Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Günlük kiralık evlere dikkat
Günlük kiralık evlere dikkat

 

Bazı uyanık yatırımcıların Türkiye'de hızla yayılan 'günlük ev' kiralama furyasından yararlandığı ortaya çıktı.
Bugün gazetesinin haberine göre inşaat firmalarının alım gücünü kolaylaştırmak için metrekareleri küçültüp projelerde daha fazla 1+0 ve 1+1 ev tipine yönelmeleri de uyanık yatırımcıya fırsat oldu. Türkiye’nin her yerine hızla yayılan “günlük ev kiralama” birçok sorunu da beraberinde getirdi.
 
30 BİN ev VAR
İzmir polisi bu konudadikkat çekici uygulamalara imza atıyor. Polis, ev kiralayanlarla müşteri rolündeirtibata geçerek son bir yılda, çok sayıda aranan şahsın yanı sıra evini fuhuş için kiralayan 89 kişiyi yargıya teslim etti. ‘Anafor’ operasyonu davasında 34 yıl3ayhapis cezasınaçarptırılan ve hakkındayakalama kararı çıkartılan Barış Vuraldabu evlerden birinde saklanırken yakalandı.
 
BAKANLIK EL KOYMALI
Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Timur Bayındır, konuya bir an önce İçişleri Bakanlığı’nın el atması gerektiğini savundu. Bu tür evlerin sayılarının her geçen gün arttığını belirten Bayındır, “Elini kolunu sallayan gelip buralardan ev kiralıyor.Vergisel kaybın yanı sıra toplumsal kirlenmeye de çanak tutuyor bu tür evler. Çünkü kiralayan kişilerin kimlik bilgileri hiçbir şekilde Emniyet’e iletilmiyor. İstenilen nüfus cüzdanları sadece kiraya verenin kendisini güvence altına alıyor. Bu evleri gerçekten ihtiyaç için kullananların can güvenliği sağlanmıyor” diye konuştu.
Başkan yardımcısı Nizamettin Aşa, konu ile ilgili çok fazla şikayet olduğunu ve faturanın Emlakçılara çıktığını söyledi. Emlakçılar odasına kayıtlı şirketlerde böyle bir kiralama modelinin bulunmadığını ifade eden Aşa, bu işi yapanların sektöre büyük zarar verdiğini kaydetti.
Mevcut 30 bin evin yüzde 80’inde kiralanan evlerin kira gelir beyanları gerçek gelir üzerinden yapılmıyor. 1 evin günlük 60 liraya kiralandığı hesaplandığında yıllık kazanç 54 bin liraya denk geliyor. Ancak 54 bin liralık gelir, maliyeye 8 bin 400 lira olarak yansıyor. Böylece 24 bin evden 1 milyar 296milyon liralık gelir elde edilip ödenmesi gereken vergi 283 milyon 680 bin lira iken kasaya sadece 19 milyon 440 bin lira giriyor.
 
ÖDENEN VERGİ KOMİK
Günlük ev kiralayanların arasında iş adamları, öğrenciler, turistler de buluyor. Emniyet yetkilileri, sadece bir kimlik fotokopisi karşılığında kimi zaman kimlik bile sorulmadan kiralanabilen evlerin özellikle kanun kaçaklarınca tercih edildiğini, sık sık da fuhuş amaçlı kullanıldığını belirtti. Yetkililer, otellerde kimlik bildiriminin zorunlu olması nedeniyle yasa dışı iş yapanlar için bu evlerin bulunmaz bir nimet olduğunu kaydediyor.
Türkiye genelinde 30 bine yakın günlük kiralık ev bulunuyor.Konut olmasına rağmen ticari işletme gibi kullanılan bu evlerin günlük kiraları 50 ile 3 bin lira arasında değişiyor. İnternette pazarlanan evlerin yüzde 21’i İstanbul’da faaliyet gösteriyor.
30 bin evin 6 bini ise hiç kayda girmeden günlük kiralanıyor. En basit hesaplama ile elde edilen 324 milyon liralık gelire karşılık ödenmesi gereken 69milyon 120 bin liralık vergi devletin kasasının yanından bile geçmiyor.
Konut stokundaki artış ve yatırımcının daha fazla kazanç elde etme isteği Türkiye’de son 4 yılda yeni bir iş kolunu ortaya çıkardı.
Aşa, “Bu yolla kiralanan evlerde kimler ne için kiralama yapıyor çok belli.Bir ev aynı gün içinde iki, üç kişiye kiralanıyorsa bunun ciddi takibe alınması gerekiyor. Bu tür yerler fuhuş yatakları haline geldi. Biz konu ile ilgili şikayetleri belediye başkanlarına ve emniyete bildirdik” dedi.
Sistem basit bir matematik üzerine kuruluyor. Amaç az sermaye ile çok kazanmak. İzlenen yol ise bir elin parmağını geçmiyor. Emlakçılar, araba kiralayan ‘rent a car’cılar ve ticaret sicilinde turizm acentesi görünenler sistemin ana kurucuları olarak dikkat çekiyor. Bunlara bir de birden fazla evi olup sadece kendi evlerini pazarlayanlarla, hiçbir kaydı bulunmayıp ev sahiplerinden aylık ev kiralayıp evleri günlük kiralayan kişiler takip ediyor. Bazı evler bir günde 2 kez bile kiralanabiliyor.
Bu tür evleri kiralayanlar kira kontratlarında da değişiklik yapıyor. Üçüncü kişilere kiraya verilir ibaresi net olarak kontratta görülüyor. Uzmanlar evini bu şekilde kiralamak istemeyen ev sahiplerinin kontratta bu maddeyi dikkate almalarını öneriyor.
Günlük kiraya verenler de kendilerini güvence altına almak için kiralayan kişilerle usulen de olsa kontrat imzalıyor. evde bir ölüm veya bir suç meydana geldiğinde kontrat süresine 1 yıl ibaresi yazılıyor. Sorun olmadan evin boşaltılması durumunda ise hazırlanan kontratlar çöpe atılıyor. Devlet toplamda 333 milyon 360 bin lira zarara uğratılıyor. Mynet

10.04.2013

Etiketler : günlük ev kiralama , ev , günlük kralık , kiralık , daire


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

İnşaat patronlarına göre ev almak için doğru zamandayız.

İnşaat patronlarına göre ev almak için doğru zamandayız.

BİR tarafta yükselen siyasi tansiyon diğer tarafta ekonomideki dalgalanmalar. konut alacakların bu ara kafası karışık. Beklemek mi gerekiyor, yoksa harakete geçmeli mi? Uzmanlara göre bu dönemde alım yapanlar karlı çıkacak. Bunun en temel nedeni olarak yükselen kur ve faizler nedeniyle inşaatçıların maliyetlerinin artması gösteriliyor. İnşaatçıların henüz bu maliyetleri stoklar nedeniyle fiyatlara yansıtmadığına dikkat çeken sektör temsilcileri,

Çevreci binalar faturayı yarı yarıya düşürüyor

Çevreci binalar faturayı yarı yarıya düşürüyor

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) tarafından yapı sektörünün yeşil dönüşümüne liderlik etmek amacıyla 'sürdürülebilirlik- sınırları aşmak' temasıyla düzenlenen "3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi" başladı. Swissotel Bosphorus'ta başlayan zirvede konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu, enerji kaynaklarının kısıtlı olması, artan çevre bilinci,

Anka Yapı dev konut projesi için harekete geçti

Anka Yapı dev konut projesi için harekete geçti

Fikirtepe’de ruhsat işlemlerinde sona yaklaşan Anka Yapı yeni projeler için de kolları sıvadı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Şaadet Temel Çayırova’da iş ve ev konseptinin iç içe girdiği yeni bir projeye başladıklarını söyledi. Çayırova projesinde dairelerin fiyatı 75 bin liradan, dükkanların fiyatı 90 bin liradan başlıyor. Şirket bünyesinde 48 ay vade yapılıyor. Anadolu Çarşısı ismiyle yükselecek proje Sabiha Gökçen Havalimanı’na

Akıllı ev sistemleri ile konfor vaat ediyor

Akıllı ev sistemleri ile konfor vaat ediyor

“21. asırda tekniğe, ilme ve modern hayata katkı yapan; bunları odağına alan projeler ortaya koymalıyız. Artık bireyler ve toplumun tamamı kalite arıyor. Artık rekabette artı yaratmak; standart ürünler sunmakla değil, yeni ürün, servis ve proseslere hayat vermekle mümkün.

Konut satın alacaklar dikkat 28 Mayıs'tan itibaren

Konut satın alacaklar dikkat 28 Mayıs'tan itibaren

28 Mayıs'ta yürürlüğe girecek yeni yasayla artık ruhsat almadan ev satılamayacak. Konut satın alanlar da 14 gün içinde herhangi bir bedel ödemeden firmaya iade edebilecek. Bu yıl 28 Mayıs'tan itibaren yürürlüğe girecek olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gayrimenkul sektöründe de köklü değişiklikleri hayatımıza sokacak. Bunlardan en önemlisi ise maketten konut satışının düzenlenmesi olacak.

Fikirtepe için geri sayım başladı

Fikirtepe için geri sayım başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş'ı Saraçhane'deki makamında ziyaret etti. Ziyaret sonrasında açıklama yapan Güllüce, Fikirtepe'deki kentsel dönüşümle ilgili sorunların çözüldüğünü belirtti. Güllüce, "Müjdeler olsun. 15 güne kalmaz, Fikirtepe'ye gidip kazmayı vuracağız. Müteahhitlerimiz işe başlayacak. Birkaç güne kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi ruhsat için avam proje almaya hazır hale gelecek.

İstanbul'da markalı konut sayısı yaklaşık 400 bin

İstanbul'da markalı konut sayısı yaklaşık 400 bin

EVA Gayrimenkul Değerleme A.Ş.'nin "2013 Markalı Konut Araştırması", şehrin 35 bölgesinde 852 markalı konut projesinin yer aldığını, kent genelinde markalı konut sayısının 400 bine ulaştığını ortaya koyuyor. Kapsamlı araştırma arz edilen konut tipleri, bölgeler bazlı değer artışı, bölgelerde tip bazlı değer artışı, ilçelere göre markalı konut oranları ve bölgelere göre konut satış hızlarını gözler önüne sermenin yanı sıra bölgeler bazlı değerlendirmeleri de içeriyor.

EV SAHİPLERİ KİRACILARINI GEREKÇESİZ KOVABİLECEK

EV SAHİPLERİ KİRACILARINI GEREKÇESİZ KOVABİLECEK

Bugünlerde 10 yıldır aynı yerde kirada olan kiracılar ile mal sahipleri arasında görüşme trafiği hızlandı. Çünkü Temmuz 2012’de değiştirilen yeni Borçlar Kanunu’nun 347. maddesini oluşturan kira hukuku hükümleri 1 Temmuz 2014’te devreye girecek. Buna göre 10 yıldır aynı yerde kiracı olan kişiler mal sahiplerinin talep etmesi durumunda gayrimenkulü tahliye edecek.

DÜKKAN En karlı gayrimenkul yatırımı

DÜKKAN En karlı gayrimenkul yatırımı

“Dükkân tercihi yapacakların evvela yaya yoğunluğunun olduğu yerleri tercih etmeleri gerekir. Çünkü kiracı orayı boşalttığında bile çok çabuk yeni kiracı bulma imkânı olur. Böylelikle boş kalmaz. Yalnız hem yaya hem de araç trafiğinin yoğun olduğu yerlerden alırsanız bu çok daha iyi bir yatırım olmuş olur. Bu defa da tüm bunların yanında tabela değeriniz artar.”

DİJİTAL BİR PLATFORM Konut değeri hesaplama

DİJİTAL BİR PLATFORM Konut değeri hesaplama

Hurriyetemlak.com’un ‘Konut Değeri Hesapla’ modülü ev sahiplerinin ilgi odağı haline geldi. Lisanslı gayrimenkul değerleme şirketleri ile tüketiciyi hukuksal ve teknolojik zeminde doğrudan buluşturan dijital bir platform olan Valexma ile Hurriyetemlak.com işbirliğinde kullanıcıya sunulan modül, Aralık ayı içerisinde onbinlerce kişi tarafından kullanıldı. Kullanıcılar özellikle Pazar günleri ‘Konut Değeri Hesapla’ modülüne yoğun ilgi gösterdi.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :