Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Devlet çürük konutunu yıktırana yenisini yapması için 23 bin lira faiz desteği verecek
Devlet çürük konutunu yıktırana yenisini yapması için 23 bin lira faiz desteği verecek

Konut sahipleri dikkat!

Devlet çürük konutunu yıktırana yenisini yapması için 23 bin lira faiz desteği verecek. Ayrıca 8 bin lira tutarındaki KKDF, BSMV, damga vergisi ile belediye ve tapu harçlarını da almayacak.
 
 Halen vatandaş bankadan aylık yüzde 0,85 faiz oranıyla konut kredisi kullanırken; riskli evini yıktıran yüzde 0,70 faizle kredi alabilecek. Üstelik bu faizin aylık yüzde 0.33'ünü, yıllık yüzde 4'ünü devlet ödeyecek.
 
Hürriyet, Kentsel Dönüşüm Yasası çerçevesinde riskli evini yıktıran vatandaşlara sağlanacak 'faiz' desteğinin detaylarını açıklıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kimlerin faizini üstlenecek? Kredilerin sınırı ne olacak? Faiz desteğinden yararlanmak için nereye başvurulacak?  Hangi bankalar kredi vermeye yetkilendirilecek?
 
İşte tüm bu soruların yanıtlarıyla beraber, 10 yıl vadeli kredinin ay ay geri ödeme planı...
 
YOKSULA DA VERECEK ZENGİNE DE
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 6306 sayılı yasa çerçevesinde riskli evini yıktıran 100 bin kişiye, 400 milyon liralık 'faiz' desteği vermeye hazırlanıyor. Bakanlık sadece deprem, sel, çığ gibi doğal afet riski altındaki konut sahiplerine değil; binası ekonomik ömrünü tamamlayan, çökme ya da yıkılma tehlikesi olan herkese faiz desteği verecek. Bu desteği verirken varlıklı ya da yoksul ayrımı da yapmayacak. Bakanlık yetkilileri, 6306 Sayılı Yasanın yoksula konut edindirme yasası değil, afet riski altındaki alanları dönüştürme yasası olduğuna dikkat çekerek, Anayasa'nın eşitlik ilkesi gereği bu tür alanlarda yaşayan herkesin kredi desteğinden yararlanma hakkına sahip olduğunu belirttiler.
 
ÖNCE 'YIKILMALI' TESCİLİ
 
Vatandaş öncelikle lisanslı bir kuruluşa başvurarak, konutunun riskli olup olmadığını inceletip, tescil ettirecek. Lisanslı kuruluş, 'bu bina risklidir ve yıkılmalıdır' derse, raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü'ne gönderecek. Rapor burada uygun bulunursa onaylanıp Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne gönderilecek. Onaydan geçen binanın, riskli olduğuna dair hem tapuya şerh düşülecek hem de binadaki tüm konut sahiplerine 'risk' bildirimi yapılacak.
 
Bu bildirimin ardından o binadaki hak sahiplerinin üçte ikisinin oluruyla binanın yıkımına karar verilebilecek. Yıkımın ardından arsanın satılması ya da yeni bina yapılması kararı alınabilecek. Bu karara uymayan olursa, onların hakkı için açık artırma usulüyle satış yapılacak. Diğer malikler almak istemezse, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı o kişilerin haklarını alacak.
 
DAİRE BAŞINA 100 BİN LİRA
 
Bakanlık 'özel hesaptan' her bir daire için en fazla 100 bin liraya kadar kullanılacak krediye 'faiz' desteği verecek. Ancak örneğin 20 daireli bir apartmanda 7 dairesi olan bir hak sahibi varsa, o kişiye en fazla 500 bin liralık kredisi için 'faiz desteği' verilecek.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 'faiz desteği' için özel bankalar, kamu bankaları ve katılım bankaları ile protokoller imzalayacak. Faiz konusunda şimdiye kadar çok sayıda banka ile görüşme yapıldığı, sürece adaptasyon bakımından İş Bankası ve Halk Bankası'nın öne çıktığı öğrenildi.
 
BAŞVURU BANKAYA
 
Binası için 'risklidir' raporu alan hak sahipleri kentsel dönüşüm kredisi almak için bu bankalardan birine başvuracak. Başvuru tek bir bankaya ya da ayrı ayrı farklı bankalara yapılabilecek.
 
Kredi talebini alan banka, hak sahibinin 'kredi kullanmaya' uygun olup olmadığını araştıracak. Kişiyi kredi vermeye uygun bulursa, risk tespit raporuyla birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bildirecek. Bakanlık da faiz desteğine onay verecek.
 
YILLIK 4 PUANI DEVLETTEN
 
Bu kapsamda 31 Aralık 2013 tarihine kadar bankalardan kullandırılacak konut edindirme kredi faizinin yıllık 4 puanını devlet üstlenecek. Bakanlık yetkilileri, konut kredilerinde faiz oranlarının düşme eğiliminde olduğuna dikkat çekerek, "Faiz oranları inse bile devletin katkısı 2013 sonuna kadar 4 puan olarak kalacak. Belki birkaç ay sonra devletin katkısı, vatandaşın katkısını bile geçecek. Bu büyük bir fırsat. Riskli konutunu en erken yıktıran, avantajlı olacak" dediler.
 
ÜST SINIR 100 BİN LİRA
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hesaplarına göre, 10 yıl vadeli 100 bin liralık bir kredi için 48 bin lira faiz ödemek gerekecek. İlk yıl devletin faiz katkısı 4 bin lira olurken, 10 yılda bu destek 23 bin liraya ulaşacak. Böylece vatandaş 48 bin liralık faizin sadece 25 bin lirasını ödemiş olacak.
 
HARÇ DA YOK VERGİ DE
 
Üstelik faiz desteğinin yanı sıra, afet riski altındaki binaların yıkım ve yapımı sürecinde noter harcı, belediye harcı, tapu harcı gibi harçların yanı sıra Damga Vergisi, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV), Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) gibi vergi ve harçların hiç biri alınmayacak. Bakanlık yetkilileri, bunun konut başına 8 bin liralık destek anlamına geldiğine dikkat çekerek, devletin katkısının faizle birlikte toplamda 31 bin liraya ulaşacağı hesabını yaptılar.
 
BANKA KREDİ VERMEZSE!
 
Banka, riskli konut sahibi vatandaşı, kredibl bulmaz ve başvurusunu reddederse ne olacak? Bu durumda devreye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı girecek. Bakanlık, bu kişinin gerçekten 'kredi verilemez' olduğunu tespit etmek için bir kamu, bir özel ve bir de katılım bankasından 'kredi verilemez' raporu isteyecek.  Bu raporun ardından kişinin ihtiyaç duyduğu krediyi doğrudan Bakanlık verecek. Ancak bu durumda hem yıllık 4 puanlık faiz desteği verilmeyecek hem de kredinin faizi TÜFE düzeyinde olacak. Bakanlık kredi verdiği konuta 1.derece ipotek koyacak.
 
KİRA YARDIMI DA VAR
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, güçlendirme kredisi, konut yapım kredisi ve işyeri yapım kredisinin yanı sıra ev sahiplerine 1 yıllık kira yardımı; kiracılara ise 'taşınma' yardımı yapıyor. Bu iki yardımdan yararlanmak için ev sahibi veya kiracının Bakanlar Kurulunca 'riskli alan' ilan edilecek bir bölgede ikamet ediyor olması gerekiyor. Örneğin İstanbul'da Sütlüce, Esenler; Diyarbakır'da Sur bölgesi gibi 'riskli alandaki' evini boşaltan ev sahibine bir yıl boyunca aylık 500 lira kira yardımı yapılacak. Böylece riskli alandaki bir ev sahibinin devletten alacağı katkı, faiz desteği, harç ve vergi muafiyetlerine kira yardımının da eklenmesiyle 37 bin liraya çıkacak. Bakanlık, riskli alandaki kiracıya, ev taşıma gideri ile boya-badana maliyeti için bin lira ödeyecek. Kaynak : Mynet

12.12.2012

Etiketler : Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü , Konut sahipleri , KKDF , BSMV , damga vergisi ile belediye ve tapu harçlar


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Tapuda telefonla randevu dönemi

Tapuda telefonla randevu dönemi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulacak sistem sayesinde tapu işlemleri öncesi, randevu alınacak. Çağrı merkezi, tapuyla ilgili birimleri de tek çatı altında toplayacak. İşlemler başlamadan gerekli olan evraklar hakkında önceden bilgi alınabilecek ve yaşanan sıkıntılar anında tespit edilecek. Yılsonuna kadar hizmete girmesi beklenen çağrı merkezi istihdama da katkı sağlayacak. Zaman kaybı önlenecek

Ev ve arsa fiyatına standart geliyor

Ev ve arsa fiyatına standart geliyor

Gayrimenkul sektöründe tartışma konusu olan değerleme problemi çözülüyor. Banka, emlak şirketleri, belediye ve farklı kurumlar tarafından yapılan konut ve arsa değerlerine ilişkin standart geliyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmaya göre Türkiye'deki gayrimenkul değerleri uluslararası kriterlere göre belirlenecek. Dünya Bankası ile yapılan çalışma kapsamında ev ve arazinin alım satımı 50 parametreli değerlemeye göre yapılacak. Değerleme haritası ile düşük vergi ve harç ödemek için emlak değeri

İstanbul'da geçen yıl 600 bini aşkın taşınmaz el değiştirdi

İstanbul'da geçen yıl 600 bini aşkın taşınmaz el değiştirdi

Konut ve arsa el değiştirme oranlarında İstanbul başı çekti. İstanbul'da 2012 yılında toplam 607 bin 171 taşınmaz el değiştirirken, bunu 387 bin 974 taşınmaz ile Ankara, 212 bin 968 daire ve arsa sayısı ile İzmir izledi.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 2012 yılı verilerine göre, 2012 yılında tapuda 6 milyon 190 bin 454 işlem yapıldığı görüldü. Yapılan işlemlerin yüzde 30.92'u satış işlemi olurken, Hazineye 4 milyar 637 milyon 488 bin 907 TL para aktarıldı. Tapu ve Kadastro verilerine göre,

Yabancıya konut satışında rekor

Yabancıya konut satışında rekor

Yabancıya konut satışında rekor Mütekabiliyet Yasası, yabancılara konut satışına doping etkisi yaptı. 8 ayda ağırlıklı olarak Körfezli yatırımcılar Türkiye'den 600 milyon dolarlık ev aldı. Oturma izniyle birlikte 10 milyarlık satış hedefleniyor Mütekabiliyet Yasası'nın yürürlüğe girdiği 18 Mayıs'tan bu yana, yabancılara 2 bin civarında konut satıldı. Dev gayrimenkul şirketleri satıştan 600 milyon dolarlık ciro elde etti. Tapu devri yapılmayan maket satışlarıyla birlikte bu rakamın 4 bine çıkacağı tahmin ediliyor. Yabancıya mülk satışının önünü tıkayan

Gayrimenkulde lider erkekler

Gayrimenkulde lider erkekler

Türkiye'de her geçen yıl gayrimenkul sahipliği oranı artarken, gayrimenkul sahipliğinde birinciliği erkekler aldı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün yaptığı araştırmada doğudan batıya doğru gidildikçe kadınların gayrimenkul sahipliği oranının arttığı görüldü. Her yıl 5 milyon arsa ve konutun el değiştirdiği Türkiye'de gayrimenkulde erkek sahipliğini rakamlar ortaya koydu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Türkiye genelinde gayrimenkullerin sahipliği oranı üzerinde bir araştırma yaptı.

Tapu araştırmasına göre Türkiye'deki konutların yüzde 35'inin sahibi kadın...

Tapu araştırmasına göre Türkiye'deki konutların yüzde 35'inin sahibi kadın...

Tapuda kadının adı yok!,Tapu araştırmasına göre Türkiye'deki konutların yüzde 35'inin sahibi kadın...Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün yaptığı araştırma, gayrimenkul sahipliği ile ilgili önemli sonuçları ortaya çıkardı. Türkiye'de gayrimenkul sahiplerinin yüzde 65'ini erkekler oluştururken, kadınların oranı ise yüzde 35'te kaldı. Türkiye genelinde toplam 131 milyon gayrimenkulün 80 milyonunun sahibi erkek olurken, 43 milyon 468 bin gayrimenkulün sahibi ise kadın oldu.

Gayrimenkul sayısı nüfusu ikiye katladı

Gayrimenkul sayısı nüfusu ikiye katladı

Ancak kadınlar da tahmin edilenin üzerinde bir orana sahip. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, gayrimenkullerin yüzde 65'i erkeklere, yüzde 35'i kadınlara ait. Türkiye genelinde toplam 131 milyon gayrimenkul bulunuyor. Bunun 80 milyonu erkeklerin, 43 milyon 468 bini ise kadınların üzerine tapulu. 7 milyon konutun sahibinin cinsiyeti ise belli değil. Erkeklerin en çok gayrimenkul sahibi olduğu il oranında yüzde 86 ile Hakkari ilk sırada yer alıyor. Kadınların sayı olarak en fazla gayrimenkul sahibi

İstanbul’da 8 İlçe Daha Modern Tapu Müdürlüklerine Kavuştu

İstanbul’da 8 İlçe Daha Modern Tapu Müdürlüklerine Kavuştu

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Modernizasyon Projesi kapsamında yenilenen İstanbul ilindeki 8 adet Tapu Müdürlüğü hizmete girdi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Sayın Davut Güney, İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar'ın katılımıyla toplu açılışı yapılan Esenyurt, Arnavutköy, Bağcılar, Başakşehir, Çekmeköy, Güngören, Sancaktepe ve Sultangazi tapu müdürlükleri modernizasyon süreçlerini tamamlayarak hizmete alındı. Bu sayede İstanbul il sınırları dâhilinde

Tapu işlemlerinde SMS'li uyarı dönemi başlıyor.

Tapu işlemlerinde SMS'li uyarı dönemi başlıyor.

Tapu işlemlerinde SMS'li uyarı dönemi başlıyor. Mülk sahiplerinin, isteğiyle ya da isteği dışı gerçekleşecek alım, satım, ipotek ve haciz gibi işlemlerde anında cep telefonlarına uyarı mesajı gönderilecek. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, dolandırıcılara fırsat vermemek için tapu üzerinde yapılacak işlemlerde vatandaşı kısa mesaj yolu ile uyaracak. Tapu müdürlüklerinde mülk sahiplerinin, isteğiyle ya da isteği dışı gerçekleşecek alım, satım, ipotek ve haciz gibi işlemlerde anında cep telefonlarına uyarı mesajı gönderilecek.

Yabancıya 1.1 milyon metrekare sattık

Yabancıya 1.1 milyon metrekare sattık

Yabancıya mülk satışının 183 ülkeye açılması Türkiye'ye ilgiyi artırdı. Mütekabiliyetin kalktığı ağustostan bu yana 2 bin 819 yabancı ülke vatandaşı gayrimenkul satın aldı. YabancılarTürkiye'den gayrimenkul alımının önünü açan mütekabiliyet (karşılıklılık) ilkesinin kaldırılması ve mülk satışının 183 ülkeye açılmasının ardından, toplam alanı 1 milyon 162 bin metrekareyi bulan 2 bin 578 taşınmaz satıldı. Mütekabiliyetin kalktığı ağustos ayından

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :DDoS protection by Cloudflare
Ray ID: 539de04b09df9cfa