ölçüde artması tüketiciyi bu konuda bir kez daha düşünmeye sevkedecek. Ancak pazarda çok fazla bir daralma yaratmayacaktır. Çünkü Türk insanı için borsa gibi yatırım araçlarının riskli görülmesinden ötürü emlağa olan talep durmayacak, fakat özellikle ikinci el emlaklarda nispeten seyrelecektir” dedi. Kredi pazarında esas problemi döviz bazlı kredi kullananların yaşadığına dikkat çeken Emlak Erilkun “100 bin TL konut kredisi kullanan bir kişi, Ocak ayında aylık yaklaşık 1.325 TL taksit öderken şimdi 1.519 TL ödüyor. TL bazlı kredilerdeki bu faiz artışı kredi kullanımında nispi bir durulmaya yol açtı. Kredilerde yaşanan gelişmenin geçici ve olağan karşılanması, yeni önlem paketleriyle nispi durulmanın aşılacağını öngörüyoruz. Ancak kredi pazarında problem döviz bazlı kredi kullananlarda yaşandı” şeklinde konuştu.

Borç yükü yüzde 70 artabilir

Geçmiş dönemde ekonomik göstergeler ve döviz kurundaki istikrara güvenerek yabancı parayla kredi alanların sıkıntı yaşadığını söyleyen Erilkun “İsviçre Frank’ı ile kredi kullananlar İsviçre Frank’ındaki kur artışı nedeniyle bu dönemde büyük bir riskle karşı karşıya kaldı. İsviçre Frank’ı ile kredi kullananlar iki yıl içinde yüzde 70 oranında artan bir borç yükü ile karşı karşıya kaldı. TL bazlı kredilerde faiz oranı yüzde 0.83’lerde iken hızla yüzde 1’i aştı. 10 bin TL’lik bir krediyi bu dönemde alan kişi bir ay önce aynı miktarda kredi kullanan bir kişiden 12 bin TL daha ek maliyeti üstlenecek demektir. Bu durum yalnızca birinci el değil ikinci el konut satışlarını da olumsuz yönde etkileyebilir” diye konuştu.

FAİZLER % 0.97-1.49 ARASINDA

En düşük faizi Yapı Kredi veriyor

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, bankaların faiz oranlarını 5 yıl ve 10 yıl vadeli krediler için ayrı ayrı değerlendirdiğini; bu rakamların ise en düşük 0.97 ile en yüksek 1.49 arasında değiştiğini belirtti. En yüksek faizi yüzde 1.49 ile Bank Pozitif’in uyguladığını söyleyen Erilkun, en düşük faiz oranını ise Yapı Kredi ile Halkbank’ın verdiğini söyledi. Erilkun, DD Mortgage, Ziraat Bankası, Akbank, Kuveyttürk ve TEB tarafından yüzde 0.99 faiz oranı uyguladığını; Garanti Bankası ve İş Bankası’nın yüzde 1.04’ten, Finansbank’ın ise yüzde 1.09’dan kredi verdiğini belirtti. 10 yıllık kredilerde ise bu tablonun değiştiğinin altını çizen Hakan Erilkun şöyle devam etti: “En düşük krediyi yüzde 0.99 ile Yapı Kredi verirken, Tekstilbank, Garanti Bankası, Finansbank ve Kuveyttürk yüzde 1.14’ten kredi kullandırıyor. 10 yıllık kredilerde Akbank yüzde 1.09, Denizbank ise yüzde 1.06 faiz oranı uyguluyor. En yüksek faizi ise yüzde 1.59 oranıyla Bank Pozitif uyguluyor.

Star
 

03.08.2011

Etiketler : Bankaların Faiz Oranları , En Ucuz Konut Kredisi Hangi Bankada , Konut Kredi Haberleri , konut kredi haberleri , Dövizle Konut Kredisi Alınırmı


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

komisyonsuz konut kredisi ziraat konut kredisi Ziraat Bankası istihbarat ve haberleşme ücreti (komisyon) tahsil edilmeden kullandırılabilecek 'Komisyonsuz Konut Kredisi' kapsamında tüketiciler konut kredisi başvurusu yaparak hayallerindeki konuta sahip olabiliyor. Komisyonsuz konut kredisi uygulaması kapsamına Transfer Kredisi, Bireysel İşyeri Kredisi ve İnşaat Tamamlama Kredisi ürünleri de girmektedir.

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

- Markette çalışan genç, konut kredisi çektiği bankanın kendisinden haksız yere kestiğini öne sürdüğü 3 bin 365 TL’lik dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücretini tahsil etmek için tüketici mahkemesine müracaat etti. Mahkemenin ‘banka, haksız şekilde tahsil ettiği parayı iade etmeli’ kararına rağmen banka şubesi ödemeye yanaşmayınca, market çalışanı gencin avukatı icra yoluyla parayı tahsil etti.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

Aralık ayı ilk haftasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarında değişiklik gitmeyerek, repo–ters repo pazarı faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarını sabit tutmuştu. Kurulun döviz kurundaki değişkenliğe bağlı olarak bir süre daha hedeflenen enflasyon rakamlarının üzerinde bir seyir izleneceğini açıklamıştı. Merkez Banksı tahminler yüzde 6.8 iken 2013 yılı yüzde 7.4 ile kapatıldı.

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

Yılın son ayına özel düşük faizli kampanya başlattıklarını dile getiren TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, yeni yılı yeni evlerinde karşılamak isteyen herkesi bu avantajdan yararlanmak için TEB şubelerine davet etti. Mendi, "Uygun koşullarla ev sahibi olmak isteyen müşterilerimize, düzenlediğimiz kampanyalarla birçok farklı ödeme alternatifi sunuyoruz" dedi

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Tüketici kredileri 15-22 Kasım tarihleri arasında 981 milyon TL artışla 242 milyar 50 milyon TL düzeyine yükseldi. Konut kredilerinin 316 milyon TL artışla 108 milyar 62 milyon TL'ye yükseldiği bu dönemde, taşıt kredileri 12 milyon TL artışla 8 milyar 336 milyon TL oldu. Merkez Bankası'nın Haftalık Para ve Banka Bülteni'ne göre 15-22 Kasım tarihleri arasında toplam tüketici kredileri 981 milyon TL

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Konutların yarısı krediyle alındı! İşte konut kredileri... Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, bu konutların yarıya yakınında kredi kullanıldı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de 2013 yılının 9 ayında yurt içinde kullanılan toplam konut kredileri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,9 artarak 106 milyar 77 milyon 66 bin liraya ulaştı.

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Konut finansmanı kullanmayı düşünen tüketicilerin aklındaki en kritik soruların başında tapu işlemlerinde ekstra bir ücretin ödenip ödenmediği geliyor. Tüketiciler için ciddi ek maliyet oluşturabilecek bu ticari alım-satım işleminde banka ile alıcı arasında özel bir satış sözleşmesi düzenlenerek, ek tapu masraflarının önüne geçiliyor. Böylece konut finansmanını tercih edenler

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası 'erken ödeme tazminatı'nı tamamen bitirmedi. Bankalar, sabit faizli konut kredilerinde tüketiciden kapama tazminatı isteyebilecek.,NULL,Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası'ndaki son dakika önergesi kafaları karıştırdı. Önergeyle tasarıdan çıkarılan "Bankalar erken ödeme tazminatı alır" maddesi yanlış algılandı. Söz konusu değişiklik ihtiyaç kredileri ve değişken faizli konut kredisini kapsıyor.

Kredi alacaklara önemli haber

Kredi alacaklara önemli haber

Tasarı yasalaşırsa, yapı şirketi, ön ödemeli konut satışına başlamadan önce bina tamamlama sigortası yaptıracak, sigorta şirketi mali yapıyı yetersiz görürse, teminat vermeyecek. BANKA kredilerinden sigorta zorunluluğu kalkıyor, maketten konut satışına bina tamamlama sigortası geliyor. Alt komisyonlardan geçerek bu hafta Meclis gündemine gelecek olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı, sigorta ile ilgili de köklü düzenlemeler içeriyor.

Bankadan konuta faiz freni

Bankadan konuta faiz freni

Konut piyasasında yaz döneminde azalan satışlara bankalar da darbe vurdu. Finans kurumlarının faizleri sürekli artırması tüketicileri kararsızlığa itti. Bankaların bir ay içinde faiz oranlarını ortalama 0.05 puan artırdığı görüldü. Faiz artışı konusunda birbirleriyle yarışan bankalar, bir ayda üç kez üst üste kredi taksitlerine zam yapmış oldu. Finansbank eylülde bir hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirdi. Onu Albarakatürk izledi. Banka, ekimde faiz oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :