Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Gelir dağılımı düzelip faizler düşünce Anadolu, konutta üç büyükleri solladı
Gelir dağılımı düzelip faizler düşünce Anadolu, konutta üç büyükleri solladı

 

Gelir dağılımı düzelip faizler düşünce Anadolu, konutta üç büyükleri solladı
Konut kredilerinde Anadolu illeri gelir dağılımının düzelmesi ve faiz oranlarının düşmesiyle İstanbul, Ankara ve İzmir'i solladı. Üç büyük il dışındaki Anadolu illerinin konut kredilerindeki payı yüzde 40'tan yüzde 43'e çıkarken, bu gelişimi önceden öngören Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, '2023 yılına kadar gelir dağılımındaki düzelme daha da belirginleşecek' dedi
 
Önümüzdeki 10 yılda bankacılığın İstanbul, Ankara ve İzmir'in dışındaki illerde daha hızlı büyüyeceği öngörülürken, Anadolu'da konut harekatı şimdiden başladı. Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, gelir dağılımının geçmişe göre göreceli düzelmesi ve faiz oranlarının düşmesiyle Anadolu şehirlerinde yaşayanların konut alma imkanına kavuştuğunu vurgulayarak, 'Eskiden küçük şehirlerdeki insanların gelir seviyesi düşüktü, ev alma şansı çok zordu. Ama faiz oranları düşüp vadeler uzayınca talep arttı. Bunun farkına varan inşaat firmaları da Anadolu şehirlerinde yeni projeler üretmeye başladı' dedi.
Son 2 yılda konut kredileri içerisinde İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki illerin payı yüzde 40'tan yüzde 44'e çıkarken, Cemal Onaran bu gelişimi önceden gördüklerini vurgulayarak 2023 yılına kadar gelir dağılımındaki düzelmenin belirginleşeceğini savundu. Türkiye'de ilk defa yerel kampanyalara başladıklarını anlatan Onaran, '2009 yılından beri bu işe yatırım yapıyoruz. Bu yıl da 22 ilde yerel kampanyalarımızı başlattık' dedi. Akşam
 
Mortgage kredileri bu yıl yüzde 15 civarında büyür
- Konut kredilerine talep nasıl?
Geçen yıl faizler 0.70-0.80'lere kadar gerilemişti. Sektör geçen yıl ilk  3.5 ayda 5 milyar liralık, yani yüzde 9'luk bir artış kaydetmişti. Bu yıl aynı dönemde yüzde 1.5'luk artış var. Bu işin kötü tarafı. İyi tarafı ise ilk 2 ay çok kötü geçti. Hem  kış olması, hem faizlerin yükselmesi nedeniyle ocak ve şubatta  büyüme sıfırdı. Ama  mart ayını 650 milyon TL artıyla kapattı. 15 Nisan'a kadar ise 350 milyon liralık bir artış daha gerçekleşti. Bu yıl tahminen yüzde 15'ler seviyesinde bir büyüme olur.
 
Halkalı, Esenyurt, Avcılar, Kurtköy ve Ümraniye gözde
- İstanbul'da en çok hangi bölge ve projeler ilgi görüyor?
Arzın yüksek olduğu yerler satılıyor. Halkalı, Esenyurt, Avcılar, Gürpınar, Kurtköy ve Ümraniye'de hareketlilik var. Emlak GYO'nun her ay en fazla nerelerde satış yapıldığına ilişkin raporları yayınlanır. Şu sırada en fazla satışı Tuzla'da Teknik Yapı Evora'nın satışı birinci sırada gidiyor. Metrekare fiyatları 2 bin 500-3 bin TL olunca alım gücü daha fazla kesime yayılıyor.
 
250 bin kişiyi ev sahibi yaptı
- Garanti Mortgage olarak bugüne kadar kaç kişiyi ev sahibi yaptınız?
Mortgage kredilerinde 2007 yılından beri sektör lideriyiz.  Bu yıl ilk 3 aylık verilerine baktığımızda pazar payımız 12 baz puan artışla yüzde 13'lere geldi. Bu yıl da sektör liderliğimizi açık ara devam ettireceğimizi düşünüyoruz. Mortgage kredisinin başlangıcı 2004-2005'lerde oldu. O süreçten bu zamana baktığımızda bugüne kadar 250 bin kişiyi ev sahibi yaptık. Ortalama her yıl 40-50 bin adet kredi kullandırıyoruz. 
- İlk 3 ayda ne kadar kredi kullandırdınız?
Yaklaşık 12 bin kişiye kredi kullandırdık.
 
Ruslar kıyıları, Araplar İstanbul'u istiyor
- Müteakabiliyet Yasası sektörü nasıl etkileyecek?
Mutlaka bir hareket getirecek. Ruslar özellikle  Antalya ve Alanya'daki konutlara, Araplar ise İstanbul ile daha çok ilgileniyor.
 
Her şehire özel reklam kampanyası yapıyor
- Garanti Mortgage neler yapıyor?
2023 yılına kadar gelir dağılımındaki düzelme belirginleşecek. Türkiye'de ilk defa yerel reklam kampanyalarına başladık. Çok da ilginç sloganlarla yaptık: 'İskender deyince Bursa, mortgage deyince Garanti.' Her yıl belli illeri seçiyoruz. Bu yıl 22 tane ilde yerel kampanyalarımızı başlatık. 2009 yılından beri bu işe yatırım yapıyoruz. Çünkü Anadolu'daki gelişimi çok önceden görmüştük.
 
Anadolu'da konut harekatı
- Hangi illerden daha çok talep geliyor?
İstanbul konut kredilerinde hala önde gidiyor ama küçük şehirlerin büyüme oranları İstanbul, Ankara ve İzmir'den daha hızlı. Artık  Anadolu'da ciddi anlamda yeni konut projeleri yapılıyor. Eskiden Anadolu'daki insanların gelir seviyesi büyük şehirlere göre daha düşüktü. Ama faizler düşüp vadeler uzayınca Anadolu'da da hareket başladı. O hareket başlayınca inşaat firmaları da bunu gördü. Önce yerel firmalarda başladı. 12 dairelik apartman yapan müteahhit artık havuzlu üç dört bloklu siteler yapıyor.
glrdglmiiii.jpg
Yabancıya mortgage satış
ı yavaşladı
 
- Yabancıya konut kredisi kullandırıyor musunuz?
Yurtdışında yerleşiklere yönelik Non-Resident Mortgage ürünümüz var. Ağırlıklı olarak kredilendirdiğimiz müşteriler İngiliz, Hollanda ve Almanya vatandaşlarıydı ancak krizden sonra buradaki hareketlilik yavaşladı. .Alanya, Kuşadası, Didim, Antalya ve Fethiye gözde. Bu yerlerde yabancılara yönelik ciddi projler üretilmişti. Kredilendirme süreçleri Türkiye'dekinden biraz daha farklı çalışıyor. Normalde konutun yüzde 75'i kredilendirirken, AB vatandaşlarına yüzde 65'i kadar kredi verdik.
 
Kentsel dönüşüm sektörü canlandıracak
- Kentsel dönüşüm projesinin bankacılık sektörüne yansıması olur mu?
Kentsel dönüşüm başlı başına büyük bir proje.  Bu projenin boyutu Türkiye geneli için 400 milyar lira . Türkiye'de yaklaşık 15 milyon tane konut var. Yenilenmesi gereken 6-6.5 milyon konut var. Bunun mortgage piyasasına yansıması da olacak.
 
Faizler bu yıl daha da düşmez
- Faizlerde nasıl bir seyir gözleniyor?
Geçen yıl bu dönemlere göre yükseldi ama geçen yılın sonuna göre baktığınız zaman düşüş var. Şu anda 1.05-1.10 civarında. Bu yıl Merkez Bankası  politikalarına paralel olarak ben faiz cephesinde çok aşağı yönlü bir hareketi beklemiyorum. Bu seviyelerde gidecek. Bu yıl  0.70-0.80 gibi bir faiz oranını görmemiz mümkün değil. Dolayısıyla biz hep tüketicilere şunu söylüyoruz: 'Evini beğenmiş ve ödeyebilecek gücün varsa bekleme hemen al.'

07.05.2012

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : Anadolu , konut , 2023 yılı , konut kredileri , Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran , ev alma şansı , emlak konut kredi haber , Mortgage kredileri , Kentsel dönüşüm


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

komisyonsuz konut kredisi ziraat konut kredisi Ziraat Bankası istihbarat ve haberleşme ücreti (komisyon) tahsil edilmeden kullandırılabilecek 'Komisyonsuz Konut Kredisi' kapsamında tüketiciler konut kredisi başvurusu yaparak hayallerindeki konuta sahip olabiliyor. Komisyonsuz konut kredisi uygulaması kapsamına Transfer Kredisi, Bireysel İşyeri Kredisi ve İnşaat Tamamlama Kredisi ürünleri de girmektedir.

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

- Markette çalışan genç, konut kredisi çektiği bankanın kendisinden haksız yere kestiğini öne sürdüğü 3 bin 365 TL’lik dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücretini tahsil etmek için tüketici mahkemesine müracaat etti. Mahkemenin ‘banka, haksız şekilde tahsil ettiği parayı iade etmeli’ kararına rağmen banka şubesi ödemeye yanaşmayınca, market çalışanı gencin avukatı icra yoluyla parayı tahsil etti.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

Aralık ayı ilk haftasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarında değişiklik gitmeyerek, repo–ters repo pazarı faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarını sabit tutmuştu. Kurulun döviz kurundaki değişkenliğe bağlı olarak bir süre daha hedeflenen enflasyon rakamlarının üzerinde bir seyir izleneceğini açıklamıştı. Merkez Banksı tahminler yüzde 6.8 iken 2013 yılı yüzde 7.4 ile kapatıldı.

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

Yılın son ayına özel düşük faizli kampanya başlattıklarını dile getiren TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, yeni yılı yeni evlerinde karşılamak isteyen herkesi bu avantajdan yararlanmak için TEB şubelerine davet etti. Mendi, "Uygun koşullarla ev sahibi olmak isteyen müşterilerimize, düzenlediğimiz kampanyalarla birçok farklı ödeme alternatifi sunuyoruz" dedi

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Tüketici kredileri 15-22 Kasım tarihleri arasında 981 milyon TL artışla 242 milyar 50 milyon TL düzeyine yükseldi. Konut kredilerinin 316 milyon TL artışla 108 milyar 62 milyon TL'ye yükseldiği bu dönemde, taşıt kredileri 12 milyon TL artışla 8 milyar 336 milyon TL oldu. Merkez Bankası'nın Haftalık Para ve Banka Bülteni'ne göre 15-22 Kasım tarihleri arasında toplam tüketici kredileri 981 milyon TL

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Konutların yarısı krediyle alındı! İşte konut kredileri... Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, bu konutların yarıya yakınında kredi kullanıldı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de 2013 yılının 9 ayında yurt içinde kullanılan toplam konut kredileri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,9 artarak 106 milyar 77 milyon 66 bin liraya ulaştı.

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Konut finansmanı kullanmayı düşünen tüketicilerin aklındaki en kritik soruların başında tapu işlemlerinde ekstra bir ücretin ödenip ödenmediği geliyor. Tüketiciler için ciddi ek maliyet oluşturabilecek bu ticari alım-satım işleminde banka ile alıcı arasında özel bir satış sözleşmesi düzenlenerek, ek tapu masraflarının önüne geçiliyor. Böylece konut finansmanını tercih edenler

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası 'erken ödeme tazminatı'nı tamamen bitirmedi. Bankalar, sabit faizli konut kredilerinde tüketiciden kapama tazminatı isteyebilecek.,NULL,Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası'ndaki son dakika önergesi kafaları karıştırdı. Önergeyle tasarıdan çıkarılan "Bankalar erken ödeme tazminatı alır" maddesi yanlış algılandı. Söz konusu değişiklik ihtiyaç kredileri ve değişken faizli konut kredisini kapsıyor.

Kredi alacaklara önemli haber

Kredi alacaklara önemli haber

Tasarı yasalaşırsa, yapı şirketi, ön ödemeli konut satışına başlamadan önce bina tamamlama sigortası yaptıracak, sigorta şirketi mali yapıyı yetersiz görürse, teminat vermeyecek. BANKA kredilerinden sigorta zorunluluğu kalkıyor, maketten konut satışına bina tamamlama sigortası geliyor. Alt komisyonlardan geçerek bu hafta Meclis gündemine gelecek olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı, sigorta ile ilgili de köklü düzenlemeler içeriyor.

Bankadan konuta faiz freni

Bankadan konuta faiz freni

Konut piyasasında yaz döneminde azalan satışlara bankalar da darbe vurdu. Finans kurumlarının faizleri sürekli artırması tüketicileri kararsızlığa itti. Bankaların bir ay içinde faiz oranlarını ortalama 0.05 puan artırdığı görüldü. Faiz artışı konusunda birbirleriyle yarışan bankalar, bir ayda üç kez üst üste kredi taksitlerine zam yapmış oldu. Finansbank eylülde bir hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirdi. Onu Albarakatürk izledi. Banka, ekimde faiz oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :