konut kredisi kullandırırak toplam konut kredilerden yüzde 4,7'lik pay alırken, 2012 yıl sonuna göre payını yüzde 7,6'ya yükseltti. 2012 yıl sonuna 6 milyar 557 milyon lira düzeyinde konut+kredi-haberleri">konut kredisi kullandıran katılım bankaları, 2013 yılına da artışla başladı. 1 Mart 2013 itibariyle konut finansmanında 7 milyar 71 milyon lira ile katılım bankları, toplam konut+kredi-haberleri" i "/>
Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Konut Finansmanında katılım bankaları coştu
Konut Finansmanında katılım bankaları coştu

 

konut finansmanında 1 mart itibariyle katılım bankalarından kullanılan kredi miktarı 2007 yılına göre yüzde 362 oranında arttı.
Merkez Bankası verilerinden derlenen bilgiye göre 2007 yılında katılım bankaları, 1 milyar 529 milyon liralık konut+kredi-haberleri">konut kredisi kullandırırak toplam konut kredilerden yüzde 4,7'lik pay alırken, 2012 yıl sonuna göre payını yüzde 7,6'ya yükseltti.
2012 yıl sonuna 6 milyar 557 milyon lira düzeyinde konut+kredi-haberleri">konut kredisi kullandıran katılım bankaları, 2013 yılına da artışla başladı. 1 Mart 2013 itibariyle konut finansmanında 7 milyar 71 milyon lira ile katılım bankları, toplam konut+kredi-haberleri">konut kredilerindeki payını yüzde 7,9'a çıkarttı. 2007 yıl sonuna göre katılım banklarının konut+kredi-haberleri" konut kredisindeki artış oranı yüzde 362 oldu.
Mevduat bankalarının konut+kredi-haberleri">konut kredisindeki payı ise 2007 yılında yüzde 95 iken 1 Mart itibariyle bu pay yüzde 92,4'e geriledi.
''konut+kredi-haberleri" konut kredilerinin GSYH'ya oranının 2015'te yüzde 8'e çıkacağını düşünüyoruz''
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Albaraka Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, 2008 yılından bugüne katılım bankalarının topladığı fonlarda önemli derece artış olduğunu belirtti.
Bu artışın her yıl kamu ve özel bankaların artış yüzdesinden daha fazla olduğuna işaret eden Yahşi, ''Katılım bankalarının 2012 yılı sonu itibariyle toplam fon büyüklüğü 48 milyara ulaştı. 2011 yılına oranla yüzde 22'lik bir artış mevcut. Kamu ve özel bankaların artışı ise yüzde 9'da kalmıştır'' dedi.
Katılım bankalarının toplam fon kaynağını murabaha sendikasyon kredisiyle de destekleyerek her geçen gün artırdığına dikkati çeken Yahşi, şöyle konuştu:
''Son yıllarda düşen kar oranları, uzayan vadeler, artan konut talebi ve piyasanın büyümesi sebebiyle 2012 aralık ayına kadar konut finansmanı 6,5 milyar liraya ulaştı. Katılım bankaları ilerleyen dönemde kentsel dönüşüm kapsamında finansman kullandırımı yapacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayı ile kullandırımlar başlayacaktır. Böylelikle kentsel dönüşüm finansmanı hak sahipleri ve 3. kişilere mortgage kapsamında sağlanacaktır. Kentsel dönüşüme konu 14 milyon konutluk pazarında katılım bankaları da yeri alacaktır.''
konut+kredi-haberleri" konut kredilerinin GSYH'ya oranının 2012 eylül itibariyle İngiltere'de yüzde 88, ABD'de yüzde 71, İspanya'da yüzde 65, Almanya'da yüzde 48, Fransa'da yüzde 38 ve Türkiye'de ise yüzde 6 olduğunu anlatan Yahşi, ''Buradan da görüldüğü üzere Türkiye'de konut+kredi-haberleri">konut kredilerinin gelişme potansiyeli oldukça yüksektir. Ülkemizin 2015 yılı itibariyle bu oranın yüzde 8'e çıkacağını düşünmekteyiz. Böylelikle katılım bankaları konut finansmanında payını alacaktır'' değerlendirmesinde bulundu.
Yahşi, fon kaynağı artışının devam edeceğini öngörerek, konut finansmanındaki kullandırımda süregelen artış hızının devam edeceğini ifade ederek, ''2013 yılı sonu itibariyle, sektördeki payın yüzde 8'e ve 2018 yılı sonu itibariyle sektördeki payın yüzde 10'a yükseleceğini tahmin ediyoruz'' dedi.
''Kentsel dönüşüm projelerinin finansmanında bulunmak istiyoruz''
Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan ise, mevduat bankalarının konut+kredi-haberleri">konut kredilerinin yanında ihtiyaç kredilerine de oldukça yoğunlaştıklarını belirterek, ''Katılım bankaları nakit kredi veremedikleri için bireysel finansman tarafında araç ve gayrimenkul finansmanı alanında daha aktif görülmektedir'' dedi.
Kuveyt Türk olarak geçen yıl konut finansmanında yüzde 30 yakın artış gerçekleştirdiklerini ve bu yıl da aynı artış oranını muhafaza etmeyi öngördüklerini söyleyen Uyan, şunları kaydetti:
''Özellikle kentsel dönüşüm projelerinin finansmanlarında bulunmak istiyoruz. Ayrıca markalı konut finansmanlarında da son derece aktifiz. Bu tür yeni projelerin finansmanlarında firmalarla ortak çalıştığımız firmaları daha fazla çeşitlendirip artırmayı istiyoruz.''
''Yurt dışı talepler payımızı artırmada etkili olacak''
Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Genel Sekreteri Osman Akyüz, katılım bankaları olarak prensipler gereği reel sektörle daha iç içe olduklarına dikkati çekerek, inşaat sektöründe daha fazla yer aldıklarını söyledi.
Bireysel konut satışlarına da finansman desteği sağladıklarını anlatan Akyüz, '''konut satışları güvenli bir finansman alanı. Çünkü konutun kendisi teminat. konut finansmanında batak alacak çok düşük. Bu da bizlerin açısında güvenli bir finansman aracı olarak önemli. Önümüzdeki süreçte bu payı daha da artıracağımızı düşünüyorum. Yurt dışı talepler de bunda etkili olacak. Özellikle işyeri ve daire alımlarının olduğunu biliyoruz. Bunların finansmanında katılım bankaları olarak rol alabileceğimizi düşünüyoruz'' dedi. Kaynak Haber 7

20.03.2013

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : konut finansmanı , konut kredisi , konut katılım bankası


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

komisyonsuz konut kredisi ziraat konut kredisi Ziraat Bankası istihbarat ve haberleşme ücreti (komisyon) tahsil edilmeden kullandırılabilecek 'Komisyonsuz Konut Kredisi' kapsamında tüketiciler konut kredisi başvurusu yaparak hayallerindeki konuta sahip olabiliyor. Komisyonsuz konut kredisi uygulaması kapsamına Transfer Kredisi, Bireysel İşyeri Kredisi ve İnşaat Tamamlama Kredisi ürünleri de girmektedir.

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Konut finansmanı kullanmayı düşünen tüketicilerin aklındaki en kritik soruların başında tapu işlemlerinde ekstra bir ücretin ödenip ödenmediği geliyor. Tüketiciler için ciddi ek maliyet oluşturabilecek bu ticari alım-satım işleminde banka ile alıcı arasında özel bir satış sözleşmesi düzenlenerek, ek tapu masraflarının önüne geçiliyor. Böylece konut finansmanını tercih edenler

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası 'erken ödeme tazminatı'nı tamamen bitirmedi. Bankalar, sabit faizli konut kredilerinde tüketiciden kapama tazminatı isteyebilecek.,NULL,Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası'ndaki son dakika önergesi kafaları karıştırdı. Önergeyle tasarıdan çıkarılan "Bankalar erken ödeme tazminatı alır" maddesi yanlış algılandı. Söz konusu değişiklik ihtiyaç kredileri ve değişken faizli konut kredisini kapsıyor.

Bankadan konuta faiz freni

Bankadan konuta faiz freni

Konut piyasasında yaz döneminde azalan satışlara bankalar da darbe vurdu. Finans kurumlarının faizleri sürekli artırması tüketicileri kararsızlığa itti. Bankaların bir ay içinde faiz oranlarını ortalama 0.05 puan artırdığı görüldü. Faiz artışı konusunda birbirleriyle yarışan bankalar, bir ayda üç kez üst üste kredi taksitlerine zam yapmış oldu. Finansbank eylülde bir hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirdi. Onu Albarakatürk izledi. Banka, ekimde faiz oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu.

Dolar fırladı konut kredsinde oranlar arttı

Dolar fırladı konut kredsinde oranlar arttı

emmuz ayında 5 gün içinde konut kredisi faiz oranlarını 2 kez yükselten Denizbank da konut kredisi faiz oranlarını 0.05 puan yükselttiğini açıkladı. Bankanın15 Temmuz'da 60 ayda % 0.89, 120 ayda ise %0.94 olan oranları, Ağustos ayı son haftasında 60 ayda % 0.94'e 120 ayda ise % 0.99'a kadar yükseldi. Yapılan artışla beraber 100 bin TL 120 ay vadeli konut kredisinin aylık taksiti konut kredisi hesaplama yapıldığında 1.393 TL'den 1.428 TL'ye ulaştı. Toplamda ödenecek faiz ise 4.126 TL arttı.

Konut kredisinde Doğu'nun birincisi oldu

Konut kredisinde Doğu'nun birincisi oldu

2012 yılında da konut kredisi kullandırımında ilk sırada yer alan Malatya, 2013'de ilk öeyrekde olduğu gibi ikinci çeyrekde de birinciliğini korudu.KrediPazari.com'un Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) 2013 yılı ikinci çeyrek verilerinden yararlanarak elde ettiği bilgilere göre Doğu Anadolu Bölgesinde en çok konut kredisi kullandırımının gerçekleştiği il Malatya oldu.

Konut kredisi alırken bu masraflara dikkat

Konut kredisi alırken bu masraflara dikkat

Kredi açılışında oluşan en önemli masraf kalemidir. Konut kredilerinde 500-2.000 TL arasında değişen tutarlarda sabit olarak alınabildiği gibi kredi tutarı üzerinden belirli bir oran belirlenerek de alınabilir. Örneğin %1 dosya masrafı oranı belirleyen bir bankadan 250.000TL tutarında kredi kullanıldığında 2.500 TL dosya masrafı ödenir. Bankaların dosya masrafsız kredi ürünleri bulunsa da karlılığı korumak açısından bu ürünlerde faiz oranı, dosya masraflı ürüne göre daha yüksek olabilir.

Konut kredisindeki o 'mecburiyet' kalkıyor

Konut kredisindeki o 'mecburiyet' kalkıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağına ilişkin bilgilendirme toplantısı yaptı.Yeni taslağa göre konut kredisi kullananlar artık hayat sigortası yaptırmak zorunda olmayacak. Ayrıca bankalar ücretsiz 'yalın kart' çıkartmak zorunda olacak.Taslakta dikkat çeken maddeler şöyle:- yapı ruhsatı yapılmadan ve bina tamamlama sigortası olmadan maketten konut satılamayacak- Tüketici istemezse konut kredisinde sigorta yaptırmayacak

Odea Bank Konut Kredisi

Odea Bank Konut Kredisi

Odea Bank, Türkiye’nin en genç bankası olarak çektiği dikkati ekonomi, krediler ve finans alanında hazırladığı kampanyalar ile devam ettiriyor. Tüm kredi türlerinde oldukça uygun faiz oranları hazırlayan Odea Bank konut kredisi paketlerinde de her tüketici için uygun bir seçenek ve avantaj sunuyor. Odea Bank mortgage, birçok seçenek ile sunduğu Odea Bank konut kredisi paketleri sayesinde, herkesin ihtiyacı, geliri ve bütçesine uygun konut kredileri veriyor. Odea Mortgage Odea mortgage,

Konut kredisi başvurusu yaparken bunlara dikkat edin

Konut kredisi başvurusu yaparken bunlara dikkat edin

Yakın zamanda özel hayatımızla ilgili aldığımız bir karar neticesinde, bir ev sahibi olmak için harekete geçtik. Ev bedelinin bir kısmı için finansman ihtiyacımız olması nedeniyle konut kredileriyle (mortgage) ilgili ile ilgili bir fiyat araştırmasına girdik. Bu süreçte hangi bankalara başvurduğumu, hangi fiyatlamaları aldığımızı ve ne gibi kriterlere dikkat ettiğimizi yol gösterici olması açısından sizlerle paylaşmaya karar verdik. Konut kredisinde alternatif arama sürecinde, bazı bankaların yaklaşımını beğendik, bazılarınınkini yadırgadık

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :