Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Konut kredisinde faiz nasıl düşer
Konut kredisinde faiz nasıl düşer

 Konut kredisinde faiz nasıl düşer?

Bankalar son dönemde birbiri ardına tüketici kredilerinde faizleri indirmeye başladı.
 
Gerek ekonomik iyileşme gerek yılsonu bilançolarında kredi hacmini yüksek gösterme eğilimi içinde bulunan bankaların bu hareketi ise tüketicilere yaradı. İhtiyaç, konut ve araç kredilerinde faizler sene başından bu yana gözle görülür düşüşler sergiledi. Ocak 2012'de 60 ay vadede yüzde 1,34 olan konut kredi faizleri 39 baz puan gerileyerek 0,95 oldu. Böylece sene başında 1,34 faizle 100 bin lira kredi kullanan bir kişi aylık 2 bin 610 lira öderken bu rakam yeni faiz düşüşleriyle 2 bin 310 liraya kadar geriledi. Şimdi yüksek faizden konut kredisi kullanan birçok kişi düşük faizden nasıl yararlanabileceğini hesaplamaya başladı. Düşen faizlerden yararlanmak ve kredileri yeni faiz oranlarına göre yapılandırmak için birkaç seçenek bulunuyor. Ama uzmanlar bunun için tüm yolların iyi hesaplanmasını öneriyor.
 
1-) Bankayla anlaşın
 
Yüksek faizden kredi kullanan bir kişinin öncelikle yapması gereken konu kredi kullandığı bankanın faiz oranlarına bakması ve anlaşmayı kendi bankası üzerinden yapmasıdır. Eğer bu mümkün olmuyorsa bu durumda en düşük faizi ve en az masrafı alan bankaların kapısını çalmak yerinde olur.  Her dönem bazı bankalar diğer bankalardan daha agrasif büyüme politikası içinde olabilir. Bunu mevduat faizlerinde de birçok kez görmek mümkün. Tıpkı mevduatını artırmak için yüksek faiz veren bankalar gibi kredilerini büyütmek isteyen bankalar da kredi kullandığınız bankaya giderek sizin adınıza eski kredinizi kapatıp yerine düşük faizden kendi bankasında yeni bir konut kredisi açabilir.
 
2-) Aile ve arkadaş iyi bir seçenek
 
Eğer ilk yolda istediğiniz sonucu elde edemiyor veya zorlanıyorsanız bu noktada ailenizden güvendiğiniz biriyle anlaşmaya giderek evi ikinci bir kişiye satabilirsiniz. Bu noktada ikinci kişi düşük faiz veren bankadan kredi kullanmak istediğini belirtir ve sizin evinizi satın alıyormuş gisi işlem başlatır. Bu işlem neticesinde düşük faiz veren banka sizin gösterdiğiniz kişiye evin karşılığı olan krediyi verir ve siz de yüksek faizli krediyi kapatmış olursunuz. Ancak burada ev artık borcu bitene kadar kağıt üzerinde sizin değil sizin güvendiğiniz kişinin üzerinde görünür. Siz evin borcunu arkadaşınız üzerinden yatırım tamamladıktan sonra bankayla ilişki kesildikten sonra evin tapusunu alabilirsiniz.   
 
3-) İkinci gayrimenkul kurtarıcı
 
Sizin adınıza kayıtlı bir başka gayrimenkulün olması ise yüksek faizden düşük faize geçiste en iyi yöntem. Düşük faizli konut kredisi çekmek istediğiniz bankaya bu evi ipotek veya teminat göstererek çok rahat yeni bir kredi kullanabilir ve böylece yüksek faizli kredi ödemek durumunda kalmazsınız. Ancak tüm bunları yaparken üzerinde durmanız ve düşünmeniz gereken bazı önemli ayrıntıları da gözden kaçırmamak gerekiyor.
 
4-) Tüketici kredisini incele 
 
Düşen kredi ortamında tüketici kredileri de iyi birseçenek.Özellikle3 yıl ve altındaki vadelerde tüketici kredisi çekerek daha az faiz ödeyebilirsiniz.
 
Ev almak için beklemeniz gerekmiyor
 
Faizlerin aşağıya çekilmesi yüksek faizle kredi kullanan kişiler kadar yeni ev alacak olan kişileri de etkiliyor. Uzmanlar ev almak isteyen kişilerin faizler daha da düşer diyerek ev alma hayalini ertelememesi gerektiğini dile getiriyor. Yeniden yapılandırma imkanı yeni kredi kullanan kişiler için de önemli bir alternatif olarak veriliyor. Üstelik bir yıldan daha az bir sürede kredi kullanıp bunu yapılandırmak isteyen kişiler, 4-5 yıl kredi ödeyip sonra kredisini yapılandırmak isteyenlerle kıyaslandığında daha avantajlı görünüyor.  
 
Faiz ödemeniz anaparanın üstünde olmalı  
 
Düşen faiz oranlarından yararlanmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken önemli ayrıntılar bulunuyor. Bunlardan ilki yeni kredide kullandırılan yıllık maliyet oranları. Yani faiz düşük olsa da yıllık maliyet oranları yüksekse bu noktada toplam ödeyeceğiniz rakam değişmeyebilir. Değişim yapmadan önce hesaplanacak bir diğer önemli ayrıntı da yüksek faizden kullandığınız kredi miktarında ödediğiniz anapara ve faiz karşılaştırması. Eğer faizde yapılandırmaya gidecekseniz mutlaka faiz ödemenizin anapara ödemenizden fazla olması gerekiyor. Aksi taktirde faizin çoğunu ödeyip iş anapara ödemesine kaldıysa bu durumda yeniden yapılandırma size kar değil zarar getirir.
 
Erken kapama cezasına dikkat
 
Bir diğer önemli noktada erken kapama cezası. Bu ayrıntıda kredi kullanan kişilerin yapılandırma yaparken üzerinde önemle durması gereken bir konu. Çünkü birçok banka erken ödemeye yüzde 2 kapatma cezası kesiyor. Ödeme planı değişikliğinde de yeni bir bedel talep edilebiliyor. Erken kapama cezasına ilişkin bir tüketicinin açtığı davada hakim emsal teşkil edecek bir kararla erken kapama cezası ve ödeme planı değişikliği için kesilen paraların geri ödenmesine hükmetti. Ancak siz davalarla uğraşmak istemiyorsanız bu tür ayrıntılara da dikkat etmeniz gerekiyor. EMİNE AÇAR / BUGÜN 

05.12.2012

Etiketler : Konut kredisi , İkinci gayrimenkul kurtarıcı , gayrimenkul , Erken kapama cezası


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

komisyonsuz konut kredisi ziraat konut kredisi Ziraat Bankası istihbarat ve haberleşme ücreti (komisyon) tahsil edilmeden kullandırılabilecek 'Komisyonsuz Konut Kredisi' kapsamında tüketiciler konut kredisi başvurusu yaparak hayallerindeki konuta sahip olabiliyor. Komisyonsuz konut kredisi uygulaması kapsamına Transfer Kredisi, Bireysel İşyeri Kredisi ve İnşaat Tamamlama Kredisi ürünleri de girmektedir.

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası 'erken ödeme tazminatı'nı tamamen bitirmedi. Bankalar, sabit faizli konut kredilerinde tüketiciden kapama tazminatı isteyebilecek.,NULL,Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası'ndaki son dakika önergesi kafaları karıştırdı. Önergeyle tasarıdan çıkarılan "Bankalar erken ödeme tazminatı alır" maddesi yanlış algılandı. Söz konusu değişiklik ihtiyaç kredileri ve değişken faizli konut kredisini kapsıyor.

Bankadan konuta faiz freni

Bankadan konuta faiz freni

Konut piyasasında yaz döneminde azalan satışlara bankalar da darbe vurdu. Finans kurumlarının faizleri sürekli artırması tüketicileri kararsızlığa itti. Bankaların bir ay içinde faiz oranlarını ortalama 0.05 puan artırdığı görüldü. Faiz artışı konusunda birbirleriyle yarışan bankalar, bir ayda üç kez üst üste kredi taksitlerine zam yapmış oldu. Finansbank eylülde bir hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirdi. Onu Albarakatürk izledi. Banka, ekimde faiz oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu.

Dolar fırladı konut kredsinde oranlar arttı

Dolar fırladı konut kredsinde oranlar arttı

emmuz ayında 5 gün içinde konut kredisi faiz oranlarını 2 kez yükselten Denizbank da konut kredisi faiz oranlarını 0.05 puan yükselttiğini açıkladı. Bankanın15 Temmuz'da 60 ayda % 0.89, 120 ayda ise %0.94 olan oranları, Ağustos ayı son haftasında 60 ayda % 0.94'e 120 ayda ise % 0.99'a kadar yükseldi. Yapılan artışla beraber 100 bin TL 120 ay vadeli konut kredisinin aylık taksiti konut kredisi hesaplama yapıldığında 1.393 TL'den 1.428 TL'ye ulaştı. Toplamda ödenecek faiz ise 4.126 TL arttı.

Konut kredisinde Doğu'nun birincisi oldu

Konut kredisinde Doğu'nun birincisi oldu

2012 yılında da konut kredisi kullandırımında ilk sırada yer alan Malatya, 2013'de ilk öeyrekde olduğu gibi ikinci çeyrekde de birinciliğini korudu.KrediPazari.com'un Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) 2013 yılı ikinci çeyrek verilerinden yararlanarak elde ettiği bilgilere göre Doğu Anadolu Bölgesinde en çok konut kredisi kullandırımının gerçekleştiği il Malatya oldu.

Konut kredisi alırken bu masraflara dikkat

Konut kredisi alırken bu masraflara dikkat

Kredi açılışında oluşan en önemli masraf kalemidir. Konut kredilerinde 500-2.000 TL arasında değişen tutarlarda sabit olarak alınabildiği gibi kredi tutarı üzerinden belirli bir oran belirlenerek de alınabilir. Örneğin %1 dosya masrafı oranı belirleyen bir bankadan 250.000TL tutarında kredi kullanıldığında 2.500 TL dosya masrafı ödenir. Bankaların dosya masrafsız kredi ürünleri bulunsa da karlılığı korumak açısından bu ürünlerde faiz oranı, dosya masraflı ürüne göre daha yüksek olabilir.

Konut kredisindeki o 'mecburiyet' kalkıyor

Konut kredisindeki o 'mecburiyet' kalkıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağına ilişkin bilgilendirme toplantısı yaptı.Yeni taslağa göre konut kredisi kullananlar artık hayat sigortası yaptırmak zorunda olmayacak. Ayrıca bankalar ücretsiz 'yalın kart' çıkartmak zorunda olacak.Taslakta dikkat çeken maddeler şöyle:- yapı ruhsatı yapılmadan ve bina tamamlama sigortası olmadan maketten konut satılamayacak- Tüketici istemezse konut kredisinde sigorta yaptırmayacak

Konut Finansmanında katılım bankaları coştu

Konut Finansmanında katılım bankaları coştu

Merkez Bankası verilerinden derlenen bilgiye göre 2007 yılında katılım bankaları, 1 milyar 529 milyon liralık konut+kredi-haberleri">konut kredisi kullandırırak toplam konut kredilerden yüzde 4,7'lik pay alırken, 2012 yıl sonuna göre payını yüzde 7,6'ya yükseltti. 2012 yıl sonuna 6 milyar 557 milyon lira düzeyinde konut+kredi-haberleri">konut kredisi kullandıran katılım bankaları, 2013 yılına da artışla başladı. 1 Mart 2013 itibariyle konut finansmanında 7 milyar 71 milyon lira ile katılım bankları, toplam konut+kredi-haberleri" i

Odea Bank Konut Kredisi

Odea Bank Konut Kredisi

Odea Bank, Türkiye’nin en genç bankası olarak çektiği dikkati ekonomi, krediler ve finans alanında hazırladığı kampanyalar ile devam ettiriyor. Tüm kredi türlerinde oldukça uygun faiz oranları hazırlayan Odea Bank konut kredisi paketlerinde de her tüketici için uygun bir seçenek ve avantaj sunuyor. Odea Bank mortgage, birçok seçenek ile sunduğu Odea Bank konut kredisi paketleri sayesinde, herkesin ihtiyacı, geliri ve bütçesine uygun konut kredileri veriyor. Odea Mortgage Odea mortgage,

Konut kredisi başvurusu yaparken bunlara dikkat edin

Konut kredisi başvurusu yaparken bunlara dikkat edin

Yakın zamanda özel hayatımızla ilgili aldığımız bir karar neticesinde, bir ev sahibi olmak için harekete geçtik. Ev bedelinin bir kısmı için finansman ihtiyacımız olması nedeniyle konut kredileriyle (mortgage) ilgili ile ilgili bir fiyat araştırmasına girdik. Bu süreçte hangi bankalara başvurduğumu, hangi fiyatlamaları aldığımızı ve ne gibi kriterlere dikkat ettiğimizi yol gösterici olması açısından sizlerle paylaşmaya karar verdik. Konut kredisinde alternatif arama sürecinde, bazı bankaların yaklaşımını beğendik, bazılarınınkini yadırgadık

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :