Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Bina yükseklikleri bazı ilçelerde 15 bazı ilçelerde de 30 metreyi geçemeyecek
Bina yükseklikleri bazı ilçelerde 15 bazı ilçelerde de 30 metreyi geçemeyecek

On İlçeye Bina Yükseklik Ayarı
Tarihi Yarımada'nın siluetinin korunması için, 10 ilçeye inşaa edilecek binaların maksimum yüksekliğini belirledi. Buna göre bina yükseklikleri bazı ilçelerde 15 bazı ilçelerde de 30 metreyi geçemeyecek

Kentsel dönüşüm çerçevesinde İstanbul'un tarihi dokusunun bozulmamasına yönelik atılan adımlara bir yenisi daha eklendi. Buna göre 10 ilçede bina yükseklikleri 15 metre ile 30 metre arasında sınırlandırılacak. Bu sınırlandırma ilçeler içinde de mahalleler baz alınarak yapılacak. Çalışmalara öncelikle Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Bayrampaşa, Esenler, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Güngören, Küçükçekmece ve Zeytinburnu'nda başlanacak.

Eski Yapılar Dikkate Alınacak
Yeni bina yüksekliği sınırlamasında mevcut bina yükseklikleri de göz önünde bulundurulacak. Örneğin Bakırköy ilçesinde bina yükseklikleri en fazla 20 metre ile sınırlandırılacak. Ancak bu yapılırken mahalleler arasındaki bina yüksekliklerine sadık kalınacak.

Belediyelere Henüz Tebliğ Edilmedi
Büyükşehir belediyesi tarafından yapılan bu düzenleme henüz ilçe belediyelerine tebliğ edilmedi. Bunun ile ilgili olarak yaptığımız ilçe belediyelerinden hiçbiri kendilerine deklare edilen bir yükseklik sınırı olmadığını kaydetti.

Üsküdar ve Kadıköy'de İnceleme
Bina yükseklik sınırına ilişkin adı geçen diğer ilçeler arasında Beyoğlu Galata, Üsküdür, Harem ve Kadıköy ilçelerinin de isimleri veriliyor. Bu ilçelerde de Büyükşehir Belediyesi'nin mevcut binaları incelemeye aldığı kaydediliyor.

Alınan Ruhsatlar Riske Girdi
Adı geçen ilçelerde alınan ruhsatlar da riske girdi. Mevcut sınırlamanın üzerinde bina ruhsatı alan inşaat firmalarının bu sınırlamadan haberi olmadığı için tıpkı Fikirtepe'ye getirilen 80 metre sınırında olduğu gibi bu ilçelerde yapılacak yeni projelerde de sil bastan işlem yapılacak. Henüz başlamayan inşaatlarda ruhsatlar iptal edilecek.

Sınırlar İyi Çizilmeli
İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, İstanbul'un tarihi yarımadasında olan bölgelerde binaların çok yüksek olmamasını normal karşıladığını ancak, İstanbul'un yatayda değil dikeyde büyümesi gerektiğini söyledi.

Çarpık Görüntüden Uzak Olmalı
Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir ise konu ile ilgili olarak, "Tarihi yarımadada silueti bozan binaların olmasını kimse istemiyor. Bu tür bölgelere sınırlama getirilmesi güzel. Ancak bunu yaparken planlama doğru yapılmalı ve eski yapılar da mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Çünkü eskiden inşaa edilmiş veya ruhsatı verilmiş yerler ile yenileri arasında uyumsuzluk olursa bu da göze hoş gelmez" yorumunda bulundu.

Sorun Yaratmadan Çözülmeli
Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ise deprem gerçeğinin unutulmaması gerektiğine dikkat çekerek, "Yenileme dönüşüm projelerini gönülden destekliyoruz. Şehrin genel dokusuna artı katan binaların yükselmesi gerekiyor. Ama bunu yaparken İstanbul'un siluetine zarar vermemek önemli" dedi.

EMİNE AÇAR-BUGÜN

19.01.2012

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : Kentsel dönüşüm , İstanbul tarihi , İnanlar İnşaat , Serdar İnan , Demir İnşaat , Hamit Demir , Dap Yapı , Ziya Yılmaz , İstanbul silueti , Kadıköy kentsel dönüşüm , İnşaat firmaları , Bina ruhsatı , Beyoğlu Galata , Harem , Büyükşehir Belediyesi , Fikirtepe , Bağcılar


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Anka Yapı dev konut projesi için harekete geçti

Anka Yapı dev konut projesi için harekete geçti

Fikirtepe’de ruhsat işlemlerinde sona yaklaşan Anka Yapı yeni projeler için de kolları sıvadı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Şaadet Temel Çayırova’da iş ve ev konseptinin iç içe girdiği yeni bir projeye başladıklarını söyledi. Çayırova projesinde dairelerin fiyatı 75 bin liradan, dükkanların fiyatı 90 bin liradan başlıyor. Şirket bünyesinde 48 ay vade yapılıyor. Anadolu Çarşısı ismiyle yükselecek proje Sabiha Gökçen Havalimanı’na

SES YALITIM Her 3 kişiden biri şikayetçi

SES YALITIM  Her 3 kişiden biri şikayetçi

“Türkiye’de Yalıtım” konulu yaptırdıkları araştırmanın sonuçlarını geçtiğimiz günlerde açıklayan Eryap CEO’su ve XPS-Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu; “Günümüzde gerek evlerde, gerekse iş yerlerinde yavaş yavaş önemsenmeye başlanan ses yalıtımı kentsel dönüşüm sürecinde kaçınılmaz bir ihtiyaç haline geldi. Artık kimse ev dışından gelen gürültüleri duymak istemiyor. Bu nedenle ses yalıtım sistemleri de artık en az ısı yalıtım sistemleri kadar önem kazanmaya başladı,

İNŞAAT SEKTÖRÜ BÜYÜYOR Konut satışında rekor yılı

İNŞAAT SEKTÖRÜ BÜYÜYOR Konut satışında rekor yılı

2013’deki büyümeyi 2012’de çıkan kentsel dönüşüm, mütekabiliyet ve 2B yasalarına bağlayan İNDER ve Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım, “Bu yıl doğru proje ve doğru fiyatla sektör büyüdü. 2013’de yabancı ilgisi arttı ancak bizim onlara uygun arzımız yoktu. 2014’de bu alanda yatırım yapılacağı için satışlar en az yüzde 10 artacak,” dedi. 17 Aralıkta başlayan rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda inşaat şirketlerinin de temsilsileri

EV FİYATLARINA ZAM GELİYOR

EV FİYATLARINA ZAM GELİYOR

Konut satışlarında bu yıl tam anlamıyla bir patlama yaşanıyor. 2012'de çıkartılan Kentsel Dönüşüm, mütekabiliyet ve 2B yasaları ile geçtiğimiz yılı 700 bin civarında konut satışı ile kapatan sektör 2013 yılının ilk 9 ayında bu rakamı 900 bin civarına çıkardı. Sektörde, 2013 yılı sonu satış rakamlarının ise 1 milyonu geçmesi bekleniyor. Fakat sektördeki bu iyimser tablo ve artan üretim girdileri konut fiyatlarına da yansıyor.

Tapu parasına ev

Tapu parasına ev

Yüzlerce kişi tapusunu almış ve parasını yatırmış durumda.. Tüm itirazlara rağmen Tarlabaşı'nda büyük bir dönüşüm gerçekleştiren Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın hedefinde Okmeydanı var. Sabah'ın haberine göre Başkan Demircan, "İnsanlar tapu parasıyla ev sahibi olacak" diyor. ÜÇLÜ DÖNÜŞÜM YAPTIK Kentsel dönüşüme ilk başlayan belediyelerden birisiniz. Tarlabaşı, Okmeydanı ve İstiklal'de neler yaptınız?

Yıkılan bina vergiye tabi

Yıkılan bina vergiye tabi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, dün Samsun Büyükşehir Belediyesi ve GYODER tarafından düzenlenen “Gelişen Kentler Zirvesi”nde konuştu. Uyanık müteahhitler Kentsel dönüşüm yasasının bazı uyanık inşaat firmaları tarafından kendi lehlerine uygulandığını ve bu noktada devletin vergisel zarara uğratıldığını söyleyen Bayraktar, özellikle İstanbul’da ada bazında dönüşüm gerçekleştirmek isteyen firmalar olduğuna dikkat çekti. Bayraktar şöyle devam etti

Yöresel Konut Yaptırana 10 bin TL

Yöresel Konut Yaptırana 10 bin TL

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı her bölgenin özellikleri ve tarihi yapısına uygun geliştirilmesi için proje geliştirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında evini yıktırıp yöresel tarzda yeniden yaptıranlara 10 bin lira teşvik verecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar'ın köylerde yöresel mimari geleneğini canlandırmak için başlattığı proje, şehir merkezlerinde de uygulanacak.

İSTANBUL'UN BU SEMTİ ADETA UÇACAK !

İSTANBUL'UN BU SEMTİ ADETA UÇACAK !

ürkiye’de başlatılan kentsel dönüşüm hamlesi, belediyeler ile yatırımcıları bir araya getirdi. Son dönemde Marmaray, Kadıköy-Kartal metro hattı ve adliye sarayı ile İstanbul Anadolu yakasının yeni merkezi durumunda olacak Kartal’ı yeni yatırımlarının merkezi olarak tanımlayan DAP Yapı, DKY İnşaat, İş GYO, EGE Yapı ve FER Yapı’nın patronları, ilçenin belediye başkanı Altınok Öz ile birlikte şehirdeki yatırım olanaklarını anlattı. Patronlar,

Kentsel Dönüşümde Konuta Değil Yaşama Bakın

Kentsel Dönüşümde Konuta Değil Yaşama Bakın

Depreme dayanıksız ve çarpık yapılaşma içerisindeki büyükşehirlere kurtuluş reçetesi olarak sunulan kentsel dönüşüm projelerinin konut ağırlıklı değil, yaşam odaklı kurgulanması gerektiğine dikkat çekildi. İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çınar Atay, kentsel dönüşüm projelerinin ucuz konut üretme düşüncesiyle değil, estetik ve sağlamlık ana temelleri üzerlerine, yaşam odaklı kurgulanmasının kent insanı için önemli olduğunu söyledi.

Kentsel dönüşümün finans kapısı da açılmalı

Kentsel dönüşümün finans kapısı da açılmalı

İNDER’in düzenlediği ‘Kentsel Dönüşüm Çözümleri’ toplantısında kentsel dönüşüm sürecinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı. İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, kamuoyunda Afet Yasası olarak bilinen 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un Türkiye için bir şans olduğunu belirterek “Bu şansı iyi kullanmamız lazım’ dedi

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :