Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Konut kredisi başvurusu yaparken bunlara dikkat edin
Konut kredisi başvurusu yaparken bunlara dikkat edin

 

Konut kredisi başvurusu yaparken bunlara dikkat edin!
 
Yakın zamanda özel hayatımızla ilgili aldığımız bir karar neticesinde, bir ev sahibi olmak için harekete geçtik. Ev bedelinin bir kısmı için finansman ihtiyacımız olması nedeniyle konut kredileriyle (mortgage) ilgili ile ilgili bir fiyat araştırmasına girdik. Bu süreçte hangi bankalara başvurduğumu, hangi fiyatlamaları aldığımızı ve ne gibi kriterlere dikkat ettiğimizi yol gösterici olması açısından sizlerle paylaşmaya karar verdik.
 
Konut kredisinde alternatif arama sürecinde, bazı bankaların yaklaşımını beğendik, bazılarınınkini yadırgadık. Bazı bankaların faiz oranlarını beğendik, bazılarının uyguladıkları masrafları. En ideal faiz oranı ve en düşük masrafları bir araya getirecek bir paket oluşturamasak da, ihtiyacımıza en uygun gelen teklifi sunan bankaya karar verebildik.
 
Önce kredi tutarını tespit ettik
 
Konut kredisine başvurmadan önce finansal durumunuzu net bir şekilde ortaya koymanız gerekir. Ne kadar birikiminiz olduğu, bunun almak istediğiniz evin bedelinin ne kadarını karşıladığını bilmeniz gerek, zira kalan tutar sizin almanız gereken kredi tutarına denk gelecek.
 
Taksit tutarına karar verip vadeyi belirledik
 
Kalan tutarı kredi ihtiyacı ile karşılayacağımızı varsayarak, bu kredi taksitlerinin aile bütçesini sıkıntıya düşürmeden ödeyebileceğiniz bir tutar olup olmadığını hesaplamamız gerekti. Bunu hesaplarken biz küçük bir excel dosyası kullandık. Taksitlerin hane halkı imkanlarını zorlamayacak bir şekilde olması için vadeyi uzatmayı tercih ettik. Vade uzadıkça ödeyeceğimiz faiz arttı, ama taksitler de o kadar idare edilebilir seviyeye geriledi.
 
Konut kredisinde faiz dışı masrafları belirledik
 
Standart bir mortgage paketinde masrafları belirledik, sonrasında rekabetten faydalanarak bunlardan ne kadar kaçınabileceğinizi tespit ettik.
 
Tespit sırasında ekspertiz ücretinin tamamen kaçınabileceğimiz bir masraf kalemi olmadığını gördük. Bankalar bu işlemi profesyonel SPK lisanslı şirketlere yaptırdıkları için bir ücret ödemek zorundalar. Fiyatlandırma aldığımız hemen her banka farklı ücretlerle bunu illa yansıtacaklarını dile getirdiler. Bu sefer de bize belirtilen ücretten ne kadar indirim alabileceğinizi tespit ettik.
 
DASK (zorunlu deprem sigortası) ister kredili olsun, ister nakit gayrimenkul alım satımında olmazsa olmazdır.  Bu bir yasal zorunluluk. DASK olmadan alım satım işlemi yapılamıyor. Hem zorunlu, hem de sigorta primi (devlet tarafından yapılan zorunlu poliçe olması nedeniyle) farketmiyor. Satın almak istediğiniz gayrimenkulun halihazırda bir DASK poliçesi varsa, sıfırdan bir DASK yaptırmanıza gerek yok. Alım satım sonrası mevcut poliçeyi sigorta şirketine yeni tapu fotokopisiyle beraber iletip, sigortalı ve daini mürtehin bilgisini zeyilname ile değiştirebiliyorsunuz. Ancak unutmamakta fayda var, bu işlem için gereken süre ipotek işlemlerinin uzamasına sebep olabileceği için, karşı tarafın gayrimenkulun bedelinin tamamını alma süresini uzatabiliyor. Bunun için de banka, konut işyeri kredisi bildirimi adı altında alıcıya bir taahhütname veriyor. Bu alıcının bir acelesi olmaması durumunda verdiği güvence nedeniyle belli bir rahatlık sağlıyor.
 
Kredi hayat sigortası
 
Bazı bankalar zorunlu tutarken, bazı bankalar bunu borçlunun tercihine bırakıyorlar. Kredi hayat sigortası yaptırmayı tercihe bırakan bir banka ile çalışmak istedik. Burada alternatif fiyat almanız gereken ürün standart bir hayat sigortası poliçesi değil. Konut kredisi için azalan kapitalli hayat sigortası fiyat teklifi almanız gerekiyor.
 
Konut sigortası
 
Banka verdiği kredi karşılığında ipotek alıyor olsa bile, bu gayrimenkulün doğal olarak sigorta teminatı ile korunmasını istiyor. Yasal bir zorunluluk olan DASK poliçesi genelde evin bedelinin tamamını karşılamadığı için, açıkta kalan tutar için bir konut sigortası poliçesi yaptırıyor. Bunu ister kredi aldığınız bankadan, isterseniz çalıştığınız bir sigorta acentası varsa onun üzerinden kredi aldığınız şubeyi daini mürtehin göstererek yaptırabiliyorsunuz. Aktif olarak çalıştığınız bir sigorta şirketi varsa, ondan alacağınız teklif bir banka şubesinden alabileceğiniz teklifin %20 ile %40 arasında altında olabiliyor. Biz de alternatif bir fiyat teklifi aldık ve söz konusu teklifi başka bir masrafın pazarlığı için kullanmayı tercih ettik.
 
Fiyat alma aşaması ve hayal kırıklıkları
Bu süreç sırasında fiyat aldığımız bankalar Akbank, Finansbank, Garanti, Halkbank, İş Bankası ve Yapı Kredi oldu.
 
Fiyatlama her banka tarafından farklı şekilde paylaşılıyor. Bunları aynı standarda getirmek için masraf kısımlarını aynı şekilde detaylandırmalarını istedik. Bazı bankalarla, diğer bankaların daha iyi tekliflerini paylaşarak kendi tekliflerini revize etmelerini istedik ve karşımıza şöyle bir sonuç çıktı.
 
Yukarıdaki tabloda yer alan bilgiler ışığında, faiz oranı ve dosya masrafı avantajlı olduğu, ekspertiz ücreti ve sigortaları kendilerinden yaptırma şartı aramadığı için biz tercihimiziAkbank’tan yana kullandık.
 
Finansbank ve Garanti Bankası deneyimimize ise burada özellikle yer vermek isteriz. Her iki banka müşteri temsilcileri de verdikleri fiyatlama sonrası takip edip bize dönüş yaptılar. Daha iyi bir fiyatlama almak adına kendi önerdiklerine göre daha avantajlı fiyatlamalara dair detay istediler. Ancak daha sonra bu fiyatlamanın altına inemedikleri gibi, nezaketen dahi olsa bununla ilgili dönüş veya bilgilendirme yapmadıkları için negatif bir müşteri deneyimi yaşatmış oldular. Bu tek taraflı bir takipçi yaklaşım, bize bunun şube çalışanlarından ziyade Genel Müdürlük kaynaklı olduğunu düşündürdü. Anlaşılan o ki Garanti ve Finansbank’ın konut kredilerinde verilen teklif takibindeki  motivasyonu, şubelerden mortgage fiyatı isteyene rekabetçi fiyat veremeselerde de, takip etmek ve en avantajlı fiyatlamayı öğrenerek karşılaştırma ve pazar payı tahminlerini güncel tutmakla sınırlı. Dolayısıyla nacizane önerimiz, eğer konut kredisi fiyatı aldığınız banka sizden daha avantajlı teklife ait detayları isterse bu detayı paylaşmayın. Bırakın onlar uğraşsınlar.
 
Kredi başvuru süreci
 
Hangi banka ile çalışacağınıza karar verdikten sonra başvuru aşaması geliyor. Kredi değerleme kriterleri konut kredilerinde de ihtiyaç kredileri veya kredi kartı başvuru değerlendirmeleriyle aynı. Çoğu banka sizden fiyatlama yapmak için TCKN bilginizi istiyor. Zaten bu bilgiyle, sizin KKB kayıtlarınızı inceleyerek ödemelerinizin ne derece düzenli olduğunu, ödemelerinizde herhangi bir gecikme olup olmadığını fiyatlama aşamasında öğrenmiş oluyorlar. Bu aşamayı geçip fiyat aldıktan sonra başvuru için bir adet kimlik, almak istediğiniz gayrimenkule ait tapu fotokopisi ve  bordronuzu bankaya iletmeniz gerekiyor. Konut kredilerinde genelde hane halkı geliri dikkate alınıyor, yani sizinle beraber yaşayan ve gelirini belgelemesi mümkün biri varsa, onun da kimlik ve bordrosunu paylaşmanız gerekecektir.
 
Almak istediğiniz kredi tutarı, satın almak istediğiniz gayrimenkulün ekspertiz bedelinin en fazla 75′i olabiliyor. Eskiden bu engeli aşmanın, peşinatın bir kısmını ihtiyaç kredisi kullandırarak karşılamak gibi tehlikeli yolları vardı, ancak BDDK’nın ipleri sıkı tutması nedeniyle çoğu banka bu yöntemlere artık başvurmuyor.
 
Eksperi göndermek ve raporu almak için bankaya ekspertiz ücretini yatırmanız gerekiyor. Ekspertiz raporunda tespit edilen bedel aynı zamanda DASK ve konut sigortası teminat bedellerini belirlemekte de kullanılıyor. Bazı konutlarda tarafların anlaştığı bedel, ekspertiz bedelinin üzerinde kalabiliyor. Bu durum, konut bedeli ile alınmak istenen kredi tutarı arasındaki %75′lik yasal oranla ilgili bir sorun yaratmadığı sürece sıkıntı olmuyor.
 
Kredi kullandırımını  alım satım işleminden bir gün önce olmasında fayda var. Çünkü konut kredilerinin kullandırımı için genelde genel müdürlükte ilgili birimin evrakları birebir inceleyerek onay vermesi  gerekiyor.  Bu da bankanın ilgili biriminin yoğunluğuna bağlı olarak yarım ila bir iş günü sürebiliyor. Tapuda gerçekleşecek  alım satım en iyi ihtimalle yarım gün süreceği için, bir de kullandırımı beklemek işlemin bir sonraki güne sarkmasına olabilir. Kullanıdırım bir gün önce yapmak bu olasılığı azaltır. Kullandırımın banka tarafından cuma günü yapılması durumunda, kredinize  haftasonu boyunca faiz işlemeye başlayacak, siz  bu tutarı alım satıma kadar  nemalandıramayacağınız için  bir getiri kaybınız olacaktır.   Kullandığınız kredinin hafta sonu vadesizde kalmaması ve nema kaybına uğramamanız için, alım satım işlemini haftanın ikinci iş gününe denk getirmek bizce dikkat edilmesi gereken bir detay.
 
İşte size bir konut kredisi başvurusunun hikayesi. Alım satım işlemlerindeki detaylar ayrı bir yazı konusu olur. Buna ilgi olursa onu da ayrı olarak paylaşırız.Kaynak: tuketicifinansman

22.01.2013

Etiketler : Konut kredisi başvurusu , Konut kredisi


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

komisyonsuz konut kredisi ziraat konut kredisi Ziraat Bankası istihbarat ve haberleşme ücreti (komisyon) tahsil edilmeden kullandırılabilecek 'Komisyonsuz Konut Kredisi' kapsamında tüketiciler konut kredisi başvurusu yaparak hayallerindeki konuta sahip olabiliyor. Komisyonsuz konut kredisi uygulaması kapsamına Transfer Kredisi, Bireysel İşyeri Kredisi ve İnşaat Tamamlama Kredisi ürünleri de girmektedir.

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası 'erken ödeme tazminatı'nı tamamen bitirmedi. Bankalar, sabit faizli konut kredilerinde tüketiciden kapama tazminatı isteyebilecek.,NULL,Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası'ndaki son dakika önergesi kafaları karıştırdı. Önergeyle tasarıdan çıkarılan "Bankalar erken ödeme tazminatı alır" maddesi yanlış algılandı. Söz konusu değişiklik ihtiyaç kredileri ve değişken faizli konut kredisini kapsıyor.

Bankadan konuta faiz freni

Bankadan konuta faiz freni

Konut piyasasında yaz döneminde azalan satışlara bankalar da darbe vurdu. Finans kurumlarının faizleri sürekli artırması tüketicileri kararsızlığa itti. Bankaların bir ay içinde faiz oranlarını ortalama 0.05 puan artırdığı görüldü. Faiz artışı konusunda birbirleriyle yarışan bankalar, bir ayda üç kez üst üste kredi taksitlerine zam yapmış oldu. Finansbank eylülde bir hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirdi. Onu Albarakatürk izledi. Banka, ekimde faiz oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu.

Dolar fırladı konut kredsinde oranlar arttı

Dolar fırladı konut kredsinde oranlar arttı

emmuz ayında 5 gün içinde konut kredisi faiz oranlarını 2 kez yükselten Denizbank da konut kredisi faiz oranlarını 0.05 puan yükselttiğini açıkladı. Bankanın15 Temmuz'da 60 ayda % 0.89, 120 ayda ise %0.94 olan oranları, Ağustos ayı son haftasında 60 ayda % 0.94'e 120 ayda ise % 0.99'a kadar yükseldi. Yapılan artışla beraber 100 bin TL 120 ay vadeli konut kredisinin aylık taksiti konut kredisi hesaplama yapıldığında 1.393 TL'den 1.428 TL'ye ulaştı. Toplamda ödenecek faiz ise 4.126 TL arttı.

Konut kredisinde Doğu'nun birincisi oldu

Konut kredisinde Doğu'nun birincisi oldu

2012 yılında da konut kredisi kullandırımında ilk sırada yer alan Malatya, 2013'de ilk öeyrekde olduğu gibi ikinci çeyrekde de birinciliğini korudu.KrediPazari.com'un Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) 2013 yılı ikinci çeyrek verilerinden yararlanarak elde ettiği bilgilere göre Doğu Anadolu Bölgesinde en çok konut kredisi kullandırımının gerçekleştiği il Malatya oldu.

Konut kredisi alırken bu masraflara dikkat

Konut kredisi alırken bu masraflara dikkat

Kredi açılışında oluşan en önemli masraf kalemidir. Konut kredilerinde 500-2.000 TL arasında değişen tutarlarda sabit olarak alınabildiği gibi kredi tutarı üzerinden belirli bir oran belirlenerek de alınabilir. Örneğin %1 dosya masrafı oranı belirleyen bir bankadan 250.000TL tutarında kredi kullanıldığında 2.500 TL dosya masrafı ödenir. Bankaların dosya masrafsız kredi ürünleri bulunsa da karlılığı korumak açısından bu ürünlerde faiz oranı, dosya masraflı ürüne göre daha yüksek olabilir.

Konut kredisindeki o 'mecburiyet' kalkıyor

Konut kredisindeki o 'mecburiyet' kalkıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağına ilişkin bilgilendirme toplantısı yaptı.Yeni taslağa göre konut kredisi kullananlar artık hayat sigortası yaptırmak zorunda olmayacak. Ayrıca bankalar ücretsiz 'yalın kart' çıkartmak zorunda olacak.Taslakta dikkat çeken maddeler şöyle:- yapı ruhsatı yapılmadan ve bina tamamlama sigortası olmadan maketten konut satılamayacak- Tüketici istemezse konut kredisinde sigorta yaptırmayacak

Konut Finansmanında katılım bankaları coştu

Konut Finansmanında katılım bankaları coştu

Merkez Bankası verilerinden derlenen bilgiye göre 2007 yılında katılım bankaları, 1 milyar 529 milyon liralık konut+kredi-haberleri">konut kredisi kullandırırak toplam konut kredilerden yüzde 4,7'lik pay alırken, 2012 yıl sonuna göre payını yüzde 7,6'ya yükseltti. 2012 yıl sonuna 6 milyar 557 milyon lira düzeyinde konut+kredi-haberleri">konut kredisi kullandıran katılım bankaları, 2013 yılına da artışla başladı. 1 Mart 2013 itibariyle konut finansmanında 7 milyar 71 milyon lira ile katılım bankları, toplam konut+kredi-haberleri" i

Odea Bank Konut Kredisi

Odea Bank Konut Kredisi

Odea Bank, Türkiye’nin en genç bankası olarak çektiği dikkati ekonomi, krediler ve finans alanında hazırladığı kampanyalar ile devam ettiriyor. Tüm kredi türlerinde oldukça uygun faiz oranları hazırlayan Odea Bank konut kredisi paketlerinde de her tüketici için uygun bir seçenek ve avantaj sunuyor. Odea Bank mortgage, birçok seçenek ile sunduğu Odea Bank konut kredisi paketleri sayesinde, herkesin ihtiyacı, geliri ve bütçesine uygun konut kredileri veriyor. Odea Mortgage Odea mortgage,

Konut kredi faizlerinin 2012 başına göre yüzde 36 oranında geriledi

Konut kredi faizlerinin 2012 başına göre yüzde 36 oranında geriledi

100 bin TL'lik kredinin aylık ödemelerini 890 TL'ye kadar düşürdü. Merkez Bankası'nın faiz indirimi ile birlikte gerileyen konut kredisi faiz oranları, 2012 başındaki seviyelere göre yüzde 36 düştü. Bankaların konut kredisi vadelerini 10 yılın üstüne uzatmaya başlaması ve artan rekabet tüketiciye olumlu şekilde yansıdı. Kira öder gibi ev sahibi olma hayalinin yeniden canlandığını belirten Konutkredisi.com.tr Danışmanlık Hizmetleri Kurucu Ortağı Onur Tekinturhan, "2012 yılının başlarında yüzde 1

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :