Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Konut alırken her belgeye imza atmayın
Konut alırken her belgeye imza atmayın

 

Konut alırken her belgeye imza atmayın!
Fi Yapı ve Ukra İnşaat’ın iflas ertelemesine başvurması, projelerden konut alan bir çok tüketiciyi çaresiz bıraktı. Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı ise, konut alırken tüketicilerin her sözleşmeye imza atmaması konusunda uyardı
 
Fİ-YAPI ve arkasından da UKRA inşaatın iflas ertelemesine başvurması ile birlikte inşaat sektöründe ciddi bir deprem olgusu oluştuğunu söyleyen Gayrımenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz, “İflas ertelemesi başvurusu bir iflas kararı olmayıp tam tersine şirketin ödeme güçlüğü içerisine girdiğini belirterek kendisini kurtarmak istemesi çabasıdır. Yani bu iki şirkette kamuoyunda kullanıldığı adı ile kaçmayı değil ödemelerini öteleyerek kurtulmayı ve bu kurtulmayı da kayyum ve mahkeme aracılığı ile yapmayı tercih etmişlerdir” dedi. İflas erteleme alan firmalardan ev alan vatandaşların iflas ertelemesi mahkemelerine müdahil olarak başvurmaları gerektiğini söyleyen Kiraz, “Kendisini bu şekilde dosyada müdahil olarak göstermeyenler için hak sahipliği problem olacaktır. Çünkü iflas ertelemesi konusunda tedbir kararı alan firma aleyhine hiçbir icra takibi yapılamayacak veya açılıp kesinleşen hiçbir alacak davası icra edilemeyecektir” diye konuştu. 
 
KONUT ALIRKEN BUNLARA DİKKAT! 
 
1) Konut projesi alırken hiçbir şekilde kat irtifakı tapusu almadan veya noterde imzalatılan satış vaadi sözleşmesi imzalatmadan bir belgeye imza atmayınız. Çünkü bizim hukukumuzda tapu geçişi ancak tapu sicili müdürlüğünde yapılacak olup bunu istisna kılan tek husus satış vaadidir. Satış vaadinde de mağdur olmamak için mutlaka satış vaadini tapuya şerh olarak işletin. Şerhin etkisi bu taşınmazı kötü niyetli 3.kişlere satmaya çalışan kişinin engellenmesi ve satın alınması halinde de satın alana karşı ileri sürülebilmesidir. 
 
2) Sözleşmelerde de mülkiyet haklarınız kısıtlayıcı hiçbir maddeyi kabul etmeyiniz. Sözleşmeleri madde madde mutlaka okuyun ve kabul etmediğiniz maddeleri ilgili firmaya bildirerek bu maddeni iptalini mutlaka sağlatın 
 
3) Sözleşmelerde size taahhüt edilen dairenin yine noterdeki kat planlarında o daire olup olmadığın mutlaka kontrol edin ve buna göre imza atın.
 
4)  Satın aldığınız projede, projeyi yapan firmanın arsa sahibine bu proje ile ilgili hangi taahhütleri verdiğini ve teminat olarak neleri gösterdiğini mutlaka kontrol edin. Çünkü çok büyük projelerde teminat göstermeksizin yapılan inşaatlarda müteahhitin kaçması halinde hiçbir şey elde edemeyebilirsiniz. 
 
5) Sözleşme imzaladığınız taşınmazın tapu kaydını mutlaka kontrol edin ve tapu kaydında konulan şerhlerin ne anlama geldiğin mutlaka öğrenin. 
 
6) Sözleşmeler ile müteahhite verdiğiniz vekaletnamelerdeki yetkileri mutlaka kontrol edin sizin aleyhinize “yönetim planı” yapmasını engelleyin. Çünkü bu şekilde verilen vekaletnameleri le müteahhitleri kendi lehlerine sosyal tesis işletmeleri yapmakta ve artı değer kazanmaktadırlar. 
 
7) Sözleşmelerde inşaat sürelerini ve sürenin bitimi halinde sizlere verilecek olan cezai şart maddelerini mutlaka kontrol edin Habertürk-Yelda Akgün

22.01.2013

Etiketler : Konut alırken , Fi Yapı , Ukra İnşaat , Gayrımenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Konut alırken kat mülkiyetine dikkat edin

Konut alırken kat mülkiyetine dikkat edin

Konut alırken belediyelerdeki onaylı projeleri incelemek gerekir. Kat mülkiyetli yapı, iskan belgesi alınmış yapıdır. Yani yapı kullanım izin belgesi alınmıştır ve krediye uygundur. Ancak, tapuda, kat irtifakına esas olan projedeki bağımsız bölüm numarası belediyedeki projede farklı görünüyor olabilir. Bu da komşunuz sizin, sizin de komşunuzun üzerine olan dairede oturduğunuz anlamına gelebilir. Bu gibi durumlarda trampa, yani mal değişimi yapmak gerekir.

Esenyurt Fi-Life yıkılıyor

Esenyurt Fi-Life yıkılıyor

Gayrimenkul sektöründe yaşanan büyümeye paralel olarak son yıllarda önemli bir çıkış yapan Fi Yapı, sıkıntılı günler geçirmeye devam ediyor. Şirketin patronu Fikret İnan, Esenyurt Belediyesi'nin verdiği imar durumuna göre ruhsat çıkaramadığı Fi-Life projesinde yıkıma başladı. Piyasaya göre daha ucuz lansman fiyatlarıyla dikkat çeken ve bu sayede kısa sürede satış patlaması yaşayan şirketin bin 48 konutluk projesinde, yıkım işlemlerinin 15 günde tamamlanması planlanıyor.

Fikret paralar nerede

Fikret paralar nerede

Fi Yapı'nın patronu Fikret İnan'ın konut sahiplerinden istediği abonelik paralarını başka işlerde kullandığı belirlendi. Paralar, kayyumlara rağmen mücevher, akaryakıt ve reklam şirketlerine gitmiş.İflas erteleme kararı aldırıp, mahkeme yoluyla şirketini kayyuma devreden Fi Yapı'nın patronu Fikret İnan'ın daire sahiplerinden topladığı son paraları da usulsüz olarak harcadığı ortaya çıktı. Daha önce Fi Yapı'nın "cazip kampanyalarına" kapılıp borç-harç daire alan çoğu dar gelirli vatandaş, evini teslim alamadığı gibi,

Konut alırken neye bakıyoruz

Konut alırken neye bakıyoruz

Konut alırken neye bakıyoruzEn çok incelenen evin fiyatı oluyor. Onu takip eden ise evin bulunduğu yer."Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Başkanı Işık Gökkaya, Türk tüketicisinin konut alırken öncelikle fiyatına ve yerine baktığını bildirdi. Gökkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda konut alanında hem arzın hem de talebin niteliğinin değiştiğini söyledi. Gökkaya, konut üreticilerinin artık barınmanın çok ötesinde ihtiyaçlara cevap veren yapılar inşa ettiğini belirtti.

Konut alırken kat mülkiyetine dikkat edin

Konut alırken kat mülkiyetine dikkat edin

Konut alırken belediyelerdeki onaylı projeleri incelemek gerekir. Kat mülkiyetli yapı, iskan belgesi alınmış yapıdır. Yani yapı kullanım izin belgesi alınmıştır ve krediye uygundur. Ancak, tapuda, kat irtifakına esas olan projedeki bağımsız bölüm numarası belediyedeki projede farklı görünüyor olabilir. Bu da komşunuz sizin, sizin de komşunuzun üzerine olan dairede oturduğunuz anlamına gelebilir. Bu gibi durumlarda trampa, yani mal değişimi yapmak gerekir.

Konut Alırken Dikkat

Konut Alırken Dikkat

Konut Alırken Dikkat! Yatırım için alıyorsanız, yüksek kar getirisi tercihiniz, yaşamak için konut alıyorsanız, çevresi ve kalitesi seçiminize yön veriyor. İnşaat sektöründeki her projenin en iyi, en kaliteli olduğu günümüzde, tamamlanmış veya tamamlanmamış konut projelerini tercih ederken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? İstanbul 3. Bölgeyi çok iyi bilen bu konuda 35 yıllık deneyim ve birikime sahip Roda Gayrimenkul’un sahibi Eyub Özyürek konut alacakları uyarıyor! Eyub Özyürek; son beş yılda İstanbul 3. Bölgede bulunan Esenyurt

Van'da 500 konutun temeli atılıyor

Van'da 500 konutun temeli atılıyor

Van'da 500 konutun temeli atılıyor Kimse Yok Mu Derneği’nin düzenlediği “Teşekkür Zamanı TV Programı”na katılan Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan Van için verdikleri sözü tuttuklarını ve 500 konutun temelini gelecek hafta atacaklarını açıkladı. Somali ve Van'da yaşanan afetler için düzenlediği yardım ve bağış kampanyalarıyla ses getiren Kimse Yok Mu Derneği, kampanyaya katılan tüm yardımseverlere, Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen "Teşekkür Zamanı" adlı program ile teşekkür etti.

Konut alırken gölete değil aidata bakın

Konut alırken gölete değil aidata bakın

'Konut alırken gölete değil aidata bakın' Nazmi Durbakayım, eslim ettikleri projelerde stoklarının bulunmadığını, evlerini 'Hacıbekir şekeri' gibi sattıklarını söyledi. Teslim ettikleri projelerde stoklarının bulunmadığını, evlerini 'Hacıbekir şekeri' gibi sattıklarını söyleyen Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, mayıs ayında 1300 adet konutu sahiplerine teslim edeceklerini açıkladı. Uphill markalarıyla yaptığı projelerle adından söz ettiren Teknik Yapı'nın konut satışları faiz artışlarına takılmadı

Konut alırken "test sürüşü"ne hazır mısınız

Konut alırken

Konut alırken "test sürüşü"ne hazır mısınız? Nef, yaşamın başladığı Nef Apartments Kemerburgaz 04 ile ArkiPARC 2012 Ödül Töreninde “En İyi Konut” ödülünü aldı. 2010’dan bu yana ince düşünülmüş yaşam alanları tasarlayan Nef, bugüne kadar kazandığı başarılara şimdi de ArkiPARC 2012 Ödülleri’nde “En İyi Konut Projesi” dalındaki birinciliğini ekledi. Konut ve ofislerden oluşan Nef Apartments Kemerburgaz 04, Nef’in İstanbul’da hayata geçen ilk projesi olma özelliği de taşıyor.

Konut piyasasında kriz kapıda mı Fi Yapı’nın patronu Fikret İnan’ın açıklaması tartışılıyor

Konut piyasasında kriz kapıda mı Fi Yapı’nın patronu Fikret İnan’ın açıklaması tartışılıyor

Konut fiyatlarında yüzde 40’a varan düşüş mü yaşanacak? Fi Yapı’nın patronu Fikret İnan’ın açıklaması tartışılıyor Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan "Arz talebin çok üstüne çıktı. Konut fiyatlarının yüzde 30-40 düşüş yaşayacağını düşünüyorum" dedi. Mütekabiliyet Yasası'nın sektörü ayakta tutacağını söyleyen İnan “Sektörün önü şuan tıkalı. Yabancılara konut satarsak anca kendimizi toparlarız. Yoksa bu arz fazlasıyla fiyatların yüzde 30-40 oranında düşmesi kaçınılmaz"

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :