Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Ev sahiplerinin merak ettiği 17 CEvap
Ev sahiplerinin merak ettiği 17 CEvap

Ev sahiplerinin merak ettiği 17 cEvap!

1 milyonu aşkın Ev sahibini beyanname telaşı sardı. Peki kimler beyanname verecek?, Nereye ve nasıl verecek?, Kira gelirlerinden hangi giderler düşülebilecek?... İşte tüm bu soruların cEvabı...
 
2012 yılında elde edilen kiraların beyannameleri bugün itibari ile verilmeye başlıyor. Maliye Bakanlığı tarafından, kira gelirlerinde yaşanan kayıt dışılığın önüne geçilmek üzere geçtiğimiz yıl hayata geçirilen ve çok ciddi geri dönüşlerin alındığı 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi' kapsamında 1 milyonu aşkın Ev sahibinin beyannameleri dolduruldu...
Maliye Bakanlığı tarafından banka, PTT ve diğer kuruluşlardan alınan bilgiler doğrultusunda hazırlanan beyannameler ile Evsahibinin doldurduğu beyanname arasında fark olması halinde, ya da hiç beyanname vermemiş ise bu kişiler denetlenmeye tabi tutulacak.
Sistemde doldurulan beyannamede bir hata veya eksik görmesi halinde Ev sahipleri bu duruma itiraz edebilecek. Kendisi adına oluşturulmuş beyannameyi onaylamayanlar (sistemde beyan esas olduğu için)
Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi' ne http://www.gib.gov.tr/ adresinden ulaşacaklar ve beyannameyi düzeltebilecekler. İsteyenler ise, Vergi dairelerinde elden veya beyanname düzenleme programı kullanılarak da verilebilecek.
Kiraya verdikleri Evini yeni satın almış olanlar; satın aldıkları yıldan itibaren "5 yıl" süre ile satın alma bedelinin "yüzde 5'ini", kira gelirinden düşebilme hakkına sahip olacak.
Bugün itibari ile verilmeye başlanacak olan beyannameler en son 25 Mart tarihine kadar teslim edilmiş olacak. Beyannameler doğrultusunda çıkartılacak olan vergiler Mart ve Temmuz olmak üzere iki eşit taksitte ödenecek.
Peki kimler beyanname verecek?, Nereye, nasıl verecek?, Kira gelirlerinden hangi giderler düşülebilecek?... İşte tüm bu soruları Haber7 Emlak Yazarı Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak, Haber7 okuyucuları için cEvapladı...
SORU: Kira geliri beyanını kimler verecek?
2012 yılında kira geliri elde eden ve elde ettiği Konut kira geliri toplamı 3 bin lirayı aşanlar ile işyeri kira geliri toplamı 25 bin lirayı aşanlar kira geliri beyannamesi verecekler.
SORU: Kira geliri beyanı nereye ve nasıl verilecek?
Kira geliri beyanı internet üzerinden www.gib.gov.tr adresinden "Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi" ne girilerek veriliyor. Vergi dairesinden alacağınız şifre ile sisteme giriş yapabiliyorsunuz. Şifreniz yoksa sistem size özel güvenlik soruları soruyor. Güvenlik sorularını cEvaplıyorsunuz ve beyanınızı doldurarak verebiliyorsunuz.
SORU: Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi nedir?
Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi; gayrimenkul den kira geliri elde eden vatandaşların Mernis, banka, PTT, sigorta şirketleri, tapu gibi yerlerden alınan bilgiler ile beyannamelerinin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından önceden hazırlandığı ve internet ortamında vatandaşa sunulduğu sistemdir.
SORU: Kira geliri beyanı ne zaman yapılıyor ve ödemeyi nereye yapılacak?
 
Her yıl bir önceki senenin Kira geliri beyanı 1 Mart-25 Mart tarihleri arasında veriliyor. Beyan sonunda çıkan vergi anlaşmalı bankalara ve vergi dairelerine, Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki taksitte ödenebilir.
SORU: Kira geliri beyan edilmez ise ne olur, cezası var mı?
Kira gelirinizi beyan etmezseniz yada eksik beyan ederseniz, Maliye bunu tespit ettiğinde indirim istisnasından faydalanamazsınız. İstisna oranı 2012 yılı için Konutlarda 3 bin lira, işyerleri için ise 25 bin liradır. Ayrıca usulsüzlük cezası kesilir ve takdir komisyonuna gönderilir. Takdir komisyonunun belirleyeceği değer üzerinden gecikme cezaları ile birlikte vergi ziyaı cezası da uygulanır.
SORU: Evimde kardeşim oturuyor kendisinden kira almıyorum bu durumda kira beyanı vermek zorundamıyım?
Konutunu bedelsiz olarak çocuklarına, annesine, babasına ve kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi durumunda beyanname verilmez. (Ancak bu kimselerinin her birinin ikametine birden fazla Konut tahsis edilmişse bu Konutların yalnız birisi hakkında emsal kira bedeli hesaplanmaz)
SORU: Kira gelirimden hangi giderleri düşebilirim?
Götürü gider yöntemini seçtiğiniz takdirde, istisna oranını düştükten sonra yüzde 25 indirim uygulanıyor. Bu yöntem seçildiğinde 2 yıl dönülmez. Giderleriniz kira gelirinizin yüzde 25 altında kalıyorsa bu yöntemi seçmek mantıklı. İkinci yöntem Gerçek gider yöntemi. Bu yöntem seçildiğinde kira elde ettiğiniz gayrimenkul için yaptığınız harcamaları düşebilirsiniz.
Bu harcamalar aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri, sigorta gideri, faiz gideri, Konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün iktisap yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin % 5'i, harç ve şerefiyelerle kiraya veren tarafından belediyelere ödenen harcamalara katılma payları, kiraya verilen gayrimenkul için yapılan bakım onarım gideri, Evini kiraya verip kendisi kirada oturanın ödediği kira bedeli gider olarak yazılır. Ayrıca Bireysel emekliliğe ödenen katkı payları,eğitim sağlık harcamaları, bağış ve yardımlarda gider olarak yazılabilir.Gerçek gider yöntemini seçenler gider belgelerini 5 yıl saklamak zorundadırlar.
SORU: Kiracımdan kira alamıyorum. Alamadığım kira için yine de Kira geliri beyanı verecekmiyim?
Almadığınız kiranın beyanı verilmez. Nitekim Kira geliri beyanı tahsil edildiğinde geçerlilik kazanır. Kiranızı ne zaman kiracıdan tahsil ederseniz o yıl için bildirimde bulunursunuz.
SORU: Hem Konut hem işyeri kira geliri olanlar istisna oranını her ikisi içinde kullanabilirler mi?
Konut kira geliri olanlar aynı zamanda işyeri kira gelirleri de var ise sadece Konuta uygulanan istisna oranından faydalanırlar. İşyeri kira gelirine istisna uygulanmaz. Ayrıca kira gelirinin yanında ticarî, ziraî veya meslekî kazancını beyan etmek zorunda olanlar da 3 bin liralık indirim istisnasından yararlanamazlar.
SORU: Birden fazla Konutu olanlar her Konut için istisna oranını düşebilecek mi?
Birden fazla Konutu olanlar sadece bir kere istisna oranı düşebilecekler.
SORU: Bir gayrimenkulun sahibi birden fazla kişi ise beyan nasıl verilecek, istisna oranı hangisine uygulanacak?
Her hissedar kendi adına Kira geliri beyanı verecek ve istisna oranından faydalanacak.
SORU: Maliyenin adıma hazırladığı Kira geliri beyanını kabul etmek zorundamıyım?
Mükellefin beyanı esas alındığından, gerekli düzeltmeleri beyanınızda siz yapabilirsiniz. Sizin hazırlayacağınız şekilde beyanınız kabul olur.
SORU: Maliye benim bilgilerime nereden ulaşıyor ve benim adıma beyan hazırlıyor?
Mernis, sigorta, tapu, banka kayıtları gibi yerlerde yaptığı inceleme sonucu ulaşıyor.
SORU: Evimi kiraya verdim kredi ile yeni bir Ev aldım. Aldığım Evde oturuyorum. Bu Ev için ödediğim kredi faizini kira geliri elde ettiğim diğer Evin gelirinden düşebilirmiyim?
Konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün iktisap yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin % 5'i tutarındaki bu indirim, sadece ilgili gayrimenkule ait hasılata uygulanır, indirilmeyen kısım gider fazlalığı sayılmaz. Ayrıca, kiraya verilen mal ve haklar dolayısıyla yapılan ve bunlara sarf olunan borçların faizlerin tamamı da ilgili gayrimenkul için indirim Konusu yapılabilir. Bu sebeple kredi faizinizi düşemezsiniz.
SORU: Yurtdışında yaşayan Türkler Kira geliri beyanı vermek zorundalar mı?
Yurt dışında 6 aydan fazla ikamet edenler ya da yurt dışında çalışma izni olanlar, Türkiye' de kirada olan işyeri kira gelirlerini kira gelirleri ne olursa olsun Türkiye' de beyanname vermek zorunda değiller. Konut kira geliri için istisna haddinin üzerinde kalan rakam için beyanname vermek zorundalar.
SORU: Kirada uygulanan emsal kira bedeli nedir?
Kira bedelinin hiç olmaması veya düşük olması halinde, "emsal kira bedeli" esas alınır. Buna göre; Gayrimenkulün bedelsiz olarak başkalarının kullanımına bırakılması, Kiraya verilen gayrimenkulün kira bedelinin emsal kira bedelinden düşük Olması hallerinde emsal kira bedeli esası uygulanır.
Kiraya verilen bina ve arazilerde emsal kira bedeli, varsa yetkili özel makamlarca veya mahkemelerce saptanmış kira bedelidir. O bina ya da arazi için kira takdiri veya tespiti yapılmamışsa emsal kira bedeli, emlak vergisi değerinin % 5'idir.
SORU: İşyeri kira geliri elde edenlerin vergisi azmı çıkıyor?
Gerçek kişiler tarafından işyeri olarak kiraya verilen gayrimenkullerden sağlanan kira gelirleri üzerinden, Gelir Vergisi Kanunu'nun 94'üncü maddesine göre yüzde 20 oranında tEvkifat yapılmaktadır. Kiracının ödediği bu tEvkifat, gayrimenkul sahibi adına ödenen peşin vergi olduğundan gayrimenkul sahibi beyanname verdiğinde, beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisinden bu tutar mahsup edilir. Böylece Konuta göre çok daha az vergi çıkmış olur.  Kaynak: Haber7  kenan.biter@haber7.com 

07.03.2013

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : Ev sahipleri , BEYAN , KİRA BEYANI


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

kira geliri olanlar dikkat!

kira geliri olanlar dikkat!

Kolçak, geçen yıl gayrimenkulunu kiraya verip, gelir elde etmiş olanların vergisini ödemekle yükümlü olduğunu söyledi. Bu çerçevede, kira geliri beyannamesi düzenlenmesi ve vergi dairelerine iletilmesi ya da internet üzerinden sunulması gerektiğini ifade eden Kolçak, şunları kaydetti:"kira geliri beyannameleri, 1-25 Mart arasında verilecek. Bu yıl mart ayında,

DİJİTAL BİR PLATFORM Konut değeri hesaplama

DİJİTAL BİR PLATFORM Konut değeri hesaplama

Hurriyetemlak.com’un ‘Konut Değeri Hesapla’ modülü ev sahiplerinin ilgi odağı haline geldi. Lisanslı gayrimenkul değerleme şirketleri ile tüketiciyi hukuksal ve teknolojik zeminde doğrudan buluşturan dijital bir platform olan Valexma ile Hurriyetemlak.com işbirliğinde kullanıcıya sunulan modül, Aralık ayı içerisinde onbinlerce kişi tarafından kullanıldı. Kullanıcılar özellikle Pazar günleri ‘Konut Değeri Hesapla’ modülüne yoğun ilgi gösterdi.

Su yalıtımı ile binanızı ve sağlığınızı koruyun

Su yalıtımı ile binanızı ve sağlığınızı koruyun

Ev sahipleri evlerinde bir su yalıtım problemi yaşanması halinde zor bir süreçle karşılaşıyor, maddi ve manevi sıkıntılarla boğuşmak zorunda kalıyorlar. Bu sorunları önlemenin en kolay yolu, ev satın alırken su yalıtımı yapılmış binaları tercih etmekten geçiyor. KYK Yapı Kimyasalları Yönetim Kurulu Başkanı Onur Sürmeli, su yalıtımının sağladığı avantajlar nedeniyle, halkın bilinçlendirilmesinin önemli olduğunu belirtiyor.

günübirlik kiraya veren Ev sahipleri dikkat

günübirlik kiraya veren Ev sahipleri dikkat

Apart daireler ve günlük kiraya verilecek evler için işletme sahibinin mülki idare amirlerine beyanda bulunması ve izin alınması gerekiyor. Ayrıca ev sahibinin bir esnaf odasına kayıt yaptırması, vergi vermesi, 'yapı kullanma izin belgesi' alması gerekiyor. Yurt genelinde kayıt dışı olarak 10 binlerce günlük kiralanan ev bulunuyor. OTELLER GİBİ İŞLEM GÖRECEK

EMLAK SÖZLÜĞÜ, EMLAKÇILIK TERİMLERİ

EMLAK SÖZLÜĞÜ, EMLAKÇILIK TERİMLERİ

1- EMLAK: Mülk ve maldan oluşan emlak kelimesi ev, arsa, bağ, bahçe, tarla, ve arazi gibi taşınmayan malların orta adına denir. 2- HARİTA: Coğrafya olgularının dağılımını bir plan üzerinde gösteren ölçekli çizimdir. 3- PAFTA: Büyük haritayı meydana getiren parçaların her birine denir. 4- ARAZİ: Yerleşim alanları ve yapılmış yollar dışında kalan topak parçasına denir

Emlak Vergisi zamlanacak. İşte zam oranı ve yeni Emlak Vergisi

Emlak Vergisi zamlanacak. İşte zam oranı ve yeni Emlak Vergisi

İstanbul yandı... Hem de ne yandı!.. 2014 yılı emlak vergisi ile ilgili olarak İstanbul’da yapılan artışlara bakınca insanın adeta dudakları uçukluyor. Gerçi İstanbul’un tamamı değil ama önemli kısmında, yüksek değer artışları var. Bir kısım belediyelerde yapılan artışları hala gizli tutuyor!

savcılıklar yangına karşı yeterli tedbir almayan ev sahiplerini kıskaca aldı.

savcılıklar yangına karşı yeterli tedbir almayan ev sahiplerini kıskaca aldı.

İstanbul, bu yıl yangını bol bir kış geçirirken savcılıklar yangına karşı yeterli tedbir almayan ev sahiplerini kıskaca aldı.İstanbul, bu yıl yangını bol bir kış geçirirken savcılıklar yangına karşı yeterli tedbir almayan ev sahiplerini kıskaca aldı. ev sahiplerinin yangına karşı yeterli önlem alıp almadıklarının peşine düşen savcılar özellikle ölümle sonuçlanan yangınlarda ev sahiplerine ağır faturalar kesmeye başladı. yangınlarla ilgili bilirkişi raporlarını inceleyen savcılar ev sahiplerinin, yapıları yangına karşı yeterli şekilde koruyup korumadığını titizlikle araştırıyor.

Kira vergisine aman dikkat

Kira vergisine aman dikkat

Geçen yıla ait gayrimenkul gelirleri için beyannameler verilmeye başlandı. Kirada olan gayrimenkulünüz varsa bu ayın 25'ine kadar bir kira gelirleri beyannamesi doldurmanız gerekiyor. Konut olarak yıllık geliri 3 bin, işyeri içinse 25 bin TL'yi geçmeyenler beyanname vermeyecek. KİRA GELİRİNİZİ HESAPLAYIN İlk iş 2012 yılında tahsil edilen tüm kira gelirlerini hesaplamak... gayrimenkulde kira gelirlerinin vergilendirmesi iki yöntemde olabilir, gerçek usül ve götürü usulü. Her iki usülde de 3 bin TL'lik bölüm vergiden istisna tutulur.

Ev sahipleri bu habere dikkat

Ev sahipleri bu habere dikkat

Ev sahiplerinin peşine düşen Maliye Bakanlığı, bütün illerde kiracıları yakın takibe aldı. Maliye Bakanlığı, bütçe dengelerinin bozulmasının ardından gelirleri artırmak için harekete geçti. Ev sahiplerinin peşine düşen Maliye, bütün illerde kiracıları yakın takibe aldı. Zaman gazetesinden Ercan Baysal'ın haberine göre; belediyeler, elektrik dağıtım şirketleri, PTT, banka ve tapudan alınan bilgiler doğrultusunda kiracı envanteri yeniden çıkarılıyor. Elektrik ve su gibi aboneliklerde kira kontratı istendiğine dikkat çeken Maliye bürokratları,

Ev sahiplerine kötü haber!

Ev sahiplerine kötü haber!

Ev sahiplerine kötü haber! Anayasa Mahkemesi, emlak vergisi tutarının belirlenmesinde esas alınan arsa ve arazi değerlerine ilişkin dava açma hakkını düzenleyen yasa hükmünü iptal etti.Emlak vergisi tutarlarının belirlenmesinde esas alınan ve dört yılda bir belediyelerce tespit edilerek takdir komisyonları tarafından karara bağlanan arsa ve arazi değerlerine oda ve borsalar ile muhtarların itiraz haklarını düzenleyen yasa hükmü iptal edildi. Vergi Usul Kanunu uyarınca, emlak vergisi dört yılda bir belediyeler tarafından her mahalledeki arsa değeri

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :