Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Konut pazarı son 4,5 yılda borç hanesini kabarttı.
Konut pazarı son 4,5 yılda borç hanesini kabarttı.

Konut pazarında herkes borçlu

Konut pazarı son 4,5 yılda borç hanesini kabarttı.
 
Konut kredileri miktarı yüzde 125, inşaat sektör kredileri yüzde 115 ve alım satıma aracılık yapan komisyoncuların kullandığı kredi yüzde 178 arttı
 
Her gün yeni bir kararın alındığı gayrimenkul sektörü çarklarını borç para ile döndürmeye başladı.  Konut almak için bankaların yolunu tutan bireysel tüketicileri, inşaat malzemesi yapan, konutu üreten ve evlerin alınıp satılmasına aracılık eden kurumlar da takip etti. Son 4,5 yıl içinde bankaların yolunu tutan inşaat sektörü kullandığı kredi miktarını yüzde 115,29 artırdı. Sektör 2009 yılında 2 milyar 313 milyon 577 bin, 2010 yılında 6 milyar 498 milyon 874 bin lira kredi kullandı. Bu yılın ilk 8 ayında ise sektörün kullandığı kredi miktarı 9 milyar 91 milyon 689 bin lira oldu. Böylece sektörün kullandığı kredi miktarı 2009 yılında 28 milyar 736 milyon 40 bin lira iken 2012 Ağustos'ta rakam 56 milyar 885 milyon 149 bin liraya ulaştı.
 
Faiz düştü talep yükseldi  
 
Konut talebinde bulunan kişilerin de genelde nakit ihtiyacını karşılamak için kapısını çaldığı merci bankalar oldu. Türk bankacılık sistemi son 4,5 yılda konut almak isteyen kişilere 45 milyar lira kredi kullandırdı. Kullandırılan kredi miktarı böylece 35 milyar 831 milyon 687 bin liradan, 80 milyar 947 milyon liraya çıktı. Artışta en büyük sıçrama ise son 9 aylık dönemde yaşandı. 2011 yılında 66 milyar 421 milyon 435 bin lira olan bireysel konut kredi kullanımı, Eylül 2012'de 80 milyar 974 milyon lira oldu.
 
Komisyoncuların durumu da farklı değil
 
Emlak alım satımına aracılık eden komisyoncuların da sektörde iş yaparken zaman zaman kredi kullandıkları görülüyor. Öyle ki çekilen kredi miktarında ciddi artışlar dikkat çekiyor. 2008 yılında 10 milyar 304 milyon lira olarak çekilen kredi miktarı, 2009 yılında 11 milyar 96 milyon liraya, 2010 yılında 16 milyar 322 milyon liraya ve 2011 yılında 26 milyar 648 milyon liraya, 2012 yılının ilk sekiz ayında ise 28 milyar 620 milyon 203 bin liraya çıktı. Böylece 2008-2012 yılları arasında çekilen toplam kredi miktarı 19 milyar liraya dayandı.  
 
Bu da işin bir başka boyutu
 
Uzmanlar, emlak komisyoncularının kredi talebini iki farklı gerekçeye bağladı. Gerekçelerden biri emlakçıların al-sat yapması. Projeler başlamadan tıpkı müşteri gibi inşaat firmaları ile pazarlık yapıp birden fazla konut satın alan emlakçı sayısının arttığı söyleniyor. İkinci gerekçe ise yaptıkları projelerin ikinci elde alınıp satılmasına imkan sağlamak amacıyla açılan emlak komisyon şirketleri üzerinden çekilen krediler olarak gösteriliyor.
 
Kredi faizleri geriliyor
 
Merkez Bankası'nın son kararının ardından kredi faizlerinde de aşağı yönlü eğilimin hızlandığı görülüyor. Yapı Kredi Bankası, Anadolubank, Tekstilbank, DD Mortgage, Albarakatürk, Eurobank Tekfen ve İng Bank geçen ay kararın hemen ardından kredi faizlerini aşağıya çekmişti. Bu ayın ilk haftasında Denizbank, Garanti Bankası, Abank, Halkbankası, Şekerbank, Vakıfbank ve TEB konut kredi faizlerini düşürdüğünü duyurdu.
 
Son iki yılın en düşüğü
 
TEB, konut kredisi faizlerini son iki yılda verdiği en düşük seviyeye indirdi ve kredilerini 3-72 ay vadede yüzde 0.83'e, 73-120 ay vadede ise yüzde 0.85'e çekti. TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi; “Son dönemde piyasa koşulları nedeniyle taksitle ev sahibi olmak isteyenler, hayallerini ertelemeye başlamıştı. Artık faizler düşüyor dedi.
 
Değişim beklenmemeli
 
İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Haki ise Merkez Bankası'nın faiz indirimininkonut kredisi veren bankalar tarafından fiyatlara yansıtıldığına dikkat çekerek, “Kısa vadede faiz oranlarında radikal bir düşüş beklenmemekle beraber, yurtiçi ve yurtdışı ekonomik ve siyasal gelişmelere bağlı olarak faiz oranlarının değişebileceği hususu da göz önünde bulundurulmalıdırî yorumunda bulundu.  

27.10.2012

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : Konut kredileri miktarı , inşaat malzemesi , Konut kredileri


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

komisyonsuz konut kredisi ziraat konut kredisi Ziraat Bankası istihbarat ve haberleşme ücreti (komisyon) tahsil edilmeden kullandırılabilecek 'Komisyonsuz Konut Kredisi' kapsamında tüketiciler konut kredisi başvurusu yaparak hayallerindeki konuta sahip olabiliyor. Komisyonsuz konut kredisi uygulaması kapsamına Transfer Kredisi, Bireysel İşyeri Kredisi ve İnşaat Tamamlama Kredisi ürünleri de girmektedir.

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi

- Markette çalışan genç, konut kredisi çektiği bankanın kendisinden haksız yere kestiğini öne sürdüğü 3 bin 365 TL’lik dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücretini tahsil etmek için tüketici mahkemesine müracaat etti. Mahkemenin ‘banka, haksız şekilde tahsil ettiği parayı iade etmeli’ kararına rağmen banka şubesi ödemeye yanaşmayınca, market çalışanı gencin avukatı icra yoluyla parayı tahsil etti.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR

Aralık ayı ilk haftasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarında değişiklik gitmeyerek, repo–ters repo pazarı faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarını sabit tutmuştu. Kurulun döviz kurundaki değişkenliğe bağlı olarak bir süre daha hedeflenen enflasyon rakamlarının üzerinde bir seyir izleneceğini açıklamıştı. Merkez Banksı tahminler yüzde 6.8 iken 2013 yılı yüzde 7.4 ile kapatıldı.

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

Yılın son ayına özel düşük faizli kampanya başlattıklarını dile getiren TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, yeni yılı yeni evlerinde karşılamak isteyen herkesi bu avantajdan yararlanmak için TEB şubelerine davet etti. Mendi, "Uygun koşullarla ev sahibi olmak isteyen müşterilerimize, düzenlediğimiz kampanyalarla birçok farklı ödeme alternatifi sunuyoruz" dedi

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Hükümet kredilere kısıtlama getirmeye çalışıyor ama halk kredilerle yaşıyor.

Tüketici kredileri 15-22 Kasım tarihleri arasında 981 milyon TL artışla 242 milyar 50 milyon TL düzeyine yükseldi. Konut kredilerinin 316 milyon TL artışla 108 milyar 62 milyon TL'ye yükseldiği bu dönemde, taşıt kredileri 12 milyon TL artışla 8 milyar 336 milyon TL oldu. Merkez Bankası'nın Haftalık Para ve Banka Bülteni'ne göre 15-22 Kasım tarihleri arasında toplam tüketici kredileri 981 milyon TL

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Konutların yarısı krediyle alındı! İşte konut kredileri... Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, bu konutların yarıya yakınında kredi kullanıldı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de 2013 yılının 9 ayında yurt içinde kullanılan toplam konut kredileri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,9 artarak 106 milyar 77 milyon 66 bin liraya ulaştı.

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Konut finansmanı kullanmayı düşünen tüketicilerin aklındaki en kritik soruların başında tapu işlemlerinde ekstra bir ücretin ödenip ödenmediği geliyor. Tüketiciler için ciddi ek maliyet oluşturabilecek bu ticari alım-satım işleminde banka ile alıcı arasında özel bir satış sözleşmesi düzenlenerek, ek tapu masraflarının önüne geçiliyor. Böylece konut finansmanını tercih edenler

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası 'erken ödeme tazminatı'nı tamamen bitirmedi. Bankalar, sabit faizli konut kredilerinde tüketiciden kapama tazminatı isteyebilecek.,NULL,Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası'ndaki son dakika önergesi kafaları karıştırdı. Önergeyle tasarıdan çıkarılan "Bankalar erken ödeme tazminatı alır" maddesi yanlış algılandı. Söz konusu değişiklik ihtiyaç kredileri ve değişken faizli konut kredisini kapsıyor.

Kredi alacaklara önemli haber

Kredi alacaklara önemli haber

Tasarı yasalaşırsa, yapı şirketi, ön ödemeli konut satışına başlamadan önce bina tamamlama sigortası yaptıracak, sigorta şirketi mali yapıyı yetersiz görürse, teminat vermeyecek. BANKA kredilerinden sigorta zorunluluğu kalkıyor, maketten konut satışına bina tamamlama sigortası geliyor. Alt komisyonlardan geçerek bu hafta Meclis gündemine gelecek olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı, sigorta ile ilgili de köklü düzenlemeler içeriyor.

Bankadan konuta faiz freni

Bankadan konuta faiz freni

Konut piyasasında yaz döneminde azalan satışlara bankalar da darbe vurdu. Finans kurumlarının faizleri sürekli artırması tüketicileri kararsızlığa itti. Bankaların bir ay içinde faiz oranlarını ortalama 0.05 puan artırdığı görüldü. Faiz artışı konusunda birbirleriyle yarışan bankalar, bir ayda üç kez üst üste kredi taksitlerine zam yapmış oldu. Finansbank eylülde bir hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirdi. Onu Albarakatürk izledi. Banka, ekimde faiz oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :