Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

En hesaplı kredi nasıl alınır
En hesaplı kredi nasıl alınır

En hesaplı kredi nasıl alınır

Exclusive Homes Nisan ayı sayısında, en uygun kredinin seçimi ve konut kredisi kullanırken zarar etmemenin yolları konusunda tüketicilere önemli bilgiler verildi.

Konut kredisi faiz oranlarının Mayıs 2011 itibariyle yükselme trendine girmesi, konut kredisi yatırımcılarda meraklı bekleyişlere yol açmıştı.

Konut satışlarının durumu, kredi maliyetlerinin yükselmesi ve bu durumdan en çok etkilenen tüketici kararsız bekleyişi ve piyasadaki durgunluk, Şubat 2012’de bankaların faiz indirimi haberleriyle, pazarın yeniden hareketlenmeye başlayabileceğine dair sinyaller vermeye başladı.

Faizler indirime rağmen hala yüzde 1’in üzerinde. Oranların 120 ay vadede ortalama 1.20 düzeylerinde seyrettiği bu günlerde, uzun süre yapılan birimlerin üzerine, banka kredisi alarak ev sahibi olmak isteyen tüketicinin kredi tercihinde zarar etmemesi için bazı noktalara özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Aksi halde karşılaşacak olumsuz sonuçlar ve yaşanacak çok ciddi sıkıntılar ev alarak kar etmeyi amaçlayan tüketiciyi, eldeki birimiyle zarara sokabiliyor.

Peki, tüketici ne yapmalı?

En hesaplı, bütçesine en uygun, aylık taksitlerini zorlamadan ödeyebileceği krediyi nasıl seçmeli?

AYLIK NE GELİR HESAPLANMALI

Aylık Net Gelir Hesaplanmalı En hesaplı kredi aslında kişinin gelirine göre aylık taksitleri zorlamadan ödeyebileceği kredi olarak tanımlanır. Kredi almak için tüketicinin düzenli bir gelire sahip olması şarttır. Ev sahibi olmak, yasanın getirdiği olanaklar/olanaksızlıklardan çok kişinin net geliriyle bağlantılı bir durumdur. Aylık gelir hesaba katılmadan plansız ve hesapsızca alınan krediler ve taksitler sabit gider kalemi olarak net geliri azaltır.

PEŞİNAT YÜKSEK TUTULMALI

Tüketici evin değerinin maksimum yüzde 75’ine kadar kredi kullanabilir. Kalan yüzde 25’lik kısmı ise tüketici tarafından ev sahibine peşin ödenmesi gerekir. Örnek olarak banka, değeri 100 bin TL olarak belirlenen evin 75 TL’sini kredilendirilir. Kalan 25 bin TL tüketici tarafından ev sahibine ödenir. Özellikle konut kredisi faiz oranlarının 1’in üzerinde olduğu dönemlerde peşinatı olabildiğince yüksek tutarak bankaya az borçlanmak tüketici lehine alınabilecek en iyi karardır.

TAKSİTLERE KARAR VERİLMELİ

Tüketici gelirine bakarak çok zorlanmadan aylık ne kadar konut kredisi taksiti ödeyebileceğine karar vermelidir. Gelirinde düzenli dönemsel artışlar (zam, prim, toplu para alımı gibi) olan kişiler planlarını yıllık yaparak (ekstra olabilecek harcamaları ve riskleri de hesaba katarak) bankaya ara ödeme de yapılabilirler. Ara ödeme yapılacaksa bu durum bankaya önceden ödeme tarihleriyle beraber bildirilmelidir. Ancak ara ödeme yapıldığında bankanın, tüketiciden ekstra ücret talep edilebileceği noktası unutulmamalıdır.

ÇOK UZUN VADEYE DİKKAT

Konut kredilerinde vade 30 yıla kadar uzar. Genelde tüketici, aylık taksitlerinin düşük olacağı düşüncesiyle mümkün olan en uzun vadeyi seçmek ister. Ancak vade uzadıkça aylık taksitlerde tahmin edildiği ölçüde büyük bir değişiklik olmaz. Diğer taraftan ödenecek faiz katlanarak artar. Vade seçiminde, aylık ödenebilecek kredi taksitine göre minimum vadeyi tercih etmek en doğru seçim olacaktır.

BANKALAR KARŞILAŞTIRILMALI

Aylık ödenebilecek tutar ve vadeye karar verildikten sonra farklı bankaların kredi alternatifleri karşılaştırılmalıdır. Bankaların farklı vade ve faiz oranlarında kredi alternatifleri mevcuttur.

KREDİ MASRAFLARINI UNUTMAYIN

Kredi seçiminde tüketiciyi en çok yanıltan durumlardan biri de en düşük faizli kredinin en uygun kredi seçeneği olduğuna dair inançtır. Tam bu noktada bankaların aldığı masrafların da hesaba katılması gerekir. Konut kredisi masrafları hesaba katıldığında, tüketici cebinden çıkacak miktarı net olarak görebilir ve faiz oranı 1.30 olan bir krediye göre daha uygun olabilir. Bankalar tüketiciden; ekspertiz ücreti, dosya masrafı, sigorta masrafları ( hayat sigortası, konut sigortası, deprem sigortası), istihbarat ücreti, avukatlık ücreti adı altında masraflar talep ederler ve bu masraflar bankadan bankaya değişkenlik gösterir. Kaynak.internethaber.

12.04.2012

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : Konut kredisi faiz oranları , En hesaplı kredi , en uygun kredi , Konut satışları , Konut kredileri , emlak , emlak haber , emlak konut haber , emlak gayrimenkul konut kredileri


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Dolar fırladı konut kredsinde oranlar arttı

Dolar fırladı konut kredsinde oranlar arttı

emmuz ayında 5 gün içinde konut kredisi faiz oranlarını 2 kez yükselten Denizbank da konut kredisi faiz oranlarını 0.05 puan yükselttiğini açıkladı. Bankanın15 Temmuz'da 60 ayda % 0.89, 120 ayda ise %0.94 olan oranları, Ağustos ayı son haftasında 60 ayda % 0.94'e 120 ayda ise % 0.99'a kadar yükseldi. Yapılan artışla beraber 100 bin TL 120 ay vadeli konut kredisinin aylık taksiti konut kredisi hesaplama yapıldığında 1.393 TL'den 1.428 TL'ye ulaştı. Toplamda ödenecek faiz ise 4.126 TL arttı.

Halkbank konut kredisi faiz oranını indirdi

Halkbank konut kredisi faiz oranını indirdi

Halkbank konut kredisi faiz oranını indirdi Halkbank, konut kredilerinde faiz oranlarını aşağıya çekti. Güz Tarifesi kapsamındaki konut kredisinin aylık faiz oranı60 ay vadede yüzde 0,80, 61 , 120 ay arası vadede yüzde 0,84 olarak belirlendi. Halkbank, maaşını bankadan alan çalışan, emekli ve kamu personeline ilave 1 puanlık faiz indirimiyle birlikte 60 ay vadede yüzde 0,79, 120 ay vadede yüzde 0,83 faiz oranlarından yararlanma imkânı sağlıyor. Müşteriler yılda azami 3 kez olmak üzere belirttikleri aylarda kredi ödemeleri.

Şeker Finans konutta faizi dibe çekti

Şeker Finans konutta faizi dibe çekti

Şeker Finans, düzenlediği Yılbaşı Kampanyası kapsamında, konut kredisi faiz oranlarını bugün itibariyle yüzde 0,78 oranına düşürdü. 30 yıl vadeli 50,000 TL tutarındaki Şeker Finans konut kredisinin aylık geri ödemesi 415 TL, 100,000 TL kredinin aylık geri ödemesi ise 830 TL olacak. Şeker Finans, yeni konut sahibi olacak tüketicilerin yanı sıra daha önce farklı kurumlardan konut kredisi kullanmış olan ve mevcut Şeker Finans kampanyaları ile kredi borcunu daha uygun koşullarda yeniden yapılandırmak isteyen

Finansbank, konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1'in altına düşürdü.

Finansbank, konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1'in altına düşürdü.

Finansbank, konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1'in altına düşürdü. Finansbank yüzde 0,89'dan başlayan düşük faizli konut kredisiyle herkesi ev sahibi olmaya davet ediyor. 60 ile 120 ay vadeli kredileri yüzde 1'in altında düşük faizlerle sunan Finansbank, müşterilerine özel avantajlar da sağlıyor. Finansbank Kitle Bankacılığı Direktörü Enis Kurtoğlu, yeni düşük konut faizi oranlarıyla herkesi ev sahibi yapmak istediklerini söyledi.Kiradan kurtularak kendi evinde oturmak isteyenlere özel avantajlar

Faizler yeniden yüzde 1'e indi vatandaş kelepir evi kaçırmadı

Faizler yeniden yüzde 1'e indi vatandaş kelepir evi kaçırmadı

Faizler yeniden yüzde 1'e indi vatandaş kelepir evi kaçırmadı İkinci çeyrekte ekonomik belirsizliklerin azalması, MB'nin elini biraz gevşetmesiyle düşen konut kredisi faiz oranları mortgage piyasasını yeniden hareketlendirdi. Faiz oranları rekabet nedeniyle yüzde 1'lerin altına kadar gerilerken, gelecekte 'konut fiyatları zamlanır' beklentisine giren tüketiciler ise fırsatı kaçırmamak için konut alımına yöneldi 2012 yılının ilk çeyreğinde durma noktasına gelen konut kredileri yeniden canlandı. Merkez Bankası para politikalarındaki

Konut kredisi faiz oranları düşüşte

Konut kredisi faiz oranları düşüşte

Garanti Bankası, Finans Bankası, Akbank gibi sektörde söz sahibi olan bankaların başını çektiği faiz indirimleri ile Finzoom Ortalama Maliyet Oranı endeksini bir hayli aşağığa çektiler. Ancak bu etapta faiz indirimlerinin kamu bankalarında düştüğünü söyleyemeyiz. Kamu bankalarıyla çalışan tüketicilerin önümüzdeki dönemde acele etmemelerinde yarar var. Zira bu bankalarda da faiz inidirimi mutlaka yaşanacaktır.

En yüksek faiz Ziraat Bankası'nda!

En yüksek faiz Ziraat Bankası'nda!

Konut kredisi faiz oranlarında 120 ay (12 yıl) vadede en yüksek faiz oranı Ziraat Bankası'nda. Bugünden geçerli omak üzere Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi faiz oranlarını düşürdü. Yapılan indirimle 120 ay vadede faiz oranı 1.28'den 1.13'e kadar düşürüldü. Bugünden geçerli omak üzere Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi faiz oranlarını düşürdü. Tüm vadelerde 0.15-0.17 puan aralığında yapılan indirimle 120 ay vadede faiz oranı 1.28'den 1.13'e kadar düşürüldü

YENİ YILDA KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜKSELECEK Mİ

YENİ YILDA KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜKSELECEK Mİ

2012 konut kredisi faiz oranları 2012 de mortgage faizleri yükselecek mi Adettendir, yeni yıla girmeden bazı tahminlerde bulunup, öngörülerimiz ne kadar tutarlı çıkacak diye beklemek.2012'de neler olacak diye düşünüp maaş zamları, fatura zamları ve kredi faizleri

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :