Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Gelecekte değerlenecek bölgeler Konutta İstanbul'un hangi bölgeleri değer kazanıyor
Gelecekte değerlenecek bölgeler Konutta İstanbul'un hangi bölgeleri değer kazanıyor

 Konutta İstanbul'un hangi bölgeleri değer kazanıyor?
EVA Gayrimenkul Değerleme, 2011 İstanbul Konut Sektörü Pazar Araştırma Raporu’nu yayınladı. İstanbul’da 400’ün üzerinde proje ve 290 bin konut incelendi.

İstanbul konut piyasasının bugünkü durumu ile 5, 10 ve 15 yıllık perspektifte şehrin hangi bölgelerin gelişme ve potansiyeli barındırdığı dayanakları ile birlikte analiz edildi.

EVA Gayrimenkul Değerleme’nin raporuna göre İstanbul’un Anadolu Yakası’nda inşaatı devam eden 56 bin konut varken Avrupa Yakası’nda bu sayının 232 bine çıktığı görülüyor. 2023 yılında İstanbul’daki toplam konut adedinin 5,2 milyona yakın olacağı, önümüzdeki 12 yılda ise sadece nüfus artışlı konut ihtiyacının 900 bine ulaşacağı da raporda çıkan sonuçlardan…

Araştırma sonuçları önümüzdeki 5 yıl içinde tamamlanması planlanan markalı projelerde yaklaşık 175 bin konutun piyasaya sunulacağını gösteriyor.  Ki bu rakam 900 bin adet nüfus artışı kaynaklı konut ihtiyacının sadece  % 20’sini karşılıyor. Ancak geliştirilen markalı konutların nüfusun  “ekonomik erişilebilir” konut ihtiyacının ne kadarını karşılayacağı da ayrı bir tartışma konusu olarak ortaya çıkıyor.

Merkez ilçelerde konut edinme eğilimi devam ediyor…
Yoğunluk, trafik, güvenlik, hava ve gürültü kirliliği gibi unsurlar kent merkezinde yaşam şartlarını her ne kadar zorlaştırsa da, çalışma alanları ve sosyo-kültürel donatılara yakınlık sebebiyle alıcıların İstanbul’un merkez ilçelerinde konut edinme eğiliminin devam ediyor.  Ayrıca devam eden Kuzey Marmara Otoyolu, Karayolu Tüp Geçişi, Marmaray, yeni köprü ve havaalanı gibi ulaşım projelerinin de kent çeperlerindeki konut alanlarının şekillenmesini etkilemesi kaçınılmaz. Yine önümüzdeki dönemde bazı bölgelere “ulaşımsal erişilebilirlik” sorununun aşılması bugün tercih edilmeyen birçok bölgenin önümüzdeki dönemde öne çıkmasına sebep olacaktır.

Kartal, Tuzla, Ayazağa, Esenyurt, Beylikdüzü, Halkalı öne çıkıyor
Raporun sonuçlarına göre konut arzında hangi bölgelerin öne çıktığı da tespit edilmiştir. Buna göre, Anadolu Yakası’nda Kartal-Maltepe, Tuzla, Avrupa Yakası’nda ise Ayazağa-Maslak-Darüşşafaka, Esenyurt-Beylikdüzü, Halkalı, Başakşehir-Kayabaşı ve Ispartakule-Bahçeşehir bölgeleri konut arzını önümüzdeki dönemde oldukça arttıracaktır. Ancak, arzın fazlalığı bir yandan potansiyel yatırım bölgelerini işaret ediyor gibi gözükürken diğer yandan doygunluk içinde riskini de barındırmaktadır.  Yani arzın olması bölgedeki talebinde aynı şekilde gelişmesi anlamına gelmeyecektir, yatırım planları yapılırken doygunlukların taleple ilişkileri yeninden değerlendirilmelidir.

İstanbul’un gelişim aksları
Şehir üst ölçekli planı, yol bağlantı ve projelerinin etkisiyle gelişimi birleştirilip incelendiğinde şehirde  5, 10, 15 yıllık dönemler içerisinde şehrin gelişiminin yönü de tespit edilmiştir. Bu bakış açısı ile gelişimde zamanlama ve yatırım sürelerinin geri dönüşü açısından, önem sırasının sırasıyla Kuzey Marmara Otoyolu, Karayolu Tüp Geçişi, Çevre Düzeni Planı ve raylı sistem güzergahları olduğu görülmektedir.

Çevre Düzeni Planı’nda ilk 10 yıllık dönemde gelişmesi planlanan Maltepe bölgesinin; inşaatı devam Kadıköy-Kartal metro hattı ve bölgede devam eden projeler dikkate alındığında ilk beş yıl içerisinde gelişim göstereceği, Beykoz, Poyrazköy ve Riva’nın Kuzey Marmara Otoyolu güzergahında olmalarına rağmen, kent merkezine uzaklıkları sebebiyle ancak 2. beş yıl içerisinde gelişecekleri, Akfırat-Tepeören’in Çevre Düzeni Planı’nda 1. beş yılda gelişmesi öngörülen bölgelerden olmasına rağmen, kent merkezine uzaklığı sebebiyle 2. beş yılda gelişeceği, Silivri’nin 2. beş yılda gelişmesi öngörülen bölgelerden olmasına rağmen yine kent merkezine uzaklığı sebebiyle 3. beş yılda gelişeceği ortaya çıkan sonuçlardır.

Gelecekte değer artışı vaat eden bölgeler
Tüm bu gelişmeler dikkate alınıp kentte potansiyel konut gelişim bölgeleri analiz edilerek gelecekte değer artışı vaat eden bölgeler saptanmıştır.  Bu durumda birinci beş yılda Kemerburgaz-Göktürk, Zekeriyaköy, Zeytinburnu, Kağıthane, Sultançiftliği-Habibler, Gazimahallesi-Küçüköy, Çekmeköy-Taşdelen-Sancaktepe, Göztepe, Maltepe’nin diğer ilçelere göre daha hızlı gelişeceği ve değerleneceğini söylemek mümkündür.  İkinci beş yılda ise Riva-Poyrazköy-Beykoz, Akfırat-Tepeören,  Başakşehir-Küçükçekmece, Çaltaca Merkez, Kayabaşı, Altınşehir-Ispartakule, Orhanlı , Şahintepe –Güvercintepe daha avantajlı olacaktır. Üçüncü beş yılda ise kentin daha uzak noktalarında yer alan Şile, Ağva ve Silivri’nin değer kazanacağı öngörülmüştür.

17.11.2011

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : Gelecekte değer artışı vaat eden bölgeler Konutta İstanbul'un hangi bölgeleri değer kazanıyor , istanbul konut piyasası , değer kazanan semtler , değer kazanan istanbul semtleri , emlak konut haberleri


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

AB'den konut alana oturma belgesi…

AB'den konut alana oturma belgesi…

Avrupa'da 2008 yılında çıkan finansal krizin etkilerini aşmaya çalışan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri gözünü gayrimenkul yatırımcılarına dikti.

Türkiye'de konut alıcıları en çok sıfır binada oturmak istiyor!

Türkiye'de konut alıcıları en çok sıfır binada oturmak istiyor!

Ülkemiz, geçtiğimiz yüzyılda 90'a yakın büyük deprem yaşadı. Yaşanan bu afetlerde binlerce can kaybı ve milyarlarca lira zarara uğrandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın başta deprem olmak üzere afet tehlikelerine karşı 2012 yılında, "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası"nı çıkarmasıyla hareket başladı. Yasanın hayata geçmesiyle birlikte Kentsel Dönüşüm adeta bir seferberlik haline geldi.

Yeni konut fiyatları, Türkiye genelinde %13,80 oranında arttı.

Yeni konut fiyatları, Türkiye genelinde %13,80 oranında arttı.

Mortgage Uzmanı Garanti’nin desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2014 Nisan ayı raporu yayınlandı. İkinci el ve yeni konutlara yönelik çalışma, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de gerçekleştirildi. “Reidin–GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi” raporuna göre, yeni konut fiyatları bir önceki aya göre %1,03 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise %13,80 oranında yükseldi

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…Kuzey Irak’ın en büyük konut projesi Avrocity3. Boyuta geçti!Gürbağ İnşaat tarafından K.Irak’ın Duhok kentinde yapılan “Avrocity”, Dünyanın ilk Google Earth tabanlı, 3 boyutlu konut portalı 3DKonut.com’da sanal ziyarete açıldı.

Dumankaya İnşaat ve Al Mazaya Grup işbirliği toplantısı

Dumankaya İnşaat ve Al Mazaya Grup işbirliği toplantısı

Türkiye’nin öncü gayrimenkul şirketi Dumankaya İnşaat olarak sektörümüzün katma değerli ve konforlu yaşam alanları geliştirmeye yönelik dönüşümü için çözümler geliştiriyor ve bu alanda sektörümüze öncülük ediyoruz.

DUMANKAYA İNŞAAT’IN “SAĞLIKLI ve KONFORLU YAŞAM BULUŞMALARI” BAŞLIYOR

DUMANKAYA İNŞAAT’IN “SAĞLIKLI ve KONFORLU YAŞAM BULUŞMALARI” BAŞLIYOR

İstanbul- Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Dumankaya İnşaat, ‘beden, ruh ve zihin’ sağlığına yönelik tasarlanmış uygulamaları, IQ işletim sistemi sayesinde müşterilerine sunduğu geleceğe dönük hizmetleri ve ayrıcalıklı yaşam konsepti ile Bahçeşehir’de hayata geçirdiği hi- Fit projesinde 4 Mayıs Pazar gününden itibaren “Sağlıklı ve Konforlu Yaşam Buluşmaları” düzenliyor.

Realty Plus Türkiye, Rus gayrimenkul pazarına girdi

Realty Plus Türkiye, Rus gayrimenkul pazarına girdi

Realty Plus Türkiye, Rus gayrimenkul pazarına girdiYurt içindeki büyümesini franchise ofisleriyle sürdüren Realty Plus Türkiye, yurt dışına yönelik şubeleşme çalışmalarında da atağa kalktı. Geçtiğimiz ay Makedonya’da ofis açan firma, şimdi de Rus yatırımcılara, Türkiye’deki projeleri

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur görevinden ayrıldı

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur görevinden ayrıldı

Gerçekleştirdiği halka arzlar ile birlikte 20 farklı ülkeden 100’ün üzerinde yatırımcının ilgi gösterdiği Emlak Konut GYO’nun 28 Nisan 2014 tarihinde gerçekleşen Genel Kurulu’nda, mevcut yönetim kadrosu el değiştirdi. Emlak Konut GYO’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Haluk Sur, yeni yönetimde görev almayacak.

Ankara'da yeni konut tercihi 2+1

Ankara'da yeni konut tercihi 2+1

Yeni evli ve az çocuklu aileler tarafından tercih edilen 2+1'lere talep arttı. Yaşam amaçlı konut alanlar kadar yatırımcıyı da kendine çeken 2+1 dairelere markalı projelerde de geniş yer veriliyor. Ankara'nın göl ve orman manzaralı projesi olarak dikkati çeken Uptown İncek projesi de 18 ayrı daire seçeneği arasında 2+1'e en çok yer veren o projelerden bir tanesi.

EVGÖR Deluxe, İstanbul’da açıldı

EVGÖR Deluxe, İstanbul’da açıldı

yatırımla kurulan EVGÖR Deluxe, lüks tasarımları erişilebilir fiyatlara sunmayı hedefliyor. İstanbul’daki mağaza sayısı dörde çıkan EVGÖR, hazırlıklarını sürdürüdüğü franchise yapılanmasını tamamlayarak, yılsonuna kadar Türkiye’nin farklı noktalarında şubeleşmeyi hedefliyor.Geride bıraktığı 10 yıla AB Kalite Ödülü,

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :