Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

İnşaat sektörü 2011'de yüzde 10 büyüdü
İnşaat sektörü 2011'de yüzde 10 büyüdü

2011'de yüzde 10 büyüyen inşaat sektörü, 1,9 milyon kişilik istihdam sayısı ile de rekor seviyeye ulaştı

GYODER'den edinilen bilgiye göre, inşaat sektörü 2011'i öngörülerin üzerinde yüzde 10 büyüme ile kapatırken, konut fiyatları ve kiralarında öngörüldüğü gibi 2011 yılında enflasyona paralel olarak ''sınırlı artış'' kaydedildi.

2011 yılında alınan konut ruhsat sayısında ise yüzde 10'luk artış öngörüsüne karşın yüzde 25'lik bir küçülme yaşandı. Bu küçülmeye 2011 yılı ilk çeyrek dönemde gerçekleşmesi öngörülen ruhsatların 2010 yılı 4. çeyrek döneminde alınması yol açtı.

2011 yılında inşaat sektöründeki istihdam, 1,91 milyon kişi ile tarihi zirvesine ulaşırken, toplam istihdam içindeki payı da yüzde 7,7'ye kadar çıktı. 2012 yılında inşaat sektörü istihdamının göreceli yüksek kalmaya devam edeceği bekleniyor.

2011 yıl sonunda, 570-580 bin adet yapı ruhsatı verilmesi beklenirken, konut satışı beklentisi de 450 bin adet. Kasım sonunda yüzde 22 artışla 74 milyar liraya ulaşan konut kredilerinin yıl sonunda 75 milyar lira olması bekleniyor.

Ticari gayrimenkul yatırımlarında büyüme de; 2011 yılı için yüzde 8-10'luk öngörünün üst sınırında, yüzde 10 olarak gerçekleşti. Ticari gayrimenkul yatırımlarında büyüme de 2011 yılı için öngörülerin üst sınırında yüzde 10 olarak gerçekleşti.

Konut kredileri 2010 yıl sonunda 60,8 milyar lira, 2011 yılı kasım sonu itibariyle 74 milyar lira olurken, yıl sonu beklentisi 75 milyar lira.

Yabancıların gayrimenkul net alımları: 2010 yılında 2,5 milyar dolar iken, 2011 yılı ilk 9 ayında, 2010 aynı dönemine göre yüzde 19 gerileme ile 1,5 milyar dolar oldu. Yıl sonu beklentisi 2 milyar dolar.

Bu veriler gösteriyor ki konut ve inşaat sektörü dünyada birçok ülkede ekonomik krizin etkilerinin sürdüğü bir ortamda bile Türkiye'de lokomotif sektör olmaya 2011 yılında da devam etti.

Gayrimenkul sektörü, cari açığı büyütmeden büyüyen ve girdileri yaklaşık yüzde 100 Türk malı olan tek sektör olarak da ön plana çıkıyor.

2012'de inşaat-gayrimenkul sektöründe yüzde 5-6 oranında ılımlı büyüme, konut yapı ruhsatlarında ise yüzde 5-10 arasında bir artış öngörülüyor.

2011 yılı ABD konut ve ticari gayrimenkul piyasası için ''zayıf'' ve ''durağan'', aynı dönem ABD ve AB inşaat sektörü faaliyetleri için ise ''zayıf'' olarak yorumlanırken, dünya gayrimenkul piyasalarında 2012 öngörüleri ise gelişmiş ülkelerde konut piyasasının baskı altında kalmaya devam edeceği, gelişmiş ülkelerde ticari gayrimenkul finansman olanaklarının sınırlı kalacağı, gelişen ülkeler gayrimenkul piyasalarındaki aşırı ısınmaya ve fiyat balonlarına karşı kontrollü soğutma olacağı yönünde.

Türkiye'de gayrimenkul varlık fiyatları seviyesi ve finansal kurumların taşıdıkları yükümlülükler itibari ile balon riski öngörülmüyor.

Bankaların konut kredisi kullandırma eğilimlerinde yavaşlama beklentisi ve üreticilerin tüketiciye yönelik devam eden kampanyalarının da etkili olacağı 2012 yılında konut talebinde sınırlı artış beklenirken, yabancılara konut satışı düzenlemesi ile birlikte konutta ilave talebin oluşacağı düşünülüyor.

2011 yılı için hızlı ekonomik büyümeye bağlı olarak yeni ofis kiralama talebinde artış özellikle A sınıfı ofislerde boşluk oranlarında gerileme ve kiralarda yeniden sınırlı ölçüde artış, yabancı şirketlerin talebinde ise hissedilir artış gözlendi.

2011 yılında (12 Aralık itibari ile) 31 yeni AVM açılırken, yeni kiralanabilir alan büyüklüğü 1.048.145 metrekare oldu. 2011 yılı sonunda AVM sayısı 292'ye, toplam kiralanabilir alan büyüklüğünün de 7.33 milyon metrekareye ulaştığı tahmin ediliyor.

''KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN TÜRKİYE'NİN OLMAZSA OLMAZ GERÇEĞİ"
Çalık Gayrimenkul Genel Müdürü Feyzullah Yetgin de 2012'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yol haritasında en önemli yeri kentsel dönüşümün teşkil ettiğini, bunun son yaşanan depremlerle ivme kazandığını belirtti.

Kentsel dönüşümün Türkiye'nin olmazsa olmaz gerçeği olduğuna işaret eden Yetgin, kentsel dönüşüm ve mütekabiliyet yasasının çıkacak olmasının Türkiye gayrimenkul sektörünü çok canlı tutacağını kaydetti.

Yetgin, makroekonomik açıdan Türkiye'nin olumlu bir şekilde ayrıştığını, bundan sonra da kamu ve özel sektör yaklaşımı ile bunun aynen devam edeceğini ümit ettiğini vurguladı.

Feyzullah Yetgin, şunları kaydetti:

''Gayrimenkul sektöründe de özel projeler, kendini bu konuda ispat etmiş marka firmalar ve marka projeler ilgi görmeye devam edecek. Kriz dönemlerinde de bu tür projeler farklılaşıyor. 2012 ekonomide yüzde 4 büyüme beklentisi olan bir yıl. inşaat sektöründe de yüzde 10-15 büyüme 2012 için öngörülebilir. Gayrimenkul sektörü GSMH'nın yüzde 30-40'ını oluşturan, 200'ün üzerinde alt sektörü etkileyen, istihdam yoğun bir sektör. Lokomotif bir sektör. Uzun yıllar da dönüşüm ihtiyacından dolayı lokomotif olmaya devam edecek.''

TOKİ İştiraki Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum da 2011 yılını belirledikleri hedeflerin üzerinde bir satışla gerçekleştirdiklerini, 10 bin konut satışı hedeflediklerini 12 bin konuta ulaştıklarını ve bunun 2 milyar liranın üzerinde bir değer olduğunu belirtti.

2012 yılında yeni hazırlanan ''afet yasası'' ve ''mütekabiliyet yasası'' ile bu satışların çok daha üzerine çıkmayı hedeflediklerini ifade eden Kurum, TOKİ ile yeni projeler üretmeye devam ettiklerini, 2012 yılı 2011'den daha başarılı bir yıl olarak geçecek diye ümit ettiklerini kaydetti.

''2011'DE YENİ KONUT PROJELERİ İŞTAHINI KORUDU"
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Işık Gökkaya da daha önceki açıklamalarında, Türkiye'de 2011 yılında ekonomideki soğutma çabalarına, konut kredileri genişlemesinin kontrollü hedefine ve konut kredileri faizlerindeki yükselişe rağmen yeni konut projelerinin iştahını koruduğunu, konut satışlarının sürdüğünü, yeni markalı konutların arzının hızlandığını belirtmişti.

Gökkaya, konut kredisi kullanma iştahının korunduğunu ve yeni konut başlangıçlarının sürdüğünü, alışveriş merkezi ve ofis alt pazarlarında büyümenin hızlandığını vurgulamıştı.

Işık Gökkaya, 2011'de konut fiyatları ve kiraların Türkiye genelinde sınırlı arttığını dile getirerek, ''Konut fiyatları alım için şu anda uygun seviyede. 2012 yılında beklenen konut talebi ve yeni konut arzları çerçevesinde konut fiyatlarında artış sınırlı kalır. Konut arzı 2012 yılında yavaşlayarak sürecek'' ifadelerini kullanmıştı. habertürk

13.01.2012

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : GYODER , inşaat sektörü , 2011 yılında inşaat sektörü , GYO Genel Müdürü Murat Kurum , Emlak Konut , TOKİ


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

ABD’de yatırım fırsatları AFA’da

ABD’de yatırım fırsatları AFA’da

İstanbul ofisini açan American Financial Advisors, Miami ve Florida’daki en cazip konut projelerini, turizm-otel yatırım fırsatlarını ve joint-venture imkanlarını yatırımcıların ilgisine sunuyor.

7 aylık çelik ihracatımız 8.6 milyar dolar oldu

7 aylık çelik ihracatımız 8.6 milyar dolar oldu

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2013 yılı yedi aylık verilerine göre; Türkiye’nin çelik ihracatı değer bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 gerileme ile 8,6 milyar dolar, miktar bazında ise yüzde 2,1’lik düşüş ile 11,4 milyon ton olarak gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2-B yasasını onayladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2-B yasasını onayladı.

Cumhurbaşkanı'ndan 2-B'ye onay çıktı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2-B yasasını onayladı. Kamuoyunda 2-B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışını öngören yasa onaylandı. Yasa yayınlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi. Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun", orman niteliğini kaybetmiş yerlerin doğrudan hak sahiplerine satışını düzenliyor. 2-B'LER YÜZDE 30 İNDİRİMLE SATILACAK 2-B arazileri rayiç bedelin yüzde 70'i ile satılacak.

Anka Yapı, Fikirtepe’de ilk yıkım ruhsatını alan firma oldu.

Anka Yapı, Fikirtepe’de ilk yıkım ruhsatını alan firma oldu.

Fikirtepe yıkımında ilk kazmayı Anka vuracak Anka Yapı, Fikirtepe’de ilk yıkım ruhsatını alan firma oldu. Kentsel dönüşüm bölgesi olarak dikkat çeken Fikirtepe’de bir çok firma ve çok geniş alan olmasına rağmen 1 yıldan beri bölgede tek yıkım ruhsatı alan firma ANKA YAPI oldu. Anka Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Şaadet TEMEL, “6 Nisan 2012 tarihi itibariyle Kadıköy Belediyesi’nden yıkım ruhsatını aldık. Fikirtepe’deki eski binaların yıkımına başlıyoruz. Sözleşmesini yapmış olduğumuz parsellerimizde yıkım sonucu oluşacak

Galataport yeniden, Kültür Varlıkları Kurulu'ndan geçti

Galataport yeniden, Kültür Varlıkları Kurulu'ndan geçti

Galataport yeniden Altı yıl önce ihalesi iptal edilen Galataport yeniden gündemde. Projenin imar planları geçen hafta Kültür Varlıkları Kurulu'ndan geçti Galataport projesinin önündeki koruma kurulu engeli kalktı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Galataport için yeni bir proje hazırlattı. Kültür Varlıkları Koruma Kurulu proje planları geçtiğimiz salı günü oybirliği ile kuruldan geçti. Plan belgelerine göre 100 bin metrekarelik alan üzerinde turizm tesisleri, ticaret alanları, kültürel tesisler

Asrın projesi olarak gösterilen Marmaray, daha hayata geçirilmeden ziyaretçi akınına uğradı.

Asrın projesi olarak gösterilen Marmaray, daha hayata geçirilmeden ziyaretçi akınına uğradı.

Marmaray'a ziyaretçi akını Asrın projesi olarak gösterilen Marmaray, daha hayata geçirilmeden ziyaretçi akınına uğradı. Özellikle bilim insanları ve akademisyenlerin aralarında bulunduğu yaklaşık 15 bin kişi, tarihi projenin gerçekleştirildiği alanında incelemelerde bulundu. Marmaray yetkilileri, ana hatları tamamlanan projenin dünyanın en derin batırma tüp tüneline sahip olduğuna dikkat çekti. Asrın projesi olarak gösterilen Marmaray'da sona gelindi. İlk kez Sultan Abdülmecit tarafından

Başbakan’ın istediği fuarı Almanlar paylaşamıyor

Başbakan’ın istediği fuarı Almanlar paylaşamıyor

Başbakan’ın istediği fuarı Almanlar paylaşamıyor Mesa Başkanı Boysanoğlu, Tema Park içindeki fuar alanı için Başbakan’ın “büyütülsün” dediğini belirterek, “Hannover ve Munih Messe fuarı işletmek için yarışıyor” dedi. Mesa, Kantur-Akdaş,Artaş ve Öztaş Grubu 1.3 milyar euro (3.1 milyar TL) ile Türkiye’nin en büyük tema parkını Halkalı’da kurmak için çalışmalarına başladı. İçinde konut, alışveriş merkezi, otel, kongre merkezi ve fuar alanı olacak tema park özellikle 200 bin metrekaresi

Türkiye 7,2 gücünde bir deprem acısı ile Van' da yıkıldı!

Türkiye 7,2 gücünde bir deprem acısı ile Van' da yıkıldı!

Türkiye 7,2 gücünde bir deprem acısı ile Van' da yıkıldı! 17 Ağustos depreminden bu yana ulusal olarak ne kadar deprem bilincine haiz olabildik konusu halen tartışma konusu iken, dün Van - Erciş ve çevre il/ilçelerden gelen yıkıcı 7,2 şiddetinde deprem haberi tüm ülkeyi yasa boğdu.

Ağaoğlu, bütün projelerinde 5 yıla kadar faizi sıfırladı

Ağaoğlu, bütün projelerinde 5 yıla kadar faizi sıfırladı

İnşaat sektörünün önde gelen isimlerinden Ağaoğlu, küresel ekonomideki son gelişmeler ışığında faizlerin dalgalanma ve belirsizlik eğiliminde olmasını dikkate alarak özel bir kampanya hazırladı. Şirket, mevcut bütün projelerinde geçerli olacak kampanyada 5 yıla kadar sıfır faiz seçeneği sunuyor.

EmlakProjeHaber.com şimdi de Twitter' da!

EmlakProjeHaber.com şimdi de Twitter' da!

Türkiye' nin Emlak & Gayrimenkul Haber Portalı EmlakProjeHaber.com Facebook' tan sonra şimdi Twitter' da...

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :