Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

TOKİ Irak'ın Yeniden İnşasından Model Oldu
TOKİ Irak'ın Yeniden İnşasından Model Oldu

 TOKİ Irak'ın Yeniden İnşasından Model Oldu
 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 2016'ya kadar 2.5 milyon konuta ihtiyacı olan Irak'a esin kaynağı oldu.
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 2016'ya kadar 2.5 milyon konuta ihtiyacı olan Irak'a esin kaynağı oldu. Kuzey Irak Yerel Yönetimi Ticaret ve Sanayi Bakanı Sinan Çelebi ve beraberindeki heyet yarın saat 11.00'da, TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel'i makamında ziyaret ederek, TOKİ modelini yerinde inceleyecekler.

TOKİ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Rejim değişikliğinin ardından yeniden yapılanma sürecine giren Irak, inşaat sektöründe de TOKİ'yi model aldı. Kuzey Irak Yerel Yönetimi, toplu konut alanındaki sorunları aşmak amacıyla öncelikle, Türkiye'de başarıyla uygulanan TOKİ modeli çerçevesinde, yeni bir yapılanma kuruyor. Bu kapsamda Kuzey Irak Yerel Yönetimi Ticaret ve Sanayi Bakanı Sinan Çelebi başkanlığında, Kuzey Irak Yatırım Kurulu Hukuk, İdare ve Mali İşler Genel Müdürü Nawroz Muhammad Amin ve Kuzey Irak Ekonomik Kurul Genel Sekreteri ve Başbakan Danışmanı Osman Şiwani'den oluşan heyet yarın TOKİ'yi ziyaret edecek.

Kuzey Irak Yerel Yönetimi heyeti, model olarak tercih ettikleri TOKİ'yi yerinde inceleyerek, TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel'den brifing alacaklar.

TOKİ'nin, yurt içindeki konut sunumu modelleri özellikle son yıllarda uluslararası düzeyde ilgi çekiyor. Bu kapsamda toplu konut alanında işbirliğinin geliştirilmesi yönünde ilgili ülkelerle ortak çalışmalar gerçekleştiren İdare, doğal afetlerden etkilenen ülkelerde de konut ve sosyal donatı uygulamaları yapıyor.

TOKİ bu kapsamda, Güney Asya'da meydana gelen depremde ve tsunamide evlerini kaybedenler için Endonezya'nın Banda Aceh bölgesinde bin 50 adet konut ile aynı felakette zarar gören Sri Lanka'da 500 adet konut, sosyal donatılarıyla tamamlanarak hizmete sundu.

2005'te Pakistan'ın Kuzey Doğusunda meydana gelen deprem sonrasında Jammu ve Kashmir Eyaletinde "Muzafferabad Bölge Hükümet Yönetimi" kompleksi projesi gerçekleştiren TOKİ, 2 ilkokul, 2 yurt, 197 adet konut, 12 adet yönetim binası, cami, kolej binası, konferans ve sergi salonu, alışveriş merkezi, misafirhane ve spor salonu inşa etti. 2010 yılında Pakistan'da meydana gelen sel felaketi ardından 4620 konut ve 37 adet sosyal donatının uygulamaları, 2011 yılının ilk yarısında başlatıldı. Söz konusu projenin 2013 yılında tamamlanması planlanıyor.

İdare'nin Somali'de, 200 yataklı hastane, 40 derslikli hemşire meslek yüksekokulu, ve cami gibi temel tesislerin yapımı konusunda çalışmaları da devam ediyor.

Başta bölge ülkeleri olmak üzere, Latin Amerika, Afrika, Avrupa ve Uzak Doğu'dan işbirliği teklifleri alan TOKİ; Irak, İspanya, İran, Venezüella, Ürdün, İtalya, Suriye, Sudan, Senegal, Hollanda, Nijerya, Mısır, Madagaskar, Kuveyt, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Yemen, Cezayir, ABD, Pakistan, Endonezya ve Sri Lanka'yı da kapsayan 60 civarında ülkeden ortak çalışma için talepler alıyor.

Öte yandan İstanbul'da düzenlenen "Irak Altyapı Projeleri Konferansı 2011"de (The MEED Iraq Infrastructure Projects 2011 Conference) Irak'ın altyapısının geliştirilmesine yönelik projeler ve yatırım fırsatlarının masaya yatırılmıştı. Konferansta konuşan Irak İnşaat ve İskan Bakan Yardımcısı Istabraq İbrahim Al Shouk, ülkenin izlediği ekonomik modeller arasında TOKİ'yi de örnek göstermişti. TOKİ'nin Türkiye'deki konut projelerinde önemli işlere imza attığını söyleyen Al Shouk, "Irak'ın 2016'ya kadar en az 2.5 milyon yeni konuta ihtiyacı var. Irak, inşaat alanında TOKİ modelini örnek alıyor. Biz de bundan sonraki yatırım ve projeleri TOKİ modeliyle hayata geçirebiliriz. Türk şirketleri bu konuda deneyime sahip ve bunu Irak'ta da uygulamalarını istiyoruz" demişti. haberler

16.10.2012

Etiketler : Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı , TOKİ , TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

TOKİ'den şehit ailelerine müjde

TOKİ'den şehit ailelerine müjde

TOKİ Başkanı Ahmet Karabel, TOKİ'ye 2013 yılında başvuruda bulunan 438 şehit ailesine müjdeyi verdi.TOKİ Başkanı Ahmet Karabel, TOKİ'ye 2013 yılında başvuruda bulunan 438 şehit ailesine müjdeyi verdi. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, yaptığı açıklamada, TOKİ'nin 2013 yılında şehit aileleri ile kültür ve taşınmaz varlıklarının restorasyonuna yönelik krediler

TOKİ "23 şehir" kurdu

TOKİ

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 11 yılda piyasa şartlarında ev sahibi olamayan vatandaşlar için 81 il ve 800 ilçede yüzer bin nüfuslu 23 şehre eş değer 614 bin 965 konut üretimi gerçekleştirdi. TOKİ toplu konut üretim raporundan derlenen bilgilere göre, ''Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği'' kapsamında 81 il ve 800 ilçedeki 2 bin 775 şantiyede 614 bin 965 konut rakamına ulaşıldı.

225 Konuta 3 Bin 319 Başvuru

225 Konuta 3 Bin 319 Başvuru

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) “kira ödemek yerine kendi evinizin taksitini ödeyin” sloganıyla satışa çıkardığı konutlara vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle talep patlaması yaşanıyor. Malatya merkezde alt gelir projesi kapsamında inşa edilen 225 konut için 3 bin 319 kişi başvuruda bulundu. İdare, Malatya, Edirne, Bursa, Balıkesir ve Gaziantep’teki toplam bin 914 konutun hak sahiplerini Aralık ayında belirleyecek.

TOKİ konutlarına rekor başvuru

TOKİ konutlarına rekor başvuru

Alt gelir projesi kapsamında inşa edilen 225 konut, 83 metrekare büyüklüğünde 2+1 niteliğinde planlandı. Konutların peşin fiyatı 61 bin liradan başlıyor. Yüzde 12 peşin 180 ay vadeyle satılacak konutların aylık taksitleri ise 303 liradan başlayacak. Konutların hak sahipleri, 5 Aralık'ta saat 10.00'da Malatya Atatürk Spor Salonunda düzenlenecek kura programıyla belirlenecek

TOKİ'den Hazine'ye 10 milyar lira destek

TOKİ'den Hazine'ye 10 milyar lira destek

TOKİ olarak Türkiye'de 610 bin konut seviyesine ulaştıklarını belirten Karabel, aralarında hastaneler, okullar ve statların da olduğu 5 bin 124 sosyal donatıyı inşa ettiklerini söyledi. Karabel, "Bugüne kadar yaklaşık 18 milyar lira kaynak gelişim projelerinden kaynak sağladık, bunun da 10 milyar lira kadarını kamu kasasına aktardık" dedi.

TOKİ'den 7 ilde ayda 264 lira taksitle ev!

TOKİ'den 7 ilde ayda 264 lira taksitle ev!

TOKİ, vatandaşlardan gelen talep üzerine bazı konutların ödeme koşullarında değişiklik yaptı. İdare, Ankara'nın yeni uydu kenti Yapracık'ta 10 bin lira peşin 180 ay vadede cazip ödeme koşullarıyla satışa çıkardığı konutların büyük ilgi görmesi üzerine 7 ilde bulunan 717 konutun ödeme koşullarını daha da uygun hale getirme kararı aldı.

TOKİ'den ManisaDA,282 adet konut ihalesi

TOKİ'den ManisaDA,282 adet konut ihalesi

İhale dokümanı, idarenin adresinde görülebilir ve 500 TRY (Türk Lirası)karşılığı T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı adresinden satın alınabilir. İhaleye teklif verecek olanların ihale dokümanını satın almaları zorunludur. Teklifler, ihale tarih ve saatine kadar T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Bilkent Plaza B1 Blok Bilkent 06800 Çankaya/ Ankara adresine elden teslim edilebileceği gibi, aynı adrese iadeli taahhütlü posta vasıtasıyla da gönderilebilir.

Halkalıda satışa çıkarılan TOKİ konutlarına 146 konuta 10 bin 815 talep geldi.

Halkalıda satışa çıkarılan TOKİ konutlarına 146 konuta 10 bin 815 talep geldi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) İstanbul Halkalı’da satışa sunduğu konutlara başvurular, rekor sayıda başvuru ile tamamlandı. Satışa çıkarılan 146 konuta 10 bin 815 talep geldi. Böylelikle başvuru sayısı konut sayısının 74 katını aştı. TOKİ böylelikle konuta başvuru oranında son yılların en yüksek rakamına ulaştı. TOKİ’nin İstanbul Halkalı ve Kayaşehir ile Erzincan’da satışa çıkardığı konutlar yoğun ilgi gördü. Satışa sunulan konutlara yapılan başvuruda kelimenin tam anlamıyla rekor kırıldı. 31 Mayıs 2103 Cuma günü başvuruların tamamlandığı Halkalı internet haber

TOKİ, Alanya'da turizm kompleksi yapacak

TOKİ, Alanya'da turizm kompleksi yapacak

TOKİ, Türkiye'nin turizm merkezi Alanya'da "Arsa Karşılığı Gelir Paylaşımı Modeliyle" dev bir proje uygulayacak. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), gelir getirici bir başka projeyi daha gerçekleştiriyor. TOKİ, Türkiye'nin turizm merkezi Alanya'da "Arsa Karşılığı Gelir Paylaşımı Modeliyle" dev bir proje uygulayacak. TOKİ tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre satışa İdare, Alanya Mahmutlar'daki 83 bin 392 metrekarelik arsa üzerine otel ve tatil köyü gibi turizm tesisleri veya konut yapılabilecek.

100 lira taksitle konut sahibi oldular

100 lira taksitle konut sahibi oldular

Bilecik'te Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Toplu konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında imzalanan protokol kapsamında 100 lira taksitle satılan 144 sosyal konutun kurası çekildi. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünce yürütülen "sosyal konut projesi"nin kuraları, Belediye Kültür Sitesi'nde Vali Yardımcısı Hasan Kayhan, Belediye Başkanı Selim yağcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Uluslararası ve Gönüllü Kuruluşlarla İlişkiler Daire Başkanı Selim Coşkun ile konut sahiplerinin katılımıyla gerçekleşti. Kayhan, TOKİ işbirliğinde yürütülen sosyal konut projesi kapsamında Bilecik'e

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :DDoS protection by Cloudflare
Ray ID: 4f6e4bf34b48d90d