Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Markalı konutların alıcıları kimler?
Markalı konutların alıcıları kimler?

Markalı konutların alıcıları kimler?

Son yıllarda Türkiye genelinde birçok markalı konut  projesi üretildi, birçoğunda teslim süreci gerçekleşti. Yenileri geliştirilmeye ve inşa edilmeye devam ediyor. İstanbul, tüm ülkede geliştirilen konut projelerinin yaklaşık %80’ine  ev sahipliği yapıyor.
 
Genelde orta-üst  sosyo-ekonomik gruba seslenen bu projelerden satın alan profil, gerek yatırım gerekse oturum amaçlı konut talebinde bulunuyor. Halihazırda yaşadıkları  konutu,  bir üst segmente taşımak isteyen alıcılar önemli bir hedef kitle... Yatırımcı grup  ise kiraya verme amaçlı mülk ediniyor. Birikimlerini diğer yatırım enstrümanlarında değerlendirmeyi riskli bularak konut almaya yönelenler  pazarın en önemli oyuncuları... Genç, bekar veya yeni evli çiftler ise  kredi kullanmak suretiyle konut sahibi olabiliyorlar.
 
Kimler markalı konut projelerindeki dairelere yatırım yapıyor? Neden özellikle bu tür projelerden daire edinilmeye çalışılıyor? 2010 - 2011 periyodunda  İstanbul’da bazı bölgeler bazında gerçekleştirdiğimiz birkaç araştırmadan derlediğimiz bulgulardan yola çıkarak bu sorulara yanıt bulmaya çalıştık...
 
İstanbul’da alım yapan kitlenin  cinsiyet dağılımına bakarsak  %60-40 oranında erkek-kadın olduğunu görüyoruz.  Evli –bekar dağılımı ise %80 -20 şeklinde…Yaşa göre dağılımda   21-30 yaş arası % 15, 31-40 yaş arası %  37, 41-50 yaş arası %  33, 51-60 yaş arası %  13, 61 ve üstü %  2 şeklinde oranlar söz konusu.
 
Alıcıların sahip oldukları çocuk sayısını mercek altına aldığımızda, İstanbul için şöyle bir tablo ile karşılaşıyoruz: Çocuksuz % 38 ,1 çocuk % 33, 2 çocuk % 20, 3 çocuk % 8, 4 ve üstü % 1.
 
Katılımcıların konut satın alımlarında yatırım amacı  % 25 ,oturma amacı  % 75 seviyelerinde gerçekleşiyor. 
Yapılan araştırmalar, analizler, nicel ve nitel gözlemler belli meslek gruplarında yoğunlaşma olduğunu gösteriyor.Markalı konut projelerine yatırım yapan ve birincil hedef kitle olarak anılan segmentte  ort-üst düzey yönetici,serbest meslek sahipleri ve sağlık sektörü çalışanları (doktorlar, diş hekimleri, eczacılar) bulunuyor.
 
“Beyaz yakalı” olarak adlandırılan kişilerin gayrimenkul alışverişlerinde  “ödeme planları” öne çıkıyor.Serbest meslek erbabı ise  kriz dönemlerinde dahi yatırım karakterli  alımlara imza atmaktan çekinmiyorlar.
 
Bankacılar, öğretim görevlileri, mühendisler,mimarlar, avukatlar  da ciddi alım yapan meslek gruplarından...
Belli bölgeler veya projeler aynı meslek gruplarından kişilerce tercih görebiliyor. Bu durumun sebebi olarak meslektaşların yakın bir komşuluk çevresi oluşturma arzusu olduğunu  söyleyebiliriz. Aynı meslek grubunda yer alan kişilerin , tanıdık bir çevrede  yaşam biçimi yaratma isteği, projeye “referanslama” yolu ile müşteri kazandırıyor.
 
Havaalanı, hastane, adliye, üniversite  gibi oluşumların yakın çevrelerinde geliştirilen projeler sırasıyla  pilot, doktor ,  hukukçu ve  eğitmenleri  hedef kitle olarak saptıyor.Mesleklerin  özellikleri  ile ilgili tercihler konseptin ayrıntılarına da yansıyor.
Mimarlar ve mühendisler projeleri teknik anlamda kritik ederlerken, avukatlar satış vaadi sözleşmeleri, mülkiyet/mevzuat ile  ilgili kavramları  irdeleyerek satın alma  süreçlerini tamamlıyorlar. Mali müşavirler, finansçılar,bankacıların ise finansal tablolar ve ödeme planları ile ilgili değerlendirmeleri öne çıkıyor. 
Genelde deprem güvenliği,  gayrimenkulden orta vadede prim (kazanç) beklentisi  ve sosyal donatıların varlığı  gibi sebeplerle  markalı konut projelerine yatırım yapılıyor.Ayrıca yeni teknoloji, güvenlik , estetik gibi kavramlar da tercihin bu yöne kaymasında  önem taşıyor.
 
Mesleği, yaşı ve bütçesi ne olursa olsun markalı konut projelerinde müteahhit firmanın güvenilirliği birçok kavramın üzerinde önem ve  öncelik arz ediyor.
Tüm bu sonuçlardan hareketle, bir konut projesinin başarısındaki  önemli kriterlerden birinin, ”doğru  tanımlanan hedef profil”  olduğunu vurgulamakta yarar var…Neşecan ÇEKİCİ - habertürk

24.06.2012

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : Markalı konutları , konut projeleri , kampanyalı konut projeleri


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Ankara'da yeni konut tercihi 2+1

Ankara'da yeni konut tercihi 2+1

Yeni evli ve az çocuklu aileler tarafından tercih edilen 2+1'lere talep arttı. Yaşam amaçlı konut alanlar kadar yatırımcıyı da kendine çeken 2+1 dairelere markalı projelerde de geniş yer veriliyor. Ankara'nın göl ve orman manzaralı projesi olarak dikkati çeken Uptown İncek projesi de 18 ayrı daire seçeneği arasında 2+1'e en çok yer veren o projelerden bir tanesi.

Anka Yapı dev konut projesi için harekete geçti

Anka Yapı dev konut projesi için harekete geçti

Fikirtepe’de ruhsat işlemlerinde sona yaklaşan Anka Yapı yeni projeler için de kolları sıvadı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Şaadet Temel Çayırova’da iş ve ev konseptinin iç içe girdiği yeni bir projeye başladıklarını söyledi. Çayırova projesinde dairelerin fiyatı 75 bin liradan, dükkanların fiyatı 90 bin liradan başlıyor. Şirket bünyesinde 48 ay vade yapılıyor. Anadolu Çarşısı ismiyle yükselecek proje Sabiha Gökçen Havalimanı’na

Konut sektöründe çılgın dönem!

Konut sektöründe çılgın dönem!

Konut piyasasında fiyatlar aldı başını gidiyor. Bir zamanlar yüz binli rakamlarla ifade edilen fiyatlar şimdilerde çok rahat bir şekilde milyon dolarlarla telaffuz edilebiliyor. Fiyatları duyan vatandaş, bu fiyatlara kimlerin konut aldığını merak ederken, Rusların yanı sıra Arapların mütekabiliyet sonrası Türk konut projelerine olan ilgisi ise gözlerden kaçmıyor ve piyasayı ''Araplar mı yükseltiyor?'' sorusunu sordurtuyor...

Stüdyo Daireleri Kimler Tercih Ediyor

Stüdyo Daireleri Kimler Tercih Ediyor

N’evo Studios tarafından yapılan anket çalışmasında stüdyo daireleri kimlerin tercih ettiği araştırıldı. Zamanlarının önemli kısmını seyahatte harcayan işadamları, konaklamada ağırlıklı olarak ev havasına sahip stüdyo daireleri tercih ediyor. Ankara Çayyolu’ndaki Moda City bünyesinde faaliyet gösteren N’evo Studios tarafından yapılan anket çalışmasında, işadamlarının yüzde 32’si şehir dışı programlarındaki konaklamada ilk tercihini ev konforundan yana kullandı.

Konutta kredi out senet in

Konutta kredi out senet in

Eylül ayında markalı konut projelerinden konut satın alan müşteriler peşinat ve banka kredisi kullanımı yerine ağırlıklı olarak senet kullanımını tercih etti.Eylül ayında markalı konut projeleri müşterileri ağırlıklı olarak senet kullanmayı tercih etti. Satışlarda kullanılan senet oranı yüzde 43,39 olurken, banka kredisi oranı yüzde 35,01'de kaldı.

Kütahya’da 8 bin 877 konutu ilgilendiren kentsel dönüşüm çalışmaları başladı.

Kütahya’da 8 bin 877 konutu ilgilendiren kentsel dönüşüm çalışmaları başladı.

Kütahya’da yaklaşık 5 milyon metrekarelik bir alanda 8 bin 877 konutu ilgilendiren kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. Bu kapsamda Kütahya Belediyesi, Osmangazi Mahallesi’nde bulunan 682 konutun dönüşümüyle yeni yaşam alanlarına kavuşma adına ilk adımı atıyor. Kütahya Belediyesi ve İzka İnşaat işbirliği ile kentsel dönüşümün ilk etabı olan ‘Kütahya Modern’ projesi için hazırlıklar tamamlandı. 15 BİN METREKARELİK TİCARET MERKEZİ YAPILACAK

Döviz yeni konut projelerinde fiyatları artırabilir

Döviz yeni konut projelerinde fiyatları artırabilir

Dolarda son günlerdeki büyük artışın, konut projelerine yeni başlayacak firmaların satış fiyatlarına yansıyabileceği bildirildi. ABD Merkez Bankası’nın (FED) para musluklarını kısacağının açıklaması ile özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaşanan dalgalanma, Türkiye’de de dolarda yüzde 6’ya yakın artışa yol açarken, bu artış gayrimenkul sektöründe tedirginliğe neden oldu.

Emlak Konut GYO, Kartal ve Zeytinburnu'nda 747 milyon 267 bin 383 liralık arsa satın aldı.

Emlak Konut GYO, Kartal ve Zeytinburnu'nda 747 milyon 267 bin 383 liralık arsa satın aldı.

İlk üç ayda 270,7 milyon lira net kâr elde eden şirket, nisan ayında yabancıya 431,6 milyon liralık satış yaptı Birçok konut ve işyeri projesini aynı anda yürüten Emlak Konut GYO, 2013'ün ilk çeyreğinde 270.7 milyon lira net kar elde etti. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, bu yıl öngördükleri 20 bin konut üretimi ve 4 milyar lira satış hasılatı hedefine hızla ilerlediklerini söyledi. Yeni konut projeleri geliştirilmesi için de TOKİ'den iki bölgede arsa satın aldıklarını açıklayan Kurum, Mart 2013 tarihi itibariyle de 2 milyar 86 milyon liralık hasılat elde ettiklerini kaydetti.

Sıfır konut projeleri Anadolu'da büyüyor

Sıfır konut projeleri Anadolu'da büyüyor

Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından sahibinden.com Pojeler verilerine göre sıfır konut projeleri, İstanbul dışındaki illerde de büyüme gösteriyor. markalı projelerin vaat ettiği lüks ve konforlu kompleks yapılar yatırımcı için yeni bir alternatif oldu. Sıfır konut projelerinde İstanbul’u en yakından takip eden il 165 projeyle Antalya olurken, sırasıyla İzmir, Muğla, Ankara ve Bursa yatırımlık konutları ile dikkat çeken diğer iller oldu. 120 metrekarelik dairenin fiyatı İstanbul, Antalya ve Muğla’da %7 olarak gerçekleşti. 1+1 Daire Fiyatları Yükselişte

Esenyurt'ta 'hata firmalarda

Esenyurt'ta 'hata firmalarda

Esenyurt'ta konut projelerinin 20 binden fazla mağdur yaratması belediyeyi harekete geçirdi. Belediye Başkan Yardımcısı Akboğa, "Ruhsat sorunu yok. Hata, işini bilmeyen inşaat firmalarında" dedi Esenyurt'ta yaklaşık iki yıldır süren ve 20 binden fazla kişiyi mağdur eden imar sorunu Belediye Meclisi'nin gündemine oturdu. Son günlerde medyaya yansıyan inşaat yıkımlarıyla ilgili Esenyurt Belediyesi'nin bir görev zafiyeti olmadığını belirten Belediye Başkan Yardımcısı ve Grup Sözcüsü Mustafa Akboğa, söz konusu

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :