Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Toki Safranbolu ilçesinde ''Safranbolu Evi'' mimarisinde konut yapacak
Toki Safranbolu ilçesinde ''Safranbolu Evi'' mimarisinde konut yapacak

TOKİ Safranbolu evleri yapacak

TOKİ, UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Safranbolu ilçesinde ''Safranbolu Evi'' mimarisinde konut yapacak
 
Yörenin tarihi ve kültürel özelliklerine sahip mimariyi yansıtan ilk projelerden birisi Safranbolu’da uygulamaya girecek. Konutların yapım ihalesine çıkıldı.
Şimdiye kadar yapılan 560 bin konutta, genel portföyün yüzde 5’i kadar yerel ve kültürel mimari örneklerini yapılarına yansıtan TOKİ, 2023’e kadar bir milyon konut hedefliyor. TOKİ bünyesinde oluşturulan "Tasarım Birimi"nin çalışmalarıyla bundan sonraki projelerde, yörenin tarihi ve kültürel özelliklerini yansıtan mimariye de önem verilecek.
Bu doğrultuda ilk olarak Erzincan ve Çayeli’nin yanı sıra Safranbolu’da da yapılacak konutların ihaleleri, yöresel ve kültürel mimariye uygun tarzda inşa edilecek şekilde ilan edildi.
 
 
Safranbolu TOKİ evleri, 3 katlı olacak. 8 blok şekilde inşa edilecek TOKİ evleri, yaklaşık 400 daireden oluşacak.
-TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel-
TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, bundan sonra yapacakları ihalelerin tamamında yöresel ve kültürel mimarinin gözetileceğini söyledi.
Yöresel ve kültürel mimari uygulanırken sadece görselliğe bakılmayacağını kaydeden Karabel, yöresel mimarilerde sokak, bahçe, komşuluk gibi güzelliklerin de bulunduğunu hatırlattı.
"Bundan sonra yapılacak konutların tamamı yöresel mimari özelliklerini taşıyacak tarihi ve kültürel zenginliği yansıtacak" diyen Karabel, konutların bu özelliklere göre tasarlanacağını vurguladı.
İhaleleri de bu kapsamda yaptıklarını vurgulayan Karabel, "İnşallah 1-2 yıl içerisinde bu yapılarımız yaygınlaşacak. Türkiye’nin her tarafında bundan sonra tarihi ve kültürel özelliklerimizi yansıtan görsellikteki inşaatlarımız ön plana çıkacaktır" diye konuştu.
-Safranbolu evleri-
UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde "Safranbolu Evi" görünümlü konutların yapılacağını belirten Karabel, şöyle devam etti:
"Safranbolu evlerinin sadece görsel güzelliklerine bakmamak lazım. Ekonomiklik, kullanılabilirlik, yani aklınıza gelebilecek her türlü güzellik Safranbolu evlerinde mevcuttur. Mesela evlerin bodrum katlarının köşeleri, hayvanların çektiği araçların dönüşlerinde herhangi bir sıkıntı çıkmasın diye tıraşlıdır. Yani bunun gibi incelikler vardır. Banyosundan, oturma odasından tutun herşeyi belli bir amaç dahilinde yapılmıştır. Biz de daha önce atalarımızın yaptığı kültürel miraslardaki inceliklere dikkat ederek, yeni konutlarımızın tasarımlarını yapıp ihalelerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz."
-"Her güzelliğin bir bedeli var"-
Konutlarda uygulanacak yöresel mimarilerin çok az bir ek maliyet getireceğini ifade eden Karabel, şunları kaydetti:
"Kültürel zenginliklerimizi konutlarımıza yansıtırken çok az bir miktar ek maliyet oluşuyor. Her güzelliğin bir bedeli var. Bu güzelliklerimizi gelecek kuşaklara aktarırken bu maliyet düşünülemez. Birçok bölgemizden bu tür konut yapımı için talep alıyoruz. Ancak biz zaten idare olarak talebe gerek kalmadan bu çalışmalarımızı yapıyoruz."
-Hedef 1 milyon konut-
Karabel, 81 il ve 800’den fazla ilçede, 2 bin 472 şantiyede inşaatların devam ettiğini belirterek, "560 bin konut rakamına ulaşmış bulunmaktayız. Başbakan Erdoğan’ın hedef koyduğu yeni 500 bin konutla birlikte hedefimiz 2023’e kadar bir milyon konut. Çalışmalara başladık. Şimdiye kadar Türkiye’de konut üretiminin yaklaşık yüzde 10’unu karşıladık. Yöresel mimari bundan sonraki dilimlerde konutlara tam anlamıyla yansıyacak."

17.12.2012

Etiketler : TOKİ Safranbolu evleri , TOKİ , UNESCO , Safranbolu Evi mimarisi


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

TOKİ'den şehit ailelerine müjde

TOKİ'den şehit ailelerine müjde

TOKİ Başkanı Ahmet Karabel, TOKİ'ye 2013 yılında başvuruda bulunan 438 şehit ailesine müjdeyi verdi.TOKİ Başkanı Ahmet Karabel, TOKİ'ye 2013 yılında başvuruda bulunan 438 şehit ailesine müjdeyi verdi. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, yaptığı açıklamada, TOKİ'nin 2013 yılında şehit aileleri ile kültür ve taşınmaz varlıklarının restorasyonuna yönelik krediler

TOKİ "23 şehir" kurdu

TOKİ

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 11 yılda piyasa şartlarında ev sahibi olamayan vatandaşlar için 81 il ve 800 ilçede yüzer bin nüfuslu 23 şehre eş değer 614 bin 965 konut üretimi gerçekleştirdi. TOKİ toplu konut üretim raporundan derlenen bilgilere göre, ''Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği'' kapsamında 81 il ve 800 ilçedeki 2 bin 775 şantiyede 614 bin 965 konut rakamına ulaşıldı.

225 Konuta 3 Bin 319 Başvuru

225 Konuta 3 Bin 319 Başvuru

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) “kira ödemek yerine kendi evinizin taksitini ödeyin” sloganıyla satışa çıkardığı konutlara vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle talep patlaması yaşanıyor. Malatya merkezde alt gelir projesi kapsamında inşa edilen 225 konut için 3 bin 319 kişi başvuruda bulundu. İdare, Malatya, Edirne, Bursa, Balıkesir ve Gaziantep’teki toplam bin 914 konutun hak sahiplerini Aralık ayında belirleyecek.

TOKİ konutlarına rekor başvuru

TOKİ konutlarına rekor başvuru

Alt gelir projesi kapsamında inşa edilen 225 konut, 83 metrekare büyüklüğünde 2+1 niteliğinde planlandı. Konutların peşin fiyatı 61 bin liradan başlıyor. Yüzde 12 peşin 180 ay vadeyle satılacak konutların aylık taksitleri ise 303 liradan başlayacak. Konutların hak sahipleri, 5 Aralık'ta saat 10.00'da Malatya Atatürk Spor Salonunda düzenlenecek kura programıyla belirlenecek

TOKİ'den Hazine'ye 10 milyar lira destek

TOKİ'den Hazine'ye 10 milyar lira destek

TOKİ olarak Türkiye'de 610 bin konut seviyesine ulaştıklarını belirten Karabel, aralarında hastaneler, okullar ve statların da olduğu 5 bin 124 sosyal donatıyı inşa ettiklerini söyledi. Karabel, "Bugüne kadar yaklaşık 18 milyar lira kaynak gelişim projelerinden kaynak sağladık, bunun da 10 milyar lira kadarını kamu kasasına aktardık" dedi.

TOKİ'den 7 ilde ayda 264 lira taksitle ev!

TOKİ'den 7 ilde ayda 264 lira taksitle ev!

TOKİ, vatandaşlardan gelen talep üzerine bazı konutların ödeme koşullarında değişiklik yaptı. İdare, Ankara'nın yeni uydu kenti Yapracık'ta 10 bin lira peşin 180 ay vadede cazip ödeme koşullarıyla satışa çıkardığı konutların büyük ilgi görmesi üzerine 7 ilde bulunan 717 konutun ödeme koşullarını daha da uygun hale getirme kararı aldı.

TOKİ'den ManisaDA,282 adet konut ihalesi

TOKİ'den ManisaDA,282 adet konut ihalesi

İhale dokümanı, idarenin adresinde görülebilir ve 500 TRY (Türk Lirası)karşılığı T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı adresinden satın alınabilir. İhaleye teklif verecek olanların ihale dokümanını satın almaları zorunludur. Teklifler, ihale tarih ve saatine kadar T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Bilkent Plaza B1 Blok Bilkent 06800 Çankaya/ Ankara adresine elden teslim edilebileceği gibi, aynı adrese iadeli taahhütlü posta vasıtasıyla da gönderilebilir.

Halkalıda satışa çıkarılan TOKİ konutlarına 146 konuta 10 bin 815 talep geldi.

Halkalıda satışa çıkarılan TOKİ konutlarına 146 konuta 10 bin 815 talep geldi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) İstanbul Halkalı’da satışa sunduğu konutlara başvurular, rekor sayıda başvuru ile tamamlandı. Satışa çıkarılan 146 konuta 10 bin 815 talep geldi. Böylelikle başvuru sayısı konut sayısının 74 katını aştı. TOKİ böylelikle konuta başvuru oranında son yılların en yüksek rakamına ulaştı. TOKİ’nin İstanbul Halkalı ve Kayaşehir ile Erzincan’da satışa çıkardığı konutlar yoğun ilgi gördü. Satışa sunulan konutlara yapılan başvuruda kelimenin tam anlamıyla rekor kırıldı. 31 Mayıs 2103 Cuma günü başvuruların tamamlandığı Halkalı internet haber

TOKİ, Alanya'da turizm kompleksi yapacak

TOKİ, Alanya'da turizm kompleksi yapacak

TOKİ, Türkiye'nin turizm merkezi Alanya'da "Arsa Karşılığı Gelir Paylaşımı Modeliyle" dev bir proje uygulayacak. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), gelir getirici bir başka projeyi daha gerçekleştiriyor. TOKİ, Türkiye'nin turizm merkezi Alanya'da "Arsa Karşılığı Gelir Paylaşımı Modeliyle" dev bir proje uygulayacak. TOKİ tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre satışa İdare, Alanya Mahmutlar'daki 83 bin 392 metrekarelik arsa üzerine otel ve tatil köyü gibi turizm tesisleri veya konut yapılabilecek.

100 lira taksitle konut sahibi oldular

100 lira taksitle konut sahibi oldular

Bilecik'te Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Toplu konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında imzalanan protokol kapsamında 100 lira taksitle satılan 144 sosyal konutun kurası çekildi. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünce yürütülen "sosyal konut projesi"nin kuraları, Belediye Kültür Sitesi'nde Vali Yardımcısı Hasan Kayhan, Belediye Başkanı Selim yağcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Uluslararası ve Gönüllü Kuruluşlarla İlişkiler Daire Başkanı Selim Coşkun ile konut sahiplerinin katılımıyla gerçekleşti. Kayhan, TOKİ işbirliğinde yürütülen sosyal konut projesi kapsamında Bilecik'e

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :