Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

İstanbul 7.0 ile sallanırsa' Düşünmesi Bile Ürkütüyor.
İstanbul 7.0 ile sallanırsa' Düşünmesi Bile Ürkütüyor.

İstanbul 7.0 ile sallanırsa...
Van'daki facianın acısı tüm Türkiye'yi sarmışken akıllara ister istemez olası bir İstanbul depreminin yaratacağı yıkım geliyor.
İş dünyası, 'İçimiz yanıyor, giden can geri gelmez. Van'a gücümüz yeter. Ancak olası İstanbul depreminde dünya gelse altından kalkamaz. Kentsel dönüşüm şart' diyor
 
Van depreminin acı bilançosu tüm Türkiye'yi derinden yaraladı. Ülkenin tek yürek olup, Van'ın yaralarını sarmaya çalıştığı bugünlerde akıllara ister istemez 10 yıl içinde gerçekleşeceğine kesin gözüyle bakılan İstanbul depremi geldi. Bu yıl mart ayında yapılan konut kurultayında kentsel dönüşümün yol haritası çizilmiş, yeni stratejinin 'deprem esaslı kentsel dönüşüm' üzerine kurulduğu anlatılmıştı. Bu kurultayda yapılan bir açıklama ise olası İstanbul depreminin boyutlarını gözler önüne seriyordu.
 
SÜREÇ HIZLANMALI
İstanbul'da meydana gelecek 7.0 büyüklüğünde bir depremin yaratacağı hasar 100 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Aynı toplantıda açıklanan verilere göre bunun yaşanmaması için gerekli kentsel dönüşümün maliyeti ise 25 milyar dolar. İnşaat sektörünün temsilcileri ülkeyi yasa boğan Van depreminin kentsel dönüşüm sürecinin hızlandırılması için bir ders olması gerektiği konusunda hemfikir. Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, Van depreminden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, şöyle devam ediyor: Her deprem olduğunda, bunları konuşup, sonra unutmamız çok üzücü. Ancak dikkat çekmemiz gereken çok önemli bir nokta var. Van'ı kurtarabiliriz. Kızılay yetişir, devlet yetişir, şirketler yetişir.
 
DÜNYA GELSE BİRŞEY YAPAMAZ
AĞAOĞLU Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu da 'Bu olay hepimizin ciğerini yaktı. Katkı sağlamak için ne gerekiyorsa yapacağız' dedi. Ve şöyle devam etti: 'Van'ın nüfusu 1 milyon kişi. Bu, İstanbul'un bir ilçesinin nüfusu kadar bile değil. Giden canlar geri gelmez. Çok üzgünüz. Ama devletimiz güçlü, biz Van'ın yarasını sararız. Ama İstanbul için durum böyle değil. Testi kırılmadan tedbir alınmalı. 99 depremi sonrasında bir arpa boyu yol katedilmedi. Şu anda İstanbul'daki binaların durumu acıklı halde. Van'dakilerden çok daha kötü. Kentsel dönüşüm için çok acilen harekete geçilmesi lazım. Yoksa İstanbul depreme şu anki konumunda yakalanırsa, dünya gelse bir şey yapamaz. İstanbul'a ordu bile giremez. Umarım Van depremi, bize acı bir ders olur.'
 
Kat Mülkiyeti Kanunu değişmeli
GAYRİMENKUL Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Işık Gökkaya 1999 yılı öncesinde deprem yönetmeliğine uygun binaların yapılmadığını söyledi. Türkiye'deki binaların yapının durumuna göre ortalama 30 ila 50 yıl ömrü bulunduğunu ifade eden Gökkaya, bir an önce Türkiye'de sağlıksız binaların envanterinin çıkartılması gerektiğini kaydetti.
Türkiye'de mevcut konut stokunun yüzde 45'inin ömrünü tamamladığını, Türkiye'deki yapı stokunun yüzde 45'inin yenilenmesi gerektiğini ifade eden Gökkaya, 1999 öncesi üretilen binaların bir an önce yenilenmesi gerektiğini kaydetti.
 
Gökkaya, ''Kentsel dönüşüm kanununu sağlıklı şekilde çıkarmak gerek. Kat mülkiyeti kanunu bir an önce değişmeli'' dedi. İmar transferinin de çok önemli olduğuna işaret eden Gökkaya, insanların imar haklarını başka bölgelere transfer edebilmesi ve imar haklarının menkulleştirilmesinin de ciddi anlamda bir sermaye oluşumu için önemli olduğunu vurguladı.
 
Van'daki depremde yıkılan binaların çoğunluğunda sigorta olmadığını gördüklerini söyleyen Gökkaya, ''Yapı denetim firmalarını daha farklı bir yapıya dönüştürmek lazım. Sigortalı olmayan binalara ruhsat veya yapı kullanım izni verilmemeli. Artık devletin yaptırımını hissetmemiz lazım'' diye konuştu.
 
Van'daki betoncuların kalite belgesi yok
VAN'DAKİ  deprem felaketi ile birlikte mevcut konutların kalitesi tekrar sorgulanmaya başlandı. Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Ayhan Güleryüz, Van'da 7 tane, Erciş'te 3 tane hazır beton firması bulunduğunu ve bunların hiçbirinin Kalite Güvence Sistemi (KGS) belgesi olmadığını belirtti. ''Bunlar birliğimize üye değil'' diyen Güleryüz, depremde binaların yıkılmasında kalitesizliğin etkili olduğunu söyledi. Binalarda santimetrekarede 300 kilo yük taşıyabilen C30 sınıfı beton kullanılması gerektiğini dile getiren Güleryüz, ''Türkiye Hazır Beton Birliği olarak İstanbul'da 1988'den önce yapılan binaların kalitelerini kontrol ettirdik. Aldığımız numunelerde bu binaların çoğunun beton kalitesinin ortalama C9 olduğunu gördük. Bu binalar bırakın depremi, zamanla kendi kendine de yıkılacaktır'' diye konuştu. Aynı depremin İstanbul'da olması durumunda can kaybının çok daha fazla olacağını ifade eden Güleryüz, 1999 depreminden sonra yapılan markalı projelerde denetimin yüksek olduğu sözlerine ekledi.
 
İstanbul'a kimsenin gücü yetmez
Dumankaya, 'İstanbul her yere bakar ama böyle bir durumda İstanbul'a hiçbir yerin gücü yetmez. Bir an önce kentsel dönüşüm sürecinin hızlanması gerek. Yapılacak iş çok fazla. Herkes elini vicdanına koysun. Kimse kentsel dönüşümün önüne set koymamalı. Bunun vebali hepimizin boynuna. Kentsel dönüşümün uygulanmasını hızlandıracak yasalar, kararnameler bir an önce çıkmalı' dedi.

25.10.2011

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : van depremi , van erciş depremi , istanbul deprem haritas , istanbulda deperm olursa , deprem haberleri , emlak haberleri , Dumankaya deprem açıklaması , (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Işık Gökkaya deprem açıklaması , AĞAOĞLU Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu deprem açıklaması


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu

kader
Mevla inşallah Van 'daki acı dolu 7.2 şiddetli depremde canlarını yitiren vatandaşlarımıza rahmet eylesin ve geride kalanlarına sabır versin diyorum kendi adıma. Ama bu haberdeki durum sanırım artık kaçınılmaz ve istanbul yıkılmadan insanımız kendisi yıkıp sağlam inşaatlarla yenisini yapmalı bence. Yoksa hakikaten Van x 1000 olabiliriz istanbul daki olası büyük bir depremde. Mazallah diyelim.
25.10.2011 - 19:09


İlgili Haberler

Modern şehircilikte son şans

Modern şehircilikte son şans

TİM-FED Genel Başkan Tahir Tellioğlu, Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı'nın, modern şehircilikte güvenli yapılaşma için son şans olduğunu bildirdi TİM-FED Genel Başkan Tahir Tellioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'deki inşaat sektörünün bütün detaylarıyla çok kaliteli yapılar yapabilecek birikimde olduğuna dikkati çekerek, bunu da dünyada, bu sektörde ikinci sırada yer alarak gösterdiğini kaydetti. Tellioğlu, sorunun özellikle 1960'lı yıllardan bu yana köyden

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Kadir Topbaş'ı deli ettiler

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Kadir Topbaş'ı deli ettiler

Işıkara: Kadir Topbaş'ı deli ettiler Deprem profesörü, kentsel dönüşümü vatandaşların geciktirdiğini söyledi Başkan Topbaş’ı deli ettiler” Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Van depreminin ardından İstanbul’da yapılması gündeme gelen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kentsel dönüşümdeki gecikmenin vatandaştan kaynaklandığını söyleyen Işıkara, “Vatandaş olarak yeterince vatandaşlık sorumluluğunu da taşımıyoruz. Devleti yolunacak bir meta gibi görüyoruz” dedi.

İstanbul'un ilk dönüşecek 18 ilçesi

İstanbul'un ilk dönüşecek 18 ilçesi

Tasarı komisyona geldi, çok yakında meclise sunulup onaylandıktan sonra dönüşüm başlayacak. Yasa ile birlikte İstanbul'da ilk yıkılacak 18 ilçe ve yapılan çalışmalar ise şöyle; Van Depremi sonrasında gündeme gelen riskli binaların yıkılıp dönüştürülmesini içeren halk arasında 'Kentsel Dönüşüm Yasası' olarakta bilinen 'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi' hakkındaki Kanun Taslağı meclis inceleme komisyonunda ele alındı. Komisyondan geçtikten sonra yasanın meclisin onayını alıp hayata geçirilmesi bekleniyor.

Çürük binada oturan kiracı için ev sahibi olma fırsatı

Çürük binada oturan kiracı için ev sahibi olma fırsatı

Depreme dayanıksız binaların yıkılmasını öngören yasa tasarısında kiracılara piyango gibi düzenleme yer aldı. Yıkılacak binadaki kiracılar, düşük taksitle TOKİ’nin dar gelirliler için yaptığı evlerden alabilecek. BAŞBAKAN Erdoğan’ın ‘iktidarı kaybetme pahasına da olsa çıkaracağız’ dediği, çürük binaların yıkılarak kentsel dönüşümün sağlanmasını öngeren yasa tasarısına göre kiracılara da ev sahibi olma fırsatı doğdu. Geçen hafta Meclis’e

Dask'ın hedefi 6 milyon sigortalı konut

Dask'ın hedefi 6 milyon sigortalı konut

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, kurumun hem yeni projeler hem de hasar ödemeleri nedeniyle oldukça yoğun bir yıl yaşadığını bildirdi. 2011 yılında Simav ve Van' da DASK' ın sigortalı konutlar için önemli sayılabilecek ödemeler yaptığını söyleyen Yazıcı, "Depremlerin meydana geldiği illerde sigortalılık oranı daha yüksek olsaydı, kuşkusuz konutlardaki maddi kayıpların çoğu deprem sigortasından karşılanacaktı" dedi.

Bu illerde satılık daire kalmayabilir

Bu illerde satılık daire kalmayabilir

Yasanın meclise gelmesi an meselesi. Firmalar hazırlıklarını sürdürüyor, yabancılar da şimdiden arayışa geçmiş durumda. Onay çıktıktan sonra ise satışlarda patlama olacak. Konut kredilerinde yaşanan faiz artışları, inşaat birim maliyetlerine gelen zam ve piyasadaki konut arzı yüzünden 2012’yi durağan geçirmesi beklenen inşaat sektörüne hükümetin çıkartacağı iki yasa can simidi olacak. Van depremi sonrasında gündeme gelen, Türkiye’deki çürük yapıların yenilenmesi

Ustalık belgesi artık müteahhitten alınacak

Ustalık belgesi artık müteahhitten alınacak

Ustalık belgesi artık müteahhitten alınacak"İnşaatta sertifikalı usta çalıştırma zorunluluğu getiren düzenleme Çevre Bakanlığı'nın yönetmeliğiyle değişti. Van depreminin ardından şantiyelerle, tüm tesisat işlerinde ‘sertifikalı usta’ çalıştırma zorunluluğu getiren düzenleme, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sessiz sedasız esnetildi. Bakanlık, bu ay içinde çıkardığı bir genelge ile sadece müteahhitten alınacak bir yazı ile ‘geçici ustalık belgesi’ alınmasına olanak sağladı. Alınacak belgeler, 2017 yılına kada

İleri Teknoloji ile Kalkınma Modelleri MÜSİAD’da ele alındı

İleri Teknoloji ile Kalkınma Modelleri MÜSİAD’da ele alındı

MÜSİAD Genel Merkezi’nde ele alındı. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) Bilim ve Teknoloji Komisyonu tarafından gerçekleştirilen panelin orurum başkanlığını MÜSİAD Bilim ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Nazım Özdemir yaparken panelin açılış konuşmasını MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan yaptı. Panele konuşmacı olarak Altnay Robotik A.Ş Genel Müdürü Hakan Altınay, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ PAYI EN BÜYÜK TAŞIYICI GÜÇ

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ PAYI EN BÜYÜK TAŞIYICI GÜÇ

TİMFED, ülkemizdeki Van depremi sonrası inşaat ve yapı sektörünün masaya yatırılmasıyla beraber 19 milyon yapının yarıya yakınının deprem yasası ile dönüştürülmesi ve yabancılara konut satışı yasasının TBMM de çıkması ile beraber inşaat sektörünün önünün açılacağını açıkladı. Bu durumun ise mevcut kapasitenin en az %50 artarak devam etmesi anlamına geldiğini söyledi. FİMDEF, bunun da ortalama yılda üretilen 500 bin konutun 750 bin konuta çıkması 100 milyar liralık inşaat yatırımının

İNANLAR VAN' DAKİ ÖĞRENCİ YURTLARINI OCAK 2012' DE HAYATA GEÇİRİYOR

İNANLAR VAN' DAKİ ÖĞRENCİ YURTLARINI OCAK 2012' DE HAYATA GEÇİRİYOR

İnanlar, Van’daki öğrenci yurtlarını Ocak 2012’de hayata geçiriyor! Van’da Nisan ayında açacakları 256 yatak kapasiteli yurt çalışmaları hakkında bilgi veren İnanlar İnşaat, resmi sürecin tamamlandığını ve Ocak ayı itibariyle altyapı çalışmalarının başlatılacağını açıkladı…Van depreminin hemen akabinde yardım için harekete geçerek sektörü birlik

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :