Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Konut kredilerinde müthiş artış va
Konut kredilerinde müthiş artış va

Konut sektöründe kredi kullanımında patlama oldu. Son 4,5 yılda konut kredileri miktarı yüzde 125, inşaat sektörü kredileri yüzde 115 ve alım ve satıma acılık yapan komisyoncuların kullandığı kredi de yüzde 178 arttı!

Konut sektöründe kredi kullanımı yüzde 100'ün üzerinde arttı. Borcun 4'te 1'i faize gidecek.
Son 4,5 yılda konut kredileri miktarı yüzde 125, inşaat sektörü kredileri yüzde 115 ve alım ve satıma acılık yapan komisyoncuların kullandığı kredi de yüzde 178 arttı.  Bugün'den Emine Açar'ın haberine göre İnşaat sektöründe al-sat ve komisyoncuların kullandığı kredi 2009'da 2,3 milyar iken 2012'de 9,92 milyar liraya ulaştı. Sektörün kullandığı toplam kredi ise 28,7 milyar liradan 56,9 milyar liraya ulaştı.
 
Bankalardan son 4,5 yılda 45 milyar liraşık kredi kullanımı gerçekleşti. Toplam kullanılan kredi 2009'da 35,9 milyar lira iken 2012 yılında 80,1 milyar oldu Gayrımenkul sektörünün çarkları borç para ile döndürülmeye başladı.
Sektörün 2009'da kullandığı 28 milyar liralık kredi miktarı 2012 Ağustos'ta 56 milyar liraya ulaştı. Bankaların konut almak isteyenlere verdiği kredi de 80 milyar liraya çıktı. Bunun 45 milyar lirası son 4 yılda verildi.
Komisyoncularda da kredi sorunu var
 
Emlak alım satımında aracılık eden komisyoncuların da sektöre iş yaparken kredi kullandıkları biliniyor. Komisyoncuların kredilerindeki artık da dikkat çekiyor. 2008 yılında 10 milyar 304 milyon olan kredi miktarı 2009 yılında 11 milyar 96 milyon lira, 2010 yılında 16 milyar 322 lira, 2011 yılında26 milyr 648 milyon lira 2012'nin ilk sekiz ayında 28 milyar 620 milyon liraya yükseldi. Yaklaşık dört yılda 19 milyar liraya yakın kredi kullanıldı.
 
94 milyar krediye 25 milyar faiz
 
4,5 yılda çekilen 44,7 milyar lira krediyi 5 yıl vade ve yüzde 0,90 faiz hesaplandığında geri ödemede 13,3 milyar lira faiz ödemesi anlamına geliyor. İnşaat ve komisyon kredileri için yüzde 0,60'dan aynı hesap yapıldığında faiz ödemesi ortalama 11,4 milyar lirayı buluyor...
Kredi faizleri geriledi
 
Merkez Bankası'nın son kararının ardından kredi faizlerinde de aşağı yönlü bir eğilimin hızlandığı görülüyor. Yapı Kredi Bankası, Anadolu Bank, Tekstil Bank, DD Mortgage, Albarakatürk, Eurobank Tekfen,ING Bank, Denizbank, Garanti Bankası, Akbank, Halkbankası, Şekerbank, TEB, Vakıfbank konut kredilerini düşürdü.
Uzmanlar konut kredileri faizinde son iki yılın en düşük seviyelerine inildiğini  olağanüstü bir durum olmadıkça değişimin olmayacağı görüşünde... 
Kaynak: Bugün

20.10.2012

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : Konut sektörü , Gayrımenkul sektörü , konut kredileri


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Konut sektöründe faiz sevinci

Konut sektöründe faiz sevinci

Merkez Bankası'nın 1,5 puanlık faiz indirim kararıyla bilikte konut sektöründe hareketlilik başladı. Yeni projelerin açıklandığı dönemde gelen indirimle yüzde 1 'in altına düşen faizler, satışları yeniden canlandırdı. Merkez Bankası'ndan piyasa beklentilerinin üstünde faiz indirimi geldiğini söyleyen inşaatçılar "Yılın son çeyreğine yönelik umutlarımız arttı" görüşünde birleşti. Konut piyasasında beklentiler, yüzde 1 'in üstünde olan aylık konut kredisi faizlerinin düşmesi yönündeydi. Bu oran birkaç hafta önce yüzde 0.95- 0.97 arasına kadar inmiş okulların da açılmasıyla sektörde hareketlilik başlamıştı.

Konut kredisi faizleri ne zaman düşecek

Konut kredisi faizleri ne zaman düşecek

Konut kredisi faizleri ne zaman düşecek Gayrimenkul sektörünün önde gelen firmaları son zamanlarda yüksek seyreden faiz oranlarının piyasaya olumsuz etki yaptığını belirtiyor Gaymenkul sektörünün önde gelen firmaları son zamanlarda yüksek seyreden faiz oranlarının piyasaya olumsuz etki yaptığını belirterek, faiz oranlarının düşmesiyle piyasanın canlanacağının mesajını verdiler. Gayrimenkul sektörünün önde gelen internet sitelerinden biri olan emlaktasondakika.com’un düzenlediği ‘Gayrimenkul Profesyonelleri

Konut kredisinde bahar havası

Konut kredisinde bahar havası

Geçen yılın ikinci çeyreğinden itibaren yükselen konut kredisi faiz oranları bahar ayları ile birlikte düşüşe geçti. İşte son rakamlar... Kredi faiz oranlarının düşüşe geçmesi konut sektörünü heyecanlandırdı. % 1, 08'lere kadar gerileyen oranlarla sektörde bahar havası var. Merkez Bankası'nın bankaların kredi fiyatlamalarını da etkileyen likidite maliyetlerini azaltması ile hızlanan düşüş süreci, konut sektörüne umut oldu.Bu yıl için büyüme hedeflerini küçülten sektör, şimdi bu gelişmenin etkisiyle

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :