Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Uluslararası yatırımcıyı çekmenin yolu borsadan geçiyor…
Uluslararası yatırımcıyı çekmenin yolu borsadan geçiyor…

 

Uluslararası yatırımcıyı çekmenin yolu borsadan geçiyor…
 
 
Türkiye Gayrimenkul Sektörü’nün en güçlü temsilcilerinden Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), 12-15 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen ve uluslararası gayrimenkul sektörünün buluşma noktası haline gelen MIPIM 2013 Fuarı’nda yerli ve yabancı yatırımcıları bir araya getirdi.
 
GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun yabancı yatırımcıları, gayrimenkul sektörünü iyi bilen, iş yapma yeteneği yüksek, uluslararası ortaklık kültürüne sahip ve ticari itibari yüksek Türk şirketleri ile iş birliği yapmaya davet etti.
 
Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu GYODER, Türkiye’deki yatırım fırsatlarını anlatmak ve yabancı yatırımın artmasını sağlamak için MIPIM 2013 Fuarı’nda yerli ve yabancı yatırımcıyı buluşturdu. GYODER, Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen ve bu yıl Türkiye’nin onur ülkesi olarak yer aldığı, dünyanın en büyük ve prestijli gayrimenkul fuarı MIPIM’de bir araya getirdiği yerli ve yabancı yatırımcılarla Türkiye’deki yatırım ve iş birliği fırsatlarını paylaştı. 
 
GYODER’in ev sahipliğinde, gayrimenkul değerleme konusunda uzman EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık ve proje yönetimi alanında lider firmalardan Entegre Proje Yönetim Danışmanlık sponsorluğunda gerçekleşen toplantıya GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, ULI Avrupa Başkanı Joe Montgomery ve çok sayıda yerli ve yabancı yatırımcı katıldı.
 
Toplantıda bir konuşma yapan GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun “2013 yılında Türkiye’yi değerlendirecek olursak öncelikle 10 yıl öncesine bakmamız gerekiyor. 10 yıl önce, bir ülke ekonomisinin en önemli göstergeleri olan faiz, enflasyon ve işsizlik oranı yüksekti. Geçtiğimiz bu 10 yıllık sürede Türkiye’de pek çok alanda ciddi bir değişim ve dönüşüm yaşandı. Faizler düştü, enflasyon sürdürülebilir bir seviyeye geldi ve Türkiye sergilediği üstün performans sayesinde, küresel ölçekte sıradışı bir ‘yükselen ekonomi’ haline geldi. Birçok ülke ekonomisi geçtiğimiz yıllarda yaşanan ekonomik küresel krizin etkisinden kurtulamazken ülkemiz ekonomisi dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yer aldı. Türkiye, 10 yıl önce gençlerin kaçmak istediği bir ülkeden bugün bambaşka bir ülkeye dönüştü. Bugün dışarıya olan beyin göçünün ve insan kaynağının tekrardan Türkiye’ye dönmeye başladığını görüyoruz. Bugün Türkiye dünyanın tam merkezinde, kavşak noktasında. Türkiye sadece ekonomisi ile değil eşsiz coğrafi konumu, zengin ve farklı tarihi, taşı toprağı ve denizi ile de tüm yatırımcılar için önemli bir yatırım ülkesidir. Bize sunulan bu nimetlere baktığımızda da Türkiye’nin dünyanın cazibe merkezlerinden biri olmaya aday olduğunu söyleyebiliriz” dedi.
 
Türkiye gayrimenkul sektörünün hızlı gelişimi ile ilgili bilgi veren ve yabancı yatırımcıları Türkiye’ye yatırım yapmaya davet eden Torun “Türkiye’nin son 10 yılda yakaladığı siyasi ve ekonomik istikrar birçok sektörün olduğu gibi gayrimenkul sektörünün de başarı grafiğini yükseltti. Sektörün hızlı bir gelişim göstermesine sebep olan mütekabiliyet ve kentsel dönüşüm yasalarının hayatımıza girmesi sektörümüzün daha da canlanacağının en önemli işaretleridir. Ve mütekabiliyet yasası ile birlikte Körfez ülkeleri, Türki Cumhuriyetler, Rusya ve Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülke vatandaşına Türkiye’de gayrimenkul edinmenin yolu açıldı. Böylece Türkiye cazibesini daha da artırarak birçok ülkenin ve ülke insanının hayranlık duyduğu, mülk almak ve yatırım yapmak istediği bir ülke haline geldi. Ne mutlu ki bize, Türkiye bundan sonra da büyüyen ekonomisi, gayrimenkul sektöründeki mega projeleri ve sektörel dinamikleri ile yeni fırsatları barındırmaya, yatırımcısına katma değer sağlamaya ve değerini artırmaya devam edecek. Böylesi önemli fırsatlara sahip ülkemize, değerli yabancı yatırımcıları gayrimenkul sektörünü iyi bilen, iş yapma yeteneği yüksek, uluslararası ortaklık kültürüne sahip ve ticari itibari yüksek Türk şirketleri ile iş birliği  yapmaya davet ediyorum“dedi.
 
Uluslararası yatırımcıyı çekmenin yolunun borsadan geçtiğini belirten Aziz Torun, “Türkiye’nin bu gelişme hızına paralel olarak borsaya kote olan şirketlerin sayılarının artması ve ölçeklerinin büyümesi gerekiyor. Türkiye’de borsada işlem gören şirketlerin GSMH’daki yeri yüzde 28’lerde. Gelişmiş ülkelerde ise bu oran yüzde 70 civarında, Amerika’da ise yüzde 100’ün üzerinde. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde dünyanın en büyük 10 ekonomisi içerisine girmeyi hedefleyen Türkiye’de GSMH’nın 2 Trilyon Dolar olacağı öngörülüyor. Borsada işlem gören şirketlerin değerinin de en azından bu rakamın yüzde 50’sine tekabül eden, 1 trilyon Dolar’a ulaşması gerekir. Bu da bugünkü borsa büyüklüğünün 3 katına çıkması anlamına geliyor. Bunu sağlamının yollarından birisi de gayrimenkule dayalı şirketlerin büyük portföy oluşturmalarından ya da halka açılmalarından geçiyor. Kurumsallık, şeffaflık ve güvenilirliği sağlayarak, gayrimenkul sertifikası ve hukuk gibi  enstrümanların geliştirilmesi gerekiyor. Bireysel ve kurumsal yatırımcıya hisse ve gayrimenkul satmanın yolu da borsadan geçiyor”dedi.
 
Toplantıya konuk konuşmacı olarak katılan ULI Avrupa Başkanı Joe Montgomery ise Türkiye’nin güçlü ekonomisine, yatırım fırsatlarına ve Türkiye Gayrimenkul Sektörünü nelerin beklediğine dikkat çekti. Montgomery “Türkiye’nin nüfus yapısı ve jeopolitik konumu ülkenin gerek ekonomisi gerekse gayrimenkul sektörü için çok büyük bir avantaj oluşturuyor. Avrupa’nın büyük bölümünde ekonomik büyüme yüksek oranda durmuş durumda. 2013 yılında ise Avrupa’daki ekonomik büyümenin çok yavaş olmasını bekliyoruz. Ancak Türkiye olumlu ekonomik göstergeleri ile pozitif olarak Avrupa’dan ayrışıyor. Türkiye sürekli büyüyen bir ekonomik istikrara sahip. Yapılan araştırmalarda İstanbul en fazla gayrimenkul yatırımı yapılacak şehirler arasında yer alıyor. Şu anda Türkiye’deki yatırımlarda yerli yatırımcı oranının yüksek olduğunu görüyoruz. İstanbul’un ve Türkiye’nin sorunu likidite, bu sorun aşılırsa İstanbul’u gayrimenkul yatırımında ön sıralarda görebiliriz. Türkiye siyasi istikrarı, güçlü alt yapı yatırımları ve demografik yapısı  ile de dikkat çekiyor, özellikle 2020 olimpiyatlarını da kazanırsa, Türkiye’ye olan yabancı yatırımların artacağını düşünüyorum. Türkiye, yabancı yatırımını artırmak için olimpiyatları bir katalizör olarak kullanmalıdır” dedi.
 
TOKi Başkanı Ahmet Haluk Karabel ise, TOKİ’nin son 10 yılda yaptığı yatırımlara değinerek, gerçekleştirdikleri konut ve sosyal donatılar ile Türkiye’ye yatırım yapacak yerli ve yabancı yatırımcılara güven sağladıklarını belirtti. 

14.03.2013

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : GYODER , MIPIM 2013 Fuarı , Aziz Torun , TOKİ


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur görevinden ayrıldı

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur görevinden ayrıldı

Gerçekleştirdiği halka arzlar ile birlikte 20 farklı ülkeden 100’ün üzerinde yatırımcının ilgi gösterdiği Emlak Konut GYO’nun 28 Nisan 2014 tarihinde gerçekleşen Genel Kurulu’nda, mevcut yönetim kadrosu el değiştirdi. Emlak Konut GYO’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Haluk Sur, yeni yönetimde görev almayacak.

İnşaat patronlarına göre ev almak için doğru zamandayız.

İnşaat patronlarına göre ev almak için doğru zamandayız.

BİR tarafta yükselen siyasi tansiyon diğer tarafta ekonomideki dalgalanmalar. konut alacakların bu ara kafası karışık. Beklemek mi gerekiyor, yoksa harakete geçmeli mi? Uzmanlara göre bu dönemde alım yapanlar karlı çıkacak. Bunun en temel nedeni olarak yükselen kur ve faizler nedeniyle inşaatçıların maliyetlerinin artması gösteriliyor. İnşaatçıların henüz bu maliyetleri stoklar nedeniyle fiyatlara yansıtmadığına dikkat çeken sektör temsilcileri,

Senetle ev satışlarında patlama yaşanıyor

Senetle ev satışlarında patlama yaşanıyor

Yıkılan bina vergiye tabi

Yıkılan bina vergiye tabi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, dün Samsun Büyükşehir Belediyesi ve GYODER tarafından düzenlenen “Gelişen Kentler Zirvesi”nde konuştu. Uyanık müteahhitler Kentsel dönüşüm yasasının bazı uyanık inşaat firmaları tarafından kendi lehlerine uygulandığını ve bu noktada devletin vergisel zarara uğratıldığını söyleyen Bayraktar, özellikle İstanbul’da ada bazında dönüşüm gerçekleştirmek isteyen firmalar olduğuna dikkat çekti. Bayraktar şöyle devam etti

Altın düştü gayrimenkul zirveye oturdu

Altın düştü gayrimenkul zirveye oturdu

gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) şirketleri hisselerinin yükselişe geçtiğini belirten GYODER Başkanı Aziz Torun, özellikle Uzakdoğu ve Ortadoğulu yatırımcıların ilgisinin arttığını vurguladı. Türkiye Gayrimenkul Sektörü Temel Göstergeleri 2012 raporunu açıklayan Torun, "Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki mevduat kesintileri de yatırımcıları tek güvenli liman olarak Türkiye'ye yöneltti. Faizlerin yükselmediği, altının ise değer kaybettiği bir dönemde nakit para borsada gayrimenkul yatırımları, mortgage kredi ve tahvilleri ile gayrimenkul sertifikalarına akacaktır"

GYODER yabancı yatırımcılara odaklanacak

GYODER yabancı yatırımcılara odaklanacak

GYODER yabancı yatırımcılara odaklanacak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) 13. Olağan Genel Kurulu birçok değişikliğe imza attı. Yeni Başkan Aziz Torun, özellikle Türkiye’yi tercih edecek yatırımcıları hedeflediklerini söyledi. GYODER’in Aziz Torun Başkanlığı’ndaki yeni yönetimi, düzenlenen toplantı ile ilk kez basın mensuplarıyla biraraya geldi. Derneğin yeni yönetim yapısının, 2013–2014 yılı hedeflerinin ve çalışma programının ele alındığı toplantıda, GYODER Başkanı Aziz Torun ve Başkan

GYODER'in yeni Başkanı Aziz Torun

GYODER'in yeni Başkanı Aziz Torun

GYODER'in yeni Başkanı Aziz Torun Türkiye'nin Gayrimenkul Platformu GYODER'de yeni yönetimi belli oldu. GYODER'in 13. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda 2013 - 2014 dönemi yönetimi seçildi, yeni Başkan Aziz Torun oldu. Genel Kurul'da yeni yönetim seçimiyle birlikte GYODER'in yapısı daha da güçlendirildi.Gayrimenkul sektörünün merakla beklediği GYODER'in yeni Başkanı ve Yönetim Kurulu belli oldu. GYODER'in 23 Ocak Çarşamba günü Tekfen Towers Konferans Salonu'

GYODER’e yeni başkan

GYODER’e yeni başkan

GYODER’e yeni başkan Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nde (GYODER) Işık Gökkaya başkanlığı bırakırken, yerine Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun getiriliyor. 23 Ocak 2013 tarihinde yapılacak genel kurulda Aziz Torun’un başkanlığa seçilmesi bekleniyor. Şimdiki başkan Işık Gökkaya tarafından başkanlık teklifinin Aziz Torun’a götürüldüğü öğrenildi. Daha önce ismi başkan adayı olarak geçen GAP İnşaat Genel Müdürü Feyzullah Yetgin ise başkan adayı olmayacak. Yetgin’in, yönetim kurulu üyesi olarak görev yapacağı kaydedildi.

Türkiye Gayrimenkul sektörünün kalbi İzmir'de attı:

Türkiye Gayrimenkul sektörünün kalbi İzmir'de attı:

Türkiye Gayrimenkul sektörünün kalbi İzmir'de attı: Gelişen Kentler Zirvesi İzmir GYODER (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) tarafından düzenlenen Gelişen Kentler Zirvesi'nin dördüncüsü, Bursa, Konya ve Gaziantep'in ardından EXPO 2020 adayı İzmir'de gerçekleştirildi. "Türkiye'nin Gayrimenkul Platformu" GYODER tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayelerinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlenen Gelişen Kentler Zirvesi - İzmir, 15 Ocak 2013 tarihinde, İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi.

GYODER Başkanı Konut sektörü yüzde 30 daralacak''

GYODER Başkanı Konut sektörü yüzde 30 daralacak''

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Işık Gökkaya, "Yüzde 18'lik KDV, 2014'te konut sektörünü yüzde 30 daraltacak" açıklamasında bulundu. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Işık Gökkaya, konut sektöründeki yeni KDV düzenlemesinin 1 Ocak 2013'ten itibaren ruhsatı alınan ya da ihalesi yapılan konutları kapsadığını belirterek, ''Yeni düzenleme ile başta İstanbul olmak üzere neredeyse tüm markalı konutlarda KDV oranı yüzde 18 olacak. Bu maliyet artışı da doğal olarak fiyatlara yansıyacak.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :