Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Konut kredisi alırken neye dikkat etmeliyim?
Konut kredisi alırken neye dikkat etmeliyim?

Kredi kullanarak konut satın alacak olan tüketiciler krediye başvururken de kullanırken de pek çok sorunla karşılaşıyorlar.

Konutkredisi.com.tr Danışmanlık Hizmetleri kurucu ortağı Onur Tekinturhan, her gün uzman mortgage danışmanlarına ulaşan yüzlerce tüketicinin en sık yaşadığı sorunları ve sordukları soruların cevaplarını paylaştı:
 
1. Evin tümünü krediyle alabilir miyim?
 
2011 yılında BDDK’nın almış olduğu karar gereği bankalar satın alınacak evin ekspertiz değerinin yüzde 75’ine kadar kredi verebiliyorlar. 
 
Ancak size veya ailenize ait ikinci bir ev var ise, bunu teminat göstererek evin değerinin tamamının kredilendirilmesi mümkün. Bazı durumlarda kişiye özel farklı istisnalar ve uygulamalar da olabileceği için böyle bir durumda uzman mortgage danışmanlarına danışmanızı öneririz.
 
 
2. Geçmişte düzensiz ödemelerim var veya bankanın takip sürecine girdim; kredi kullanabilir miyim? 
 
Geçmişte yaşadığınız düzensiz ödemeler ve takipler bankalar tarafından Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ile paylaşılır ve kredi skorunuzun düşmesine sebep olur. Bu da bankaların kredi talebinizi olumsuz değerlendirmesine yol açabilir. Düzensiz ödemelerinizin sıklığı, yasal takip sürecinin üzerinden ne kadar zaman geçtiği gibi faktörler bu değerlendirmede önemli rol oynar. Yaşadığınız problemlerin üzerinden bir kaç sene geçtiyse ve bu süre boyunca kredi kartı kullanıp ödemelerinizi düzenli yaptıysanız konut kredisi kullanabilme ihtimaliniz çok yüksek. Burada bankaların değerlendirme kriterlerinin birbirinden farklı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Kredi kullanmanızın mümkün olmadığını düşündüğünüzde bile bağımsız mortgage danışmanları ile görüşerek  sizin için doğru bir banka bulabilirsiniz.
 
3. Gelirim var ancak işverenim bordromu düşük gösteriyor, tümünü belgeleyemiyorum.
 
En sık karşılaştığımız soru. Bu durumda eğer çalıştığınız şirketten durumu anlatan bir maaş yazısı alabilirseniz bankalar bunu mutlaka olumlu değerlendirecektir. İşvereniniz yazıyı vermek istemezse doğrudan bankaya da gönderebileceğini hatırlatın. mynet finans
 
 
4. Gelirim alacağım kredinin taksitine göre düşük kalıyor, ailemin (oğlumun, annemin) gelirini de gösterebilir miyim? 
 
Anne, baba ve eş gelirleri banka tarafından haneye giren toplam gelir olarak algılandığı için bu şekilde kredi kullanmak mümkün. Ancak bankadan bankaya değişmekle birlikte geliri hesaba katılacak aile bireyinin de krediye ortak olması talep edilebilir.
 
 
5. Krediyi hangi bankadan kullanmak daha avantajlı? Kredi sürecinde yanlış birşey yapılmadığından nasıl emin olabilirim, kime sorabilirim?
 
En avantajlı krediyi kullanabilmek için tüm bankaların fiyatlamalarını, süreçlerinin nasıl ilerlediğini ve başvuru şartlarını bilen bağımsız bir mortgage danışmanı ile görüşmek gerekir. Uzman mortgage danışmanı sizin sorularınızı yanıtlar ve en doğru bankadan kredinizi kullanmanız için yönlendirir. Benzer şekilde kredilendirme sürecinde yaşayabileceğiniz her türlü sorun için mortgage danışmanınızla görüşebilirsiniz.
 
. Yurtdışında yaşıyorum ve gelirim de yurtdışında. 
 
Konut kredisi kullanmak isteyen tüketici yurtdışında olsa dahi gelirini belgeleyebiliyorsa Türkiye’de konut kredisi kullanabilmesi mümkün. Bankalar, Türkiye’de yerleşik bir adres ya da kefil gösteren müşterilerine konut kredisi kullandırabiliyorlar. Ancak her banka her ülkenin vatandaşına kredi kullandıramıyor, bu sebeple doğru bankayı belirleyerek doğru süreci izlemek önem taşıyor
 
 
7. Konut kredisi alırken bir miktar daha fazla alıp elimde fazladan nakit bulunsun istiyorum. Kredi kullanırken evin satış değerini yüksek göstererek veya kredi tutarını artırarak ek nakit almak mümkün mü? 
 
Çok sık karşılaşılan bir soru, ancak evin satış değerinde herhangi bir değişiklik yapmak mümkün değil. Satın alınacak evin değerini bankalardan bağımsız olan eksperler belirliyor. Bağımsız ekspertiz firmalarının konutun değerlemesinde herhangi bir manipülasyon yaparlarsa lisanslarını kaybetme tehlikeleri bulunuyor. Bu yüzden bu süreci etkileyerek satış değerini yüksek göstermek mümkün olmuyor. Tüketicilerin dikkat etmeleri gereken bir başka konu da konut kredilerinin alıcıya değil satıcıya ödendiğidir. Yani kullandığınız kredi size hiçbir şekilde nakit olarak ödenmeyecek, doğrudan banka tarafından satıcıya ödenecektir. Bu sebeple elinizde daha fazla nakit olsun istiyorsanız daha fazla kredi için başvurmak yerine ödeyeceğiniz peşinatı azaltın.
 
8. Satın alacağım evin üzerinde hali hazırda ipotek varmış, kredilendirilebilir mi?
 
Satın alacağınız evin üzerinde ipotek olsa dahi konut kredisi kullanmanız mümkün. Burada önemli olan evin üzerindeki ipoteğin ticari ipotek olmaması ve sürecin iki banka tarafından koordinasyon içinde yürütülmesidir
 
 
9. Evi çoktan satın aldım, tapu işlemini yapmış olmama rağmen kredi kullanabilir miyim?
 
Alıcıyla anlaşarak tapu işlemini tamamladıktan sonra da konut kredisi kullanmanız mümkün. Ödeyeceğiniz tutar için satıcı ile bir senet düzenlemiş olmanız kredi işini kolaylaştıracaktır. Bankaların bu duruma özel süreçleri hakkında detaylı bilgi almak için uzman ve bağımsız mortgage danışmanıyla görüşmelisiniz.
 
 
 
10. Kredi ödemelerim devam ederken taksitleri artırmak, azaltmak veya elimde para biriktikçe ara ödemeler yapmak istiyorum, mümkün mü?
 
Kredinizin geri ödemesi devam ederken taksitlerinizi değiştirmek veya ara ödemeler yapmak mümkün. Ancak bunları kredi kullanmadan önce sözleşmenizde belirtmediyseniz, yüzde 2 erken ödeme cezası ödemeniz gerekebilir. Ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız taksit tutarınızı değiştirmek istediğinizde kredi kullandığınız banka ile anlaşarak kredinizi yapılandırabilir veya uygun şartlar sunan başka bir banka ile görüşerek kredi transferi yapabilirsiniz. Benzer şekilde, önceden planlanmamış ara ödemeler yaptığınızda da yapılan ödemenin yüzde 2’si kadar ceza ödemeniz gerekebilir.
 
11. İnşaat halinde, henüz tamamlanmamış evi satın almak istiyorum, kredilendirilebilir mi? 
 
Alacağınız ev en az yüzde 60 oranında tamamlanmışsa konut kredisi kullanmanız mümkün. Bu da dış cephenin tamamlanmış olması anlamına geliyor. Bunun dışında kalan durumlarda bir ihtiyaç kredisi ürünü olan inşaat tamamlama kredisi kullanılabilir.
 
12. İçinde oturduğum evi satıp daha iyi bir yere geçmek istiyorum. Aradığım yeni evi buldum ama oturduğum evi satmak zaman alacaktır, ne yapmam lazım?
 
Bu durumda bazı bankalar size evinizi satıp yeni evin peşinatına dönüştürmeniz için 3-4 yıla kadar süre tanıyabiliyor. Yani satın alacağınız evin tamamı için kredi kullanırsınız ve hali hazırda sahip olduğunuz evi sattıktan sonra  elinizde oluşan peşinatı bankaya ödersiniz. Bu şekilde uygun fiyattan aradığınız evi bulduğunuzda kaçırmamış, fiyat artışlarından etkilenmemiş olursunuz.

22.06.2012

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : Kredi kullanarak konut satın alacak olan tüketiciler krediye başvururken , BDDK , Onur Tekinturhan , konut kredisi , konut kredi kullanma klavuzu


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Ev kredisini erken kapatan yüzde 2 tazminat ödeyecek

Ev kredisini erken kapatan yüzde 2 tazminat ödeyecek

Bankadan kredi çekerek bir ev aldınız, kira öder gibi taksit taksit borcunuzu ödemeye başladınız. Ancak bir süre sonra elinize toplu para geçti ve kredi borcunu kapatmak için bankanın yolunu tuttunuz. Artık borç kapatmak bu kadar kolay değil, çünkü borcunuzu sözleşmedeki vade tarihinden önce kapatmak istediğiniz için bankaya ‘erken ödeme tazminatı’ ödemek zorundasınız. Bu rakam da, ödenen tutarın yüzde 2’sine denk geliyor.

Borç yapılandırana ceza yok

Borç yapılandırana ceza yok

Borç yapılandırana ceza yok Konut kredisi borcunu yapılandıran vatandaşa müjde geldi. Bankalar krediyi yapılandıran kişiden erken ödeme cezası veya yüksek komisyon ücreti isteyemeyecek Konut kredisi borcunu yapılandıran vatandaşa çifte müjde geldi. Yapılandırmada müşteriden yüksek komisyon isteyen bankaları Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yakın takibe aldı. Vatandaşların şikâyetleri üzerine harekete geçen BDDK şube bazında inceleme başlatarak,

Tüketici hemen satın aldı, sonra öderim dedi

Tüketici hemen satın aldı, sonra öderim dedi

Tüketici "hemen" satın aldı, "sonra öderim" dedi. Tüketicinin 18 Mayıs 2012 itibarıyla 59.5 milyar TL düzeyine ulaşan kredi kartı borçlarının yüzde 48.5'ini taksitli, yüzde 51.5'ini ise taksitsiz borçlar oluşturdu. Son 1 yılda kredi kartı harcamaları yüzde 29 artarken, taksitli kredi kartı harcamalarında yüzde 39.6, taksitsiz harcamalarda ise yüzde 29.2 oranında artış yaşandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) Haftalık Bülteni'nde açıkladığı geçici verilere göre bankacılık sektöründe krediler toplamı

Sorunlu kredi oranı artıyor

Sorunlu kredi oranı artıyor

Sorunlu kredi oranı artıyor' Garanti Bankası Genel Müdürü Özen, sektörde takipteki krediler oranı yüzde 2,7 iken, bu oranın Garanti'de yüzde 1,9 olduğunu söyledi. İSTANBUL - Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, bankacılık sektöründe sorunlu kredi oranının artmaya başladığının altını çizerek, "Kredi kartlarında ve ihtiyaç kredilerinde çok net olarak bunu görmeye başladık" dedi. Özen, düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, 31 Mart 2012 itibariyle konsolide finansal tablolara göre, bankanın bu yılın ilk

Tüketici kredileri 172,2 milyar liraya ulaştı

Tüketici kredileri 172,2 milyar liraya ulaştı

Tüketici kredileri 172,2 milyar liraya ulaştı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verilerine göre, 6 Nisan itibariyle tüketici kredileri toplamı 172,2 milyar lira oldu. BDDK'nın 6 Nisan 2012 tarihli haftalık bülten verilerine göre, mali kesim hariç, katılım bankaları dahil olmak üzere 6 Nisan itibariyle tüketici kredileri toplamı 172,2 milyar lira oldu. Tüketici kredilerinin 75,6 milyar lirası konut, 7,3 milyar lirası taşıt, 62,7 milyar lirası ihtiyaç, 26,5 milyar lirası da diğer kredilerden oluştu.

Konut ve KOBİ kredileri canlanacak

Konut ve KOBİ kredileri canlanacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin, sektörün önümüzdeki dönemde KOBİ ve konut kredilerine yoğunlaşılacağına işaret etti. Bilgin, kredi kartında da ’tek limit’ uygulmasına geçileceğini söyledi Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) üyesi sanayicilerle İzmir’de biraraya gelen BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, bankacılığı son açıklanan rakamlara göre değerlendirirken, önümüzdeki döneme ait beklentilerini dile getirdi. Bilgin, sadece bireysel kredilerle bir

100 liralık kredinin 2,7 lirası takipte

100 liralık kredinin 2,7 lirası takipte

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, bugünkü koşullarda 2012 sonunda kredilerde yüzde 15-20 artış olacağını tahmin ettiklerini, banka karlılıklarında ise kredi takip oranının çok etkili olacağını belirterek, ''100 liralık kredinin 2,7 lirası takiptedir. Bu oranın 2012 yılında bir miktar yükseleceğini tahmin ediyoruz'' dedi. Bilgin, Ege Bölgesi Sanayi Odasında (EBSO) düzenlenen

YÜZ BİN LİRA KONUT KREDİSİ ALAN BİR VATANDAŞ KIRK BİN LİRA FAZLA ÖDEYECEK

YÜZ BİN LİRA KONUT KREDİSİ ALAN BİR VATANDAŞ KIRK BİN LİRA FAZLA ÖDEYECEK

Eve 40 bin TL zam 2011 yılı başında 0.78 olan faiz, Aralık'ta 1.27'lere çıktı 120 ay vade ile 100 bin lira konut kredisi alan bir vatandaş 40 bin lira fazla ödeyecek... Ev sahibi olmak isteyenler dikkat! Kredi faiz oranlarındaki yükselişle birlikte konuta ödenecek para da arttı. Takvim'in haberine göre, konut kredilerinde 2011 yılı başında ortalama yüzde 0.78 seviyelerinde...

YENİ YILDA KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜKSELECEK Mİ

YENİ YILDA KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜKSELECEK Mİ

2012 konut kredisi faiz oranları 2012 de mortgage faizleri yükselecek mi Adettendir, yeni yıla girmeden bazı tahminlerde bulunup, öngörülerimiz ne kadar tutarlı çıkacak diye beklemek.2012'de neler olacak diye düşünüp maaş zamları, fatura zamları ve kredi faizleri

Konut Kredilerinde Kasım Ayı

Konut Kredilerinde Kasım Ayı

Konut Kredilerinde Kasım Ayı Ankete katılanlar arasında konut kredisi faiz oranlarının aynı kalacağı %64'lük bir orana hakimdi. BDDK'nın beklenti anketinde de belirtildiği gibi Kasım ayı ve önümüzdeki dönemde konut kredileri faiz oranlarında herhangi bir artış beklenmiyordu. Ankete katılanlar arasında konut kredisi faiz z

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :