Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Vefa’dan deprem sonrası“Acil Yerleşim” e pratik çözüm
Vefa’dan deprem sonrası“Acil Yerleşim” e pratik çözüm

 Vefa’dan deprem sonrası“Acil Yerleşim” e pratik çözüm
Van’da yaşanan depremin ardından depremzedeleri hayata bağlayacak geçici barınak ihtiyacı için Acil Yerleşim Üniteleri çözümünü sunan Vefa, ünitelerin temini sürecinde asgari konfor şartlarının gözetilmesi gerektiğini hatırlattı.  Vefa Prefabrike Yapılar Ticari Koordinatörü Ali İhsan Sağlamkaya, bugün itibariyle acil ihtiyaçlara hızlı çözüm sunabilmek için ilgili kamu kurumlarına çözümlerini sunduklarını belirtti.

Vefa, Van’da yaşanan depremin ardından depremzedeleri hayata bağlayacak “Acil Yerleşim Üniteleri” çözümünü yeniden gündeme taşıdı. Ağırlaşan kış koşulları da dikkate alındığında önemi artan geçici barınma ihtiyacını karşılayacak Acil Yerleşim Üniteleri için mevcut üretim programları ve sevkiyat planları revize edildi.

Vefa Prefabrike Yapılar’ın “Acil Yerleşim Üniteleri” nin çadırdan çok daha konforlu olduğunu şantiyelerde kullanılan prefabrike binalardan daha ekonomik şekilde hızla üretilip kolay kurulabildiğini belirten Vefa Prefabrike Yapılar Ticari Koordinatörü Ali İhsan Sağlamkaya, Van’daki deprem felaketi sonrasında da ortaya çıkan barınma ihtiyacına yönelik olarak günde 50 adet ünitenin üretimi için çok yoğun bir dönemde olunmasına rağmen üretim planlarının gözden geçirildiğini vurguladı. Buna göre iki odası, mutfağı, tuvaleti ve banyosu ile tüm ihtiyacı karşılayacak şekilde her birinde dört, beş kişilik bir ailenin rahatlıkla yaşayabileceği 21 metrekare büyüklüğündeki ünitelerin üretimi için hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Sağlamkaya, bugün itibariyle hızlı hareket etmek adına ilgili kamu kurumlarına da çözümlerini yeniden sunduklarını belirtti. Sağlamkaya, “Ayrıca ticaret odaları, vakıflar, dernekler gibi pek çok sivil toplum kuruluşu ile görüşmelerimiz sürüyor. Öncelikli hedefimiz geçici barınma ihtiyacını karşılayacak yaşam alanlarının asgari düzeyde karşılaması gereken teknik ve konfor şartlarını ortaya koymak ve kullanılması muhtemel yaşam alanlarının temininde kullanılacak şartnamelerin hazırlanmasına katkı sunmak. Bunu bir sektörel sorumluluk olarak algıladığımız için önemle üzerinde duruyoruz. Diğer taraftan bize düşen bir görev olursa harekete geçmek üzere üretim hatlarımız dolu olmasına karşın tüm süreçlerimizi gözden geçirdik ve hazırlıklarımızı tamamladık” diye konuştu.

Prefabrike yapı sektörü ihtiyaçları karşılayabilecek düzeyde

Prefabrik sektörü ile ilgili değerlendirmede de bulunan Ali İhsan Sağlamkaya, 1999 Marmara depreminin ardından ihtiyaçları hızlı bir şekilde karşılamak için çoğu işinin ehli olmayanlar tarafından üretilen standarttan yoksun uygulamalar nedeniyle prefabrike yaşam alanlarının kötü olduğu algısının oluştuğunu söyledi. Sağlamkaya, “Hâlbuki o dönemde devletin açtığı ihaleler ile prefabrike yaşam alanı ihtiyaçlarını gideren yaklaşık 50 firmanın sadece 2 tanesi prefabrike yapı sektöründe faaliyet gösteren firmalardı. Neredeyse tamamı prefabrike yapı üreticisi olmayan bu firmalar, çoğunu demir doğrama atölyelerinde ürettirdikleri, içinde yaşayanları mağdur eden yaşam alanları ile sektörümüzün hiç de hak etmediği “prefabrike yapı kötüdür” algısını insanların bilincine yerleştirdi. Aslında prefabrike yapı sektörü bugün itibarıyla dünyanın dört bir yanında büyük projeler üstlenen müteahhitler ve büyük inşaat firmalarının projelerinin şantiyelerini ve kamplarını başarıyla kuruyor. Sadece Türkiye’deki değil, çevre ülkelerdeki prefabrike uygulamalarının önemli bir kısmı da Türkiye’deki prefabrik üretimlerinden karşılanıyor. Yani Türkiye sadece kendi ihtiyaçları için değil, çevresindeki Orta Asya, Afrika, Ortadoğu, Körfez ülkeleri ve hatta Avrupa’nın talepleri için de bu alanda bir üretim üssü haline gelmiş durumda. Ayrıca Güney Amerika’ya kadar da çözümlerini ulaştırmayı başarmış durumda. Dolayısıyla yüksek üretim kapasitesi, teknolojik altyapısı ve hızlı çözümleri ile prefabrike yapı sektörü bugünkü ihtiyaçlarımızı eksiksiz ve başarılı şekilde karşılayabilecek düzeyde. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta merdiven altı diye tabir edilen standarttan yoksun üretimlere itibar etmeyerek teknolojik altyapısı yeterli olan, dünya çapında tecrübe kazanmış firmaların seçimine özen göstermek.”

Hızlı bir şekilde kuruluyor

Ali İhsan Sağlamkaya, tabanlı modüler Acil Yerleşim Üniteleri’nin hızlı bir şekilde kurulabildiğini vurgulayarak, Acil Yerleşim Üniteleri’nin fabrikada hızlı üretimin ardından bir TIR’a 10 adet sığacak şekilde paketlenerek sevk edilebildiğini kaydetti. Dolayısıyla günde sadece 5 TIR ile 50 ünitenin afet bölgesine ulaştırılmasının mümkün olacağını belirten Sağlamkaya, “Orada hazır bekleyecek olan ekiplerimiz de yine aynı hızla kurulumları gerçekleştirilebilecek. Paket olarak sevk edilip kurulan üniteler, içinde yaşamaya hazır hale gelmiş olacak. Kurulduğu yerdeki ihtiyaç sona erdikten sonra bu sefer vinç yardımıyla tek parça halinde yine TIR’ların üzerine yüklenerek yeni kullanım alanlarına ya da depolara taşınabilecek. Ünitelerin üretim kalitesi defalarca kullanılmasına imkan sağlıyor. Dolayısıyla bugünkü ihtiyaçlar sona erdikten sonra depolanan üniteler daha sonra yine benzer afetlerde, mevsimlik işçilerin barınma ihtiyaçlarının giderilmesinde ya da herhangi bir geçici barınma ihtiyacının ortaya çıktığı durumlarda kullanıma hazır olacak ve istenen yere hızlıca sevk edilebilecek” dedi.

Ürün geliştirme süreci 8 ay sürdü

Acil Yerleşim Üniteleri’nin ürün geliştirme (ÜR-GE) sürecinin 8 ay sürdüğünü ifade eden Ali İhsan Sağlamkaya, bu aşamada Vefa’nın kendi proje ve tasarım grubunun kullanıldığını vurguladı. Ancak bunun öncesinde üretim altyapısına yönelik yatırımlar ve çalışmalar olduğunu söyleyen Sağlamkaya, sözlerine şöyle devam etti: “Acil Yerleşim Ünitelerinin temel malzemesini duvarlarda ve çatıda kullanılan izoleli sandviç paneller oluşturuyor. Projeye uygun formda panellerin üretimini seri bir şekilde gerçekleştirmek için 2006 yılında AR-GE çalışmalarına başlayan Vefa, tam otomatik panel hattını 2009 yılında devreye alarak çalışmalarını sonuçlandırdı. Üniteler, tam otomatik duvar hattında üretilen, her iki yüzü cotcoil boyalı galvaniz sac olan ve ünitelerin kullanılacağı bölgenin iklim koşulları ya da kişisel taleplere göre değişecek şekilde izolasyon malzemesi olarak EPS ya da taşyününün kullanıldığı 50 mm kalınlığındaki sandviç panellerden oluşuyor. Bu paneller yüksek izolasyon değerleri ve dayanıklılığı ile dikkat çekiyor. Ayrıca Acil Yerleşim Üniteleri, kendinden tabanlı olarak uygulanıyor. Vefa'nın tam otomatik panel hattının dakikada 5 metre gibi yüksek bir üretim kapasitesi var. Bu kapasite, 1000 kişinin yaşayabileceği bir toplu yaşam alanı için ihtiyaç duyulan ünitelerin üretiminin yaklaşık olarak 4 gün içinde tamamlanmasını sağlıyor.”

Öne çıkan özellikleri

• 3x7 metrelik modüller halinde üretilir.
• Sandviç panel kullanıldığından ekonomiktir ve sağlamdır.
• İzolasyon malzemesi olarak EPS ya da Taşyünü kullanılır.
• Standart prefabrike üretimlerine oranla 4 kat daha hızlı üretilir.

• Fabrikada paketlendikten sonra kolayca taşınır.

• Kendinden tabanlı olduğu için zemin betonuna ihtiyaç duymaz, her türlü araziye uygundur.
• Kolay ve hızlı kurulur.
• Kolayca tek parça halinde yeniden taşınabilir ve depolanabilir.
• Kalıcı konutlar ve alanlar oluşturuluncaya kadar konforlu yaşam alanları sunar.

25.10.2011

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : Vefa dan deprem sonrası Acil Yerleşime pratik çözüm , prefabrik yapılar , prefabrik evler , prefabrik ev haberleri , depremde prefabrik evler


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Deprem korkusuna “çelik yapı” ile son

Deprem korkusuna  “çelik yapı” ile son

Depreme karşı güvenli bir yapı sistemi olan çelik yapının deprem kuşağında yer alan Türkiye’de kullanımının artması gerektiği vurgulanıyor. Çelik yapıda oturanlara deprem anında dışarı çıkmamaları önerilirken, çelik binaları inşa eden ve tasarlayan teknik kadro sayısının artması gerektiği kaydediliyor.

Emeklilerin ev hayalini Nestavilla gerçekleştiriyor

Emeklilerin ev hayalini Nestavilla gerçekleştiriyor

Vefa Group’un pratik hazır konut markası Nestavilla, ev sahibi olmak isteyen kişileri “ev”lendiriyor. Vefa Group’un pratik hazır konut markası Nestavilla, ev sahibi olmak isteyen kişileri “ev”lendiriyor. Özellikle orta gelir grubu ve emeklilerin tercih ettiği Nestavilla, ayda 488 TL taksitle ev sahibi olma fırsatı sunuyor. Arsanız hazırsa evinizi 15 gün içerisinde kuran Nestavilla, kişiye özel projeler de üretiyor. Pratik hazır konut markası Nestavilla, ev hayali kuranları 15 günde ayda 488 TL taksitle “ev”lendiriyor. En çok arsası hazır olan

Akşan Yapı, Van’ı çelikten, yeniden inşa ediyor

Akşan Yapı, Van’ı çelikten, yeniden inşa ediyor

Deprem sonrası zarar gören Van’da yeniden yapılanma süreci tüm hızıyla devam ediyor. Çelik yapıların lider markası Akşan Yapı, Van’da başladığı projelerle şehri çelikten, yeniden inşa ediyor. Van depreminden hemen sonra, 60 gün içinde Van Yeşilsu Akşan Yapı İlköğretim Okulu’nu yaparak Van’lı öğrencilere hediye eden Akşan Yapı, Van’da 2 yeni çelik okul projesine daha başladı. Van merkezde yer alan ve yapımına Mayıs ayında başlanan Teliasonera Lisesi’ni

Deprem sonrası toplu barınma ihtiyacına hızlı çözüm

Deprem sonrası toplu barınma ihtiyacına hızlı çözüm

Altyapısı hazır katlanabilir yaşam üniteleri geliyor Prefabrike yapı sektörünün önde gelen markalarından Vekon, Nisan ayında görücüye çıkardığı ve yoğun ilgi gören Süper Pratik Yaşam Üniteleri’nde gerçekleştirdiği bir yenilikle sektöre yine öncülük ediyor. Deprem başta olmak üzere afetler sonrası acil barınma ihtiyacı için geliştirdiği katlanabilir yaşam ünitelerini altyapı ve üstyapısı hazır halde üretmeye başlayan Vekon, yeni ürünü ile çok daha ekonomik ve hızlı bir çözüme imza atıyor.

Vefa, Tasarım Ofisi ile değer üretiyo

Vefa, Tasarım Ofisi ile değer üretiyo

Prefabrike ve hafif çelik yapı sektörünün yenilikçi markası olan ve bugüne kadar pek çok ilke imza atan Vefa Group, Tasarım Ofisi ile sektöre öncülük etmeye devam ediyor. Vefa Group Başkanı Orhan Güner, “Geliştirdiğimiz tasarımlar ile değerler üretiyor ve ülke ekonomisine katkı sunuyoruz” diye konuştu. Prefabrike ve hafif çelik yapı sektörünün önde gelen isimlerinden Vefa Group, Tasarım Ofisi ile yeni ürün ve teknolojiler geliştirmeye devam ediyor

Bu evler depremde çok işe yarayacak

Bu evler depremde çok işe yarayacak

Vefa Group, Vekon markasıyla ‘hızlı barınma’ ihtiyacına dönük 6 ayrı ürün geliştirdi. Üniteler depremde helikopterden atılabiliyor ve 10 dakikada kuruluyor. Türkiye hafta içinde yaşadığı sarsıntılarla deprem gerçeğini yeniden hatırlarken, girişimciler de boş durmuyor. Son olarak Vefa Group bünyesinde yer alan Vekon, katlanarak taşınan ve 10 dakikada kurulabilen yaşam alan ünitelerini piyasaya sürdü. Özellikle afet sonrası barınma başta olmak üzere kamp, şantiye ve benzeri durumlardaki konaklama ihtiyacının kolay ve hızlı bir şekilde giderilmesi

Steelife, hızlı bir kentsel dönüşüm için “çelik yapıyı” öneriyor

Steelife, hızlı bir kentsel dönüşüm için “çelik yapıyı” öneriyor

Steelife, hızlı bir kentsel dönüşüm için “çelik yapıyı” öneriyor Steelife Genel Müdürü Mimar Bülent Aydın, kentsel dönüşüm sürecinde, belirlenen amaçlara uygun yapı sistemlerinin kullanılmasının önemine dikkat çekerek, kentsel yaşam düzeyinin yükseltilmesi için çelik yapıları önerdi. Aydın, estetik, konforlu yaşam alanları oluşturulabilen çelik yapıların, alternatifleri ile kıyaslanmayacak kadar kısa sürelerde inşa edildiğini, bu nedenle dönüşümün de hızla gerçekleşmesinin sağlanabildiğini vurguladı.

Arsanı göster, yazlık evini 15 günde ayda 488 TL taksitle yaptır

Arsanı göster, yazlık evini 15 günde ayda 488 TL taksitle yaptır

Arsanı göster, yazlık evini 15 günde ayda 488 TL taksitle yaptır Pratik hazır konut markası Nestavilla, ayda 488 TL taksitle ev sahibi olma fırsatı sunuyor. Arsanız hazırsa evinizi 15 gün içerisinde kuran Nestavilla, kişiye özel projeler de üretiyor. Bu yaz tatili kendi yazlığınızda geçirmek istiyorsanız arsanızın yerini gösterin, Nestavilla evinizi 15 günde kursun. Hem de son derece ekonomik bir fiyata. Ayda 488 TL taksitle ev sahibi olma fırsatı sunan ve villaları aratmayacak konforda yazlık evler yapan Nestavilla, kişiye özel projeler de üretiyor.

Vekon, dünyada bir ilk olan katlanarak taşınan yaşam üniteleri ile fuarda

Vekon, dünyada bir ilk olan katlanarak taşınan yaşam üniteleri ile fuarda

Vekon, dünyada bir ilk olan katlanarak taşınan yaşam üniteleri ile fuarda İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Yapı Fuarı’na 1999 yılından bu yana aralıksız katılan Vefa Group’un büyük inşaat şirketlerinin çözüm ortağı olan markası Vekon, bu yıl da fuarda yeni ürünleri “Süper Pratik Yaşam Üniteleri” ile yerini alıyor. Vekon Satış Yöneticisi Özgül Yücel, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da planladığımız etkinliklerimiz ve hazırladığımız sürprizlerimiz eşliğinde müşterilerimiz ve çözüm ortamlarımız ile fuarda buluşuyoruz” dedi.

Vefa'dan 2 Bin 500 Liraya 1+1 prefabrik

Vefa'dan 2 Bin 500 Liraya 1+1 prefabrik

Vefa'dan 2 Bin 500 Liraya 1+1 prefabrik Vefa Group’un büyük inşaat şirketlerinin çözüm ortağı olan markası Vekon, sektöre öncülük edecek bir yeniliğe imza atıyor. Vefa Group bünyesinde yer alan Vekon, sektöre öncülük edecek olan ve özellikle afet sonrası yaşam alanlarının çok kısa sürede kurulabilmesini Süper Pratik Yaşam Üniteleri Projesi’ni hayata geçirdi. Afet sonrası barınma başta olmak üzere kamp, şantiye ve benzeri durumlardaki konaklama ihtiyacının kolay ve hızlı bir şekilde giderilmesi amacıyla

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :