Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Emlak Konut GYO 2012 yılında da hız kesmiyor.
Emlak Konut GYO 2012 yılında da hız kesmiyor.

Emlak Konut GYO'dan büyük ihale
Emlak Konut GYO 2012 yılında da hız kesmiyor.
Bu hafta Sarıyer Zekeriyaköy'de 500 dönüm arazi için ihaleye çıkacak olan şirket, yıl genelinde yaklaşık 10 bin konut için düğmeye basacak. İstanbul'da konut fiyatlarının uzunca bir süre yükseleceğini öngördüklerini belirten Murat Kurum, gerekçe olarak ise nitelikli konut fazlalığının bulunmamasını gösterdi.

Her yıl konut üretim ve satış grafiğini yukarı çıkartan Emlak Konut GYO, 2012 yılı içinde de satış ve üretimde hedef büyüttü. Şirket bu yıl içinde yeni çıkacağı ihalelerle yaklaşık 10 bin yeni konut üretimi için düğmeye basacak. 2010 yılında 2 milyar 94 milyon liralık satış değeri ile toplam 7 bin 766 konut, 2011 yılında 3 milyar 244 milyon liralık satış değeri ile 12 bin 658 konut satışı gerçekleştiren şirket, 2012 yılında da satış değerini artırmayı planlıyor. Devam eden inşaatlarının yanı sıra bu yıl birbiri ardına yeni ihalelere çıkıp yeni konutlar üretileceğini belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, "2012 yılında da 2011 yılı performansını göstermek istiyoruz. Ayazağa, Metropol İstanbul, Batışehir gibi projelerde satış grafiğimiz iyi gidiyor. Bunun yanı sıra Şişli Likör fabrikasını ihale edeceğiz. Halkalı'da Dumankaya ile yaptığımız proje var o yeni çıkacak. Yine hasılat paylaşımı işlerimiz bu sene çıkıyor. Onların da bir kısmı bu yıl satışa yetişir. Yani hız kesmeden yola devam edeceğiz" dedi.

Zekeriyaköy ihalesi haftaya

Birçok kişinin merakla beklediği Sarıyer Zekeriyaköy projesi için bu hafta ihaleye çıkacaklarını belirten Murat Kurum, "Burada 500 dönüm arazimiz var. Bu hafta ihaleye çıkmayı planlıyoruz. 1,500 konutlu bir proje olacak" bilgisini verdi. Zekeriyaköy'de geliştirilen kentsel dönüşüm projeleri kapsamında geleneksel Türk evleri modelinden yararlanılacak. Evlerde cumbalar, avlular, yüksek tavanlar ve geniş saçaklar ile taş ve ahşap cephe kaplamaları yapılacak.

Likör Fabrikası'nda onay bekleniyor

Şirket 22 bin metrekarelik Likör Fabrikası'nı da ilk 6 ay içinde satışa çıkaracak. Likör Fabrikası için Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu'ndan onay bekleniyor. Burada rezidans, otel, alışveriş merkezi gibi karma bir proje yapılacak.

Sultanbeyli ve Hoşdere'ye konut

Başakşehir'de hasılat paylaşımıyla yaklaşık 2 bin 2 bin 500 konutlu bir proje geliştirilecek. Hoşdere'de 1 milyon 500 bin metrekare yer aldıklarını belirten Murat Kurum, " Hoşdere'yi kısım kısım ihale edeceğiz. İlk etapta bu yıl 1,500 civarında konut inşa edilir. Sultanbeyli'de 1000'e yakın konut ihalesi yapacağız. Yine İzmit Körfez'de 1500 civarında konut için ihaleye çıkacağız" şeklinde konuştu.
 
Finans Merkezi'nde 40 dönüm

Finans merkezinde bulunan 40 dönüm arazi de hasılat paylaşımı modeli ile ihale edilecek. Finans merkezinde ortak bir parsel oluşturduklarına dikkat çeken Kurum, "Oluşturulan ortak parselde söz sahibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. Bakanlık veya bakanlığın uygun gördüğü bir kuruluş buranın alt yapısını gerçekleştirecek" bilgisini verdi

Türkler göz açtırmıyor

Yeni ihalelere yabancı şirketlerin de ilgisi olduğunu belirten Kurum, ihale döneminde yabancılarla yerli ortaklıklar olabileceğini, ama Türklerin yabancıya fırsat vermeyeceğini söyledi.

AVM ve otel satacak

2012 yılı içinde satış adeti olarak 2011 yılının gerisinde bile kalınsa değer açısından 2012 yılını geçeceklerini aktaran Kurum, inşaatı devam eden yerlerde yeni satışa çıkacak olan alışveriş merkezleri, dükkanlar ve oteller bulunduğunu ve 2012'de gelir olarak çok daha yüksek rakamlara ulaşacaklarını aktardı.   

Kentsel dönüşüm için arsa alacak

Kentsel dönüşüm ve afet dönüşümü projelerine girmek istediklerini de kaydeden Kurum, bunun için ellerinin güçlü olduğunu söyledi. Anadolu ve Avrupa yakasında şehir merkezlerinde güzel lokasyonlarda görüşmeler yaptıklarını belirten Kurum, yakın zamanda yeni arazileri portföylerine koyacaklarını ifade etti. Anadolu yakasında Kartal, Pendik, Tuzla, Ataşehir, Beykoz, Ümraniye'nin belli yerleri, Avrupa Yakasından ise Sarıyer, Ayazağa ve Halkalı prim potansiyeli yüksek yerler olarak sıralandı.
 
Karlılığını artıracak

Şirketin şu an devam eden ve 3 yıl içinde bitmesi planlanan hasılat paylaşımı projelerinde alış değerleri 2 milyar 260 milyon lira olarak görünüyor. Taahhüt edilen mimimum değer 4 milyar 660 milyon lira. Bu da en az 2 milyar 400 milyon lira kar demek. Yine devam eden projelerde ihaleye temel alınan değerler 2 milyar 775 milyon lira iken, ihale değerleri 4 milyar 380 milyon lira olarak ifade ediliyor.

Temettü verecek

2010 ve 2011 yıllarında karın yüzde 40'ını yatırımcılarla paylaşan şirket, gelecek yıl elde edilecek karları da yatırımcılarla paylaşmayı planlıyor. Murat Kurum, alınmış bir karar olmamakla birlikte düzenli olarak temettü vermeyi düşündüklerini, bu yılki hedefin de geçen seneki oranları kaybetmemek olduğunu söyledi.  

Yabancı fonlar takipte

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı hisselerinde yabancı payı yüzde 55 olarak görülüyor. Hisselere yabancı ilgisinin yoğun olduğunu belirten Kurum, "Yabancı ve yerli fonlarla görüşüyoruz. Emeklilik fonları ve büyük ailelerin paralarını yöneten yatırımcılar hisselerimizi yakından takip ediyor. Avrupa, ABD ve Arap fonları ile görüşmeler yapıyoruz. En son ABD'de yabancı fon temsilcileri ile bir araya geldik. Öngörülerimiz yılsonunda yabancıların payının yüzde 75'e çıkması gönünde" dedi.

Dönüşüm projelerinde risklere dikkat

Kentsel dönüşüm projelerinde arsa sahiplerinin taleplerinin yüzde 60'a çıktığına da değinen Kurum, "Bunlar kabul edilir rakamlar değil. Belki bugün için bazı müteahhitler bu oranları kabul edecektir. Ama inşallah işin sonunda kötü rüya görmezler. Tüm dönüşüm projelerinde emsal öne çıkıyor. Dolayısıyla bölge bazında emsallerin ve yapan mütahitlerin kim olduğu önemli. Kentsel dönüşüm bölgesinde A firması işi bitirip B firması bitiremediğinde bu ciddi sorunlar yaratır. Dönüşümde yolu,  alt yapıyı kim yapacak gibi detaylar baştan konuşulup belirlenmeli. Bunlar ileride ciddi sorunlar yaratabilir" uyarısında bulundu.

Konut alıcılarına tüyolar

* Alacağınız gayrimenkulu etrafındaki büyük yatırımlarla birlikte değerlendirin

* Müteahhitin daha önce yaptığı işleri inceleyin

* Kiradan ziyade konutun yıllık artış değerini hesaplayın..  EMİNE AÇAR-BUGÜN 

01.04.2012

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : Emlak Konut GYO büyük ihale , Emlak Konut GYO , Emlak Konut haberleri , Emlak Konut GYO 2012 , Murat Kurum , Zekeriyaköy ihalesi , Ayazağa , Metropol İstanbul , Batışehir , Kentsel dönüşüm


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur görevinden ayrıldı

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur görevinden ayrıldı

Gerçekleştirdiği halka arzlar ile birlikte 20 farklı ülkeden 100’ün üzerinde yatırımcının ilgi gösterdiği Emlak Konut GYO’nun 28 Nisan 2014 tarihinde gerçekleşen Genel Kurulu’nda, mevcut yönetim kadrosu el değiştirdi. Emlak Konut GYO’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Haluk Sur, yeni yönetimde görev almayacak.

İstanbul'da dev ihale: 111 bin metrekarelik arsa satılıyor

İstanbul'da dev ihale: 111 bin metrekarelik arsa satılıyor

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, portföyünde önemli bir yere sahip olan Zeytinburnu Kazlıçeşme’deki 111 bin 262 metrekare yüzölçümüne sahip taşınmazını arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı ihalesine çıkaracak. Ticaret+konut, turizm+ticaret, dini tesis alanı ve eğitim tesis alanlarını kapsayan taşınmazların inşaat alanı 225 bin 906 metrekare olarak belirlendi. İnşaat firmalarının iştahını kabartan arsa için çok sayıda şirket yarışacak. İhale 24 Aralık salı günü 14:30’da gerçekleştirilecek.

Emlak’ın duayenleri Konut Konferansında buluşt

Emlak’ın duayenleri Konut Konferansında buluşt

Konut Konferansı 2013, Türk yapı sektörünün lokomotifi olan “konut”u, sektörün günümüzde yaşadığı değişimler ile birlikte mercek altına aldı Yapı sektörünün bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen Konut Konferansı’nda dünyaca ünlü uzmanlar ülke ekonomisi ve Türk yapı sektörünün lokomotifi olan “konut”u, sektörün önümüzdeki dönemde yaşayacağı değişim ve dönüşümler ile birlikte mercek altına aldı

Emlak Konut GYO’nun dev halka arzında talep toplanıyor

Emlak Konut GYO’nun dev halka arzında talep toplanıyor

Emlak Konut GYO paylarının ikincil halka arzında 1 milyar 300 milyon TL nominal değerdeki hisse halka arz edilecek. Bu, Türkiye Sermaye Piyasası’nın sermaye artırım yöntemiyle yapılan en büyük halka arzı olacak. Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi Emlak Konut GYO’nun ödenmiş sermayesini 2 milyar 500 milyon TL’den 3 milyar 800 milyon TL’ye çıkartmaya yönelik ikincil halka arzında, 6 Kasım’da başlayan talep toplama süreci 8 Kasım’da son buluyor.

Emlak seçim sonrası uçacak

Emlak seçim sonrası uçacak

Yaz boyunca durgun geçen gayrimenkul sektörü, sonbaharın gelmesiyle birlikte tekrar harekete geçti. Sektör uzmanları seçimlerden sonra emlak piyasasının tabiri caizse uçacağını ifade ediyor. Birçok gayrimenkul yatırımcısı şirket, bir yandan mevcut projelerine hız kazandırırken, bir yandan da yeni projelerinin lansmanını yapıyor. Piyasayı hareketlendiren en büyük etkenlerden biri de 3’üncü havalimanı ve 3’üncü köprü.

Emlak Konut'tan Halka Arz Başvurusu

Emlak Konut'tan Halka Arz Başvurusu

1 Kasım 2013 tarihi itibariyle, Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem görmekte olan Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi Emlak Konut GYO, ödenmiş sermayesini 2 milyar 500 milyon liradan 3 milyar 800 milyon liraya çıkartmaya hazırlanıyor. Şirket, Türkiye’nin sermaye artırımı yöntemiyle yapılacak en büyük halka arzlarından biri olarak tarihe geçecek ikincil halka arz için, Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuruda bulundu.

Emlak Konut GYO, Kartal ve Zeytinburnu'nda 747 milyon 267 bin 383 liralık arsa satın aldı.

Emlak Konut GYO, Kartal ve Zeytinburnu'nda 747 milyon 267 bin 383 liralık arsa satın aldı.

İlk üç ayda 270,7 milyon lira net kâr elde eden şirket, nisan ayında yabancıya 431,6 milyon liralık satış yaptı Birçok konut ve işyeri projesini aynı anda yürüten Emlak Konut GYO, 2013'ün ilk çeyreğinde 270.7 milyon lira net kar elde etti. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, bu yıl öngördükleri 20 bin konut üretimi ve 4 milyar lira satış hasılatı hedefine hızla ilerlediklerini söyledi. Yeni konut projeleri geliştirilmesi için de TOKİ'den iki bölgede arsa satın aldıklarını açıklayan Kurum, Mart 2013 tarihi itibariyle de 2 milyar 86 milyon liralık hasılat elde ettiklerini kaydetti.

Emlak Konut'un 3 aylık hasılatı

Emlak Konut'un 3 aylık hasılatı

Hasılat paylaşımı modeliyle bugüne kadar birçok konut projesine imza atan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Kamu İhale Kanunu ve Gelir Paylaşımı Modeliyle gerçekleştirilen projelerinde Mart ayı satış raporunu açıkladı. Buna göre, mart ayında sözkonusu projelerde (KDV dahil) 345 milyon 112 bin lira tutarında bin 393 bağımsız birimin satışı gerçekleşti. Emlak Konut GYO projelerinde 1 Ocak-31 Mart 2013 tarihleri arasında 3 aylık dönemde gerçekleşen toplam satış ise 2 milyar 86 milyon 673 bin lirayı aşarken, satılan bağımsız birim sayısı

DAP YAPI-ELTES ORTAKLIĞININ KAZANDIĞI EMLAK KONUT KARTAL İHALESİNDE İMZALAR ATILDI

DAP YAPI-ELTES ORTAKLIĞININ KAZANDIĞI  EMLAK KONUT KARTAL İHALESİNDE İMZALAR ATILDI

Emlak Konut GYO'nun Kartal arsası için düzenlediği ihaleyi kazanan Dap Yapı - Eltes İnşaat proje ortaklığı dün sözleşmeyi imzaladı. İçinde okul, AVM, hastane, rezidans, ofis ve cami gibi birçok farklı unsuru barındıracak olan ve önünde marina bulunan ilk karma projeyi hayata geçirmek üzere çalışmalar başladı. Rekor katılımlı ihale1. oturumu 13 Aralık 2012 tarihinde yapılan ihale, Emlak Konut GYO’nun en çok katılım yapılan ihalelerinden biri oldu. Kartal Çavuşoğlu Mahallesi'ndeki 13 parsel arsa için

Emlak Konut GYO Top 10'da

Emlak Konut GYO Top 10'da

ABD’nin en büyük ikinci bankası JP Morgan yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de strateji Top 10 listesinde Emlak Konut GYO’nun da olduğunu açıkladı. JP Morgan Cazenove tarafından yayımlanan Orta-Doğu Avrupa, Ortadoğu, Afrika bölgesi (CEEMEA) finans sektörü hisseleri strateji raporunda, Türkiye'den en beğendikleri kurumları açıkladı. CEEMEA Strateji Top 10 listesinde bu hafta değişiklik yapmadıklarını da belirten JP Morgan, listede ilk üç şirket arasında Emlak Konut GYO'yu da gösterdi.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :