Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Konut kredisinde faiz riski bankalar için doğru yürümüyor
Konut kredisinde faiz riski bankalar için doğru yürümüyor

Konut kredisinde faiz riski bankalar için doğru yürümüyor

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, kentsel dönüşüm kapsamında sağladıkları faiz indiriminin daha da düşüp düşmeyeceğine ilişkin olarak, "Aslında konut kredisinin şu andaki işleyişi, faiz riski, bankalar açısından doğru bir şekilde yürüyor değil maalesef"
 
İSTANBUL - İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, kentsel dönüşüm kapsamında sağladıkları faiz indiriminin daha da düşüp düşmeyeceğine ilişkin olarak, "Yarın faizler düştüğünde ve vatandaşımız yenilettiğinde biz de gidip yenileyemiyoruz. Ya da faizler ters yönde hareket ederse de biz yükseltme imkanına sahip değiliz. Aslında konut kredisinin şu andaki işleyişi, faiz riski, bankalar açısından doğru bir şekilde yürüyor değil maalesef" dedi. 
 
Bali, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. İpotek teminatlı tahvillerin çıkartılması ve kentsel dönüşüm kredilerinin bununla finanse edilmesine ilişkin bir soru üzerine Bali, gayrimenkul sektörünün gerektirdiği türden ilave finansman yöntemleri arayışının devam edeceğini, bunların farklı alanlarda, farklı kuruluşlar ile müzakere ettikleri işler olduğunu, uluslar üstü kuruluşların, bu işlere özgü olarak bir takım fonları tahsis ettiğini bildirdi. İş Bankası'nın oralarda, Türkiye'deki uygulamalarla çok paralel olabilecek bir müzakereyi yürüttüğünü ve önemli bir aşamaya geldiklerini açıklayan Bali, bu tutarı "Yaklaşık 300 milyon Euro'luk bir toplam tutara tekabül ediyor şu anda" diye açıkladı. 
 
500 milyar TL'lik bir finansman ihtiyacından bahsediliyor
Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği'nin (GYODER) verilerine göre, Türkiye'de 14 milyon civarında konut olduğunu, bunun da 6.5 milyonunun yenilenme ihtiyacı bulunduğunu hatırlatan Bali, konutların ortalama yaşının da 22 civarında saptandığına işaret ederek, "Böyle bakıldığında 20 yılda 500 milyar TL'lik bir finansman ihtiyacından bahsediliyor. Böyle olunca bu uluslar arası fonlama açısından arayışların sürmesini, hem daha farklı ürünlerle finansmanın çeşitlendirilmesini gerektirir" dedi. 
 
Herkese rol çıkacak
Bali, ayrıca herkese buradan rol çıkabileceğini, bunların çok önemli tutarlar olduğunu, bankalar arasındaki rekabetin en etkin sonuçları yaratmaya devam edeceği yorumunda bulundu. Kentsel dönüşümle ilgili yasada kullandırılacak kredilerin 31 Aralık 2013 tarihini kapsadığını belirten Bali, "Kanaatim o ki riskli bölgelerin tayiniyle ilgili sürç ilerledikçe, riskli yapılara ilişkin tescillenme süreci arttıkça, bu konudaki ihtiyaçlar süreci şekillendirecek. Belki bu tarihler de uzayacak" dedi. 
 
Kredi ihtiyacının 31 Aralık 2013'e kadar tamamen karşılanabileceğini sanmıyorum
Kentsel dönüşümde düşük faizli kredi için ihtiyacın 31 Aralık 2013'e kadar tamamen karşılanabilecek hale gelebileceğini sanmadığını dile getiren Bali, "Çünkü bunun önünde teknik kısıtlar da olacaktır. Riskli bölgelerin tayini, riskli binaların tescili gibi süreçler, bu tarihin ötesine de sarkabilecektir. Ancak bu kamunun yapabileceği bir düzenleme" diye konuştu. 
 
Çok ciddi alt yapı finansmanları var önümüzde
Kentsel dönüşümden kaynaklanan kredi talebindeki artış olasılığının Merkez Bankası'nın yıllık yüzde 15 kredi büyüme hedefini bozup bozmayacağına ilişkin bir soru üzerine Bali, şu karşılığı verdi: 
"Bunlar da makro ekonomik dengelere tabi. Başka bir örnek de verebilirim. Çok ciddi altyapı finansmanları var önümüzde. Üçüncü köprüden, havaalanına kadar. Bunların hepsini bir araya getirdiğiniz zaman özelleştirmeler dahil olmak üzere, çok ciddi büyüklükler var orta yerde. Yani, bu konularda kanaatimce bu finansman ihtiyaçları ile finansal istikrarın gerekleri bir arada yönetilecek tabii ki. Biz de gözeteceğiz onu." 
Bali, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile imzaladıkları protokolde faizlerin daha da düşürülüp düşürülmeyeceğine ilişkin bir başka soruya, şu karşılığı verdi: 
 
Faizler
"Netice olarak biz bu uzun vadeli kredileri bugünkü piyasa koşullarında sağlarken, karşılığında yapmış olduğumuz işlemleri, yarın faizler düştüğünde vatandaşımız yenilettiğinde biz de gidip yenileyemiyoruz. Dolayısı ile o çok doğru bir uygulama değil. Hatta faizler ters yönde hareket ederse de biz yükseltme imkanına sahip değiliz. Bir taahhüt koyuyoruz tek taraflı, o işleyip aslında çok doğru bir şey değil maalesef. Tek taraflı bir opsiyon hakkı satın almış oluyor aslında vatandaş bir bedel ödemeden aslında, bu konut kredilerinde. Ancak sektördeki rekabet, siz yeniden iyileştirmezseniz,rakibiniz aynı teklifi getirebiliyor. Eskiden ipoteklerle ilgili harç düzenlemesi vardı. O ve onun gibi bir takım teknik geçitler bu tür kredileri zorlaştırıyordu. Şimdi öyle de değil. Aslında konut kredisinin şu andaki işleyişi, faiz riski, bankalar açısından doğru bir şekilde yürüyor değil maalesef." 
Bali, bu kredide dosya masrafının da olmayacağını açıkladı.. Dünya

20.01.2013

Etiketler : İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali , kentsel dönüşüm , konut kredi


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

'Konut kredisi faizi 0,75'lere kadar düşer'

'Konut kredisi faizi 0,75'lere kadar düşer'

'Konut kredisi faizi 0,75'lere kadar düşer' TEMFED Yönetim Kurulu Üyesi Gazi Çelik, "Kentsel dönüşüm projesiyle bankalar birbiriyle kredi verme yarışı yapacak. Faiz oranlarının 0,75'lere kadar düşeceğini ön görüyoruz" dedi Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, "Kentsel dönüşüm projesiyle bankalar birbiriyle kredi verme yarışı yapacak. Faiz oranlarının 0,75’lere kadar düşeceğini ön görüyoruz" dedi. Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı kentsel dönüşüm projesinde

Kentsel dönüşüm sayesinde mortgage hareketlenecek

Kentsel dönüşüm sayesinde mortgage hareketlenecek

Kentsel dönüşüm sayesinde mortgage hareketlenecek Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven, 2012'de konut kredilerinin yüzde 12'lik bir büyüme ile yılı yaklaşık 80 Mmilyar TL olarak kapamasını beklediklerini dile getirdi. Kentsel dönüşümün mortgage sektörüne bir hareket kazandıracağını anlatan Güven,

Evi yıkılana 120 ay vadeli kredi!

Evi yıkılana 120 ay vadeli kredi!

Evi yıkılana 120 ay vadeli kredi! 100 metrekareden küçük konut sahipleri 120 ay vadeli kredi alacak. Kredilerin geri ödemesi ise inşaat bittiğinde ya da 24 ay sonra başlayacak. Kentsel dönüşüm kapsamında evi yıkılan vatandaşa verilecek kredilerin şartları belli oldu. Konutun metrekaresine göre, vadeler 120, 84 ve 60 ayda değişecek. 100 metrekareden küçük konut sahipleri 120 ay vadeli kredi alacak. Kredilerin geri ödemesi ise inşaat bittiğinde ya da 24 ay sonra başlayacak. Türkiye genelinde afet riski

Konut Kredisi için 4 bin TL maaş lazım

Konut Kredisi için 4 bin TL maaş lazım

Kredi için 4 bin TL maaş lazım GYODER Başkanı Işık Gökkaya, "Konut kredilerinde ikincil piyasaların oluşturulmasının zamanı geldi" dedi. Gökkaya, mevcut koşullarda yıllık geliri 45 binin altında olanların kredi kullanamadığını söyledi Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Işık Gökkaya, gayrimenkul sektörünün büyümesi için konut kredilerinde ikincil piyasaların oluşturulmasının zamanının geldiğini söyledi. ABD'de başlayan küresel ekonomik krizi ikincil piyasaların tetiklediği yorumlarına ise Gökkaya, "

Gelir dağılımı düzelip faizler düşünce Anadolu, konutta üç büyükleri solladı

Gelir dağılımı düzelip faizler düşünce Anadolu, konutta üç büyükleri solladı

Gelir dağılımı düzelip faizler düşünce Anadolu, konutta üç büyükleri solladı Konut kredilerinde Anadolu illeri gelir dağılımının düzelmesi ve faiz oranlarının düşmesiyle İstanbul, Ankara ve İzmir'i solladı. Üç büyük il dışındaki Anadolu illerinin konut kredilerindeki payı yüzde 40'tan yüzde 43'e çıkarken, bu gelişimi önceden öngören Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, '2023 yılına kadar gelir dağılımındaki düzelme daha da belirginleşecek' dedi

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :