Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Konut ve KOBİ kredileri canlanacak
Konut ve KOBİ kredileri canlanacak

Konut ve KOBİ kredileri canlanacak’

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin, sektörün önümüzdeki dönemde KOBİ ve konut kredilerine yoğunlaşılacağına işaret etti. Bilgin, kredi kartında da ’tek limit’ uygulmasına geçileceğini söyledi

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) üyesi sanayicilerle İzmir’de biraraya gelen BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, bankacılığı son açıklanan rakamlara göre değerlendirirken, önümüzdeki döneme ait beklentilerini dile getirdi. Bilgin, sadece bireysel kredilerle bir yere varılamayacağına, KOBİ’lere de yönelinmesi gerektiğine işaret etti.

Türk bankacılık sisteminde bundan sonraki süreçte potansiyel taşıyan iki alan olduğunu, bunlardan birinin konut sektörü, diğerinin de KOBİ’ler olduğunu dile getiren Bilgin, Mortgage Kanunu ile konut kredilerinde canlanma olduğunu; ancak şu andaki 1 milyon 357 bin konut kredisinin nüfusa oranla düşük olduğunu belirtti. Bilgin, gündeme gelen kentsel dönüşüm projeleriyle de bu alanda canlılık beklediklerini söyledi.

"KONUT KREDİSİNDE ÇOK DİKKATLİ OLMALIYIZ"
Bu konuda kendilerine çok önemli bir görev düştüğünü de söyleyen Bilgin, "Bu kredi türünde çok dikkatli olmamız lazım. Dünyadaki birçok krizin temel sebebi konut kredileridir. 2008 yılındaki ABD’den başlayan krizin temel sebebi de Mortgage krizidir. Bu alanda kanunumuz önemli. Buna bazı eklemeler yapıyoruz. En son 100 liralık konut istiyorsanız 75 TL kredi olabiliyor, ancak 25 TL öz kaynak istiyoruz. Bazı bankalarımız bunu dolanmaya çalıştı, tespit ettik. Sözle ya da yazıyla uyarı yaptık" dedi.

"KANUN ÇIKMASAYDI BİR KRİZ DE KARTTAN ÇIKARDI"
Bankacılıkta çok konuşulan alanlardan biri olan kredi kartlarında da düzenleme getireceklerini açıklayan Bilgin, ’tek limit’ uygulamasıyla vatandaşlara birden fazla kredi kartı verilse de toplam üst limitin gelirine göre belirleneceğini kaydetti. Türkiye’de yaklaşık 27 milyonu aktif olmak üzere 56 milyon kredi kartı olduğunu, 19 milyon kişinin kart sahibi olduğunu da hatırlatan Bilgin, kredi kartlarına da hassasiyetle yaklaştıklarını belirtti. Bilgin, "İyi ki 6 yıl önce bu konuyla ilgili kanun çıkarmışız. Yoksa ondan dolayı bir kriz daha çıkabilirdi" dedi.

"KOMİSYON-ÜCRET ALINMASI NORMAL"
Komisyon ve ücretlerle ilgili de çok şikayet olduğunu da belirten Bilgin, "2005 yıl sonunda bankacılık hizmet komisyon gelirleri ücret toplamı 6.7 milyar TL. 2011 sonunda 17 milyar TL’ye çıkmış. Bankacılık artık yaptığı işlemlerden ücret, komisyon alıyor. Alması da normal. Bankacılık maliyetli bir iş. Ama defalarca bahsettiğimiz bunun bir ölçüsü olmalı. Bu ölçüyü de internet sitemizde yayınlıyoruz. Tüm bankaların ana kalemlerinde aldığı ücret görülüyor. Benim tavsiyem banka değiştirmeleri. Son dönemde alınan ücret ve komisyonların çeşitliliği artmış olabilir. Bu konuda da bankalarımızla yakinen çalışıyoruz. Yazılı olmayan sözlü uyarılarımız bazen çok daha etkili olabilmekte" dedi.

BİREYSEL KREDİLERDE İLK SIRA İHTİYAÇTA
Ocak 2012 itibariyle Türk bankacılık sektöründe 48 banka olduğunu, bir bankanın kuruluş izni aldığını, faaliyet izninin beklendiğini aktaran Tevfik Bilgin, 10 bin 549 şube ve 195 bin çalışanı olan sektörün kriz dönemindeki çalışan sayısını da yakaladığını kaydetti. Bilgin, toplam aktifin ise 1.2 trilyon TL olduğunu, 24 Şubat itibariyle 677 milyar TL’lik kredinin bulunduğunu ve yıllık artış hızı yüzde 26 olduğunu söyledi. Bilgin, türler itibariyle kredilerin de yarısının kurumsal kredilerden, yüzde 24’ünün KOBİ kredilerinden ve yüzde 33’ünün de bireysel kredilerden oluştuğunu belirtti. Bireysel kredilerin yüzde 26, şirketlere verilen kredilerin ise yüzde 19 artış gösterdiğini kaydeden Bilgin, "Toplam bireysel krediler 225 milyar TL. Birinci sırada 81 milyar TL ile ihtiyaç kredileri, 75 milyar TL ile konut kredileri yer alıyor. Hep başta gördüğümüz kredi kartları ise 56 milyar TL ile üçüncü sırada" bilgisini verdi.

"KAR BİZİM İÇİN ÖNEMLİ KAYNAK"
Reel sektörün sık sık eleştiri konusu yaptığı, ’Ekonomik durum ne olursa olsun bankaların karı sürekli artıyor’ konusuna da yanıt veren Tevfik Bilgin, Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre karlılığın yüzde 18 arttığını, bu yıl da 20 milyar TL civarında kar beklendiğini söyledi. Bilgin, "Bankalar bu karı, 4 senedir başkanı olduğum kurum, bu karı dağıttırmıyor. Sermayeye ekletiyor. Bizim o yüzden sermaye yeterlilik rasyomuz hala yüksek bankacılıkta. Kar bizim için en önemli kaynak. Bu kar özkaynaklara eklendiği zaman aktifte size kredi olarak dönüyor. Yaklaşık 4 senede 70 milyar TL’lik karın yüzde 15-20’si dağıtılmış, gerisi sermayeye eklenmiş" diye konuştu.. .Haber 1

26.03.2012

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : Konut ve KOBİ kredileri , Ege Bölgesi Sanayi Odası , BDDK Başkanı Tevfik Bilgin , KONUT KREDİSİ , emlak konut kredi haberleri


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

komisyonsuz konut kredisi ziraat konut kredisi Ziraat Bankası istihbarat ve haberleşme ücreti (komisyon) tahsil edilmeden kullandırılabilecek 'Komisyonsuz Konut Kredisi' kapsamında tüketiciler konut kredisi başvurusu yaparak hayallerindeki konuta sahip olabiliyor. Komisyonsuz konut kredisi uygulaması kapsamına Transfer Kredisi, Bireysel İşyeri Kredisi ve İnşaat Tamamlama Kredisi ürünleri de girmektedir.

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

- Markette çalışan genç, konut kredisi çektiği bankanın kendisinden haksız yere kestiğini öne sürdüğü 3 bin 365 TL’lik dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücretini tahsil etmek için tüketici mahkemesine müracaat etti. Mahkemenin ‘banka, haksız şekilde tahsil ettiği parayı iade etmeli’ kararına rağmen banka şubesi ödemeye yanaşmayınca, market çalışanı gencin avukatı icra yoluyla parayı tahsil etti.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

Aralık ayı ilk haftasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarında değişiklik gitmeyerek, repo–ters repo pazarı faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarını sabit tutmuştu. Kurulun döviz kurundaki değişkenliğe bağlı olarak bir süre daha hedeflenen enflasyon rakamlarının üzerinde bir seyir izleneceğini açıklamıştı. Merkez Banksı tahminler yüzde 6.8 iken 2013 yılı yüzde 7.4 ile kapatıldı.

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

Yılın son ayına özel düşük faizli kampanya başlattıklarını dile getiren TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, yeni yılı yeni evlerinde karşılamak isteyen herkesi bu avantajdan yararlanmak için TEB şubelerine davet etti. Mendi, "Uygun koşullarla ev sahibi olmak isteyen müşterilerimize, düzenlediğimiz kampanyalarla birçok farklı ödeme alternatifi sunuyoruz" dedi

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Tüketici kredileri 15-22 Kasım tarihleri arasında 981 milyon TL artışla 242 milyar 50 milyon TL düzeyine yükseldi. Konut kredilerinin 316 milyon TL artışla 108 milyar 62 milyon TL'ye yükseldiği bu dönemde, taşıt kredileri 12 milyon TL artışla 8 milyar 336 milyon TL oldu. Merkez Bankası'nın Haftalık Para ve Banka Bülteni'ne göre 15-22 Kasım tarihleri arasında toplam tüketici kredileri 981 milyon TL

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Konutların yarısı krediyle alındı! İşte konut kredileri... Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, bu konutların yarıya yakınında kredi kullanıldı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de 2013 yılının 9 ayında yurt içinde kullanılan toplam konut kredileri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,9 artarak 106 milyar 77 milyon 66 bin liraya ulaştı.

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Konut finansmanı kullanmayı düşünen tüketicilerin aklındaki en kritik soruların başında tapu işlemlerinde ekstra bir ücretin ödenip ödenmediği geliyor. Tüketiciler için ciddi ek maliyet oluşturabilecek bu ticari alım-satım işleminde banka ile alıcı arasında özel bir satış sözleşmesi düzenlenerek, ek tapu masraflarının önüne geçiliyor. Böylece konut finansmanını tercih edenler

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası 'erken ödeme tazminatı'nı tamamen bitirmedi. Bankalar, sabit faizli konut kredilerinde tüketiciden kapama tazminatı isteyebilecek.,NULL,Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası'ndaki son dakika önergesi kafaları karıştırdı. Önergeyle tasarıdan çıkarılan "Bankalar erken ödeme tazminatı alır" maddesi yanlış algılandı. Söz konusu değişiklik ihtiyaç kredileri ve değişken faizli konut kredisini kapsıyor.

Kredi alacaklara önemli haber

Kredi alacaklara önemli haber

Tasarı yasalaşırsa, yapı şirketi, ön ödemeli konut satışına başlamadan önce bina tamamlama sigortası yaptıracak, sigorta şirketi mali yapıyı yetersiz görürse, teminat vermeyecek. BANKA kredilerinden sigorta zorunluluğu kalkıyor, maketten konut satışına bina tamamlama sigortası geliyor. Alt komisyonlardan geçerek bu hafta Meclis gündemine gelecek olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı, sigorta ile ilgili de köklü düzenlemeler içeriyor.

Bankadan konuta faiz freni

Bankadan konuta faiz freni

Konut piyasasında yaz döneminde azalan satışlara bankalar da darbe vurdu. Finans kurumlarının faizleri sürekli artırması tüketicileri kararsızlığa itti. Bankaların bir ay içinde faiz oranlarını ortalama 0.05 puan artırdığı görüldü. Faiz artışı konusunda birbirleriyle yarışan bankalar, bir ayda üç kez üst üste kredi taksitlerine zam yapmış oldu. Finansbank eylülde bir hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirdi. Onu Albarakatürk izledi. Banka, ekimde faiz oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :