Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Bir ev parası kadar faiz olmamalı
Bir ev parası kadar faiz olmamalı

Bir ev parası kadar faiz olmamalı

EMAAR Türkiye Genel Müdürü Ozan Balaban, "Dünyada yüzde 1’lerde mortgage kredisi olan gelişmiş ülke kalmadı" dedi.
 
EMAAR Türkiye Genel Müdürü Ozan Balaban, “Dünyada yüzde 1’lerde mortgage kredisi olan gelişmiş ülke kalmadı. Bir ev alıyorsunuz, bir ev parası kadar faiz parası veriyorsunuz” derken, KDV düzenlemesinin de halka ‘düşük gelirliysen, pahalı yerlerde oturma demek’ olacağını söyledi.
 
Eylül ayında Çamlıca’daki yeni projesini satışa sunmayı hedefleyen Emaar Türkiye’nin Genel Müdürü Ozan Balaban, yeni KDV düzenlemesi ve faizlerin yüzde 1’in üzerinde seyretmesini inşaat sektöründe ‘dönen tekerleğe çomak sokmak’ olarak değerlendirirken, “Bankalar kâr edecekler ama dünyada yüzde 1’lerde mortgage kredisi olan gelişmiş ülke kalmadı. Bir ev alıyorsunuz, bir ev parası kadar faiz parası veriyorsunuz. Gelişmiş ülkelerde bu oranlar yüzde 0.50, 0.60’larda bulunuyor” dedi. Balaban, KDV düzenlemesindeki bölgelere göre değerleme yapmanın da halka ‘düşük gelirliysen, şehrin pahalı yerlerinde oturma demek’ olacağını vurguladı.
 
Yeni projelere bakma vakti
 
Emaar Türkiye’nin 2013 yılı itibariyle gözünü yeni projelere dikeceğini söyleyen Ozan Balaban, şunları söyledi: “Genelde 3 yılda bir yeni projelere bakıyoruz. Toskana Vadisi’nde 3 yıl geçti ve proje bir yere geldi, şimdi Çamlıca’daki yeni projemiz geliyor. Vakti geldi, İstanbul ve İstanbul dışında yeni projelerle ilgilenmeye devam edeceğiz. Türkiye’de İstanbul dışında gelişmekte olan ve gelişen bir çok şehir var. Kayseri, Bursa, Ankara var. Bunun yanında bir de İzmir var. Bugüne kadar İzmir’e pek bakmıyorduk. Doğma büyüme İzmirli olduğum için bunu çok rahat söylüyorum. Daha önce ‘nereye yatırım yaparsınız’ dediklerinde nereye yapmayacağımı söylerdim: İzmir. İzmirlinin amacı birşey yaptırmamaktır. İzmir zor bir şehirdir. İzmir’i iyi tanıyorum ama şu anda İzmir önüne geçilemeyecek bir gelişme içerisinde. Yanlış yönetim sayesinde yıllarca potansiyelinin altında kaldı. Ancak İzmir’in bu potansiyelinin ortaya çıkacağını düşünüyorum.”
 
Ödenen vergi aynı değil
 
Türkiye’nin gençleştiğini, üretim ve satın alma gücünün arttığını vurgulayan Balaban, şöyle konuştu: “Artık elimizdeki gayrimenkulleri yenilememiz, daha nitelikli projeler yapmamız gerekiyor. Eskiden kaloriferli dairenin lüks sayıldığı ülkemize artık bu yetmiyor. Çağa ayak uydurmamız lazım. İnşaat sektörü yürüyorsa bir ülkede, ekonomi de yürüyor. Dünyada kriz varken, Türkiye bunu kolay atlattıysa inşaat sektörünün de katkısı var. Bunu düşünüp düzenlemeler yapmak gerekir. Şimdi KDV düzenlemesi var. Bir denge sağlanması gerekiyorsa sağlayalım ama bunu birlikte kararlaştırmak gerekir. Metrekaresi 10 bin dolar olan konutun ödediği yüzde 1 KDV ile, metrekaresi 1000 TL olan konutun ödediği yüzde 18 KDV aynı değil. Ayrıca bölgelere göre değerleme yapmak halka düşük gelirliysen, şehrin pahalı yerlerinde oturma demek olacak.”
 
Yüzde 1 faiz sağlıklı değil
 
Sektörde maliyet sıkıntısı olduğunu ifade eden Balaban, “Türkiye’nin kalkınması için hükümet, özel sektör ve bankacılar dahil herkesin çalışması lazım. Bankalar kâr edecekler ama dünyada yüzde 1’lerde mortgage kredisi olan gelişmiş ülke kalmadı. Bir ev alıyorsunuz, bir ev parası kadar faiz parası veriyorsunuz. Gelişmiş ülkelerde bu oranlar yüzde 0.50, 0.60’larda bulunuyor. Faizlerin düşmesi lazım, yıllık yüzde 6-7’lerin üstüne çıktığında sağlıklı olmuyor. O yüzden Emaar yeni projesinde özel faizlerle çıkacak. Müşterilerimizi destekleyeceğiz. Önceden sektörde satışlar her projeye yayılırken, şimdi faizler nedeniyle seçici olunmya başlandı” diye konuştu.
 
Kentsel dönüşümü uzaktan izliyoruz
 
EMAAR Türkiye Genel Müdürü Ozan Balaban, kentsel dönüşümün çetrefilli bir iş olduğunu belirterek, “Bizim gibi uluslararası kuruluşlar için netlik olmadığında olmaz. Netleşen projelere bakabiliriz ya da satın alma ve ortaklık yoluyla bakabiliriz ama şu anda uzaktan izliyoruz. Sulukule’de olanları gördük. Orayı yapan yatırımcıya yazık, oraya ruhsatı veren belediyeye yazık” dedi.
 
Çamlıca’da önce Türk müşterileri hedefliyor
 
Ozan Balaban, Çamlıca’daki ‘Yeni İstanbul’ olarak bilinen ve eylül ayında satışa çıkarmayı hedefledikleri projenin satış ofisinin ve örnek dairelerinin tamamlandığını, bu ayın sonunda çok uzun süredir projeyi bekleyen kesime ön satışa başlayacaklarını açıkladı. Yurtdışında satışa başlamadıklarını, ilk etapta Türk müşterilerin hedefte olduğunu anlatan Balaban, “Emaar’ın yurtdışında potansiyeli çok büyük. Emaar’ın iş yaptığı bütün ülkelerde proje satışa çıkacak. Yüksek bir talep alırız ancak bu projeyi yurtdışı için yapmadık. Yüzde 80-90 Türk vatandaşı, yüzde 10-20 yabancı olur. Ancak alışveriş merkezi için devamlı yurtdışından talep geliyor. Türkiye’ye giriş yapmak için bekleyen bir çok marka bu projeyle gelecek” diye konuştu.
 
3 farklı konsept
 
Proje dahilinde yaklaşık 1000 konut olacağını kaydeden Balaban, şu bilgileri verdi: “3 tane farklı konsept var. Her kesime, her yaş grubuna ve aile yaşantısına hitap etmek istedik. Boulevardi Rezidans’ta, neoklasik bir yapıda konutlarımız var. 32 katlı Boulevardi Hydes dediğimiz ultramodern rezidansımız var. Yatırımcı, genç çiftler, profesyoneller, az çocuklu aileler için düşünülen bir yer. Üçüncü ürünümüz de The Address oteli bünyesinde branded rezidans olacak. İstanbul’da yurtdışından veya diğer şehirlerden gelip haftanın 3-4 günü otellerde kalan insanlar var. O kimseler otel odalarında kalmaktan bıkmış durumdalar. Buranın otele bağlı dairelerini isterlerse dayalı döşeli satın alma imkanları var. 3 ay gelmeyeceğim benim evimi kiralayın da diyebilir. Biz bunu Dubai’de gerçekleştirdik çok rağbet gördü. 2013’te satışa çıkaracağız. kaynak : Ekonomi servisi

26.06.2012

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : EMAAR Türkiye Genel Müdürü Ozan Balaban , mortgage kredisi , Emaar Türkiye , Çamlıca Yeni İstanbul


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

komisyonsuz konut kredisi ziraat konut kredisi Ziraat Bankası istihbarat ve haberleşme ücreti (komisyon) tahsil edilmeden kullandırılabilecek 'Komisyonsuz Konut Kredisi' kapsamında tüketiciler konut kredisi başvurusu yaparak hayallerindeki konuta sahip olabiliyor. Komisyonsuz konut kredisi uygulaması kapsamına Transfer Kredisi, Bireysel İşyeri Kredisi ve İnşaat Tamamlama Kredisi ürünleri de girmektedir.

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

- Markette çalışan genç, konut kredisi çektiği bankanın kendisinden haksız yere kestiğini öne sürdüğü 3 bin 365 TL’lik dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücretini tahsil etmek için tüketici mahkemesine müracaat etti. Mahkemenin ‘banka, haksız şekilde tahsil ettiği parayı iade etmeli’ kararına rağmen banka şubesi ödemeye yanaşmayınca, market çalışanı gencin avukatı icra yoluyla parayı tahsil etti.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

Aralık ayı ilk haftasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarında değişiklik gitmeyerek, repo–ters repo pazarı faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarını sabit tutmuştu. Kurulun döviz kurundaki değişkenliğe bağlı olarak bir süre daha hedeflenen enflasyon rakamlarının üzerinde bir seyir izleneceğini açıklamıştı. Merkez Banksı tahminler yüzde 6.8 iken 2013 yılı yüzde 7.4 ile kapatıldı.

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

Yılın son ayına özel düşük faizli kampanya başlattıklarını dile getiren TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, yeni yılı yeni evlerinde karşılamak isteyen herkesi bu avantajdan yararlanmak için TEB şubelerine davet etti. Mendi, "Uygun koşullarla ev sahibi olmak isteyen müşterilerimize, düzenlediğimiz kampanyalarla birçok farklı ödeme alternatifi sunuyoruz" dedi

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Tüketici kredileri 15-22 Kasım tarihleri arasında 981 milyon TL artışla 242 milyar 50 milyon TL düzeyine yükseldi. Konut kredilerinin 316 milyon TL artışla 108 milyar 62 milyon TL'ye yükseldiği bu dönemde, taşıt kredileri 12 milyon TL artışla 8 milyar 336 milyon TL oldu. Merkez Bankası'nın Haftalık Para ve Banka Bülteni'ne göre 15-22 Kasım tarihleri arasında toplam tüketici kredileri 981 milyon TL

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Konutların yarısı krediyle alındı! İşte konut kredileri... Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, bu konutların yarıya yakınında kredi kullanıldı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de 2013 yılının 9 ayında yurt içinde kullanılan toplam konut kredileri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,9 artarak 106 milyar 77 milyon 66 bin liraya ulaştı.

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Konut finansmanı kullanmayı düşünen tüketicilerin aklındaki en kritik soruların başında tapu işlemlerinde ekstra bir ücretin ödenip ödenmediği geliyor. Tüketiciler için ciddi ek maliyet oluşturabilecek bu ticari alım-satım işleminde banka ile alıcı arasında özel bir satış sözleşmesi düzenlenerek, ek tapu masraflarının önüne geçiliyor. Böylece konut finansmanını tercih edenler

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası 'erken ödeme tazminatı'nı tamamen bitirmedi. Bankalar, sabit faizli konut kredilerinde tüketiciden kapama tazminatı isteyebilecek.,NULL,Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası'ndaki son dakika önergesi kafaları karıştırdı. Önergeyle tasarıdan çıkarılan "Bankalar erken ödeme tazminatı alır" maddesi yanlış algılandı. Söz konusu değişiklik ihtiyaç kredileri ve değişken faizli konut kredisini kapsıyor.

Kredi alacaklara önemli haber

Kredi alacaklara önemli haber

Tasarı yasalaşırsa, yapı şirketi, ön ödemeli konut satışına başlamadan önce bina tamamlama sigortası yaptıracak, sigorta şirketi mali yapıyı yetersiz görürse, teminat vermeyecek. BANKA kredilerinden sigorta zorunluluğu kalkıyor, maketten konut satışına bina tamamlama sigortası geliyor. Alt komisyonlardan geçerek bu hafta Meclis gündemine gelecek olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı, sigorta ile ilgili de köklü düzenlemeler içeriyor.

Bankadan konuta faiz freni

Bankadan konuta faiz freni

Konut piyasasında yaz döneminde azalan satışlara bankalar da darbe vurdu. Finans kurumlarının faizleri sürekli artırması tüketicileri kararsızlığa itti. Bankaların bir ay içinde faiz oranlarını ortalama 0.05 puan artırdığı görüldü. Faiz artışı konusunda birbirleriyle yarışan bankalar, bir ayda üç kez üst üste kredi taksitlerine zam yapmış oldu. Finansbank eylülde bir hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirdi. Onu Albarakatürk izledi. Banka, ekimde faiz oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :