Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Fikirtepe dönüşemedi
Fikirtepe dönüşemedi

İstanbul'daki en büyük kentsel dönüşüm alanlarından biri olan Fikirtepe, yaşanan olumsuzluklardan dolayı bir türlü dönüşemedi.

Semtin bazı bölümlerinde yaşam kalmazken ve müteahhit firmalar yıkımlara başlarken henüz hiçbir inşaata başlanmadı. Semtin en önemli ana caddesi olan Mandıra Caddesi'nde ise ilginç bir imar durumu söz konusu caddenin bir yanına 4.14 oranında emsal imar izni verilirken diğer yanında ise emsal oranı 2.07 oranında kalıyor.
 
Anlaşma yapan firmaların sözleşmelere koydurduğu maddeler ve anlaşmaya yanaşmayan bazı mülk sahiplerinin tutumuna büyükşehir belediyesinin yaptığı bazı imar uygulamaları da eklenince Fikirtepe'de yürümeyen bir kentsel dönüşü projesine sahip oluyor. Bölge halkı sokaklarında ada projelerine dâhil edilmesini ve daha aksi söylenmesine rağmen 80 metre olarak belirlenen yükseklik sınırlamasının kaldırılmasını istiyor. 
 
Kadıköy'ün yanı başında; D 100 karayolu, birinci ve ikinci köprü bağlantı yolların kıyısında ve metrobüs hattına komşu konumuyla en değerli kentsel dönüşüm alanlarından biri olan Fikirtepe'de bu günlerde işler durmuş durumda. Üzerinde yer alan gecekondular ve çarpık yapılaşma ile göze çarpan semte verilen 4.14 oranındaki emsal imar hakkı sonucunda smetin hızla dönüşeceği varsayılırken gerçekte durum böyle olmadı. Semtte yıkılan yüzlerce binaya rağmen tek bir temel kazısı dahi yok. Bazı firmalar yıktıkları parsel ve adalarda hazırlık yaparken henüz başlayan hiçbir proje yok. 
 
Yıkım çok inşaat yok
 
Bu duruma neden olarak ise birkaç farklı görüş ileri sürülüyor. Bazı semt sakinleri firmaların henüz proje geliştirdikleri ve büyük çoğunluğu ile anlaştıkları adalarda bazı mülk sahiplerini ikna edemediklerini belirtiyorlar. Firmaların sözleşmelere koydukları kira ödemelerinin temel kazısı ile başlayacağı maddesi nedeniyle evlerini boşaltıp kiraya geçenlerin kira alacakları sürenin bir kısmını geçirdiklerini belirten semt sakinleri müteahhitlerin de işi ağırdan aldığını düşünüyor. Firmaların bu şekilde davranarak kamuoyu oluşturmaya çalıştığı düşünen çevre halkı kira ödemeleri konusunda sıkıntıların yaşanacağından endişe ediyor. 
 
Belediye sokakları vermedi
 
Bölgede kentsel dönüşümün başlayamamasının etkenlerinden biri olarak da Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi'nin bazı uygulamaları sayılıyor. Ada bazındaki projelerde daha önce sokaklarında arsa paylarına ekleneceğinin ve yükseklik sınırının olmayacağının söylendiğini belirten bölge halkı sonradan yapılan değişikliklerle sokakların arsa paylarından çıkartılarak ada bazındaki yüzde 20'lik kamu payına dahil edildiğini ve yükseklik olarak da 80 metre sınırının getirildiği belirtiyorlar. Bu durumun mülk sahipleri ile firmaları karşı karşıya getirdiğini belirten çevre halkı anlaşmayı bozmak isteyen firmaların vatandaştan yaptığı masrafı geri istediğini söylediler. Bu nedenle söz konusu bazı adalara diğer firmaların giremediğini belirten halk imar konusuna açıklık getirilmesini bekliyor.
 
Metrekaresi 5 bin dolar olacak 
 
Konuyla ilgili bilgi veren Fikirtepe Doğuş Emlak'tan Fahri Mengü, anlaşma yapılan adalarda bazı mülk sahiplerinin imza atmadığını belirterek işlerin bu nedenle hızlanmadığını söyledi. Projelerin bitmesi halinde bölgede metrekare fiyatının 5000 dolar civarında olacağının tahmin edildiğini belirten Mengü, bazı müteahhitler ile ilgili çıkan söylentiler nedeniyle vatandaşın anlaşmalarını iptal etmek istediğini ancak müteahhitlerin de bu durumda 200-300 bin gibi masraf çıkartarak bunu talep ettiğini ve ancak bu şekilde adana çıkacağını söylediğini belirtti. Mengü, semtin ana caddesi Mandıra Caddesi'nde de imar sorunu olduğunu söyleyerek caddenin daha önce imarsız olan sol tarafına 4.14 emsal imar verildiğini ancak daha önce imar alan sağ tarafında ise emsal oranının 2.07 olduğunu söyledi. Bölgede pek çok binanın yıkıldığını ve devasa arsalar açıldığını kaydeden Mengü, yaşanan büyük göç sonucu esnafında işlerinin iyice düştüğünü söyledi. İnşaatların gecikmesinin evleri yıkılan vatandaşları zor duruma düşürebileceğini belirten Mengü, imar konusundaki kısıtlamaların kaldırılmasını istedi.Akşam

09.02.2013

Etiketler : Fikirtepe , İstanbul en büyük kentsel dönüşüm alanları


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Anka Yapı dev konut projesi için harekete geçti

Anka Yapı dev konut projesi için harekete geçti

Fikirtepe’de ruhsat işlemlerinde sona yaklaşan Anka Yapı yeni projeler için de kolları sıvadı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Şaadet Temel Çayırova’da iş ve ev konseptinin iç içe girdiği yeni bir projeye başladıklarını söyledi. Çayırova projesinde dairelerin fiyatı 75 bin liradan, dükkanların fiyatı 90 bin liradan başlıyor. Şirket bünyesinde 48 ay vade yapılıyor. Anadolu Çarşısı ismiyle yükselecek proje Sabiha Gökçen Havalimanı’na

Fikirtepe için geri sayım başladı

Fikirtepe için geri sayım başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş'ı Saraçhane'deki makamında ziyaret etti. Ziyaret sonrasında açıklama yapan Güllüce, Fikirtepe'deki kentsel dönüşümle ilgili sorunların çözüldüğünü belirtti. Güllüce, "Müjdeler olsun. 15 güne kalmaz, Fikirtepe'ye gidip kazmayı vuracağız. Müteahhitlerimiz işe başlayacak. Birkaç güne kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi ruhsat için avam proje almaya hazır hale gelecek.

Fikirtepe’de kaos bitti

Fikirtepe’de kaos bitti

Beklenti ise bölgedeki planların sağlıklı bir şekilde netleşmesi yönünde. Milliyet'ten Yavuz Kahraman'ın haberine göre Bakanlar Kurulu tarafından riskli bölge ilan edilen Fikirtepe’de proje geliştiren firmalardan biri olan Vartaş Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, bölgede projelerine devam etmek için son planların yapılmasını beklediklerini söyledi. Bölgenin hızla dönüşüm kapsamında alındığını ve aynı şekilde yeni düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade eden Barata, “Bölge için bir an önce karar verilmeli ama bu karar verilirken de en doğru tercihler yapılmalı” dedi.

Nuhoğlu İnşaat, 300 milyon liralık yatırımla Fikirtepe’de bin 500 konutluk karma projeye başlıyor.

Nuhoğlu İnşaat, 300 milyon liralık yatırımla Fikirtepe’de bin 500 konutluk karma projeye başlıyor.

Kuruluşundan bu yana inşaat sektöründe konut, sağlık, kamu, altyapı ve spor tesisleri gibi çeşitli alanlarda nitelikli projeleri hayata geçiren Nuhoğlu İnşaat, Fikirtepe’de bin 500 konutluk karma bir projeye başlıyor. Toplam yatırım bedeli 300 milyon TL olan projede residence, ofis ve sosyal tesisler yer alacak. Bölgenin en tepesinde 30 dönümlük arazi üzerinde gerçekleştireceği proje hakkında bilgi veren Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, “Metrekare fiyatlarımız tahmini 6 bin TL’den başlayacak. Dönüşüm

Kralların saraylarından Fikirtepe'ye!

Kralların saraylarından Fikirtepe'ye!

Dubai ve Bakü'deki sarayların ardından Fikirtepe'ye...Kentsel dönüşümün tartışılan konularından biri olan mimari çözümlerle hayata geçirilen projelerin bir yenisi Fikirtepe’de Teknik Yapı tarafından inşa edilecek. 3 adadan biri ile anlaşma sağlanan bölgede, taşınmalar başlıyor. 2013 yılında adayı realize edeceklerini söyleyen Teknik Yapı Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, “Evora İstanbul’daMimar Eren Yorulmazer ile çalıştık vemüşterilerimizden de çok olumlu dönüşler aldık. Fikirtepe’de de aynımimar ile yolumuza devamedeceğiz” dedi.

Fikirtepe'de '80 metre' itirazına kabul

Fikirtepe'de '80 metre' itirazına kabul

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 'Fikirtepe ve çevresinde bina yüksekliklerinin 80 metreyi aşamayacağına' ilişkin plan notunun eklenmesine ilişkin itirazı kabul edildi. Özelleştirme Yüksek Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 'Fikirtepe ve çevresinde bina yüksekliklerinin 80 metreyi aşamayacağına' ilişkin plan notunun eklenmesine ilişkin itirazını kabul etti. Konuya ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Nişantaşı'nı 'dönüştüren' Keten 'mülkiyet hakkına dikkat' diyor

Nişantaşı'nı 'dönüştüren' Keten 'mülkiyet hakkına dikkat' diyor

Nişantaşı'nı 'dönüştüren' Keten 'mülkiyet hakkına dikkat' diyor Nişantaşı'nda apartmanları yenileyerek, kendi çapında 'butik bir kentsel dönüşüme' başlayan Keten İnşaat'ın patronu, 'Ev sahibinin taşınmasından kirasına tüm masrafı üzerimize alıyoruz. Evler %75 değer kazanıyor' diyor. Ve ekliyor; 'Kentsel dönüşümde mülkiyet hakkına azami hassasiyet şart' Keten İnşaat, yıllardır Nişantaşı'nda kelimenin tam anlamıyla 'butik kentsel dönüşüm' gerçekleştiriyor. Şimdiye kadar çoğu Teşvikiye, Nişantaşı bölgesinde olmak üzere İstanbul'da 60'a yakın

Eski binaya piranalar saldırıyor

Eski binaya piranalar saldırıyor

Sektörde 'Pirana' olarak adlandırılan müteahhitler, kentsel dönüşüm alanlarının ortasında arazi satın alıp büyük rant yaratıyor. Fırsatçıların bu tutumu süreçleri tıkıyor Kentsel dönüşümün yaşanacağı bölgelerdeki bazı fırsatçı müteahhitler, dönüşümün önünü kesiyor. Emlakçıların 'pirana müteahhit' olarak adlandırdığı fırsatçılar, 'dönüştürülmesi' hedeflenen bölgelerinde büyük parsellerin ortasındaki arazileri hak sahiplerinden satın alıyor. Ardından ise o bölgede anlaşma sağlamak isteyen büyük müteahhitlere rekor fiyatlardan satmaya çalışıyor.

Kimse emsal artışlı dönüşüm beklemesin

Kimse emsal artışlı dönüşüm beklemesin

Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürü Birpınar 'İstanbul'un 3 milyon konut stoğunun 2 milyonunun yenilenmesi gerekiyor. Emsal artışıyla kentsel dönüşümeyse izin vermeyeceğiz' dedi Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'nın AKŞAM'a yaptığı 'İstanbul'da 2014'te deprem bekliyorum' açıklaması tartışma yaratırken gözler kentsel dönüşüme çevrildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Prof Dr. Mehmet Emin Birpınar AKŞAM'a konuyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Seçimi kaybetme pahasına kentsel dönüşümü yapacağım

yıkım haberleri ANKA YAPI'dan geldi. Anka Yapı Başkanı Şaadet TEMEL, Fikirtepe'deki 3 etaplı projelerinin ilk etabı

yıkım haberleri ANKA YAPI'dan geldi. Anka Yapı Başkanı Şaadet TEMEL, Fikirtepe'deki 3 etaplı projelerinin ilk etabı

Nihayet... Kentsel dönüşümdü, Fikirtepe'ydi derken nihayet ilk yıkım haberleri yine ANKA YAPI'dan geldi. Dönüşümün öncüsü olacaklarını söyleyen Anka Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Şaadet TEMEL, Fikirtepe'deki 3 etaplı projelerinin ilk etabında FİKİRTEPE'DE YIKIM BAŞLADI eski binaların taşınma ve boşaltılma işlemlerinin %100 olarak tamamladığını, 6 Nisan 2012'de aldıkları bölgenin ilk yıkım ruhsatı ile yıkıma başladıklarını belirterek şöyle devam etti. ANKA YAPI olarak Fikirtepe'de ilklerin firması ve dönüşümün lideri olmaya

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :