Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Konut kredisi ucuzladı tam 'ev'lenme zamanı
Konut kredisi ucuzladı tam 'ev'lenme zamanı

 

Konut kredisi ucuzladı tam 'ev'lenme zamanı
Konut kredisi faiz oranlarının 2012 yılının başına göre yüzde 1.22'lerden yüzde 0.80'lere gerilediğini belirten Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, 'Hem maliyetler düştü hem de konutta KDV belirsizliği ortadan kalktı. Bütçenize ve aradığınız kriterlere uygun bir ev bulduysanız sakın kaçırmayın' dedi
 
Yılbaşından itibaren yürürlüğe giren konutta yüzde 18'lik KDV sürprizinin yankıları sürerken, bankalar 2013 yılından daha umutlu. Yeni düzenleme ile hem konutta belirsizliğin ortadan kalkması, hem kentsel dönüşüm hem de kredi maliyetlerinin geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 20 ucuzlaması bankaları umutlandıran en önemli gelişmeler arasında. Geçen yıl ortalama aylık yüzde 1.22 seviyesinde olan konut kredisi faiz oranlarının bu yıl yüzde 0.80'lere gerilediğini belirten Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, 'Ev almak isteyen hiç beklemesin. Faizler bundan sonra daha fazla düşmez. KDV belirsizliği de ortadan kalktı. Bütçenize uygun bir ev bulduysanız sakın kaçırmayın' diyor.
 
HEDEF 90 MİLYAR TL
GARANTİ Mortgage Genel Müdürü Murat Atay ile 2013 yılında mortgage sektörüne ilişkin beklentilerini, banka olarak hedeflerini konuştuk. Geçen yıl mortgage kredilerinin 69 milyar TL'den 79 milyar TL'ye yükseldiğini hatırlatan Murat Atay, 'Bu yıl yine yüzde 14 civarında benzer bir büyüme bekliyoruz. Yani 79 milyar liradan 90 milyar TL'ye çıkmasını bekliyoruz.  Bu rakamların üzerine çıkarsa sürpriz olmaz' dedi.
KREDİYLE ev sahibi olma açısından zamanlamanın uygun olduğunu belirten Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, 'Faiz oranları geçen yıla oranla çok düştü. Kentsel dönüşümle. 6.5 milyon konut yenilecek.  6.5 milyon konutun yenilenmesi, 17-18 milyon nüfuslu bir ülke anlamına geliyor. Koskoca bir ülke yıkılıp yeniden inşa edilecek. Ülkenin demografik yapısı, nüfusu nedeniyle ev sahibi olma isteği her zaman canlı olacak. Çünkü trendler değişiyor. Çekirdek aile yapısı değişiyor. Gençler artık ailesinden ayrı oturuyor.' dedi.
 
BELİRSİZLİK ORTADAN KALKTI
KONUTTA yeni KDV düzenlemesi ile belirsizliğin ortadan kalktığını dile getiren Murat Atay, 'Mevcut hali hazırdaki projeler daha önceden ruhsatlarını aldığı için olumlu bir gelişme oldu. Geçen yıl finanse ettiğimiz projelerde bir belirsizlik vardı. Şimdi en azından bu belirksizlik ortadan kalktı. İnsanların konut alma tercihlerini etkiliyordu. Bu açıdan olumlu bir gelişme olarak görüyorum' dedi.
 
280 BİN KİŞİYİ 'EV'LENDİRDİ
GARANTİ Mortgage olarak 2012'de yüzde 18'lik artışla sektörün üzerinde büyüdüklerine işaret eden Murat Atay,  şunları söyledi: 'Garanti Bankası olarak yine sektörün üzerinde yüzde 20'ye yakın büyüme öngördük' dedi. Son 5 yılda Garanti Mortgage olarak 280 bin kişiyi 'ev'lendirdiklerini anlatan Atay, son yıllarda 3 büyük ilin dışında Anadolu'dan mortgage kredilerine talebin arttığını söyledi.
 
Faizler daha fazla düşmez
KONUT kredisi faizlerinde bundan sonra çok fazla düşüş beklemeyen Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, şunları söyledi: 'Ev almanın tam zamanı. Hem kredi faizleri uygun, hem de KDV ile ilgili belirsizlik ortadan kalktı.  Eğer oturma amaçlı alıyorsanız mutlaka 'merkeze, işe ve okula yakınlığına' dikkat edin.'
 
Konut yatırım aracı olarak hala cazip
Atay: 'Mevduatta neredeyse reel bazda negatif getiri var.  20 yıllık bankacılık hayatımda böyle bir dönem yaşamadım. O yüzden  konut hala cazip bir yatırım.'
 
Son bir yılda aylık taksit 385 lira ucuzladı 
Kredi Tutarı........150.000
Vade (ay) ........120
Ocak 2012 faiz oranı........1,19%
Ocak 2012 taksit tutarı ........2,354
2013 yılında ne oldu?
Kredi Tutarı........150.000
Vade (ay) ........120
Ocak 2013 faiz oranı........0,82%
Ocak 2013 taksit tutarı ........1,969
 
Konut kredileri aylık faizleri %
Aylar.........Ort.
Oca.12.........1,22
Şub.12.........1,11
Mar.12.........1,1
Nis.12.........1,08
May.12.........1,06
Haz.12.........1,04
Tem.12.........1,03
Ağu.12.........1,02
Eyl.12.........1,01
Eki.12.........0,94
Kas.12.........0,89
Ara.12.........0,83
Ayfer ARSLAN /Aksam

22.01.2013

Etiketler : KONUTK- , KREDİ , GARANTİ Mortgage Genel Müdürü Murat Atay


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Konut Alacaklar Dikkat ! YENİ Düzenlemeler

Konut Alacaklar Dikkat ! YENİ Düzenlemeler

Gayrimenkul Hukuku Avukatı Emre Alcan, "Öncelikle, üstlendiği projeyi eksiksiz tamamlayabilecek finansman güçü olmayan firmaların maketten satışlarında geçtiğimiz dönemlerde çok sayıda tüketici mağdur oldu. Projenin, müteahhidin finansman riskine karşın tamamlanabilmesi için sigortalanması ve projenin teslim süresinin 36 ay ile sınırlanması tüketiciler için önemli gelişmeler."

DÜKKAN En karlı gayrimenkul yatırımı

DÜKKAN En karlı gayrimenkul yatırımı

“Dükkân tercihi yapacakların evvela yaya yoğunluğunun olduğu yerleri tercih etmeleri gerekir. Çünkü kiracı orayı boşalttığında bile çok çabuk yeni kiracı bulma imkânı olur. Böylelikle boş kalmaz. Yalnız hem yaya hem de araç trafiğinin yoğun olduğu yerlerden alırsanız bu çok daha iyi bir yatırım olmuş olur. Bu defa da tüm bunların yanında tabela değeriniz artar.”

Konuta yüzde 15 zam kapıda

Konuta yüzde 15 zam kapıda

Konuta yüzde 15 zam kapıdaOtomotiv sektörünün ardından konut sektöründen de zam sinyali geldi. Konut sektöründe zam kapıda. CNBCe.com’a konuşan sektör temsilcileri kur ve enflasyondaki artışı yılın ilk çeyreğinde fiyatlara %10-15 oranında yansıtacaklarını kaydetti. Konut sektöründe doların artmasıyla inşaat girdilerinin artığını söyleyen Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya,

Vazife malulü olanlara ev alırken büyük kolaylık

Vazife malulü olanlara ev alırken büyük kolaylık

Vazife malullüğü, bilinen malullük durumuna göre farklılık arz etmektedir. Malullük kavramı sigortalı çalışanlar için kullanılırken; vazife malullüğü kamu görevi ifa edenlerin (memurların), vazifelerini yaparken meydana gelen kazalar nedeniyle iş göremez hale gelme durumlarıdır. Kamu görevlisi iken vazife malulü olan sivil memur, polis, asker gibi kişilere veya onların hak sahiplerine sosyal devlet ilkesi gereği konut edindirme yolunda kolaylık sağlanmaktadır.

KONUT SATIŞINA KISITLAMA

KONUT SATIŞINA KISITLAMA

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 6502 sayılı “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun”u onayladı. Yasa düzenlemesi ile birlikte tüketici hakları koruma altına alınırken özellikle maketten konut satışına kısıtlamalar getirildi. düzenlemeye göre ; Yasaya göre; küçük puntolarla ve karmaşık olarak düzenlenen sözleşmelere son verilecek. Tüketicinin taraf olduğu sözleşme ve bilgilendirmeler “en az on iki punto” büyüklüğünde, anlaşılabilir dilde, açık, sade ve okunabilir olacak.

Senetle ev satışlarında patlama yaşanıyor

Senetle ev satışlarında patlama yaşanıyor

Krediyle ev almak mı? Ev kiralamak mı?

Krediyle ev almak mı? Ev kiralamak mı?

Peki ev satın almak, kiralamaktan her zaman daha iyi midir? Ev kiralayınca ödenen para gerçekten boşa mı gidiyor? Bu yazıda bu soruya yanıt bulmaya çalışalım. Diyelim ki önümüzde özellikleri tamamen aynı olan iki ev seçeneği var. Bunlardan bir tanesi aylık 1500 TL’ye kiraya veriliyor, diğeri de 500 bin TL’ye satılıyor. Banka hesabınızda da 125 bin TL nakit paranız olduğunu düşünelim ve iki farklı bakış açısıyla olaya yaklaşalım:

Tüketici yasası neler getiriyor. Kredide neler değişiyor?

Tüketici yasası neler getiriyor. Kredide neler değişiyor?

Kanun, tüketici kredileri ve kredi kartları ile ilgili sözleşmeler, kart üyelik aidatları, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri, ayıplı malların iadesi, abonelik sözleşmeleri, reklamlar gibi birçok alanda, tüketici haklarını ve kanuna uymayanlar hakkında uygulanacak yaptırımları düzenliyor.

Maketten konut satışı yasak

Maketten konut satışı yasak

Yazılı olmayan konut finansman sözleşmesi geçerli sayılmayacak.Tüketici kredisi ve konut finansmanı (mortgage) sözleşmelerinde tüketicinin isteği dışında sigorta yaptırılması uygulamasına son verilecek. İnşaat firmaları inşaat ruhsatı almadan maketten satış olarak da bilinen ön ödemeli konut satışı yapamayacak ve tüketicilerin yaşayabileceği mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla bina tamamlama sigortası yaptırmak zorunda olacak.

Konutta kredi out senet in

Konutta kredi out senet in

Eylül ayında markalı konut projelerinden konut satın alan müşteriler peşinat ve banka kredisi kullanımı yerine ağırlıklı olarak senet kullanımını tercih etti.Eylül ayında markalı konut projeleri müşterileri ağırlıklı olarak senet kullanmayı tercih etti. Satışlarda kullanılan senet oranı yüzde 43,39 olurken, banka kredisi oranı yüzde 35,01'de kaldı.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :