Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Konut KDV'sinde yeni sistem
Konut KDV'sinde yeni sistem

Konut KDV'sinde yeni sistem (II)  Konut KDV'sinde yeni sistem (II) / Eski sisteme göre KDV hesaplanacak konutlar hangileri?

16 Ocak 2013 tarihinde bu sütunlarda yayınlanan yazımda 150 m2'nin altındaki konutların tesliminde uygulanacak olan KDV oranına ilişkin yeni yılla birlikte getirilen yeni düzenle ilgili detaylara yer vererek şu an itibariyla mevcut 150 m2'nin altındaki konut stoğu ile 1.1.2013 öncesi yapı izni almış ancak halihazırda yapım aşamasında olan projelerin bu nitelikteki konutlarının bu yeni sistemden etkilenmeyeceğini ve eski düzene (%1'lik orana) tabi olarak alınıp satılacağını belirtmiştim.
 
Yeni sistem, KDV oranının belirlenmesinde söz konusu yazımda sıraladığım 7 değişik kriterin dikkate alınmasını zorunlu kılarken, bir taraftan da sistemin istisnaları ile eski düzende KDV hesaplanmasına imkan sağlamaktadır. Bu yazımda herhangi bir zaman ya da tarih kısıtı, sınırlaması olmaksızın eski sistemde KDV'ye tabi tutulacak konut teslimlerini sıralamaya çalışarak karmaşık olduğu düşünülen yeni sistemin anlaşılmasına katkı sağlamaya çalışacağım. 
 
Satın alınacak konut aşağıdaki özelliklerden en az birini taşıyorsa eski sistemde (yani
150m2'nin altındaysa %1 üzerindeyse %18) KDV'ye tabi olacaktır:
 
1) Satın alınan konutun yapı ruhsatı 1.1.2013 tarihinden önce alınmışsa, 
 
2) Satın alınan konut Büyükşehirler dışındaki bir bölgede yer alıyorsa, 
 
3) Satın alınan konut 6306 sayılı Afet Riski altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında
Kanun kapsamında rezerv yapı alanı ve riskli alan olarak belirlenen yerlerde ise ya da riskli yapı olarak belirlenmiş bir konut ise, 
 
4) Satın alınan konutun Emlak Vergisi Kanunu'na göre belirlenmiş arsa birim metrekare değeri 500 TL'nin altında ise, 
 
5) Satın alınan konut, ihalesi 1.1.2013 tarihinden önce kamu kurum ve kuruluşları ile bunların iştirakleri tarafından yapılan bir konut projesi kapsamında üretilmiş ise, 
 
6) Konut ikinci, üçüncü ya da basit inşaat sınıflardan birine göre inşa edilmişse 
Yukarıda yer alan koşullardan herhangi birini sağlayan, net alanı 150 m2'nin altındaki bir konut, eskiden olduğu gibi yine %1 oranında KDV ile alınıp satılacaktır. Bunun için herhangi bir yıl sınırlaması da yoktur. Mesela, yapı ruhsatı 1.1.2013 tarihinden önce alınmış net alanı 150 m2'nin altındaki bir konut söz gelişi 2050 yılında bir inşaat şirketi tarafından satılırsa uygulanacak olan oran %1 olacaktır. 
 
Bunun gibi inşaat ruhsatı 1.1.2013 tarihinden sonra alınmış da olsa Büyükşehirler dışında yer alan net alanı 150 m2'nin altındaki bir konut, örneğin sürekli gayrimenkul alım satımı yapan bir tacir tarafından ne zaman satılırsa satılsın %1 oranında KDV'ye tabi olacaktır.
 
Örnekleri çoğaltmak mümkün;
Mesela, yapı ruhsat tarihi ya da Büyükşehir içinde olup olmadığına bakılmaksızın eğer ticari olarak satışa konu net alanı 150 m2'nin altındaki bir konut 6306 sayılı Yasa kapsamında rezerv yapı alanı ya da riskli alan içinde ise ya da riskli yapı olarak belirlenmiş ise satışta uygulanacak KDV %1 olacaktır.
 
Ya da, 1.1.2013'ten sonra alınan bir yapı ruhsatı ile Büyükşehir sınırları içinde üretilmiş olsa bile net alanı 150 m2'nin altındaki bir konutun Emlak Vergisi Kanunu'na göre belirlenmiş arsa birim metrekare değeri 500 TL'nin altında ise söz konusu konutun ticari olarak satışında uygulanacak olan KDV oranı yine %1 olacaktır.
 
Bunlar gibi, kamu kurum ve kuruluşları ile bunların iştirakleri tarafından ihalesi 1.1.2013 öncesinde yapılmış olmak şartıyla, Büyükşehir kapsamında bulunsa, yapı ruhsatı 1.1.2013 tarihinden sonra (mesela 2014 yılında) alınsa ya da Emlak Vergisi Kanunu'na göre arsa birim metrekare değeri 500 TL'nin üzerinde olsa bile, ticari olarak satılan net alanı 150 m2'nin altındaki bir konutun KDV'si de %1 olacaktır. 
 
Öte yandan, lüks ya da birinci sınıf olarak inşa edilmemiş, net alanı 150m2'nin altındaki bir konut yapı ruhsatı hangi tarihte alınmış olursa olsun, nerede bulunursa bulunsun, Emlak Vergisi Kanunu'na göre arsa birim metrekare değeri ne olursa olsun %1 KDV ile satılacaktır. 
 
Bir de tabii ki eskiden olduğu gibi yeni sistemin de, KDV'ye tabi olmayan (örneğin ticari kapsamda gerçekleşmeyen, gerçek kişilere ait konutların tesliminde olduğu gibi) işlemlere uygulanması mümkün bulunmamaktadır. 
 
Örneklerden de görüleceği üzere eski sistemde KDV uygulaması daha uzun bir süre daha gündemimizde olacaktır. Dolayısı ile yeni getirilen sistemin olumlu ya da olumsuz yönleri, bu uzun olacağını düşündüğümüz geçiş sürecinde dikkatlice ve tüm yönleri ile tartışılmalı, gerekirse değişiklikler yapılarak herkes tarafından kolay anlaşılır, doğru uygulanabilir ve kolay denetlenebilir bir KDV sisteminin oluşumuna katkı sağlanmalıdır.
 
Konuyla ilgili bir sonraki yazımda da yeni sistemin sorun yaratabileceği düşünülen yönlerine değinmeye çalışacağım.Ersun BAYRAKTAROĞLU
-Dünya

22.01.2013

Etiketler : Konut KDV , Satın alınan konutun yapı ruhsatı


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Konut inşaatlarında KDV şoku ne zaman atlatılır

Konut inşaatlarında KDV şoku ne zaman atlatılır

İlginç tezatlıklar ülkesiyizdir. Bir yandan vergi ve SSK ödemeleri gibi devletle olan işlerini son güne bırakanın kazandığı görülür diğer yandan da işini son güne bırakmayan kazanır. Gerçekten bir bakarsınız, devlete borcu olana çok uygun vade ve faizlerle aflar çıkar veya ödeme sürelerinin son günü vade ertelenir ve devlete borcunu erken ödeyen kişiler bir anlamda mağdur edilir. Bir de bakarsınız, hiçbir süre sınırlaması yokken elinizdeki işi belli bir noktaya getirdiğinizde ancak bir fırsattan yararlandırılırsınız ki bu

Konutder, her yıl kentsel dönüşüm amaçlı 350 bin adet konutun yeniden inşa edilecek

Konutder, her yıl kentsel dönüşüm amaçlı 350 bin adet konutun yeniden inşa edilecek

Finanse edilecek tutar 42 milyar lira Konutder, her yıl kentsel dönüşüm amaçlı 350 bin adet konutun yeniden inşa edilmesi gerekeceğini belirtti. Konutder'den yapılan açıklamada, sektördeki konut KDV oranlarının değişmemesi istenerek, 'kentsel dönüşüm alanlarının KDV'den istisna edilmesinin kaosa yol açacağı' savunuldu. Açıklamada, mevcut düzenlemenin değiştirilmesi ve KDV oranının yüzde 18'e yükseltilmesi halinde, ilave gelecek yüzde 17 oranındaki KDV yükü, hayatları boyunca yaptıkları en büyük yatırımı karşılamaya çalışan

Dönüşüm KDV uygulaması dışında

Dönüşüm KDV uygulaması dışında

Dönüşüm KDV uygulaması dışında Konut teslimlerinde inşaatın yapıldığı arsa veya konutun vergi değeri esas alınarak, KDV oranının farklılaştırılması konusunda torba yasada yer alan düzenlemede kentsel dönüşüm projeleri kapsam dışında bırakıldı. Meclis Plan ve Bütçe Alt Komisyonu yeni teşvik düzenlemesine ilişkin yasal altyapıyı oluşturan torba yasa üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Konutta uygulanan KDV 'de değişikliğe gidilmesini öngören ve konut sektöründe rahatsız yaratan madde de değişiklik yapıldı.

Yüksek fiyatlı konuta yüksek KDV uygulamasına istisna geldi

Yüksek fiyatlı konuta yüksek KDV uygulamasına istisna geldi

Konut inşaatı sürene müjde! Yüksek fiyatlı konuta yüksek KDV uygulamasına istisna geldi Vergide adaleti sağlamak amacıyla pahalı konuttan yüzde 1 yerine daha yüksek oranda KDV alınmasını öngören düzenlemeye itiraz geldi. Sektör temsilcileri, yasadan önce inşaatına başlanan projelerin bundan olumsuz etkileneceğini dile getirirken Maliye yönetimi, mağduriyeti önlemek için devam eden projelerin yüksek KDV'den muaf tutulması için çalışmalara başladı. TBMM Plan Bütçe Komisyonundaki torba tasarıda yer alan

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :