Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Konut kredisi faizleri ne zaman düşecek
Konut kredisi faizleri ne zaman düşecek

 Konut kredisi faizleri ne zaman düşecek?
Gayrimenkul sektörünün önde gelen firmaları son zamanlarda yüksek seyreden faiz oranlarının piyasaya olumsuz etki yaptığını belirtiyor

Gayrimenkul sektörünün önde gelen firmaları son zamanlarda yüksek seyreden faiz oranlarının piyasaya olumsuz etki yaptığını belirterek, faiz oranlarının düşmesiyle piyasanın canlanacağının mesajını verdiler.

Gayrimenkul sektörünün önde gelen internet sitelerinden biri olan emlaktasondakika.com’un düzenlediği ‘Gayrimenkul Profesyonelleri Zirvesi’nde bir araya gelen sektör temsilcileri faiz oranlarından yakındı. 50 firmadan yönetim kurulu üyeleri, satış ve pazarlama müdürleri ve kurumsal iletişimcilerinden oluşan yaklaşık 80 kişinin katıldığı toplantıda gayrimenkul sektörünün sorunları, alternatif çözüm önerileri ve geleceğe dönük planlar paylaşıldı.

Birçok önemli konuya dikkat çeken ve çeşitli çözüm önerilerinde bulunan temsilciler sektörün geleceği açısından faydalı olacak konular üzerinde fikir alışverişinde de bulundular. Firmaların şikayetçi oldukları genel sorun ise konut kredilerindeki faiz oranlarının yüksek seviyeleri oldu.

Soner Keleş Dumankaya Satış Müdürü

Yüzde 1’lerdekİ faİzler çok yüksek

Sektörün gelişiminin önünde banka faiz oranlarının durduğunu dile getiren Soner Keleş, “Bizler artık kendi finansman modellerimizden uzaklaşmalıyız. Tüketiciye banka kredisini de sunabilmeliyiz. Bu yıl tüketiciye banka kredisini öneriyoruz ancak yüzde 1’lerdeki faizler çok yüksek bu nedenle en yakın zamanda düzenleme yapılmalıdır” dedi.

Ahmet Sarıcalı Şua İnşaat Satış ve Paz. Koor.

Faİzler düşünce zam yapılmasın

Firmaların zam politikalarına dikkat çeken Ahmet Sarıcalı, talebin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde banka kredi faizlerinin arttırılmasının yanlış olduğunu da vurgulayarak, “Tüm firmalar için bir ricada bulunmak istiyorum. Kredi faizlerinde düşüş yapıldığı takdirde bu kadar kısa zamanda zamlar yaparak tüketici zor durumda bırakılmasın” dedi.

M. Erhan Değerli Bizim Evler Satış ve Paz. Koor.

Yüksek faİzler müşterİyİ zorladı

Mehmet Erhan Değerli, bankaların faiz oranlarını yüzde1’in üzerinde tutmasının müşteriyi olumsuz etkilediğini belirterek, “Ayrıca konut sahibi olurken yüzde 25 peşinat miktarında diretilmemeli. Yüzde 15’e düşürülebilir.

Bu sayede de konut satışlarını artırabiliriz” dedi.

Varol Tezmen Avrupa Konutları Satış ve Paz. Koor.

Konut kredİlerİ desteklenmeli

Konut kredilerinin diğer kredi türlerinden ayırt edilmesi gerektiğini ifade eden Varol Tezmen, “Konut kredisi alanlardan geri ödeme yapmayanların oranı yüzde 1’in altında kalıyor. Konut kredilerini diğer kredilerden ayırıp çok daha düşük faiz oranları belirlemek gerekir. Devletin, konut kredilerini diğer kredilerden ayırıp desteklemesi lazım. diye konuştu.

Alpay Çepni Aydınlı Yapı Genel Md. Yard.

faİzlerden dolayı konut almıyorlar

Vatandaşın faizlerden dolayı konut almaktan vazgeçtiğinin altını çizen Alpay Çepni, “Faizler yüzde 0,75’e çekilsin. Ancak faiz oranları düşerse bizler fiyatları arttırmayalım.

Makul fiyatlarla satış yapalım. Herkesin alabileceği şartlarla konut satalım. Kâr yapmanın da bir sınırı var” diye konuştu.

Ümİt Türüdü Şen Emaar Türkiye Genel Md. Yard.

YENİ akademİ kurulabİlİr

Türkiye’de gayrimenkulün hızla geliştiğini ve pazarın çok açık olduğunu belirten Ümit Türüdü Şen ise, yeni projelerin büyük ilgi gördüğünü ve birçok yeni projenin yolda olduğuna işaret ederek, “Satış temsilcileri çok önemli. Profesyonel satış temsilcileri yetiştirmek için bir akademi kurulabilir” önerisini dile getirdi.

Beylikdüzü’nde 105 bin liraya rezidans dairesi

Beylikdüzü'nün yeni projelerinden biri olan Newista Residence’ta konutların dışında, 28 ticari ünite ve 12 adet ofis alanına yer veriliyor. 55 ile 295 metrekare arasında değişen dairelerin yer aldığı projede, stüdyo’dan 3+1’e farklı konut tipleri yer alıyor.

Fiyatların 105 bin liradan başladığı Newista Residence'ta sıfır peşinat ve sıfır faiz ile 30 aya kadar uzanan vadelerle birlikte tüm havayolları çalışanlarına özel bahar kampanyası başlatıldı. Atatürk Havalimanı'na yakın konumuyla dikkat çeken projede havayolu şirketlerinin çalışanlarına özel olarak düzenlenen kampanyada peşin alımlarda yüzde 15 indirim uygulanırken, tüm vadeli alımlarda da yüzde 2 indirim ve ek olarak 30 ay vade imkânı sunuluyor. Ayrıca projede yer alan 28 adet ticari ünite, 1 adet gross market alanı ve 12 adet ofis alanı da metrekaresi 3 bin Dolar'dan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

İstanbul içi ulaşımda her geçen gün önemi artan Metrobüs hattının da kısa süre içinde proje alanına gelmesiyle birlikte iki Metrobüs durağının arasında yer alacak Newista Residence, E-5 ve E-6 otoyollarına yakınlığıyla ulaşım açısından da avantajlı bir konumda bulunuyor. Ayrıca İstanbul'un en büyük fuar alanı olan TÜYAP'a 5 dakika uzaklıktaki proje, Atatürk Havalimanı'na ise 15 dakikalık mesafede konumlanıyor.

Projedeki konutların tümüne sağlanan rezidans hizmetlerinin yanı sıra banka, market, kafe, restoran, eczane, güzellik merkezleri ve çarşı alanıyla ayrıcalıklı bir yaşam sunuluyor.

1 Nisan şakası değil yeni konut kampanyası

Beylikdüzü’nün merkezindeki Ayışığı Vadi Evleri projesinde sunduğu cazip kampanyalar ile yüzlerce insanı ev sahibi yapan Demir İnşaat, baharı karşıladığımız bugünlerde konut almayı düşünenler için özel bir kampanya sunuyor. Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Ayışığı Vadi Evleri’nden konut alanların 2012’de sadece yüzde 5 peşinat ödeyerek, geri kalan kısmı ise 2013’te ödemeye başlayacağını söyledi. Hamit Demir, 152 bin liradan başlayan daireler için ‘Al kalemi eline, ödemeni kendin belirle’ sloganıyla kişiye özel ödeme planı da sunduklarını belirterek, “1 Nisan’da start alacak bu kampanya ile Ayışığı Vadi’den, 2012’de neredeyse hiç ödeme yapmadan, özel ödeme planıyla konut alınabiliyor” dedi.

Büyükdere’deki gelişim Fikirtepe’ye örnek olsun

Servotel Corporation Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayla Heyfegil, 2000’li yılların başından bu yana büyük değişim yaşanan Büyükdere Caddesi’nin önümüzdeki beş yılda Fikirtepe gibi yeniden yapılandırılacak semtlere örnek olması gerektiğini söyledi. Arkitera tarafından düzenlenen Arkiparc 2012’de Büyükdere Caddesi’ndeki sorunlara çözüm bulmak amacıyla düzenlenen Büyükdere oturumunda konuşan Heyfegil, Büyükdere Caddesi’nde yer alan projelerin Londra, Paris, New York gibi dünya kentlerindeki projelerle yarışır nitelikte olduğunu ifade etti.

Ayla Heyfegil, “Büyükdere Caddesi İstanbul'da yaşam, çalışma ve eğlencenin en önemli akslarından biri haline geldi. İstanbul’daki gayrimenkul fiyat anlayışını son 10 yıl içerisinde bambaşka bir boyuta çekerek Boğaz Hattı’nın rakibi olmaya başladı. 2000'li yılların başında bu aksta metrekare fiyatları 2 bin 500 dolar seviyesindeyken, 2011 yılının sonunda metrekare fiyatları 15 bin doları buldu” diye konuştu.

Ayazma’daki ilk kurayı Erdoğan Bayraktar çekti

Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı Meclis’te geçmeyi beklerken, TOKİ’nin dönüşüm alanı olarak ilan ettiği yerlerdeki projeler bir bir hak sahiplerine teslim ediliyor. Bu kapsamda İstanbul Ayazma Kentsel Dönüşüm Projeleri kapsamında yapılan kura çekimine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 300 konutun ilk kura çekimini yaptı.

2004’te TOKİ ve Küçükçekmece Belediyesi işbirliğince yapılan çalışmalar sonucu 300 konutun yanı sıra 16 derslikli ilkokul, sağlık ocağı ve ticari ünitelerden oluşan proje hak sahiplerine teslim edildi.

Kiracıya da ev sözü

Törende konuşan Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümün dünyanın en zor işlerinden biri olduğunu ifade ederek, “2004’ten beri başladığımız çalışmalar sonucu yaklaşık 1.700 hak sahibine ev verdik. Kiracıya da ev vermek istiyoruz” dedi. Kentsel dönüşümün maliyetli bir iş olduğunu ifade eden Bayraktar, “Brezilya, Meksika ve Mısır gibi ülkeler dönüşümü başaramıyor. Biz 7-8 senedir Küçükçekmece, Kartal, Maltepe, Gaziosmanpaşa ve Fatih Belediyeleri ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Meclis’te bekleyen Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısına değinen Bayraktar, şunları söyledi:

“Yasa kabul edildiği anda, afet riskine odaklı yeni bir dönüşüm yapmak istiyoruz. İbadet duygusu içinde, siyaset üstü ve siyaset dışı bir anlayışla hareket ediyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla enerjiyi savuran binalardan kurtulacağız. 300 konut mütevazi bir rakam olsa da, insanları kaçak ve salaş yapılardan kurtarmak boynumuzun borcu... .finansgundem.com

05.04.2012

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : Konut kredisi faizleri ne zaman düşecek , emlak konut gayrimenkul faiz oranları , Gayrimenkul sektörü , faİzler çok yüksek , Ahmet Sarıcalı , Şua İnşaat , konut Satış , Mehmet Erhan Değerli , Konut kredİlerİ , rezidans daire , Beylikdüzü


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

komisyonsuz konut kredisi ziraat konut kredisi Ziraat Bankası istihbarat ve haberleşme ücreti (komisyon) tahsil edilmeden kullandırılabilecek 'Komisyonsuz Konut Kredisi' kapsamında tüketiciler konut kredisi başvurusu yaparak hayallerindeki konuta sahip olabiliyor. Komisyonsuz konut kredisi uygulaması kapsamına Transfer Kredisi, Bireysel İşyeri Kredisi ve İnşaat Tamamlama Kredisi ürünleri de girmektedir.

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

- Markette çalışan genç, konut kredisi çektiği bankanın kendisinden haksız yere kestiğini öne sürdüğü 3 bin 365 TL’lik dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücretini tahsil etmek için tüketici mahkemesine müracaat etti. Mahkemenin ‘banka, haksız şekilde tahsil ettiği parayı iade etmeli’ kararına rağmen banka şubesi ödemeye yanaşmayınca, market çalışanı gencin avukatı icra yoluyla parayı tahsil etti.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

Aralık ayı ilk haftasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarında değişiklik gitmeyerek, repo–ters repo pazarı faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarını sabit tutmuştu. Kurulun döviz kurundaki değişkenliğe bağlı olarak bir süre daha hedeflenen enflasyon rakamlarının üzerinde bir seyir izleneceğini açıklamıştı. Merkez Banksı tahminler yüzde 6.8 iken 2013 yılı yüzde 7.4 ile kapatıldı.

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

Yılın son ayına özel düşük faizli kampanya başlattıklarını dile getiren TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, yeni yılı yeni evlerinde karşılamak isteyen herkesi bu avantajdan yararlanmak için TEB şubelerine davet etti. Mendi, "Uygun koşullarla ev sahibi olmak isteyen müşterilerimize, düzenlediğimiz kampanyalarla birçok farklı ödeme alternatifi sunuyoruz" dedi

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Tüketici kredileri 15-22 Kasım tarihleri arasında 981 milyon TL artışla 242 milyar 50 milyon TL düzeyine yükseldi. Konut kredilerinin 316 milyon TL artışla 108 milyar 62 milyon TL'ye yükseldiği bu dönemde, taşıt kredileri 12 milyon TL artışla 8 milyar 336 milyon TL oldu. Merkez Bankası'nın Haftalık Para ve Banka Bülteni'ne göre 15-22 Kasım tarihleri arasında toplam tüketici kredileri 981 milyon TL

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Konutların yarısı krediyle alındı! İşte konut kredileri... Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, bu konutların yarıya yakınında kredi kullanıldı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de 2013 yılının 9 ayında yurt içinde kullanılan toplam konut kredileri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,9 artarak 106 milyar 77 milyon 66 bin liraya ulaştı.

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Konut finansmanı kullanmayı düşünen tüketicilerin aklındaki en kritik soruların başında tapu işlemlerinde ekstra bir ücretin ödenip ödenmediği geliyor. Tüketiciler için ciddi ek maliyet oluşturabilecek bu ticari alım-satım işleminde banka ile alıcı arasında özel bir satış sözleşmesi düzenlenerek, ek tapu masraflarının önüne geçiliyor. Böylece konut finansmanını tercih edenler

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası 'erken ödeme tazminatı'nı tamamen bitirmedi. Bankalar, sabit faizli konut kredilerinde tüketiciden kapama tazminatı isteyebilecek.,NULL,Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası'ndaki son dakika önergesi kafaları karıştırdı. Önergeyle tasarıdan çıkarılan "Bankalar erken ödeme tazminatı alır" maddesi yanlış algılandı. Söz konusu değişiklik ihtiyaç kredileri ve değişken faizli konut kredisini kapsıyor.

Kredi alacaklara önemli haber

Kredi alacaklara önemli haber

Tasarı yasalaşırsa, yapı şirketi, ön ödemeli konut satışına başlamadan önce bina tamamlama sigortası yaptıracak, sigorta şirketi mali yapıyı yetersiz görürse, teminat vermeyecek. BANKA kredilerinden sigorta zorunluluğu kalkıyor, maketten konut satışına bina tamamlama sigortası geliyor. Alt komisyonlardan geçerek bu hafta Meclis gündemine gelecek olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı, sigorta ile ilgili de köklü düzenlemeler içeriyor.

Bankadan konuta faiz freni

Bankadan konuta faiz freni

Konut piyasasında yaz döneminde azalan satışlara bankalar da darbe vurdu. Finans kurumlarının faizleri sürekli artırması tüketicileri kararsızlığa itti. Bankaların bir ay içinde faiz oranlarını ortalama 0.05 puan artırdığı görüldü. Faiz artışı konusunda birbirleriyle yarışan bankalar, bir ayda üç kez üst üste kredi taksitlerine zam yapmış oldu. Finansbank eylülde bir hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirdi. Onu Albarakatürk izledi. Banka, ekimde faiz oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :