Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

2B arazilerinin satışı başladı
2B arazilerinin satışı başladı

2B arazilerinin satışı başladı    Antalya Defterdarı Hidayet Mat, ''Maliye Bakanlığı'nın 7 Şubat tarihli izin ve talimatları gereğince 2B arazisi satışları başladı'' dedi.

Hidayet Mat, yaptığı yazılı açıklamada, Antalya'da 7 Şubat itibariyle 2B arazileri ile ilgili 94 binden fazla kullanıcı bulunduğunu, tüm başvurular değerlendirildiğinde 2B arazilerinde başvuru oranının yüzde 90'ı geçtiğini bildirdi. Mat, ''Maliye Bakanlığı'nın 7 Şubat tarihli izin ve talimatları gereğince 2B arazisi satışları başladı'' dedi.
 
2B arazilerinde hak sahibi kullanıcıların satın alma başvurusunda bulunabilmeleri için son tarihin 26 Şubat 2013 olduğunu açıklayan Hidayet Mat, 2B arazisi kullanıcı vatandaşların, sunulan bu fırsatlardan yararlanmaları için belirtilen sürede başvurularını yapmaları gerektiğini ifade etti.
 
2B arazilerinin satış ve iadesiyle ilgili 6292 sayılı Kanun'un 26 Nisan 2012'de yürürlüğe girdiğini ve bu tarihten itibaren başvuruların alınmaya başlandığını hatırlattı. Dar gelirli ve alım gücü olmayan 2B hak sahibi vatandaşların kolayca başvurularını yapmaları ve arazilerini satın alabilmeleri için 4 Şubat'ta yürürlüğe giren 6412 sayılı Kanun ile bazı düzenlemeler getirildiğine değinen Mat, artık 2B arazisi satın alma başvurularında başvuru bedeli aranmayacağını açıkladı.
 
Mat, daha önce başvuru sahiplerinden tahsil edilen bedellerin de, peşin satışlarda satış bedelinden, taksitli satışlarda peşinat bedelinden veya kalan taksitlerden mahsup edileceğine değindi. Daha önce tahsil edilen başvuru bedellerinin taşınmazın satış bedelinden fazla olması durumuna da açıklık getiren Hidayet Mat, bu durumda da ferağ (mülkiyet hakkının devri) işleminin gerçekleştirilmesinden itibaren 30 gün içinde ilgilinin başvurusu üzerine iade edileceğini kaydetti.
 
Getirilen düzenlemeyle hak sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların bedelinin, taşınmazın 400 metrekareye kadar olan kısmı için rayiç bedelin yüzde 50'si, fazlası için rayiç bedelin yüzde 70'i üzerinden hesaplanacağını belirten Hidayet Mat, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
 
''Peşin ödemelerde satış bedeline yüzde 20 oranında daha indirim uygulanması sonucunda taşınmazın 400 metrekareye kadar olan kısmı için rayiç bedelin yüzde 40'ı, fazlası için rayiç bedelin yüzde 56'sı üzerinden hesaplanacak. Böylelikle taşınmazın 400 metrekareye kadar olan kısmı için rayiç bedelin yüzde 60'ı, fazlası için rayiç bedelin yüzde 44'ü oranında indirim yapılmış olacak. Birden fazla taşınmazda hak sahibi olunması halinde, yüzde 50 satış bedeli hesaplaması, hak sahibinin tercih edeceği sadece bir taşınmaz için uygulanacak. Bir taşınmazdaki hak sahipliğinin devredilmesi halinde yüzde 50 satış bedelinin hesaplanması, taşınmazın sadece 400 metrekaresi için ve hak sahipleri hisseleri oranlanarak uygulanacak. Bunun yanında, hak sahiplerinden varsa başvuru tarihi itibariyle son 5 yıl için tahsil edilen ecrimisil bedelleri satış bedelinden öncelikle düşülecektir. Ecrimisil tahsil edildiğinin sonradan anlaşılması halinde ise ecrimisil bedeli kalan taksitlerden mahsup edilecektir.''
 
2B satış bedellerine ilişkin tebligatlar gönderiliyor
 
Defterdar Mat, hak sahipliği tespit edilenlerin adreslerine Defterdarlık, Mal Müdürlüğü veya Milli Emlak Müdürlüğü tarafından, taşınmazın satış bedeli, ödeme koşulları ve yükümlülükleri belirten tebligatların da yapılacağını kaydetti.
 
Satış bedelinin peşin veya taksitle ödenebileceğini belirten Mat, taksitli satışlarda satış bedelinin yüzde 10'unun yapılacak tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde ödeneceğini bildirdi. Kalan tutarın ise belediye ve mücavir alan sınırları içinde en fazla 3 yılda 6 taksitle, dışında en fazla 4 yılda 8 taksitle faizsiz olarak ödeneceğini ifade eden Hidayet Mat, açıklamasında, ''Taksit dönemleri, hak sahiplerinin talebi dikkate alınarak belirlenecek ve 2B taşınmazları taksitli satış sözleşmesi düzenlenecektir. Peşin satışlarda ise satış bedelinin tamamı tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde ödenecektir'' dedi.
 
Mat, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
 
''Taksitli satışlarda, tahsil edilen bedeller düşüldükten sonra kalan miktarı karşılayacak tutarda kesin ve süresi son taksit tarihini 6 ay geçecek şekilde banka teminat mektubu verilmesi veya satışı yapılan taşınmazın üzerinde 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu hükümleri uyarınca Hazine lehine kanuni ipotek tesis edilmesi halinde, taşınmaz, tapuda hak sahibi adına devredilecektir. Bu kanun hükümlerinin uygulanmasında yapılacak satış, tescil, devir ve ipotek işlemleri ile bunlara bağlı ve tamamlayıcı nitelikteki işlemler veraset ve intikal vergisinden, 492 sayılı Kanun ile Belediye Gelirleri Kanunu kapsamında alınan harçlardan, bu işlemler nedeniyle düzenlenecek kağıtlar damga vergisinden ve genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerince alınan ücretlerden muaftır. Peşin satışlarda satış bedelinin tamamını, taksitli satışlarda ise peşinatı süresi içinde ödemeyenler ile hak sahibi adına mülkiyet devredilmeden yapılan taksitli satışlarda ise yükümlülüklerini süresi içinde yerine getirmeyenlerin doğrudan satın alma hakları düşecektir.''
 
Hidayet Mat, 2B arazileri ile ilgili bilginin @antalyada2b twitter adresi, antalyadefterdarligi@yahoo.com internet adresi ve 02422386502 numaralı telefon danışma hattından alınabileceğini açıkladı.

10.02.2013

Etiketler : 2B arazileri , Antalya Defterdarı Hidayet Mat , Maliye Bakanlığı , 2B


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

İstanbul'da arsa fiyatları projelerle uçuşa geçti

İstanbul'da arsa fiyatları projelerle uçuşa geçti

Arnavutköy, Çatalca ve Kemerburgaz'da arsası olanların büyük avantaj yakaladığını dile getiren Arı, "3. köprü, 3. havaalanı ve Kanal İstanbul projelerinin ortak bölgeleri olan Arnavutköy, Çatalca ve Kemerburgaz'daki arsa fiyatları son günlerde hızlı bir artış gösterdi. Geçen yıla göre bu yıl arsa fiyatlarında Arnavutköy'de yüzde 140'a, Kemerburgaz'da yüzde 165'e, Çatalca'da yüzde 48'e varan artışlar görülüyor" diye konuştu.

400 metrekareye kadar olan taşınmazlarda rayiç bedel oranı %50’ye düşürülüyor.

400 metrekareye kadar olan taşınmazlarda rayiç bedel oranı %50’ye düşürülüyor.

400 metrekareye kadar olan taşınmazlarda rayiç bedel oranı %50’ye düşürülüyor.2B olarak adlandırılan orman vasfını kaybetmiş arazilerle ilgili yeni kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde..AK Parti grup başkanvekillerinin Meclis Başkanlığı'na verdiği kanun teklifi, dar gelirli vatandaşlara arazi satışlarında kolaylık getiriyor. Alım gücü olmayan vatandaşlara, 400 metre kareye kadar olan arsalarda indirim uygulanacak. Hak sahiplerine doğrudan satılacak 400 metrekareye kadar taşınmazların rayiç bedeli %50'ye düşürülecek.

2B arazilerinin satışında başvuru süresi şubat ayı sonuna kadar uzatıldı.

2B arazilerinin satışında başvuru süresi şubat ayı sonuna kadar uzatıldı.

Kamuoyunda 2/B olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışında 28 Ocak olan son başvuru tarihi 1 ay daha uzatıldı. İade başvuruları için süre ise 2 ay daha uzatıldı. Bakanlar Kurulu'nun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı

Şekerbank’tan “2B Arazi Alım Kredisi” ile hak sahiplerine finansman desteği

Şekerbank’tan “2B Arazi Alım Kredisi” ile hak sahiplerine finansman desteği

Şekerbank, 2B arazilerinin satın alınmasını kolaylaştıran yeni ürünü "2B Arazi Alım Kredisi" ile hak sahibi bireylerin peşin satın alımlarda indirimden faydalanmalarını sağlıyor. Banka, geliştirdiği yeni ürünü kapsamında, 2B arazisi hak sahiplerinin 10.000 ila 200.000 TL'ye kadar olan kredi taleplerini karşılıyor. 3 aydan 120 aya kadar olan vadeler için yüzde 0,99 oranında faiz ve 5 ay taksit erteleme imkanı sunan Şekerbank, arazinin peşin olarak ve tamamının krediyle satın alınması halinde arazi bedelinin yüzde 75'ini finanse ediyor.

İstanbul'da 2B başvurusu yüzde 90'a ulaştı

İstanbul'da 2B başvurusu yüzde 90'a ulaştı

İstanbul'da 2B arazilerinin yoğunlaştığı ilçelerden Beykoz'da başvuru oranı yüzde 99'a, Ümraniye'de yüzde 97'ye, Sultanbeyli'de de yüzde 90'a ulaştı. Orman vasfını yitirmiş 2B alanlarındaki taşınmazların satışıyla ilgili İstanbul'da yapılan başvuruların oranı yüzde 90'a ulaştı. 82 bin 105 hak sahibinin bulunduğu kentte, 26 Nisan'da bu yana İstanbul Defterdarlığı ve ilçelerdeki mal müdürlüklerine yapılan başvurular 72 bin 962'ye ulaştı. Başvuru süresinin 3 ay uzatılması öncesinde başvuru oranı yüzde 87'ydi. Süre uzatımının

İstanbul'da 2B başvurusu yüzde 90'a ulaştı

İstanbul'da 2B başvurusu yüzde 90'a ulaştı

2B arazilerinin yoğunlaştığı ilçelerden Beykoz'da başvuru oranı yüzde 99'a, Ümraniye'de yüzde 97'ye, Sultanbeyli'de de yüzde 90'a ulaştı. Satışlardan 10 milyar liranın üzerinde gelir beklenirken, bu miktarın yüzde 60'ının İstanbul'dan geleceği tahmin ediliyor. Şile, Çatalca gibi ilçelerde merkezin dışında kalan "kıymeti düşük", "varis yapısı nedeniyle yatırım yapılabilir görülmeyen", "metrekaresi düşük" yerlerde başvuru diğer ilçeler kadar yüksek değil. Bu oran Şile'de yüzde 43, Çatalca'da yüzde 60 düzeyinde seyrediyor.

2B'de 300 bin başvuru var, ikinci şans yok

2B'de 300 bin başvuru var, ikinci şans yok

2B'de 300 bin başvuru var, ikinci şans yok Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B arazileri için yapılan başvuru sayısının yaklaşık 300 bine ulaştığını açıkladı. 6 aylık başvuru süresinin 18 gün sonra biteceğini belirten Şimşek, başvuru süresinin uzatılmasının gündemde olmadığını da bildirdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B satışlarından 2013 yılında 4,8 milyar liralık bir gelir öngördüklerini bildirdi. Maliye Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, orman vasfını yitirmiş arazilerin (2B) kullanıcılarına satışıyla ilgili bilgi veren Şimşek, basın mensuplarının

Antalya'da 2B'ye yoğun talep

Antalya'da 2B'ye yoğun talep

Antalya Defterdarı Hidayet Mat, kamuoyunda 2B olarak bilinen vasfını yitirmiş orman arazilerin satışı ile ilgili başvuruların il genelinde 50 bine yaklaştığını bildirdi. Mat, yaptığı yazılı açıklamada, 2B arazisi kullanıcılarının 6292 sayılı kanuna göre satın alma başvurularını 7 Mayıs'tan itibaren il merkezinde defterdarlık, ilçelerde ise mal müdürlüklerince alınmaya devam edildiğini belirtti. 2B arazisi kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlandığını dile getiren Mat, kullanılan 2B arazileri için peşin ödemede yüzde 44, taksitli ödemelerde yüzde 30 indirimli

Boğaz'daki 2B'ler TOKİ'ye verildi

Boğaz'daki 2B'ler TOKİ'ye verildi

2B arazilerinin Boğaz bölgesindeki değerli alanların bedeli yüksek çıktı. Şikayet üzerine,satış yetkisi TOKİ'ye verildi. Orman vasfını yitiren 2B arazilerinin halka satışıyla ilgili kanunun çıkmasının ardından, arsa satış bedelleri için rayiç bedeller tespit edildi. VATANDAŞTAN İTİRAZ İstanbul'da 2B arazisinin en fazla olduğu Beykoz'da ilan edilen rakamlara vatandaşlardan itiraz geldi. Rakamı yüksek bulan vatandaşların şikayetleri nedeniyle Beykoz Belediyesi, Gümüşsuyu, Soğuksu, Yeni Mahalle, İncirköy ve Çavuşbaşı'ndaki arazilerin satış yetkisinin kendisine verilmesi istemiyle ilgili bakanlığa başvurdu.

2B'ye 100 bin başvuru

2B'ye 100 bin başvuru

Orman özelliğini kaybeden 2B arazilerinin satışına 100 bin başvuru geldi. Rayiç bedeller 10 ayaklı denetimle belirlenirken, "Param yok" diyen hakkını satabilecek Orman vasfını yitirmiş Hazine arazilerinin satışını öngören 2B çalışmalarında süreç hızlandı. Başvuru sayısı 100 bine ulaşırken Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bazı illerde 2B'ye ilişkin tespit ve güncelleme çalışmalarının henüz sonuçlanmadığını, rayiç bedelin 10 ayaklı bir denetimin sonucunda belirlendiği mesajını verdi. Şimşek, 2B arazilerinde peşin yapılacak ödemelerde yüzde 20

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :