Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Türkiye'de artan site sayısı bankaların gelir kapısı oldu.
Türkiye'de artan site sayısı bankaların gelir kapısı oldu.
Bankaların yeni kaynağı 'siteler'
Türkiye'de artan site sayısı bankaların gelir kapısı oldu.
 
18 milyon konutun 2 milyonunun toplandığı sitelerin mevduatı 2008'de 263 milyon lira iken bu rakam Kasım 2012'de 557 milyon liraya çıktı.
 
Türk konut sektörünün 2000'li yıllardan sonra başladığı site projeleri finans sektörüne ilaç oldu. Kısa vadeli mevduat toplayıp uzun vadeli kredi veren bankacılık sektörü konuttaki siteleşme ve aidat gelirlerini mevduata çevirdi.
 
18 milyon konut stoku olan Türkiye'de yaklaşık 2 milyon konutu kapsayan siteler, topladıkları aidatları bankalarda kurumsal mevduat kaleminde değerlendiriyor. Merkez Bankası'nın mevduat bankalarındaki kurumsal mevduat verilerine göre Kasım 2008'de 262 milyon 996 bin lira olan mevduat, Kasım 2012'de yüzde 112 artışla 557 milyon 61 bin liraya ulaştı.    
 
Gelirini artıran yönetici revaçta
 
Sitelerin aidatları mevduat olarak bankalara yatırması ekonomiye fon olarak yansırken aynı zamanda sitelerin genel harcamalarına da önemli bir katkı sağlıyor. Bankaların 557 milyon 61 bin lira için verdiği faiz aylık yüzde 6'dan hesaplandığında 2,7 milyon lirayı buluyor.  
 
Sitelerin bankalardan faiz geliri elde etmesinde anlamlı rakamlara ulaşıldıkça bunu başaran site yönetim şirketlerinin de yıldızı parlamaya başladı. Başlı başına bir iş haline gelen site yönetim şirketleri temizlik, bakım, güvenlik gibi hizmetlerin yanına finansal danışmanlığı da ekledi.
 
Borçluydu artıya geçti
 
Profesyonel şirketlerin finansal açıdan sağladığı faydanın en somut örneği de İstanbul Küçükyalı'de 35 daireli bir apartmanın yaşadığı kredi batağıyla gündeme geldi. Türkiye'de 2008'de Avrupa'dan kaynaklanan ekonomik kriz nedeniyle işleri kötüye giden İstanbul Küçükyalı'daki kat sakinleri aidatları ödemekte zorlandı.
 
Apartman yöneticisi kamuya olan elektrik, su ve kapıcıya olan borçları ödemek için çareyi bankadan kredi almakta buldu. 3 yıl boyunca borcu krediyle kapatan yöneticiye ve apartmana 17 bin liralık borç çıktı. Çaresiz kalan apartman sakinleri profesyonel site yönetim şirketine başvurdu.
 
Duruma el koyan şirket, ilk etapta aidatları yükseltti. Giderleri azaltmak adına kazan bakımı yapıldı ve pay ölçer sistemine geçildi. Apartman cephesi de ilana açılarak ek gelir elde edildi. Yine apartmanda miraslı olan ve aidat borcu bulunan dairenin verasetçilerine ulaşılarak dairenin satışı sonucu aidat borçları tahsil edildi. Borçtan kurtulan apartmanın mevduat hesabında ise 10 bin lira parası bulunuyor.
 
Faturalardaki gecikmeleri sorgulayın
 
Site yönetiminde başarılı örnekler olduğu gibi suiistimallerde yaşanıyor. Profesyonel şirketler bazen topladıkları aidatları kendi çıkarları için kullanabiliyor. Uzmanlar site sakinlerini uyararak faturaları yakından takip etmelerini öneriyor. Aidatlardan faiz geliri elde etmek adına faturaların geç yatırıldığını belirten uzmanlar, bu durumun ceremesini kat sakinlerinin çektiğini birçok daire sahibinin de faturaları kontrol etmediği için 4-5 lira gibi gecikme cezasını ödediğini aktarıyor.EMİNE AÇAR - BUGÜN

22.01.2013

Etiketler : Bankaların yeni kaynağı , Bankaların yeni kaynağı , Apartman yöneticisi


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

AB'den konut alana oturma belgesi…

AB'den konut alana oturma belgesi…

Avrupa'da 2008 yılında çıkan finansal krizin etkilerini aşmaya çalışan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri gözünü gayrimenkul yatırımcılarına dikti.

Türkiye'de konut alıcıları en çok sıfır binada oturmak istiyor!

Türkiye'de konut alıcıları en çok sıfır binada oturmak istiyor!

Ülkemiz, geçtiğimiz yüzyılda 90'a yakın büyük deprem yaşadı. Yaşanan bu afetlerde binlerce can kaybı ve milyarlarca lira zarara uğrandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın başta deprem olmak üzere afet tehlikelerine karşı 2012 yılında, "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası"nı çıkarmasıyla hareket başladı. Yasanın hayata geçmesiyle birlikte Kentsel Dönüşüm adeta bir seferberlik haline geldi.

Yeni konut fiyatları, Türkiye genelinde %13,80 oranında arttı.

Yeni konut fiyatları, Türkiye genelinde %13,80 oranında arttı.

Mortgage Uzmanı Garanti’nin desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2014 Nisan ayı raporu yayınlandı. İkinci el ve yeni konutlara yönelik çalışma, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de gerçekleştirildi. “Reidin–GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi” raporuna göre, yeni konut fiyatları bir önceki aya göre %1,03 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise %13,80 oranında yükseldi

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…Kuzey Irak’ın en büyük konut projesi Avrocity3. Boyuta geçti!Gürbağ İnşaat tarafından K.Irak’ın Duhok kentinde yapılan “Avrocity”, Dünyanın ilk Google Earth tabanlı, 3 boyutlu konut portalı 3DKonut.com’da sanal ziyarete açıldı.

Dumankaya İnşaat ve Al Mazaya Grup işbirliği toplantısı

Dumankaya İnşaat ve Al Mazaya Grup işbirliği toplantısı

Türkiye’nin öncü gayrimenkul şirketi Dumankaya İnşaat olarak sektörümüzün katma değerli ve konforlu yaşam alanları geliştirmeye yönelik dönüşümü için çözümler geliştiriyor ve bu alanda sektörümüze öncülük ediyoruz.

DUMANKAYA İNŞAAT’IN “SAĞLIKLI ve KONFORLU YAŞAM BULUŞMALARI” BAŞLIYOR

DUMANKAYA İNŞAAT’IN “SAĞLIKLI ve KONFORLU YAŞAM BULUŞMALARI” BAŞLIYOR

İstanbul- Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Dumankaya İnşaat, ‘beden, ruh ve zihin’ sağlığına yönelik tasarlanmış uygulamaları, IQ işletim sistemi sayesinde müşterilerine sunduğu geleceğe dönük hizmetleri ve ayrıcalıklı yaşam konsepti ile Bahçeşehir’de hayata geçirdiği hi- Fit projesinde 4 Mayıs Pazar gününden itibaren “Sağlıklı ve Konforlu Yaşam Buluşmaları” düzenliyor.

Realty Plus Türkiye, Rus gayrimenkul pazarına girdi

Realty Plus Türkiye, Rus gayrimenkul pazarına girdi

Realty Plus Türkiye, Rus gayrimenkul pazarına girdiYurt içindeki büyümesini franchise ofisleriyle sürdüren Realty Plus Türkiye, yurt dışına yönelik şubeleşme çalışmalarında da atağa kalktı. Geçtiğimiz ay Makedonya’da ofis açan firma, şimdi de Rus yatırımcılara, Türkiye’deki projeleri

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur görevinden ayrıldı

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur görevinden ayrıldı

Gerçekleştirdiği halka arzlar ile birlikte 20 farklı ülkeden 100’ün üzerinde yatırımcının ilgi gösterdiği Emlak Konut GYO’nun 28 Nisan 2014 tarihinde gerçekleşen Genel Kurulu’nda, mevcut yönetim kadrosu el değiştirdi. Emlak Konut GYO’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Haluk Sur, yeni yönetimde görev almayacak.

Ankara'da yeni konut tercihi 2+1

Ankara'da yeni konut tercihi 2+1

Yeni evli ve az çocuklu aileler tarafından tercih edilen 2+1'lere talep arttı. Yaşam amaçlı konut alanlar kadar yatırımcıyı da kendine çeken 2+1 dairelere markalı projelerde de geniş yer veriliyor. Ankara'nın göl ve orman manzaralı projesi olarak dikkati çeken Uptown İncek projesi de 18 ayrı daire seçeneği arasında 2+1'e en çok yer veren o projelerden bir tanesi.

EVGÖR Deluxe, İstanbul’da açıldı

EVGÖR Deluxe, İstanbul’da açıldı

yatırımla kurulan EVGÖR Deluxe, lüks tasarımları erişilebilir fiyatlara sunmayı hedefliyor. İstanbul’daki mağaza sayısı dörde çıkan EVGÖR, hazırlıklarını sürdürüdüğü franchise yapılanmasını tamamlayarak, yılsonuna kadar Türkiye’nin farklı noktalarında şubeleşmeyi hedefliyor.Geride bıraktığı 10 yıla AB Kalite Ödülü,

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :