Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Yabancıya konut satışında rekor
Yabancıya konut satışında rekor

 

Yabancıya konut satışında rekor
Mütekabiliyet Yasası, yabancılara konut satışına doping etkisi yaptı. 8 ayda ağırlıklı olarak Körfezli yatırımcılar Türkiye'den 600 milyon dolarlık ev aldı. Oturma izniyle birlikte 10 milyarlık satış hedefleniyor
 
Mütekabiliyet Yasası'nın yürürlüğe girdiği 18 Mayıs'tan bu yana, yabancılara 2 bin civarında konut satıldı. Dev gayrimenkul şirketleri satıştan 600 milyon dolarlık ciro elde etti. Tapu devri yapılmayan maket satışlarıyla birlikte bu rakamın 4 bine çıkacağı tahmin ediliyor. Yabancıya mülk satışının önünü tıkayan oturma izninin çözülmesi durumunda rahatlıkla 30 binlere çıkılacağı öngörülüyor. 
 
HEDEF 10 MİLYAR DOLAR 
Sektör temsilcileri mütekabiliyetin asıl etkisinin 2013'ün ikinci çeyreğinden sonra görüleceğini bekliyor. Bu alanda yapılacak değişikliklerle orta vadede satışların yıllık 5 milyar dolara, uzun vadede ise 10 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor. Arap Ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği Başkanı Abdullah Çiftçi, Araplar'ın Türkiye'den konut almak için oturma sürelerinin uzatılmasını beklediğini belirtti. Çiftçi, "Bu yasayı Türkiye'den sonra çıkaran İspanya, 160 bin euroluk konut alana 5 yıl oturma izni veriyor. Birçok ülke değişik formüllerle parası olan yatırımcıyı çekmeye çalışıyor" dedi. Araplar'ın yaşadıkları iklim ve kültürel özellikler nedeniyle yavaş hareket ettiklerini anlatan Çiftçi, şunları kaydetti: "Marttan itibaren satışlar artmaya başlar. Potansiyel yüksek. 1 milyona yakın konut stokumuz var. Ancak düzenlemelerin devamı gelmeli."
 
İLK SIRADA İRAN VAR
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre 8 ayda toplam 848 bin 584 metrekare taşınmaz satıldı. Buna göre, İran'dan 171, Azerbaycan'dan 170, Kuveyt'ten 166, Irak'tan 116, Suudi Arabistan'dan 110, Suriye'den 53, Türkmenistan'dan 20, Libya'dan 15 ve Katar'dan 13 kişi taşınmaz satın aldı.
 
Ağaoğlu İnşaat
Yasanın ardından yabancılara 350 milyon dolarlık satış yaptı. Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO'su Hasan Rahvalı, bu yıl 1 milyar dolarlık satış yapmayı hedeflediklerini belirtti.
 
Artaş İnşaat
Yabancılara 25 milyon TL'lik satış yaptı. Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, "Yasanın asıl etkisini ikinci çeyrekten sonra göreceğiz" dedi.
 
Sur Yapı
CorIdor projesinin yüzde 15'ini Körfezli yatırımcılara sattı. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, farklı ülkelerden talep aldıklarını söyledi.
 
Astaş Holding
Macka Residences'ta 65 milyon dolarlık satış yaptı. Astaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı, önümüzdeki dönemde 100 milyon dolarlık satış hedefliyor.
 
Ege Yapı
Yabancılara 92 daire satarak 50 milyon TL gelir elde etti. Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, "Japonya'dan bile talep alıyoruz" dedi.
 
Özyurtlar İnşaat
Yasanın ardından 10 milyon TL'lik satış yaptı. Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt'a göre oturma izni satışları 10 kat artıracak.
 
Babacan Yapı
Yabancılara 32 konut sattı. Babacan Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Babacan, satışlardan 9.5 milyon TL'lik ciro elde ettikleri bilgisini verdi.
 
Er-Sa İnşaat
18 milyon dolarlık ciro elde ettiklerini belirten Er-Sa İnşaat Yönetim kurulu Başkanı Helim Kurt, yabancılara toplam 350 daire satıtıklarını kaydetti.
 
Via Properties
VIa port Venezia'da satışların yüzde 10'unu yabancılara yaptı. Via Properties CEO'su Tayfun Döşkaya, 150 daire satarak 70 milyon TL gelir sağladıklarını belirtti.
 
Sinpaş GYO
Sinpaş GYO 76 konut satarak 40 milyon TL gelir elde etti. Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, yüzde 60'ının oturum amaçlı olduğunu söyledi.

31.01.2013

Etiketler : Mütekabiliyet Yasası , yabancılara konut satışı , Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Lüks konutta altın kakma mermer modası

Lüks konutta altın kakma mermer modası

Mütekabiliyet Yasası sonrasında Körfez'e 2-3 milyar dolarlık konut satışan inşaat sektörü, artık buyük projelerde anahtar teslim çalışıyor. Arap müşterilerin büyük ev ve lüks ürünler istemesi de yeni inşaat malzemelerini gündeme getiriyor. Temmer Mermer'in, 22 ayar altın kullanılarak işlenen mermerleri de ilgi odağı oluyor. Etiler Showroom'unda İtalyan Markası Decor Marble'ın altın varaklı ürünleri

UĞUR DUMANKAYA: “İKAMET İZNİ KANUNU YABANCILARA SATIŞIN ÖNÜNDE ENGEL KALMADI ”

UĞUR DUMANKAYA: “İKAMET İZNİ KANUNU YABANCILARA SATIŞIN ÖNÜNDE ENGEL KALMADI ”

“Mütekabiliyet Yasasının ardından getirilen bu hak ile gayrimenkul sektörünün beklentilerinden biri daha çözülmüş oldu. Mütekabiliyet Yasası sonrası pek çok yabancı ülkemizden oturuma yönelik konut alımına başladı ancak oturum izni konut alımı yapan ya da alım yapmak isteyen yabancı alıcıların önündeki en büyük engeldi. Nihayet yabancılara satış konusunda engelleri aşmaya başlayacağız. Bu hem Türkiye ekonomisi hem de inşaat sektörü açısından çok olumlu ve mutluluk verici bir haber” dedi.

En çok İranlılar gayrimenkul alıyor

En çok İranlılar gayrimenkul alıyor

Fars Haber Ajansına göre, Türkiye'de Mütekabiliyet Yasası'nın yürülüğe girmesinin ardından İranlı alıcılar, Türkiye'den en çok gayrimenkul satın alan yabancılar oldu. "Türkiye'de yabancılara gayrimenkul satışının serbest bırakılmasının ardından gayrimenkul satışında adeta büyük bir patlama yaşandığı belirtildi" denildiği haberde ayrıca son 8 ayda özellikle Fars Körfezi ülkelerinden yatırımcıların Türkiye'de gayrimenkuller için 600 milyon dolar ödediği kaydedildiğine dikkat çekildi.

Arap yatırımcılar dernek kurdu

Arap yatırımcılar dernek kurdu

Mütekabiliyet'le 100 milyarlık konut yatırımı yapması beklenen Arap gayrimenkulcüler Türkiye'de dernekleşiyor. Derneğe 300 şirket üyelik başvurusu yaptı. Hedef 2013'te 3 bin Arap'a konut satmak Mütekabiliyet Yasası'nın ardından gayrimenkul sektöründe satış patlaması yaratan Arap yatırımcılar, Türkiye'de kendi piyasalarını oluşturmak üzere birleşti. 90'lı yıllarda Laleli'de Rus yatırımcıların yaşadığına benzer bir durumun tekrarlanmaması için güçlerini birleştiren Arap ve Türk gayrimenkulcüler yarın dernekleşiyor.

ALTENSİS: YEŞİL BİNA UYGULAMALARI YABANCILARI CEZBEDİYOR!

ALTENSİS: YEŞİL BİNA UYGULAMALARI YABANCILARI CEZBEDİYOR!

gayrimenkul alımları, şirketleri bu pazarda da tanıtım çalışmalarına yönlendiriyor. Tanıtım çalışmalarının içeriklerinde ise en önemli yeri, çevreci ve enerji verimli binalar alıyor. Yeşil binalar; enerji tasarrufu, su verimliliği, güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi ve doğal ışıktan yararlanma gibi özelliklerle doğanın enerjisini binalara taşıyor. Sürdürülebilir yönetim ile kaliteden ödün vermeyen, çevreye duyarlı bir strateji ile hizmet veren Altensis, yeşil bina uygulamaları için gerekli mühendislik, koordinasyon ve danışmanlık hizmeti vererek çevre bilincini ortaya

Türkiye'nin Gayrimenkul Fuarı Mıpım 2013 İçin

Türkiye'nin Gayrimenkul Fuarı Mıpım 2013 İçin

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gayrimenkul sektöründeki temsilcilerin birbiriyle rekabet ederek değil birlikte hareket ederek dünya platformunda çok daha farklı mesafeler alabileceğini söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gayrimenkul sektöründeki temsilcilerin birbiriyle rekabet ederek değil birlikte hareket ederek dünya platformunda çok daha farklı mesafeler alabileceğini söyledi. Türkiye'nin Uluslararası Gayrimenkul Fuarı MIPIM 2013 için "Onur Ülkesi" seçilmesi nedeniyle düzenlenen

Yabancılar gözlerini İstanbul Boğazı'na dikti

Yabancılar gözlerini İstanbul Boğazı'na dikti

Yabancılar gözlerini İstanbul Boğazı'na dikti Yabancılar İstanbul'un merkezi lokasyonlarında deniz gören ve manzaralı lüks projelere ilgi gösteriyor Yabancılara konut satışında mütekabiliyet şartını kaldıran düzenlemenin TBMM'de kabul edilmesinin ardından, ülke genelindeki hareketlilik en çok İstanbul'da gözleniyor. 10 BİNE YAKIN KONUT SATIŞI BEKLENİYOR Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Işık Gökkaya, yaptığı açıklamada, yabancılara mülk satışı ve kentsel dönüşüm çalışmalarının, sektörün hareketlenmesi

Mütekabiliyette ithal acentelere dikkat!

Mütekabiliyette ithal acentelere dikkat!

Mütekabiliyette ithal acentelere dikkat! İnşaat sektörü, Mütekabiliyet Yasası sonrasında yurtdışından gelen emlak acentelerine karşı tetikte. Uzmanlar "Adınıza satış yapacak aracılarla imza atarken dikkatli olun" diyor Mütekabiliyet Yasası'yla yeniden şekillenen inşaat sektörü, yabancı emlak acentelerini yakın takibe aldı. Özellikle Körfez ve Arap ülkelerinden gelecek emlak talebine karşı hazırlık yapan inşaat şirketleri, sayıları artan yabancı acenteler konusunda mal sahiplerini uyardı. Yetkililer yu rtdışında satış ofisleriyle işbirliklerinde

Konut fiyatları yükselecek mi

Konut fiyatları yükselecek mi

Konut fiyatları yükselecek mi Yabancılara mülk satışında mütekabiliyet şartını ortadan kaldıran yasal düzenleme ile gayrimenkul sektöründe yaşanması beklenen canlılığın özellikle İstanbul'da bazı semtlerde metrekare birim fiyatlarını yükseltmesi bekleniyor TAB Gayrimenkul Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Temeltaş, mütekabiliyet yasasının kalkması ile İstanbul’da henüz 2 bin doları dahi görmemiş metrekare birim fiyatlarının kısa sürede iki katına çıkacağını, uzun vadede ise bu rakamın 6-7 bin dolara ulaşabileceğini öne sürdü

Konut fiyatları yüzde 50 artacak

Konut fiyatları yüzde 50 artacak

Konut fiyatları yüzde 50 artacak Fikret İnan, Mütekabiliyet Yasası'nın çıkması ile bir yıl içinde konut fiyatlarının yüzde 50 artacağını söyledi. Ntvmsnbc'den Seçil Başkaya FİYAPI Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan'la gündemi değerlendirdi.İşte o röportaj; FİYAPI Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, Türk vatandaşlarına konut alımında tapu vermeyen ülkelerin vatandaşlarının Türkiye'den konut almalarını sağlayan Mütekabiliyet Yasası ile ilgili ntvmsnbc'ye değerlendirmelerde bulundu. İnan, "Sistemin oturması ile 2013'ün ikinci çeyreğine kadar konut

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :table
DDoS protection by Cloudflare
Ray ID: 539dc0e62e5cd90d