Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Faizler yeniden yüzde 1'e indi vatandaş kelepir evi kaçırmadı
Faizler yeniden yüzde 1'e indi vatandaş kelepir evi kaçırmadı

Faizler yeniden yüzde 1'e indi vatandaş kelepir evi kaçırmadı

İkinci çeyrekte ekonomik belirsizliklerin azalması, MB'nin elini biraz gevşetmesiyle düşen konut kredisi faiz oranları mortgage piyasasını yeniden hareketlendirdi. Faiz oranları rekabet nedeniyle yüzde 1'lerin altına kadar gerilerken, gelecekte 'konut fiyatları zamlanır' beklentisine giren tüketiciler ise fırsatı kaçırmamak için konut alımına yöneldi

2012 yılının ilk çeyreğinde durma noktasına gelen konut kredileri yeniden canlandı. Merkez Bankası para politikalarındaki olağanüstü sıkılaştırmanın hafiflemesinin ardından faiz oranlarının kısmi gerilemesi bankaların mortgage piyasasındaki iştahını yeniden kabartırken, maliyetlerdeki ucuzlama da önümüzdeki aylarda konut fiyatlarının pahalanmasından endişe eden tüketicilerin talebini artırdı. Bu durum 'konutkredisi.com.tr'' tarafından yayımlanan 'Konut Kredisi Piyasasına Bakış Raporu'na da yansıdı. Rapora göre, para politikasındaki olağanüstü sıkılaşmanın hafiflemesi  konut kredisi faiz oranlarını az da olsa indirdi ve bankalar arası rekabeti  artırdı. Mortgage piyasasındaki canlılığın Ramazan sonrası daha da artması bekleniyor. Son bir yıldır Merkez Bankası (MB) tarafından uygulanan sıkı para  politikasının etkileri 2012 Mart ayına kadar ciddi ölçüde hissedildi. Mart-Mayıs  2012 döneminde ise ekonomik belirsizliklerin azalması sebebiyle kredi faizlerinde kısmi bir iyileşmeye yol açarken, bankalar arası rekabet sebebiyle piyasa faiz  oranları yeniden yüzde 1'in altına indi.

SON 3 AYDIR BÜYÜYOR
2012'nin başında durma noktasına gelen konut kredisi hacmindeki büyüme, mart ayıyla birlikte tekrar artış trendine girdi. Konut kredisi hacmi, toparlanan  kredi faizlerinin etkisiyle son 3 aydır büyüme trendine döndü. Ancak yıllık büyüme MB'nin 2011'de belirlediği yüzde 25 seviyesinin hala yarısı kadar.  Faizlerdeki düşüşle  birlikte artan alım gücü, ortalama vade ve talep edilen  konut fiyatını artırdı. Maliyetlerin azalmasıyla birlikte tüketiciler uzun  vadeli kredileri daha çok tercih etti.  Konut kredisine konu taleplerde ortalama konut fiyatı son bir senede yüzde 11 artarak, 130 bin lira seviyelerine ulaştı. Bu artış genel konut fiyatlarındaki senelik artışla paralel gerçekleşti.

Konut kredilerinde canlanma sürecek
Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı
Abdurrahman Özciğer: Konut kredilerine yönelik talep artışı, ikinci çeyrekteki olumlu gelişmenin yanı sıra ilk çeyrekte konut piyasasında yaşanan istisnai yavaşlığa bir tepki olarak yorumlansa da sonuç olarak ilk çeyreğe göre konut kredisi toplamında %3'lük bir büyüme beklediğimizi belirtebiliriz. Makul düzeyde fiyat artışlarının devam ettiğini gözlemliyoruz.

Fiyatlar yüzde 12.6 arttı
GARANTİ Bankası'nın desteğiyle Reidin.com ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği tarafından yeni ve ikinci el konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin 2012 Haziran ayı raporu yayımlandı. Rapora göre; Haziran ayında yeni konut fiyatları geçen yıla göre yüzde 12,57 arttı. İkinci el konut satış fiyatı artışında lider Antalya, kiraların en fazla yükseldiği il de Ankara oldu. İkinci el konut satış fiyatları Haziran ayında en çok Antalya'da arttı, kira da en yüksek artış ise Ankara'da görüldü.

İlk 6 ayda pazar yüzde 4 büyüdü
AKBANK Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge:
İlk çeyrekte konut kredileri pazarı 69,6 milyar TL'den 70,3 milyar TL'ye çıkmış yaklaşık %1'lik bir artış göstermişti. İkinci çeyrekte ise pazar yaklaşık %3,7 büyüme ile Haziran sonunda 73 milyar TL'ye ulaştı. İkinci çeyrekteki büyüme mevsimsel olduğu kadar faiz oranlarındaki düşüşten de kaynaklandı. 2011 yılının ilk 6 ayında konut kredisi pazarı %16 büyümüştü. Bu senenin ilk 6 ayında %4'lük büyüme ile geçen seneye göre son derece sınırlı artış gösteren pazarda, tatil mevsiminin de gelmesi ile daha hacimsiz bir seyir gözleniyor.

Asıl yükseliş bayramdan sonra yaşanır
Teknik Yapı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım:
Sektörde 1 hafta-10 gündür bir hareketlenme söz konusu. Ramazan münasebetiyle insanlar tatilden dönmeye başladı, bu da konut talebine yansıyor. Ramazan boyunca bu talepteki artışın devam edeceğini, özellikle bayramdan sonra geçen senenin rakamlarının yakalanabileceği hatta geçilebileceği düşüncesindeyim. Öte yandan mütekabiliyet yasasıyla birlikte Avrupa kaynaklı bazı fonlar da konut toplama gayreti içine. Bu da konut imalatçıları nezdinde sektörde bir hareketlilik ve beklenti oluşturuyor.

Faizler düştü talep canlandı
Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan:
Geçen seneden bu yana özellikle munzam maliyetlerinden dolayı kredi maliyetleri çok yukarıdaydı. Merkez Bankası'nın son üç dört aydan TL rezerverlerinin döviz ve altın cinsi tutulması lüksü kredi maliyetlerini biraz ucuzlattı. Bu da kredi fiyatlarına aşağı yönde baskı oluşturdu. Son gelşmeler sonrası özellikle dünyada konjonktür gereği faizlerin düşük gideceğinin görülmesi ve Merkez Bankası'nın faiz bandını aşağı çekeceği beklentisi bankacılıkta kredi iştahını artırdı. Tüketici tarafında ise yaklaşık bir yıldır birikmiş konut stoğu nedeniyle bazı bölgeler ve projelerdeki indirimler talebi hareketlendirdi. Tüketiciler fiyatlardaki düşüşü fırsat bilerek konut fiyatları daha pahalanmadan konut alımına yöneldi. Bu eğilimin önümüzdeki aylarda da devam edeceğini tahmin ediyorum.

Konut kredilerinde faizler tüm vadelerde düştü
ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Cenk Tabakoğlu: Konut kredileri talebinde 2012 yılı ilk çeyreğine kıyasla ikinci çeyrekte artış gözlemleniyor. 2012 ilk çeyrek pazar büyümesi yüzde 1 iken, bu rakam ikinci çeyrekte yüzde  4'e yaklaştı.  Konut kredileri faiz oranlarına bakıldığında ikinci çeyrekte tüm vadelerde düşüş trendi mevcut olup, bu durum da konut kredisi hacminin artışını destekleyen bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.  Ayfer ARSLAN- aksam

05.08.2012

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : konut kredisi faiz oranları mortgage , Merkez Bankası para politikaları , Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Özciğer:


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

komisyonsuz konut kredisi ziraat konut kredisi Ziraat Bankası istihbarat ve haberleşme ücreti (komisyon) tahsil edilmeden kullandırılabilecek 'Komisyonsuz Konut Kredisi' kapsamında tüketiciler konut kredisi başvurusu yaparak hayallerindeki konuta sahip olabiliyor. Komisyonsuz konut kredisi uygulaması kapsamına Transfer Kredisi, Bireysel İşyeri Kredisi ve İnşaat Tamamlama Kredisi ürünleri de girmektedir.

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

- Markette çalışan genç, konut kredisi çektiği bankanın kendisinden haksız yere kestiğini öne sürdüğü 3 bin 365 TL’lik dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücretini tahsil etmek için tüketici mahkemesine müracaat etti. Mahkemenin ‘banka, haksız şekilde tahsil ettiği parayı iade etmeli’ kararına rağmen banka şubesi ödemeye yanaşmayınca, market çalışanı gencin avukatı icra yoluyla parayı tahsil etti.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

Aralık ayı ilk haftasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarında değişiklik gitmeyerek, repo–ters repo pazarı faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarını sabit tutmuştu. Kurulun döviz kurundaki değişkenliğe bağlı olarak bir süre daha hedeflenen enflasyon rakamlarının üzerinde bir seyir izleneceğini açıklamıştı. Merkez Banksı tahminler yüzde 6.8 iken 2013 yılı yüzde 7.4 ile kapatıldı.

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

Yılın son ayına özel düşük faizli kampanya başlattıklarını dile getiren TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, yeni yılı yeni evlerinde karşılamak isteyen herkesi bu avantajdan yararlanmak için TEB şubelerine davet etti. Mendi, "Uygun koşullarla ev sahibi olmak isteyen müşterilerimize, düzenlediğimiz kampanyalarla birçok farklı ödeme alternatifi sunuyoruz" dedi

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Tüketici kredileri 15-22 Kasım tarihleri arasında 981 milyon TL artışla 242 milyar 50 milyon TL düzeyine yükseldi. Konut kredilerinin 316 milyon TL artışla 108 milyar 62 milyon TL'ye yükseldiği bu dönemde, taşıt kredileri 12 milyon TL artışla 8 milyar 336 milyon TL oldu. Merkez Bankası'nın Haftalık Para ve Banka Bülteni'ne göre 15-22 Kasım tarihleri arasında toplam tüketici kredileri 981 milyon TL

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Konutların yarısı krediyle alındı! İşte konut kredileri... Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, bu konutların yarıya yakınında kredi kullanıldı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de 2013 yılının 9 ayında yurt içinde kullanılan toplam konut kredileri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,9 artarak 106 milyar 77 milyon 66 bin liraya ulaştı.

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Konut finansmanı kullanmayı düşünen tüketicilerin aklındaki en kritik soruların başında tapu işlemlerinde ekstra bir ücretin ödenip ödenmediği geliyor. Tüketiciler için ciddi ek maliyet oluşturabilecek bu ticari alım-satım işleminde banka ile alıcı arasında özel bir satış sözleşmesi düzenlenerek, ek tapu masraflarının önüne geçiliyor. Böylece konut finansmanını tercih edenler

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası 'erken ödeme tazminatı'nı tamamen bitirmedi. Bankalar, sabit faizli konut kredilerinde tüketiciden kapama tazminatı isteyebilecek.,NULL,Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası'ndaki son dakika önergesi kafaları karıştırdı. Önergeyle tasarıdan çıkarılan "Bankalar erken ödeme tazminatı alır" maddesi yanlış algılandı. Söz konusu değişiklik ihtiyaç kredileri ve değişken faizli konut kredisini kapsıyor.

Kredi alacaklara önemli haber

Kredi alacaklara önemli haber

Tasarı yasalaşırsa, yapı şirketi, ön ödemeli konut satışına başlamadan önce bina tamamlama sigortası yaptıracak, sigorta şirketi mali yapıyı yetersiz görürse, teminat vermeyecek. BANKA kredilerinden sigorta zorunluluğu kalkıyor, maketten konut satışına bina tamamlama sigortası geliyor. Alt komisyonlardan geçerek bu hafta Meclis gündemine gelecek olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı, sigorta ile ilgili de köklü düzenlemeler içeriyor.

Bankadan konuta faiz freni

Bankadan konuta faiz freni

Konut piyasasında yaz döneminde azalan satışlara bankalar da darbe vurdu. Finans kurumlarının faizleri sürekli artırması tüketicileri kararsızlığa itti. Bankaların bir ay içinde faiz oranlarını ortalama 0.05 puan artırdığı görüldü. Faiz artışı konusunda birbirleriyle yarışan bankalar, bir ayda üç kez üst üste kredi taksitlerine zam yapmış oldu. Finansbank eylülde bir hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirdi. Onu Albarakatürk izledi. Banka, ekimde faiz oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :DDoS protection by Cloudflare
Ray ID: 4f6e98f77bf6c833