Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ‘ Kentsel Dönüşüm milli meseledir’ dedi
Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ‘ Kentsel Dönüşüm milli meseledir’ dedi

Kentsel Dönüşüm Zirvesi Ankara’da Düzenlendi

Kentsel Dönüşüm Zirvesi Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ‘ Kentsel Dönüşüm milli meseledir’ dedi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından niteliksiz konut stokunu yeniden yapılandırmak için Türkiye genelinde başlatılan Kentsel Dönüşüm seferberliği Ankara’da düzenlenen ‘Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi’nde masaya yatırıldı. Zirve’nin açılışını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar “Kentsel Dönüşüm milli meselemizdir, bunu mutlaka başarmalıyız. Engel olana yazıklar olsun’ dedi. Binaların doğal afetlere karşı güçlendirilmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 33 ilde eşzamanlı olarak hayata geçirilen ‘Kentsel Dönüşüm’ süreci, Ankara’da İller Bankası Sosyal Tesisleri Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi’nde değerlendirildi. Management Plus Danışmanlık ve Eğitim tarafından organize edilen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) ve ULI, İNDER, İMSAD gibi sektörel derneklerin desteği ile düzenlenen zirvede kentsel dönüşüm tüm boyutlarıyla ele alındı. Platin sponsorluğunu Denizbank’ın yaptığı zirvenin ana sponsorları ise, yapı sektörünün öncü firması Pakpen Şirketler Grubu, AVEA ve İller Bankası oldu. Pakpen Şirketler Grubu yaptığı yatırımlarla, geliştirdiği yeni ürünleriyle ve zirveye verdiği destekle; bu sürecin en aktif şekilde içinde olacağını gösterdi.

ZİRVEYE BÜYÜK İLGİ

Ülkemizde yaşanacak olası bir depremde ciddi bir can kaybına sebep olabilecek niteliksiz yapı stokunu yeniden inşa etmek amacıyla başlatılan ve önümüzdeki 20 yıl boyunca Türkiye ekonomisinin lokomotifi olması öngörülen ‘‘Kentsel Dönüşüm’ projesinin öneminin kamuoyunda daha iyi kavranması amacıyla düzenlenen zirve, büyük ilgi gördü. Arsa sahiplerini, kat maliklerini, konut ve gayrimenkul geliştiricilerini, inşaat sektörünü, inşaat malzemeleri sektörünü ve finans sektörünü yakından ilgilendiren zirve çok sayıda katılımcıyı ağırladı. Kamudan, özel sektörden ve üniversitelerden çok değerli konuşmacıların katıldığı zirvede; kentsel dönüşüm süreci içerisinde yapılması gerekenler, kentsel dönüşüm de karşılaşılacak zorluklar ve nasıl aşılacağı, kentsel dönüşümün ülke ekonomisine getireceği katkılar, kentsel dönüşümün ekonomik boyutları, arsa sahiplerine ve kat maliklerine düşen görevler, parsel birleştirme ve emsal artışı gibi çok önemli ve kamuoyundan her kesimi ilgilendiren sorulara yanıt arandı.

BARINMA ANAYASAL BİR İNSANLIK HAKKIDIR

Zirvede bir konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, barınmanın Anayasal bir insanlık hakkı olduğunu hatırlatarak, “Vatandaşına barınma imkanı sağlamak devletlerin ve hükümetlerin başlıca görevlerindendir. Maalesef 1956 yılından bu yana ülkemizde barınma sorunu var. Devletin gücü bu sorunu çözmeye yetmedi, hala da yetmiyor. Dünya da bu sorunun üstesinden gelemiyor. 7 milyar dünya nüfusunun yarısı şehirlerde yaşıyor. Hindistan’da 20, Çin’de 15 milyon konut ihtiyacı var. Ancak karşılanamıyor” dedi. Bakan Bayraktar son on yılda hükümetin bu konuda çok çalıştığını hatırlatarak, “Belediyeler adımlar attı. Gayret var. Ama yeterli olmuyor. Çünkü çok zor bir iş. Türkiye’de göç devam edecek. Bu da çözüm zorlaştırıyor” diye konuştu. Erdoğan Bayraktar tüm bu olumsuz tabloya nedeniyle kentsel dönüşümün vazgeçilmez olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Bu işi başarabilmemiz için bu konuyla ilgili herkesin daha çok dertlenmesi ve daha çok adım atması lazım. Bu milli bir mesele. Engellemeye çalışanlara da yazıklar olsun.” Konuşmasında gecekondu sahiplerinin endişelerine de değinen Bakan Bayraktar, “İyi niyetli gecekondu sahibi vatandaş, bu işten rant elde edecek. Biz bunu istiyoruz. Kentsel dönüşümün şeffaf ve hesap verilebilir bir hale getirilmesi lazım. Vatandaşımızın güvenini arttırmamız gerekir” dedi.

Kentsel Dönüşüm sürecinin 20 yıl gibi bir sürede tamamlanacağını söyleyen Erdoğan Bayraktar, “Akademisyenler müteahhitler belediyeler sivil toplum kuruluşları kaliteli şehirler ve kaliteli yaşam için elbirliği yapmalı. Türkiye’deki 20 milyon bina stokunun yarısının dönüşmesi gerekir. Bunu 20 yılda yapacağız. 2023’de Batı ABD, Japonya, Güney Kore ve Avusturalya’daki örnekleri gibi marka şehirlerimiz olacak. Güzel şehirler devletlerin de marka değerini arttırıyor” diye konuştu.

BU İŞİ RIZA İLE YAPACAĞIZ

“Kişi başı gelirimiz 25 bin dolar olsa da şehirlerimiz gelişmezse gelişmiş bir ülke olamayız” diyen Bayraktar, şöyle devam etti: “Vatandaş kentsel dönüşümü kavramaya içselleştirmeye başladı. Önümüzdeki 2 yılda vatandaştan gelen kentsel dönüşüm talepleri artacak, biz yetişemeyeceğiz. Bundan sonra ana işi kentsel dönüşüm olacak. Ama biz talep nereden geliyorsa, hangi vatandaş rıza gösteriyorsa, hangi belediye buna hazırsa oradan başlayacağız. Gecekondusunu 18 ay kira desteği ardından yeni bir evle değiştirmek istemeyen varsa orada kentsel dönüşüm yapmayacağız. Yüzde 95 rıza mutabakatı olamayan yerlerde adım atmayacağız. Böylece yapılan eylemlerde boşa çıkacak. Sadece deprem tehdidi olan binalarda dönüşümü yapmak zorundayız. Çünkü riskli binayı yıkmayan bakan vali belediye başkanı bürokrat suçludur. Bu işi rıza ile yapacağız.”

Bakan Bayraktar’ın ardından söz alan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüme öncülük ettiğini belirterek, yürütmeyi durdurma kararlarının kendilerini yüzde 50 yavaşlattığını söyledi. Melih Gökçek ayrıca, emsal artışlarıyla oluşan ranttan belediyelerin yüzde 40 pay alması ve kentsel dönüşüm ile yenilenen evlerin satışından da yüzde 10 pay alması gerektiğini ifade etti.

İller Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Çalkan, Ankara İnşaat Müteahhitler Derneği Başkanı Ömer Baki Yazıcı, İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu da zirvede yaptıkları konuşmalarda kentsel dönüşüme destek verdiklerini açıkladı.

Destek sponsorluğunu AKG Gazbeton, EGE Gayrimenkul ve BİTÜDER’ in üstlendiği zirve de ayrıca Hürriyet Gazetesi ise basın sponsorluğunu, Bloomberg HT ise medya sponsorluğunu üstlendi.

17.02.2013

Etiketler : Kentsel Dönüşüm Zirvesi , Çevre ve Şehircilik Bakanlığı , ULI , İNDER , İMSAD


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

İstanbul da kac konut deprem riskin de

İstanbul da kac konut deprem riskin de

Çevre ve Şehircilik Bakanliği, olasi afetlerde yaşanabilecek can ve mal kayiplarini önlemek, yapi güvenliğini sağlamak amaciyla istanbul`da kentsel dönüşüm çalişmalarini sürdürüyor. Bu çerçevede, Esenler ve Pendik`te üçer, Bağcilar, Beyoğlu, Kartal, Küçükçekmece, Sariyer`de ikişer, Bayrampaşa, Beşiktaş, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadiköy, Sultangazi, Tuzla, Üsküdar ve Zeytinburnu

ARAZİ FİYATLARI DÜŞECEK

ARAZİ FİYATLARI DÜŞECEK

''Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, ilgili belediyeye, inşaatı yapan firmaya büyük görevler düşüyor.'' Gayrimenkul Sektörünü değerlendiren Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Türkiye’de arazi fiyatlarının yüksek olması sebebiyle konutların da yüksek fiyatlarla satıldığını, ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın şehir dışına doğru yeni kent alanlarını ortaya çıkarması ile arazi fiyatlarının da düşeceğini belirti.

2014′te Konut İhtiyacı Ne Kadar Olacak

2014′te Konut İhtiyacı Ne Kadar Olacak

Türkiye’de nüfus artışına paralel olarak gelecek yıl konut ihtiyacının 814 bine ulaşması bekleniyor. Hükümet bu çerçevede 2014 yılı içinde konutu açığının kapatılması ve konut piyasasında arz talep dengesinin kurulmasını amaçlıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu çerçevede kamu kaynaklarının kullanılmasında dar gelir gruplarının konut ihtiyacım karşılamaya yönelik sosyal ve kiralık konut projelerinin kredilendirilmesine öncelik sağlayacak.

Yöresel Konut Yaptırana 10 bin TL

Yöresel Konut Yaptırana 10 bin TL

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı her bölgenin özellikleri ve tarihi yapısına uygun geliştirilmesi için proje geliştirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında evini yıktırıp yöresel tarzda yeniden yaptıranlara 10 bin lira teşvik verecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar'ın köylerde yöresel mimari geleneğini canlandırmak için başlattığı proje, şehir merkezlerinde de uygulanacak.

Dişi kuşlar tapuya yuva kurdu!

Dişi kuşlar tapuya yuva kurdu!

Dişi kuşlar tapuya yuva kurdu!Dişi kuşlar tapuya yuva kurdu!Dişi kuşlar tapuya yuva kurdu! Eş rızası olmadan gayrimenkuller üzerinde işlem yapılmasını önleyen düzenleme kapsamında geçen yıl bin 253 konuta aile şerhi konulurken, 16 Ağustos itibarıyla bu sayı 3 kat artarak, 3 bin 700'e ulaştı.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye'de gayrimenkullere konulan aile konutu şerhiyle yeni bir dönem başladı.

Kentsel Dönüşümde Konuta Değil Yaşama Bakın

Kentsel Dönüşümde Konuta Değil Yaşama Bakın

Depreme dayanıksız ve çarpık yapılaşma içerisindeki büyükşehirlere kurtuluş reçetesi olarak sunulan kentsel dönüşüm projelerinin konut ağırlıklı değil, yaşam odaklı kurgulanması gerektiğine dikkat çekildi. İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çınar Atay, kentsel dönüşüm projelerinin ucuz konut üretme düşüncesiyle değil, estetik ve sağlamlık ana temelleri üzerlerine, yaşam odaklı kurgulanmasının kent insanı için önemli olduğunu söyledi.

Engelliler tapusunu bilirkişiyle alacak

Engelliler tapusunu bilirkişiyle alacak

Tapu Sicili Tüzüğü'ne göre, işitme, konuşma veya görme engelliler, isteğe bağlı olarak tapu işlemlerini iki tanık huzurunda yapabilecek. İşitme veya konuşma engelli olması ve yazıyla anlaşma imkanının da bulunmaması halinde işaret dilinden anlayan yeminli bilirkişi bulundurulacak.Miras, gayrimenkul alım ve satımı gibi tapu işlemleri için daha önce vasi tayin eden engelli vatandaşlar, artık isteğe bağlı olarak bilirkişiden yardım alabilecek. Uygulamayla, daha önce tapu işlemleri için vasi tayin eden engelli

Altı ayda 210 bin arsa el değiştirdi

Altı ayda 210 bin arsa el değiştirdi

stanbul'da 30 bin 947 adet arsa el değiştirirken, aynı rakam başkent Ankara'da 18 bin 676'yı buldu. Antalya'da 9 bin 773 arsanın sahipliği değişirken, Gaziantep'te 7 bin, Hatay'da 4 bin 684, Şanlıurfa'da ise bu kapsamdaki 5 bin 790 taşınmaz el değiştirdi. Gaziantep arsa satışında yılın ilk altı aylık döneminde Bursa, Denizli, Diyarbakır, Kayseri, Kocaeli ve Mersin gibi büyükşehirleri geride bıraktı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre yılın ilk altı aylık döneminde en az arsa değiştiren şehirler arasında

Kentsel Dönüşümde Sık Sorulan Sorular

Kentsel Dönüşümde Sık Sorulan Sorular

Cevap: Kentsel dönüşüm, kentteki sorunlu alanların belirlenip, sağlıklı ve de yaşanılabilir hale getirilmesi amacı ile yeniden yapma veya sağlıklı hale getirmek için uygulama yapılması anlamına gelmektedir. Kısaca kentsel dönüşüm kentin dokusunu bozan sorunların giderilmesidir. Bu şekilde de kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi, depreme dayanıklı olmayan, ekonomik ömrünü doldurmuş binaların yeniden yapılarak olası doğal afetler

Yeni yapılacak üç kattan yüksek binalara, "çöp odası" zorunluluğu geliyor.

Yeni yapılacak üç kattan yüksek binalara,

Yeni yapılacak üç kattan yüksek binalara, "çöp odası" zorunluluğu geliyor. Binaların altında tüm atıkların toplanacağı depo görevi görecek bölümler yapılacak. Artık üç kattan yüksek inşa edilecek tüm binaların "çöp odası" olacak. Üç kattan yüksek binalardaki konutların mutfaklarında, çöp, plastik, cam, kağıt ve bitkisel atık yağların ayrıştırılacağı bir sistem kurulacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imar yönetmeliğinde değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :