Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Mütekabiliyet konut satışlarını artıracak
Mütekabiliyet konut satışlarını artıracak

Mütekabiliyet konut satışlarını artıracak

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, yabancılara gayrimenkul satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası'yla Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon konut satışı beklendiğini söyledi.
Karataş, yaptığı açıklamada, Türkiye'de yılın ikinci çeyreğinde konut satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.35 artarak 106 bin 35'e ulaştığını belirtti.
 
Aynı dönemde konut satışlarında bir önceki döneme göre en yüksek artışın yüzde 102.89 oranla Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerini kapsayan bölgede gerçekleştiğini ifade eden Karataş, yüksek artış gösteren diğer bölgelerin ise yüzde 37.33 ile Zonguldak, Karabük ve Bartın, yüzde 30.74 oranıyla Erzurum, Erzincan ve Bayburt, yüzde 27.33 ile Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli ile yüzde 22.40 oran ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli bölgeleri olduğunu kaydetti.
 
Aynı dönemde konut satışlarında bölge düzeyinde bir önceki döneme göre azalma görülen iki bölgenin de yüzde 5.51 ile Bursa, Eskişehir ve Bilecik ile yüzde 3.82 ile Aydın, Denizli ve Muğla illerini kapsayan bölgeler olduğunu anlatan Karataş, bu dönemde Antalya'daki artış oranın ise yüzde 5.89 olarak gerçekleştiğini bildirdi.
 
Mülkiyet satışlarının giderek artması bekleniyor
 
Karataş, mütekabiliyet esasının kaldırılmasının etkisiyle önümüzdeki dönemlerde mülkiyet satışlarındaki artışın giderek yükselen bir grafik sergilemesini beklediklerini dile getirerek, ''Yabancılara gayrimenkul satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası'yla Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon konut satışı bekleniyor'' dedi.
 
Yasa değişikliğiyle daha önce 2,5 hektar olan yabancıların sahip olabilecekleri arazi büyüklüğünün 30 hektara çıkartıldığını, Bakanlar Kurulu'nun belirlediği ülkeler için bu büyüklüğün 60 hektara kadar çıkabileceğini anımsatan Karataş, şunları söyledi:
 
''Dünyada gelişmiş, güçlü ülkelerin yabancılara taşınmaz satışında, karşılıklılık ilkesi aranmamaktadır. Yabancıların yatırımlarında aranan en az yüzde 50 Türk ortak şartı da kaldırılıyor. Yasanın sürprizi ise yabancılara tarım arazisi satışının da serbestleştirilmesi oldu. Bugüne kadar 42 ülke vatandaşının Türkiye'den mülk edinmesini engelleyen yasa, Mütekabiliyet Yasası'yla ortadan kalktı. Bu yasa ile 183 ülke vatandaşı Türkiye'den mütekabiliyet şartsız gayrimenkul alabilecek. Libya, Suriye, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Türki Cumhuriyetler gibi ülkeler yasa ile Türkiye'den mülk alabilecek.''
 
Yabancıya konut satışına imkan tanıyan yasa ile Gürcistan, Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülke vatandaşlarının sahil ve sınır illerinden olmamak kaydıyla Türkiye'den mülk alabilmelerinin de önünün açıldığını belirten Karataş, şöyle dedi:
 
''Sınır güvenliği açısından bu uygulamayı anlayışla karşılıyorduk. Ancak Rusya'nın da bu üç ülke şartlarına dahil edilmesi bizi şaşırtmıştı. Daha sonra sahil illerinden kast edilen sınırlamanın, sadece ilgili ülkenin bizimle olan sınırlarına denk gelen illerden gayrimenkul alamayacakları düzeltmesi bize ulaştı. Bu düzeltme memnuniyet verici. Yani Rusya, sadece Karadeniz kıyılarından gayrimenkul alamayacak. Türkiye'nin diğer bölgelerinden, tabi ki buna Akdeniz ve Antalya da dahildir, gayrimenkul alabilecek.''
 
Deniz Karataş, yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye'den mülk almasından korkmamak gerektiğini vurgulayarak, ''Gerek Rus, gerek Alman, gerek İngiliz veya başka ülke insanları olsun gelen kişiler gayet iyi niyetle, tatil modunda hayatlarını burada geçirmeye karar vermiş, misafir insanlardır. Bu insanlar aynı zamanda barış elçileridir. Bu şekilde değerlendirmeliyiz'' diye konuştu.
 
Antalya genelinde bugüne kadar 2 bin 506 adet arsa, 30 bin 340 daire olmak üzere 32 bin 846 adet gayrimenkul satıldığını da kaydeden Karataş, yabancıların ülke ekonomisine sağladıkları katkının küçümsenmemesi gerektiğine dikkati çekti.
 
Antalya'da inşaat için arsa sıkıntısı yaşanıyor
 
Deniz Karataş, Antalya'da 3 bin 100 müteahhidin faaliyet gösterdiğini bildirerek, özellikle Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinde üzerine daire yapacak arsa bulamadıklarını söyledi.
 
Müteahhitlerin yatırım yapmak için bu ilçelerin belediyeleri nezdinde girişimlerde bulunduklarını anlatan Karataş, belediyelerin maalesef arsa üretemediklerini kaydetti.
 
''Antalya'da 120 bin yapı stoku bulunuyor, bu binaların 80 bininin de 1999 öncesi yapıldığını tahmin ediyoruz'' diyen Karataş, ''Bunların da yüzde 50'si risklidir. Çünkü bu binaların statik projeleri 4. derece deprem riskine göre yapıldı. Bugün Antalya'nın deprem risk derecesi 2'ye çekildi. Bu nedenle riskli binaların bir an önce yıkılarak yenilenmesini istiyoruz. Özellikle Işıklar, Bahçelievler, Güllük ve TRT caddelerindeki binaların yenilenmesi gerekir'' diye konuştu.
 
Karataş, hükümetin Kentsel Dönüşüm Projesi'ni de desteklediklerini dile ifade etti.
 
Alman öğretmen Antalyalı oldu
 
Ülkesi Almanya'da emekli olduktan sonra tatil amacıyla Antalya'ya gelen Brigilta Hilgentela (56), hayran kaldığı Antalya'ya yerleşmeye karar verdiğini söyledi.
 
Meltem Mahallesi'nde ev satın aldığını anlatan Hilgentela, Antalya'nın Almanlar için mükemmel bir şehir olduğunu ifade etti.
 
Hilgentela, ''Antalya'ya yerleştiğim ilk zamanlarda 'burada nasıl yaşayabilirim' diye düşündüm. Ancak bir süre sonra Türklerin yabancı misafirlerine karşı saygılı ve hoşgörülü olduklarını gördüm. Bir sorun olduğu zaman ilgilenen komşularım var. Bu nedenle çok mutluyum'' diye konuştu.

24.09.2012

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : Mütekabiliyet konut satışları , Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş , Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

AB'den konut alana oturma belgesi…

AB'den konut alana oturma belgesi…

Avrupa'da 2008 yılında çıkan finansal krizin etkilerini aşmaya çalışan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri gözünü gayrimenkul yatırımcılarına dikti.

Türkiye'de konut alıcıları en çok sıfır binada oturmak istiyor!

Türkiye'de konut alıcıları en çok sıfır binada oturmak istiyor!

Ülkemiz, geçtiğimiz yüzyılda 90'a yakın büyük deprem yaşadı. Yaşanan bu afetlerde binlerce can kaybı ve milyarlarca lira zarara uğrandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın başta deprem olmak üzere afet tehlikelerine karşı 2012 yılında, "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası"nı çıkarmasıyla hareket başladı. Yasanın hayata geçmesiyle birlikte Kentsel Dönüşüm adeta bir seferberlik haline geldi.

Yeni konut fiyatları, Türkiye genelinde %13,80 oranında arttı.

Yeni konut fiyatları, Türkiye genelinde %13,80 oranında arttı.

Mortgage Uzmanı Garanti’nin desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2014 Nisan ayı raporu yayınlandı. İkinci el ve yeni konutlara yönelik çalışma, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de gerçekleştirildi. “Reidin–GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi” raporuna göre, yeni konut fiyatları bir önceki aya göre %1,03 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise %13,80 oranında yükseldi

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…Kuzey Irak’ın en büyük konut projesi Avrocity3. Boyuta geçti!Gürbağ İnşaat tarafından K.Irak’ın Duhok kentinde yapılan “Avrocity”, Dünyanın ilk Google Earth tabanlı, 3 boyutlu konut portalı 3DKonut.com’da sanal ziyarete açıldı.

Dumankaya İnşaat ve Al Mazaya Grup işbirliği toplantısı

Dumankaya İnşaat ve Al Mazaya Grup işbirliği toplantısı

Türkiye’nin öncü gayrimenkul şirketi Dumankaya İnşaat olarak sektörümüzün katma değerli ve konforlu yaşam alanları geliştirmeye yönelik dönüşümü için çözümler geliştiriyor ve bu alanda sektörümüze öncülük ediyoruz.

DUMANKAYA İNŞAAT’IN “SAĞLIKLI ve KONFORLU YAŞAM BULUŞMALARI” BAŞLIYOR

DUMANKAYA İNŞAAT’IN “SAĞLIKLI ve KONFORLU YAŞAM BULUŞMALARI” BAŞLIYOR

İstanbul- Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Dumankaya İnşaat, ‘beden, ruh ve zihin’ sağlığına yönelik tasarlanmış uygulamaları, IQ işletim sistemi sayesinde müşterilerine sunduğu geleceğe dönük hizmetleri ve ayrıcalıklı yaşam konsepti ile Bahçeşehir’de hayata geçirdiği hi- Fit projesinde 4 Mayıs Pazar gününden itibaren “Sağlıklı ve Konforlu Yaşam Buluşmaları” düzenliyor.

Realty Plus Türkiye, Rus gayrimenkul pazarına girdi

Realty Plus Türkiye, Rus gayrimenkul pazarına girdi

Realty Plus Türkiye, Rus gayrimenkul pazarına girdiYurt içindeki büyümesini franchise ofisleriyle sürdüren Realty Plus Türkiye, yurt dışına yönelik şubeleşme çalışmalarında da atağa kalktı. Geçtiğimiz ay Makedonya’da ofis açan firma, şimdi de Rus yatırımcılara, Türkiye’deki projeleri

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur görevinden ayrıldı

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur görevinden ayrıldı

Gerçekleştirdiği halka arzlar ile birlikte 20 farklı ülkeden 100’ün üzerinde yatırımcının ilgi gösterdiği Emlak Konut GYO’nun 28 Nisan 2014 tarihinde gerçekleşen Genel Kurulu’nda, mevcut yönetim kadrosu el değiştirdi. Emlak Konut GYO’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Haluk Sur, yeni yönetimde görev almayacak.

Ankara'da yeni konut tercihi 2+1

Ankara'da yeni konut tercihi 2+1

Yeni evli ve az çocuklu aileler tarafından tercih edilen 2+1'lere talep arttı. Yaşam amaçlı konut alanlar kadar yatırımcıyı da kendine çeken 2+1 dairelere markalı projelerde de geniş yer veriliyor. Ankara'nın göl ve orman manzaralı projesi olarak dikkati çeken Uptown İncek projesi de 18 ayrı daire seçeneği arasında 2+1'e en çok yer veren o projelerden bir tanesi.

EVGÖR Deluxe, İstanbul’da açıldı

EVGÖR Deluxe, İstanbul’da açıldı

yatırımla kurulan EVGÖR Deluxe, lüks tasarımları erişilebilir fiyatlara sunmayı hedefliyor. İstanbul’daki mağaza sayısı dörde çıkan EVGÖR, hazırlıklarını sürdürüdüğü franchise yapılanmasını tamamlayarak, yılsonuna kadar Türkiye’nin farklı noktalarında şubeleşmeyi hedefliyor.Geride bıraktığı 10 yıla AB Kalite Ödülü,

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :