Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Konutta kredi faizleri çok yüksek
Konutta kredi faizleri çok yüksek

Konutta kredi faizleri çok yüksek!
Dekar DK Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, konut finansmanının tam çözülemediğini söyledi. İpotekli gayrimenkullerin menkul değere dönüştürülmesi ve sigorta edilmesi durumunda tüketicilere daha uygun kredi faizleri uygulanabileceğini söyledi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Dekar DK’nın Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, inşaat sektöründe yıllarca profesyonel olarak rol aldıktan sonra, kendi şirketini kurdu. Dekar DK, az katlı ve bahçeli evlerde marka olma hedefiyle yola çıkarken, ABD ve Avrupa’da yaygın olan bu tip konutlarla orta sınıfı buluşturma niyetinde. Şu anda Bahçeşehir’de devam eden Asmalı Evler Projesi’nin yanı sıra yine aynı bölgede yeni bir projeye hazırlanan Dekar DK, Çengelköy’de hayata geçireceği 46 konutluk projeyi büyütme kararı aldı.

Gayrimenkul sektörünün önemli mesafeler kaydettiğini vurgulayan Salih Kuzu, sektörün tek eksiğinin konut finansmanın henüz tam çözülmemiş olması olduğunu söylüyor.

25 yaşında sorumlu oldu
Üniversiteden sonra genç bir mühendis olarak iş bulma umudunun neredeyse olmadığını söyleyen Salih Kuzu, inşaat sektörüne girişini şöyle anlatıyor: “Şans eseri yabancı dil kursunda tanıştığım firma yetkilisinin teklifiyle Eska isimli şirkette çalışmaya başladım. Eska İncirlik Hava Üssü’nde de çalışıyordu. Standartlar çok yüksekti ve firma o dönemde prefabrik sistemlerle ilgili know-how sahibi nadir isimlerdendi. Benim için şans oldu. 1.5 yıl içinde şantiye şefi oldum. 25 yaşında bir projenin başında sorumlu oldum. Sekiz yıl çalıştım şirkette. Sonra, 1991’de İsrail’de Semtash’ta çalışmaya başladım. Bu transferde Eska’daki tecrübem çok önemliydi. İsrail’deyken Eston’dan teklif aldım ve Türkiye’ye döndüm. Türkiye içinde ve Rusya’da pek çok proje gerçekleştirdik. Sonra şirket, Eston Yapı’yı kurma kararı aldı. Ben de genel müdür oldum. 9 yıl genel müdür olarak çalıştıktan sonra Eston’dan ayrıldım.”

Bahçeli evde marka olacak
Çalışma hayatı boyunca 3 bine yakın bahçeli ev inşa ettiğini, 5 yıl önce profesyonel hayatını sonlandırarak kendi şirketi Dekar Yapı’yı kurduğunu belirten Salih Kuzu, şu anda ilk projesi Bahçeşehir’deki Asmalı Evler’i yürütüyor. Az katlı bahçeli konutların marka şirketi olmayı hedeflerine koyduklarını söyleyen Salih Kuzu, şunları söyledi: “Önceliğimiz bu tür yapılarla ilgili uzmanlığımızı geliştirmek ve sektörün güvenilen ve beğenilen bir markası olarak konumlanmaktır. Bahçeli ev yapmak için arsa bulabildiğimiz sürece bu tür evleri yapmaya devam edeceğiz. Bahçeşehir’de gerçekleştireceğimiz yeni projemizde daha küçük metrekare bahçeli evler ile orta sınıf için bu konsepti yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bu sayede daha uygun fiyatlar ile müşterilerimizin bahçeli evlerde yaşamalarını sağlayacağız.”

Konut finansmanı çözüm bekliyor
Türkiye gayrimenkul sektörünü de değerlendiren Salih Kuzu, şöyle konuştu: “Sektör, çok önemli mesafeler kaydetti. Artık dünya ölçeğinde projeler planlayıp hayata geçirebiliyoruz. Sektörün belki de tek eksiği konut finansmanın henüz tam çözülmemiş olması. Mortgage sisteminin en önemli ayağı olan ipotekli gayrimenkullerin menkul değere dönüştürülmesi ve sigorta edilmesi ayağının henüz tam kurulamamasıdır. Bu kısım da devreye girerse hem daha uygun kredi faizleri olabilir hem de ipotek garantili menkul kıymetlerin iç ve diş piyasalarda satılması konut kredilerinin finansmanını kolaylaştıracaktır. Yurt dışı satışların ülkemizin cari açığını kapatmaya yapacağı katkıda bir başka yararı olacaktır.”

Bahçeli eve talebin artması kaçınılmaz
Bahçeli ev projelerinin diğer projelerden en önemli farkının konutun bulunduğu çevre ile bütünleşmesi, onun bir parçası haline gelmesi olduğunu vurgulayan Salih Kuzu, şu bilgileri verdi: “Bahçeli ev toprak sıkıntısı olmayan tüm gelişmiş ülkelerde insanların en çok kullandıkları ev tipi. ABD’de insanların yüzde 70’den fazlası bu tür evlerde oturuyor. Avrupa ülkelerinde de durum çok farklı değil. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte insanların yaklaşık yüzde 60’ı bu tür konutlarda oturmayı tercih ediyorlar. Türkiye’de yapılan bir çok araştırma da insanların çok büyük çoğunluğunun müstakil evde oturmak istediğini gösteriyor. Bahçeli ev konsepti bizim de çok aşina olduğumuz ve tercih ettiğimiz bir yerleşim modeli. Ülkemizin yaşadığı hızlı sanayileşme ve kentleşmenin hızlı artışı sebebiyle maalesef şehirlerimiz hızla ve dikey olarak büyümek zorunda kaldı. Milli gelirdeki artışın sürmesi ve şehirlerin çeperlerine doğru yapılacak raylı ulaşım sistemleri sonucu olarak bahçeli evlere olan talep de büyük bir artış olması kaçınılmaz olacaktır.”

Asmalı Evler’in yüzde 50’si satıldı, teslimat kasımda

“Her eve bir bahçe” anlayışıyla Dekar DK tarafından Bahçeşehir’de inşa edilen Asmalı Evler projesinin, altı ay gibi bir sürede yüzde 50’sinin satışı tamamlandı. Projenin birinci etap teslimatlarına kasım ayında başlanacak. 134-180 metrekare arası brüt alanlı dokuz farklı ev tipinden oluşan Asmalı Evler’de her evin 40 metrekare ile 300 metrekare arasında değişen bahçeleri bulunuyor. Toplam 55 bin metrekare arsa alanı içerisine inşa edilen Asmalı Evler, konutlara özel bahçeler, yarı olimpik yüzme havuzu, kafe ve fitness salonunun yer aldığı sosyal tesis, kapalı ve açık otoparklar, rekreasyon alanları, yürüyüş parkurları ile betonun değil yeşilin hakim olduğu bir hayat sunuyor. 170 bahçeli evden oluşan Asmalı Evler Projesi’nin ilk etabı Kasım 2012, ikinci etabı Haziran 2013, üçüncü etabı ise Eylül 2013 tarihinde teslim edilecek. EKOFİNANS.COM 

30.04.2012

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : Konutta kredi faizleri çok yüksek , Dekar DK Yönetim Kurulu Başkanı , Salih Kuzu , konut finansman , İpotekli gayrimenkuller , Salih Kuzu , inşaat sektörü , Bahçeşehir , Bahçeli evde marka , bahçeli ev , Bahçeli eve taleb , Bahçeli ev projeleri , Asmalı Evler


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

komisyonsuz konut kredisi ziraat konut kredisi Ziraat Bankası istihbarat ve haberleşme ücreti (komisyon) tahsil edilmeden kullandırılabilecek 'Komisyonsuz Konut Kredisi' kapsamında tüketiciler konut kredisi başvurusu yaparak hayallerindeki konuta sahip olabiliyor. Komisyonsuz konut kredisi uygulaması kapsamına Transfer Kredisi, Bireysel İşyeri Kredisi ve İnşaat Tamamlama Kredisi ürünleri de girmektedir.

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

- Markette çalışan genç, konut kredisi çektiği bankanın kendisinden haksız yere kestiğini öne sürdüğü 3 bin 365 TL’lik dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücretini tahsil etmek için tüketici mahkemesine müracaat etti. Mahkemenin ‘banka, haksız şekilde tahsil ettiği parayı iade etmeli’ kararına rağmen banka şubesi ödemeye yanaşmayınca, market çalışanı gencin avukatı icra yoluyla parayı tahsil etti.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

Aralık ayı ilk haftasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarında değişiklik gitmeyerek, repo–ters repo pazarı faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarını sabit tutmuştu. Kurulun döviz kurundaki değişkenliğe bağlı olarak bir süre daha hedeflenen enflasyon rakamlarının üzerinde bir seyir izleneceğini açıklamıştı. Merkez Banksı tahminler yüzde 6.8 iken 2013 yılı yüzde 7.4 ile kapatıldı.

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

Yılın son ayına özel düşük faizli kampanya başlattıklarını dile getiren TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, yeni yılı yeni evlerinde karşılamak isteyen herkesi bu avantajdan yararlanmak için TEB şubelerine davet etti. Mendi, "Uygun koşullarla ev sahibi olmak isteyen müşterilerimize, düzenlediğimiz kampanyalarla birçok farklı ödeme alternatifi sunuyoruz" dedi

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Tüketici kredileri 15-22 Kasım tarihleri arasında 981 milyon TL artışla 242 milyar 50 milyon TL düzeyine yükseldi. Konut kredilerinin 316 milyon TL artışla 108 milyar 62 milyon TL'ye yükseldiği bu dönemde, taşıt kredileri 12 milyon TL artışla 8 milyar 336 milyon TL oldu. Merkez Bankası'nın Haftalık Para ve Banka Bülteni'ne göre 15-22 Kasım tarihleri arasında toplam tüketici kredileri 981 milyon TL

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Konutların yarısı krediyle alındı! İşte konut kredileri... Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, bu konutların yarıya yakınında kredi kullanıldı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de 2013 yılının 9 ayında yurt içinde kullanılan toplam konut kredileri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,9 artarak 106 milyar 77 milyon 66 bin liraya ulaştı.

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Konut finansmanı kullanmayı düşünen tüketicilerin aklındaki en kritik soruların başında tapu işlemlerinde ekstra bir ücretin ödenip ödenmediği geliyor. Tüketiciler için ciddi ek maliyet oluşturabilecek bu ticari alım-satım işleminde banka ile alıcı arasında özel bir satış sözleşmesi düzenlenerek, ek tapu masraflarının önüne geçiliyor. Böylece konut finansmanını tercih edenler

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası 'erken ödeme tazminatı'nı tamamen bitirmedi. Bankalar, sabit faizli konut kredilerinde tüketiciden kapama tazminatı isteyebilecek.,NULL,Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası'ndaki son dakika önergesi kafaları karıştırdı. Önergeyle tasarıdan çıkarılan "Bankalar erken ödeme tazminatı alır" maddesi yanlış algılandı. Söz konusu değişiklik ihtiyaç kredileri ve değişken faizli konut kredisini kapsıyor.

Kredi alacaklara önemli haber

Kredi alacaklara önemli haber

Tasarı yasalaşırsa, yapı şirketi, ön ödemeli konut satışına başlamadan önce bina tamamlama sigortası yaptıracak, sigorta şirketi mali yapıyı yetersiz görürse, teminat vermeyecek. BANKA kredilerinden sigorta zorunluluğu kalkıyor, maketten konut satışına bina tamamlama sigortası geliyor. Alt komisyonlardan geçerek bu hafta Meclis gündemine gelecek olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı, sigorta ile ilgili de köklü düzenlemeler içeriyor.

Bankadan konuta faiz freni

Bankadan konuta faiz freni

Konut piyasasında yaz döneminde azalan satışlara bankalar da darbe vurdu. Finans kurumlarının faizleri sürekli artırması tüketicileri kararsızlığa itti. Bankaların bir ay içinde faiz oranlarını ortalama 0.05 puan artırdığı görüldü. Faiz artışı konusunda birbirleriyle yarışan bankalar, bir ayda üç kez üst üste kredi taksitlerine zam yapmış oldu. Finansbank eylülde bir hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirdi. Onu Albarakatürk izledi. Banka, ekimde faiz oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :