Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Küçükçamlıca'daki 85 dönümlük araziyle ilgili yapılan plan tadilatı idare mahkemesince durduruldu.
 Küçükçamlıca'daki 85 dönümlük araziyle ilgili yapılan plan tadilatı idare mahkemesince durduruldu.

 

Yeşil Alana Konut Yargıdan Döndü
 
 Küçükçamlıca'daki 85 dönümlük araziyle ilgili yapılan plan tadilatı idare mahkemesince durduruldu.
 
Cumhuriyet- Küçükçamlıca’da 85 dönümlük yeşil alanı, konut alanı ilan eden imar planı İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından oybirliği ile iptal edildi. Mahkeme, Plan Yapımına Ait Esaslara Dair Yönetmelik uyarınca imar planlarında bulunan sosyal ve teknik altyapı alanlarının kaldırılması, küçültülmesi veya yerinin değiştirilmesine dair değişikliklerin zorunlu olmadıkça yapılamayacağına dikkat çekerek kararın uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğine hükmetti.
 
Plan tadilatı öncesinde İş Bankası’nın ortağı TİBAŞ’a ait arazinin 80 bin 230 metrekaresi yeşil alan, 4 bin 770 metrekaresi konut alanıydı. Arazi aynı zamanda birinci derece sit alanıydı. TİBAŞ araziyi 2005 yılında MESA’ya sattı. MESA, Anıtlar Kurulu’na başvurup arazinin 3. derece sit alanı olmasını istedi. İlgili kurumlar olumsuz görüş bildirince kuruldan MESA’nın istediği karar çıkmadı. MESA bunun üzerine mahkemeye başvurdu ve arazi 3. derece sit alanı ilan edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi de 12 Ocak 2012 tarihli oturumunda 1/5 bin ölçekli nazım imar planında değişişiklik yaparak arazinin 42 bin 500 metrekarelik kısmını konut alanı, 22 bin 693 metrekaresini yeşil alan, 15 bin 37 metresini de belediye hizmet alanı ilan etti. Plan değişikliği CHP grubunun ret oyuna karşılık geçti. CHP’li meclis üyeleri de plan tadilatını yargıya taşıdı. İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nde görülen dava 4 Ocak 2013 tarihinde karara bağlandı.
 
Planın yürütmesini durduran mahkeme, yönetmeliklere göre konut yapılacak yeşil alana eşdeğer bir yeşil alan ayrılması zorunluluğunun bulunduğunu belirterek bu açıdan kararın mevzuata uygun olmadığını kaydetti. İmar planında “belediye hizmet alanı”nın tam olarak hangi amaçla kullanılacağının plan notlarında belirtilmediği vurgulandı. Kararda “Planın uygulanması halinde imar uygulamaları kapsamında birtakım işlemlerin tesis edilmesi halinde telafisi güç veya imkânsız zararların ortaya çıkabileceği kuşkusuzdur” denildi.
 
İstanbul’a geri verin
 
CHP İBB Meclisi üyesi Doğan Tekel, arazinin bir kısmı Tarihi Yarımada’ya, bir kısmı Boğaz’a bakan İstanbul’un son yeşil alanlarından biri olduğunu söyledi. Tekel “Bu çılgınlığa mahkeme son verdiyse İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Üsküdar Belediyesi’ni de bu karar uymaya çağırıyorum. İlgili firmanın da ‘İstanbul’da kalan son İstanbul’ sloganı ile satışa sunmak istediği bu bölgeyi İstanbullulara geri vermesini rica ediyorum” diye konuştu.  Yerel Gündem

09.02.2013

Etiketler : Yeşil Alana Konut , Küçükçamlıca , TİBAŞ , CHP İBB Meclisi üyesi Doğan


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

AB'den konut alana oturma belgesi…

AB'den konut alana oturma belgesi…

Avrupa'da 2008 yılında çıkan finansal krizin etkilerini aşmaya çalışan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri gözünü gayrimenkul yatırımcılarına dikti.

Türkiye'de konut alıcıları en çok sıfır binada oturmak istiyor!

Türkiye'de konut alıcıları en çok sıfır binada oturmak istiyor!

Ülkemiz, geçtiğimiz yüzyılda 90'a yakın büyük deprem yaşadı. Yaşanan bu afetlerde binlerce can kaybı ve milyarlarca lira zarara uğrandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın başta deprem olmak üzere afet tehlikelerine karşı 2012 yılında, "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası"nı çıkarmasıyla hareket başladı. Yasanın hayata geçmesiyle birlikte Kentsel Dönüşüm adeta bir seferberlik haline geldi.

Yeni konut fiyatları, Türkiye genelinde %13,80 oranında arttı.

Yeni konut fiyatları, Türkiye genelinde %13,80 oranında arttı.

Mortgage Uzmanı Garanti’nin desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2014 Nisan ayı raporu yayınlandı. İkinci el ve yeni konutlara yönelik çalışma, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de gerçekleştirildi. “Reidin–GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi” raporuna göre, yeni konut fiyatları bir önceki aya göre %1,03 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise %13,80 oranında yükseldi

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…Kuzey Irak’ın en büyük konut projesi Avrocity3. Boyuta geçti!Gürbağ İnşaat tarafından K.Irak’ın Duhok kentinde yapılan “Avrocity”, Dünyanın ilk Google Earth tabanlı, 3 boyutlu konut portalı 3DKonut.com’da sanal ziyarete açıldı.

Dumankaya İnşaat ve Al Mazaya Grup işbirliği toplantısı

Dumankaya İnşaat ve Al Mazaya Grup işbirliği toplantısı

Türkiye’nin öncü gayrimenkul şirketi Dumankaya İnşaat olarak sektörümüzün katma değerli ve konforlu yaşam alanları geliştirmeye yönelik dönüşümü için çözümler geliştiriyor ve bu alanda sektörümüze öncülük ediyoruz.

DUMANKAYA İNŞAAT’IN “SAĞLIKLI ve KONFORLU YAŞAM BULUŞMALARI” BAŞLIYOR

DUMANKAYA İNŞAAT’IN “SAĞLIKLI ve KONFORLU YAŞAM BULUŞMALARI” BAŞLIYOR

İstanbul- Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Dumankaya İnşaat, ‘beden, ruh ve zihin’ sağlığına yönelik tasarlanmış uygulamaları, IQ işletim sistemi sayesinde müşterilerine sunduğu geleceğe dönük hizmetleri ve ayrıcalıklı yaşam konsepti ile Bahçeşehir’de hayata geçirdiği hi- Fit projesinde 4 Mayıs Pazar gününden itibaren “Sağlıklı ve Konforlu Yaşam Buluşmaları” düzenliyor.

Realty Plus Türkiye, Rus gayrimenkul pazarına girdi

Realty Plus Türkiye, Rus gayrimenkul pazarına girdi

Realty Plus Türkiye, Rus gayrimenkul pazarına girdiYurt içindeki büyümesini franchise ofisleriyle sürdüren Realty Plus Türkiye, yurt dışına yönelik şubeleşme çalışmalarında da atağa kalktı. Geçtiğimiz ay Makedonya’da ofis açan firma, şimdi de Rus yatırımcılara, Türkiye’deki projeleri

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur görevinden ayrıldı

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur görevinden ayrıldı

Gerçekleştirdiği halka arzlar ile birlikte 20 farklı ülkeden 100’ün üzerinde yatırımcının ilgi gösterdiği Emlak Konut GYO’nun 28 Nisan 2014 tarihinde gerçekleşen Genel Kurulu’nda, mevcut yönetim kadrosu el değiştirdi. Emlak Konut GYO’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Haluk Sur, yeni yönetimde görev almayacak.

Ankara'da yeni konut tercihi 2+1

Ankara'da yeni konut tercihi 2+1

Yeni evli ve az çocuklu aileler tarafından tercih edilen 2+1'lere talep arttı. Yaşam amaçlı konut alanlar kadar yatırımcıyı da kendine çeken 2+1 dairelere markalı projelerde de geniş yer veriliyor. Ankara'nın göl ve orman manzaralı projesi olarak dikkati çeken Uptown İncek projesi de 18 ayrı daire seçeneği arasında 2+1'e en çok yer veren o projelerden bir tanesi.

EVGÖR Deluxe, İstanbul’da açıldı

EVGÖR Deluxe, İstanbul’da açıldı

yatırımla kurulan EVGÖR Deluxe, lüks tasarımları erişilebilir fiyatlara sunmayı hedefliyor. İstanbul’daki mağaza sayısı dörde çıkan EVGÖR, hazırlıklarını sürdürüdüğü franchise yapılanmasını tamamlayarak, yılsonuna kadar Türkiye’nin farklı noktalarında şubeleşmeyi hedefliyor.Geride bıraktığı 10 yıla AB Kalite Ödülü,

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :