Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

2012 yılında konut kredisi faizleri daha da yükselir
2012 yılında konut kredisi faizleri daha da yükselir

2012 yılında likidite sıkıntısı yaşanacak, konut kredisi faizleri daha da yükselir

Konut kredisi faiz oranlarının aylık 0.76'lardan 1.30'lara kadar çıkması ve Avrupa'da giderek derinleşen borç krizinin geleceğe ilişkin getirdiği tedirginlik tüketicilerin konut alma iştahını kesti. Mortgage pazarının aylık büyümesi yüzde 1'in altına indi

Ayfer ARSLAN
Konut kredisinde faiz oranlarının aylık 0.76'lardan 1.30'lara kadar çıkması ve Avrupa'da giderek derinleşen borç krizinin geleceğe ilişkin getirdiği tedirginlik tüketicilerin konut alma iştahını kesti. 2011 yılının ilk yarısında ayda ortalama yüzde 2.5 büyüyen mortgage pazarının aylık büyümesi yüzde 1'in altına geriledi. 100 bin liralık 10 yıl vadeli konut kredisi kullanan bir kişinin aylık taksiti yılbaşına göre yaklaşık 340 lira zamlandı.
Yapı Kredi Konut Finansman Direktörü İsmet Erdem ile morgage pazarını ve 2012 beklentilerini konuştuk.

Yılbaşından bugüne kadar konut kredilerinde nasıl bir seyir izleniyor?
Yıl sonunda konut kredisi pazarının yüzde 23 büyüyerek 70 milyar TL'ye ulaşacağını tahmin ediyoruz. 2011'in ilk yarısında ayda ortalama yüzde 2,5 büyüyen pazar gerek BDDK'nın kredi politikasını sıkılaştırıcı açıklamaları, gerek de MB'nin bankalara uyguladığı munzam karşılık oranını artırmasıyla birlikte temmuz ayı itibarıyla aylık büyümesi yüzde 1 seviyelerinin altına indi.

2012'de 52 bin kişiyi ev sahibi
Yapı Kredi'nin mortgage pazarındaki payı?
 Kasım sonuna kadar yaklaşık 39 bin kişiyi ev sahibi yaparak konut kredisi bakiyemizi yaklaşık yüzde 25 arttırdık. 2012 hedefimiz de pazar payımızı 9.80'lere çıkartmak. 2010'un ilk 11 ayında 34bin kişiyi ev sahibi yapmıştık. 2012 yılında 52 bin kişiyi ev sahibi yapmayı hedefliyoruz.

Aylık taksitiniz gelirinizin yüzde 40'ını geçmesin
Konut kredisi kullanırken tüketici nelere dikkat etmeli?
Kredi faizlerinin arttığı bu dönemlerde konut fiyatlarında artış olmaması müşteriler cepesinde bir denge oluşturabilir ve kredi kullanma kararı verebilirler. Konut kredisi uzun vadeli bir borç ilişkisi olduğundan, ödenecek aylık taksit tutarının aylık gelire oranı müşterilerimizin önemle dikkat etmesi gereken bir konu. Faiz oranı yanında dosya masrafı, varsa ek komisyon ya da hizmet bedeli, sigortalar ve ekspertiz ücretinin maliyetleri de öğrenilip bu masraflar dahil toplam maliyet oranına bakarak değerlendirme yapmalarını öneririz. Ödedikleri borcun toplam gelirlerine oranı yüzde 40'ları  geçmesin.

1+1 ve 2+1 konutlar gözde
Kredili konut alanların seçtikleri konutun özelliklerine ilişkin bulgular var mı?
2011'de bankamızdan kullandırılan kredilerin yüzde 43'ü Marmara bölgesinden kullandırıldı.. Marmara Bölgesi'ni yüzde 17 ile İç Anadolu, yüzde 13'le Güney Anadolu ve yüzde 11 ile Akdeniz Bölgesi takip ediyor. Konut kredilerinin yüzde 7'si proje kapsamındaki yeni konutlar için geri kalanı ise 2. el konutlar için kullandırılıyor. Yeni üretilen binalar eskisine nazaran daha kompakt ve daha düşük .

Aylık taksitiniz gelirinizin yüzde 40'ını geçmesin
Konut kredisi kullanırken tüketici nelere dikkat etmeli?
Kredi faizlerinin arttığı bu dönemlerde konut fiyatlarında artış olmaması müşteriler cepesinde bir denge oluşturabilir ve kredi kullanma kararı verebilirler. Konut kredisi uzun vadeli bir borç ilişkisi olduğundan, ödenecek aylık taksit tutarının aylık gelire oranı müşterilerimizin önemle dikkat etmesi gereken bir konu. Faiz oranı yanında dosya masrafı, varsa ek komisyon ya da hizmet bedeli, sigortalar ve ekspertiz ücretinin maliyetleri de öğrenilip bu masraflar dahil toplam maliyet oranına bakarak değerlendirme yapmalarını öneririz. Ödedikleri borcun toplam gelirlerine oranı yüzde 40'ları  geçmesin. KAYNAK AKŞAM

13.12.2011

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : 2012 yılında konut kredisi faizleri daha da yükselir , Konut kredisi kullanırken tüketici nelere dikkat etmeli , Kredi faizleri , 1+1 ve 2+1 konutlar gözde , Konut kredisinde faiz oranları , Ayfer ARSLAN , 2011 emlak gayrimenkul konut haberleri , 2011 de emlak haberleri , 2012 emlak haberleri


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

komisyonsuz konut kredisi ziraat konut kredisi Ziraat Bankası istihbarat ve haberleşme ücreti (komisyon) tahsil edilmeden kullandırılabilecek 'Komisyonsuz Konut Kredisi' kapsamında tüketiciler konut kredisi başvurusu yaparak hayallerindeki konuta sahip olabiliyor. Komisyonsuz konut kredisi uygulaması kapsamına Transfer Kredisi, Bireysel İşyeri Kredisi ve İnşaat Tamamlama Kredisi ürünleri de girmektedir.

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

- Markette çalışan genç, konut kredisi çektiği bankanın kendisinden haksız yere kestiğini öne sürdüğü 3 bin 365 TL’lik dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücretini tahsil etmek için tüketici mahkemesine müracaat etti. Mahkemenin ‘banka, haksız şekilde tahsil ettiği parayı iade etmeli’ kararına rağmen banka şubesi ödemeye yanaşmayınca, market çalışanı gencin avukatı icra yoluyla parayı tahsil etti.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

Aralık ayı ilk haftasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarında değişiklik gitmeyerek, repo–ters repo pazarı faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarını sabit tutmuştu. Kurulun döviz kurundaki değişkenliğe bağlı olarak bir süre daha hedeflenen enflasyon rakamlarının üzerinde bir seyir izleneceğini açıklamıştı. Merkez Banksı tahminler yüzde 6.8 iken 2013 yılı yüzde 7.4 ile kapatıldı.

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

Yılın son ayına özel düşük faizli kampanya başlattıklarını dile getiren TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, yeni yılı yeni evlerinde karşılamak isteyen herkesi bu avantajdan yararlanmak için TEB şubelerine davet etti. Mendi, "Uygun koşullarla ev sahibi olmak isteyen müşterilerimize, düzenlediğimiz kampanyalarla birçok farklı ödeme alternatifi sunuyoruz" dedi

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Tüketici kredileri 15-22 Kasım tarihleri arasında 981 milyon TL artışla 242 milyar 50 milyon TL düzeyine yükseldi. Konut kredilerinin 316 milyon TL artışla 108 milyar 62 milyon TL'ye yükseldiği bu dönemde, taşıt kredileri 12 milyon TL artışla 8 milyar 336 milyon TL oldu. Merkez Bankası'nın Haftalık Para ve Banka Bülteni'ne göre 15-22 Kasım tarihleri arasında toplam tüketici kredileri 981 milyon TL

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Konutların yarısı krediyle alındı! İşte konut kredileri... Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, bu konutların yarıya yakınında kredi kullanıldı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de 2013 yılının 9 ayında yurt içinde kullanılan toplam konut kredileri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,9 artarak 106 milyar 77 milyon 66 bin liraya ulaştı.

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Konut finansmanı kullanmayı düşünen tüketicilerin aklındaki en kritik soruların başında tapu işlemlerinde ekstra bir ücretin ödenip ödenmediği geliyor. Tüketiciler için ciddi ek maliyet oluşturabilecek bu ticari alım-satım işleminde banka ile alıcı arasında özel bir satış sözleşmesi düzenlenerek, ek tapu masraflarının önüne geçiliyor. Böylece konut finansmanını tercih edenler

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası 'erken ödeme tazminatı'nı tamamen bitirmedi. Bankalar, sabit faizli konut kredilerinde tüketiciden kapama tazminatı isteyebilecek.,NULL,Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası'ndaki son dakika önergesi kafaları karıştırdı. Önergeyle tasarıdan çıkarılan "Bankalar erken ödeme tazminatı alır" maddesi yanlış algılandı. Söz konusu değişiklik ihtiyaç kredileri ve değişken faizli konut kredisini kapsıyor.

Kredi alacaklara önemli haber

Kredi alacaklara önemli haber

Tasarı yasalaşırsa, yapı şirketi, ön ödemeli konut satışına başlamadan önce bina tamamlama sigortası yaptıracak, sigorta şirketi mali yapıyı yetersiz görürse, teminat vermeyecek. BANKA kredilerinden sigorta zorunluluğu kalkıyor, maketten konut satışına bina tamamlama sigortası geliyor. Alt komisyonlardan geçerek bu hafta Meclis gündemine gelecek olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı, sigorta ile ilgili de köklü düzenlemeler içeriyor.

Bankadan konuta faiz freni

Bankadan konuta faiz freni

Konut piyasasında yaz döneminde azalan satışlara bankalar da darbe vurdu. Finans kurumlarının faizleri sürekli artırması tüketicileri kararsızlığa itti. Bankaların bir ay içinde faiz oranlarını ortalama 0.05 puan artırdığı görüldü. Faiz artışı konusunda birbirleriyle yarışan bankalar, bir ayda üç kez üst üste kredi taksitlerine zam yapmış oldu. Finansbank eylülde bir hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirdi. Onu Albarakatürk izledi. Banka, ekimde faiz oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :