Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Konut kredisi kullananlar bankalara koştu
Konut kredisi kullananlar bankalara koştu

Konut kredisi kullananlar bankalara koştu  Faizlerin dip yapması ve enflasyonda düşüş beklentisi kredi faizlerini de aşağı çekiyor. Konut kredisi alanlar bankalara giderek yapılandırma talebinde bulunup faizlerinde indirime gidebiliyor.

Enflasyonda düşüş beklentisi ve Merkez Bankası'nın faiz indireceğine yönelik beklentiler bono faizlerini yüzde 6'nın altına düşürdü. Konut faizleri yüzde 0.8'in altına kadar düşerken yüksek faizden kredi borcu olanlar yapılandırma için bankalara koşuyor.
 
Merkez Bankası'nın önümüzdeki dönemde faiz indirimine devam edeceğine yönelik beklentiler dün bono faizlerinin tarihinde ilk kez yüzde 5'li seviyelere inmesine neden olurken konut faizlerinde de düşüş furyası başladı. Kasım ayında bankaların kampanyalarına hız vermesiyle 5 yıl vadeli kredilerde faizler yüzde 0.80'in altına kadar geldi. Konut faizleri böylece 2011'in ilk çeyreğinden görülen yüzde 0.76'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.
 
Hürriyet'in haberine göre, Uzmanlar bono faizlerinin gerilemesi ve borçlanma maliyetinin azalmasıyla faizlerin düştüğüne dikkat çekerken, yoğun rekabet nedeniyle düşüşün bir miktar daha devam etmesini bekliyor.
 
Düşüşle birlikte yüksek faizden alınmış kredilerin yeniden yapılandırmasında da patlama yaşanıyor. Faiz düşüşü ile birlikte önümüzdeki dönemde konut piyasasında da kısmi bir canlanma yaşanacağı tahmin ediliyor.
 
Faizlerdeki gerileme kredi stokunda da artışa neden oldu. Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) son verilerine göre de konut kredileri, Temmuz-Eylül döneminde yüzde 22 oranında artışla 6 milyar 521 milyon TL oldu.
 
100 bin lirada 11 bin lira avantaj
 
Eylül ayında yaklaşık yüzde 1.10 seviyelerinde olan faizlerin, yüzde 0.80'e gelmesi vatandaşa maliyet önemli avantaj sağlıyor.
 
Buna göre daha önce yüzde 1.10'dan 100 bin liradan 60 ay vadeli kredi kullanan bir vatandaş aylık 2 bin 285 TL, toplamda da 137 bin 100 lira öderken, aynı miktarı şimdi yüzde 0.80'den çektiğinde aylık 2 bin 105 lira ödüyor. Bu durumda toplam ödeme 126 bin 300 lira ile öncekine göre 10 bin 800 liralık bir avantaj sağlıyor.
 
Aralıkta rekabet artacak
 
DD Mortgage Genel Müdürü Murat Aysan, faizlerdeki düşüşün bir miktar daha devam edeceğini ve özellikle bilançoların kapanışının gerçekleştiği aralık ayında bankalar arasındaki rekabet nedeniyle cazip kampanyalar görüleceğini belirtti.
 
Aysan, "Faizler oranları düştü ve bir miktar daha düşmeye devam edecek. Ancak kredi pazarının yüzde 80 gibi büyük kısmını ortalama 10 yıl vadeli kredi talebi oluşturuyor. O nedenle kısa vadeli çok düşük faizler daha
 
çok pazarlama stratejisi çerçevesinde sunuluyor. Uzun vadeli faizlerde de bir düşüş gözlemliyoruz. Şu anda özellikle son iki haftada kredi yeniden yapılandırması konusunda bir patlama yaşanıyor. Türkiye'de 1.2 milyonun üzerinde açık konut kredisi olan kişi var. Bunun yaklaşık üçte biri faiz düşüşünden avantaj sağlayacak durumda görünüyor. Özellikle bankaların bilanço kapama dönemi olan aralık ayında rekabetin daha da artacağını tahmin ediyoruz."
 
Bir haftada 5.2 milyar TL kredi
 
Merkez Bankası haftalık verilerine göre, bankacılık sektörü kredi hacmi, 16 Kasım ile biten haftada 5.2 milyar lira artarak 725.7 milyar liradan 730 milyar 955 milyon liraya yükseldi. Kredilerin 568.1 milyar lirası TL cinsi kredilerden ve 162.7 milyar lirası da yabancı para cinsi kredilerden oluştu. Katılım bankaları hariç bankacılık sektörü kredi hacmi, 16 Kasım itibariyle 683 milyar 255,1 milyon lira oldu. Kredi hacminde bir haftalık süreçteki artış 4,9 milyar lira oldu. Kredi hacmi, 9 Kasım'da 678 milyar 289 milyon lira düzeyindeydi.
 
Bonoda tarihi gün
Merkez Bankası'nın fonlama maliyetinin azalarak yüzde 5.60 seviyesine gelmesi ve enflasyon baskısının azalması dün bono piyasasında tarihi bir günün yaşanmasına neden oldu. İki yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 5.96 ile bugüne kadar gördüğü en düşük seviyeye indi. Uzmanlar, Merkez Bankası'nın aralıkta faizde yüzde 0.25'lik indirime gitmesini bekliyor. Olumlu beklentilerle dün borsada da endeks 474 puanlık yükselişle 72 bin 448 puana çıktı.  SABAH

03.12.2012

Etiketler : Merkez Bankası , Konut kredisi , DD Mortgage Genel Müdürü Murat Aysan


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

komisyonsuz konut kredisi ziraat konut kredisi Ziraat Bankası istihbarat ve haberleşme ücreti (komisyon) tahsil edilmeden kullandırılabilecek 'Komisyonsuz Konut Kredisi' kapsamında tüketiciler konut kredisi başvurusu yaparak hayallerindeki konuta sahip olabiliyor. Komisyonsuz konut kredisi uygulaması kapsamına Transfer Kredisi, Bireysel İşyeri Kredisi ve İnşaat Tamamlama Kredisi ürünleri de girmektedir.

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası 'erken ödeme tazminatı'nı tamamen bitirmedi. Bankalar, sabit faizli konut kredilerinde tüketiciden kapama tazminatı isteyebilecek.,NULL,Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası'ndaki son dakika önergesi kafaları karıştırdı. Önergeyle tasarıdan çıkarılan "Bankalar erken ödeme tazminatı alır" maddesi yanlış algılandı. Söz konusu değişiklik ihtiyaç kredileri ve değişken faizli konut kredisini kapsıyor.

Bankadan konuta faiz freni

Bankadan konuta faiz freni

Konut piyasasında yaz döneminde azalan satışlara bankalar da darbe vurdu. Finans kurumlarının faizleri sürekli artırması tüketicileri kararsızlığa itti. Bankaların bir ay içinde faiz oranlarını ortalama 0.05 puan artırdığı görüldü. Faiz artışı konusunda birbirleriyle yarışan bankalar, bir ayda üç kez üst üste kredi taksitlerine zam yapmış oldu. Finansbank eylülde bir hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirdi. Onu Albarakatürk izledi. Banka, ekimde faiz oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu.

Dolar fırladı konut kredsinde oranlar arttı

Dolar fırladı konut kredsinde oranlar arttı

emmuz ayında 5 gün içinde konut kredisi faiz oranlarını 2 kez yükselten Denizbank da konut kredisi faiz oranlarını 0.05 puan yükselttiğini açıkladı. Bankanın15 Temmuz'da 60 ayda % 0.89, 120 ayda ise %0.94 olan oranları, Ağustos ayı son haftasında 60 ayda % 0.94'e 120 ayda ise % 0.99'a kadar yükseldi. Yapılan artışla beraber 100 bin TL 120 ay vadeli konut kredisinin aylık taksiti konut kredisi hesaplama yapıldığında 1.393 TL'den 1.428 TL'ye ulaştı. Toplamda ödenecek faiz ise 4.126 TL arttı.

Konut kredisinde Doğu'nun birincisi oldu

Konut kredisinde Doğu'nun birincisi oldu

2012 yılında da konut kredisi kullandırımında ilk sırada yer alan Malatya, 2013'de ilk öeyrekde olduğu gibi ikinci çeyrekde de birinciliğini korudu.KrediPazari.com'un Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) 2013 yılı ikinci çeyrek verilerinden yararlanarak elde ettiği bilgilere göre Doğu Anadolu Bölgesinde en çok konut kredisi kullandırımının gerçekleştiği il Malatya oldu.

Konut kredisi alırken bu masraflara dikkat

Konut kredisi alırken bu masraflara dikkat

Kredi açılışında oluşan en önemli masraf kalemidir. Konut kredilerinde 500-2.000 TL arasında değişen tutarlarda sabit olarak alınabildiği gibi kredi tutarı üzerinden belirli bir oran belirlenerek de alınabilir. Örneğin %1 dosya masrafı oranı belirleyen bir bankadan 250.000TL tutarında kredi kullanıldığında 2.500 TL dosya masrafı ödenir. Bankaların dosya masrafsız kredi ürünleri bulunsa da karlılığı korumak açısından bu ürünlerde faiz oranı, dosya masraflı ürüne göre daha yüksek olabilir.

Konut kredisindeki o 'mecburiyet' kalkıyor

Konut kredisindeki o 'mecburiyet' kalkıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağına ilişkin bilgilendirme toplantısı yaptı.Yeni taslağa göre konut kredisi kullananlar artık hayat sigortası yaptırmak zorunda olmayacak. Ayrıca bankalar ücretsiz 'yalın kart' çıkartmak zorunda olacak.Taslakta dikkat çeken maddeler şöyle:- yapı ruhsatı yapılmadan ve bina tamamlama sigortası olmadan maketten konut satılamayacak- Tüketici istemezse konut kredisinde sigorta yaptırmayacak

Kredi çekecekler dikkat

Kredi çekecekler dikkat

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) 16 Nisan'da faizlerde indirime gitmesinin ardından gözler bankalara çevrildi. Banka yöneticileri, piyasalarda TCMB'nin kararları sonrası kredi faiz oranlarında düşüş olacağı beklentisinin hakim olduğunu belirtiyor. Banka yöneticileri, Merkez Bankasının aralık ayında politika faizinde 25 baz puan indirime gitmesinin ardından sektör genelinde kullandırılan "Konut Taşıt İhtiyaç" tüketici kredilerinde aralık ayından nisan ayının ortalarına kadar ortalama 100 baz puan indirimin gerçekleştiğini ifade ediyor.

Konut Finansmanında katılım bankaları coştu

Konut Finansmanında katılım bankaları coştu

Merkez Bankası verilerinden derlenen bilgiye göre 2007 yılında katılım bankaları, 1 milyar 529 milyon liralık konut+kredi-haberleri">konut kredisi kullandırırak toplam konut kredilerden yüzde 4,7'lik pay alırken, 2012 yıl sonuna göre payını yüzde 7,6'ya yükseltti. 2012 yıl sonuna 6 milyar 557 milyon lira düzeyinde konut+kredi-haberleri">konut kredisi kullandıran katılım bankaları, 2013 yılına da artışla başladı. 1 Mart 2013 itibariyle konut finansmanında 7 milyar 71 milyon lira ile katılım bankları, toplam konut+kredi-haberleri" i

Odea Bank Konut Kredisi

Odea Bank Konut Kredisi

Odea Bank, Türkiye’nin en genç bankası olarak çektiği dikkati ekonomi, krediler ve finans alanında hazırladığı kampanyalar ile devam ettiriyor. Tüm kredi türlerinde oldukça uygun faiz oranları hazırlayan Odea Bank konut kredisi paketlerinde de her tüketici için uygun bir seçenek ve avantaj sunuyor. Odea Bank mortgage, birçok seçenek ile sunduğu Odea Bank konut kredisi paketleri sayesinde, herkesin ihtiyacı, geliri ve bütçesine uygun konut kredileri veriyor. Odea Mortgage Odea mortgage,

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :