Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Arapların konut alması için istekleri var
Arapların konut alması için istekleri var

 

Arapların konut alması için istekleri var
 
Arap Ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği Başkanı Abdullah Çiftçi, Arapların beklentisini açıkladı.
 
Arap Ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği Başkanı Abdullah Çiftçi, Arapların Türkiye'den konut almak için oturma sürelerinin uzatılmasını beklediğini belirtti.
 
Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mütekabiliyet yasasının ardından geçen yaklaşık 9 aylık sürede Türkiye'nin yabancılardan beklenen ilgiyi görmediğini söyledi.
 
3 AYLIK OTURMA İZNİ ÇOK KISA
 
Türkiye'den konut almak isteyen çok sayıda Arap bulunduğunu dile getiren Çiftçi, ''Ancak Türkiye'de yabancıların oturma izninin 3 ay gibi kısa süre olması, Arapların konut almalarına engel oluyor. 3 aylık oturma izniyle bu iş olmaz. Arapların istediği, evle birlikte daha çok oturma izni almak. Sonuçta Türkiye'den ev alıp ülkelerine götürmeyecekler. Burada oturacak, iş yapacaklar'' diye konuştu.
 
Arapların acilen oturma süresinin uzatılmasını istediğini belirten Çiftçi, ''Dünyada bunun örnekleri var. Mesela İspanya'dan 160 bin avroya ev aldığınızda 5 yıllık oturma izni veriyorlar. Türkiye'de de alınan konutun değerine göre oturma süresi uzatılmalı'' dedi.
 
TANITIM KAMPANYASI ŞART
 
Mütekabiliyet yasasının Arap dünyasında daha çok tanıtılması gerektiğine de işaret eden Çiftçi, Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun yaptığı çalışmaların daha çok yatırımcılara yönelik olduğunu ancak Türkiye konut sektörünün bireysel olarak Arapları beklediğini dile getirdi.
 
Arap ülkelerinde bu yönde önemli potansiyelin bulunduğunu dile getiren Çiftçi, bireylere yönelik tanıtım kampanyalarının yoğunlaştırılması gerektiğini vurguladı.
 
Türkiye'nin dışarıdan göç olayıyla da yeni yüzleşmeye başladığını belirten Çiftçi, göçmenlere hizmet verecek, işlerini kolaylaştıracak, onlara ülkeyi tanıtacak kurumların da oluşturulması gerektiğini ifade etti.
 
MART'TAN İTİBAREN SATIŞLAR ARTAR AMA BEKLENTİ KARŞILANMAZ
 
Arapların yaşadıkları iklimin etkisi ve kültürel özellikleri nedeniyle yavaş hareket etmeye alışkın olduklarını anlatan Çiftçi, şunları kaydetti:
 
''Bu yılın mart ayından itibaren satışlar artmaya başlar ancak oturma süresi uzatılmaz, mütekabiliyetin tanıtımı yeterince yapılmazsa yasadan beklenen şey kesinlikle elde edilmez. Bu sorunlar giderilirse bu yıl 30 bin civarında konut rahat satılır. Potansiyel yüksek. Türkiye'de 1 milyona yakın konut stoku var. Bu açıdan Arapların Türkiye'ye gelmesini sağlayacak düzenlemelerin devamının getirilmesi önemli.
 
Ayrıca Araplar kalabalık ailelerden oluşuyor. Türkiye'den konut alacak Araplar, ailece 10 kişi gelecekler mesela. Bu durum esnafa da turizme de olumlu yansır. Türkiye'ye katkısı sadece konuta ödenen para olarak düşünülmemeli. 20. yüzyılda Londra, Paris, New York gibi şehirlerin geçimlerini sağlayan göçmenlerdir. Turistik ve iş amaçlı gelen, çok para bırakan insanlardır. İstanbul da bu yüzyılda Londra ve Paris'in yerini alacak. Devlet iyi koordine ederse İstanbul hem finans hem öğrenci hem sağlık turizm şehri olur. Ancak bütün bunların olması oturma süresinin ve mütekabiliyet yasasının daha kapsamlı düzenlenmesine bağlı.''
 
İSTANBUL'DAN SONRA BURSA VE KARADENİZ
 
Abdullah Çiftçi, İstanbul'un ardından Arapların ilgisini çekecek ikinci şehrin Bursa olduğunu, bu kentin tanıtımına önem verilmesi gerektiğini dile getirdi.
 
Arapların çöl ikliminde yaşadıklarını anlatan Çiftçi, ''Yeşile ve kara hasretler. Bursa'da hem bol yeşil alan hem de Uludağ var, kar var. İsviçre'nin Alplerine gittiğinizde dağ evlerini görürsünüz. Bursa'da Uludağ etrafında da Arap aileleri için evler yapılmaya başlanmalı'' diye konuştu.
 
İstanbul yakınlarındaki Sapanca'nın da hem gölü hem de yeşiliyle Arapların dikkatini çekeceğini ifade eden Çiftçi, ''Araplar Karadeniz'i de yavaş yavaş keşfetmeye başladı. Karadeniz'in yayları da Araplar için çok cazip olacak'' dedi. İnternetHaber

24.01.2013

Etiketler : Türk Cumhuriyetleri Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği Başkanı Abdullah Çiftçi


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

AB'den konut alana oturma belgesi…

AB'den konut alana oturma belgesi…

Avrupa'da 2008 yılında çıkan finansal krizin etkilerini aşmaya çalışan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri gözünü gayrimenkul yatırımcılarına dikti.

Türkiye'de konut alıcıları en çok sıfır binada oturmak istiyor!

Türkiye'de konut alıcıları en çok sıfır binada oturmak istiyor!

Ülkemiz, geçtiğimiz yüzyılda 90'a yakın büyük deprem yaşadı. Yaşanan bu afetlerde binlerce can kaybı ve milyarlarca lira zarara uğrandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın başta deprem olmak üzere afet tehlikelerine karşı 2012 yılında, "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası"nı çıkarmasıyla hareket başladı. Yasanın hayata geçmesiyle birlikte Kentsel Dönüşüm adeta bir seferberlik haline geldi.

Yeni konut fiyatları, Türkiye genelinde %13,80 oranında arttı.

Yeni konut fiyatları, Türkiye genelinde %13,80 oranında arttı.

Mortgage Uzmanı Garanti’nin desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2014 Nisan ayı raporu yayınlandı. İkinci el ve yeni konutlara yönelik çalışma, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de gerçekleştirildi. “Reidin–GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi” raporuna göre, yeni konut fiyatları bir önceki aya göre %1,03 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise %13,80 oranında yükseldi

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…Kuzey Irak’ın en büyük konut projesi Avrocity3. Boyuta geçti!Gürbağ İnşaat tarafından K.Irak’ın Duhok kentinde yapılan “Avrocity”, Dünyanın ilk Google Earth tabanlı, 3 boyutlu konut portalı 3DKonut.com’da sanal ziyarete açıldı.

Dumankaya İnşaat ve Al Mazaya Grup işbirliği toplantısı

Dumankaya İnşaat ve Al Mazaya Grup işbirliği toplantısı

Türkiye’nin öncü gayrimenkul şirketi Dumankaya İnşaat olarak sektörümüzün katma değerli ve konforlu yaşam alanları geliştirmeye yönelik dönüşümü için çözümler geliştiriyor ve bu alanda sektörümüze öncülük ediyoruz.

DUMANKAYA İNŞAAT’IN “SAĞLIKLI ve KONFORLU YAŞAM BULUŞMALARI” BAŞLIYOR

DUMANKAYA İNŞAAT’IN “SAĞLIKLI ve KONFORLU YAŞAM BULUŞMALARI” BAŞLIYOR

İstanbul- Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Dumankaya İnşaat, ‘beden, ruh ve zihin’ sağlığına yönelik tasarlanmış uygulamaları, IQ işletim sistemi sayesinde müşterilerine sunduğu geleceğe dönük hizmetleri ve ayrıcalıklı yaşam konsepti ile Bahçeşehir’de hayata geçirdiği hi- Fit projesinde 4 Mayıs Pazar gününden itibaren “Sağlıklı ve Konforlu Yaşam Buluşmaları” düzenliyor.

Realty Plus Türkiye, Rus gayrimenkul pazarına girdi

Realty Plus Türkiye, Rus gayrimenkul pazarına girdi

Realty Plus Türkiye, Rus gayrimenkul pazarına girdiYurt içindeki büyümesini franchise ofisleriyle sürdüren Realty Plus Türkiye, yurt dışına yönelik şubeleşme çalışmalarında da atağa kalktı. Geçtiğimiz ay Makedonya’da ofis açan firma, şimdi de Rus yatırımcılara, Türkiye’deki projeleri

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur görevinden ayrıldı

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur görevinden ayrıldı

Gerçekleştirdiği halka arzlar ile birlikte 20 farklı ülkeden 100’ün üzerinde yatırımcının ilgi gösterdiği Emlak Konut GYO’nun 28 Nisan 2014 tarihinde gerçekleşen Genel Kurulu’nda, mevcut yönetim kadrosu el değiştirdi. Emlak Konut GYO’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Haluk Sur, yeni yönetimde görev almayacak.

Ankara'da yeni konut tercihi 2+1

Ankara'da yeni konut tercihi 2+1

Yeni evli ve az çocuklu aileler tarafından tercih edilen 2+1'lere talep arttı. Yaşam amaçlı konut alanlar kadar yatırımcıyı da kendine çeken 2+1 dairelere markalı projelerde de geniş yer veriliyor. Ankara'nın göl ve orman manzaralı projesi olarak dikkati çeken Uptown İncek projesi de 18 ayrı daire seçeneği arasında 2+1'e en çok yer veren o projelerden bir tanesi.

EVGÖR Deluxe, İstanbul’da açıldı

EVGÖR Deluxe, İstanbul’da açıldı

yatırımla kurulan EVGÖR Deluxe, lüks tasarımları erişilebilir fiyatlara sunmayı hedefliyor. İstanbul’daki mağaza sayısı dörde çıkan EVGÖR, hazırlıklarını sürdürüdüğü franchise yapılanmasını tamamlayarak, yılsonuna kadar Türkiye’nin farklı noktalarında şubeleşmeyi hedefliyor.Geride bıraktığı 10 yıla AB Kalite Ödülü,

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :