Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Konutta Kayabaşı ve Sancaktepe gözde
Konutta Kayabaşı ve Sancaktepe gözde
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Gayrimenkul Değerleme AŞ Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, İstanbul'un gayrimenkul sektöründe yeni merkezler edindiğini belirterek, Avrupa yakasında Kayabaşı'nın, Anadolu yakasında ise Sancaktepe'nin gelişecek bölgeler olarak öne çıktığını söyledi.
 
Gayrimenkul sektöründeki son gelişmeleri değerlendiren Maya, 2013'ün ilk aylarına yavaş başlayan gayrimenkul sektörünün hızla canlandığını belirterek, bunda mütekabiliyet yasası, afet riskli alanların dönüştürülmesi kanunu, yurt dışı piyasalarından gelen olumlu değişiklikler ve konut kredisi faiz oranlarındaki düşüşün etkili olduğunu söyledi.
Maya, İstanbul geneli için 2013'ün başından itibaren lansmanı yapılan yeni projelerin Güneşli, Kartal, Seyrantepe, Kağıthane, Sancaktepe, Eyüp, Bayrampaşa ve Kadıköy'de yoğunlaştığını vurgulayarak, yerleşim alanı olarak gelişecek bölgelerin başında Kayabaşı'nın geldiğini kaydetti.
 
Halihazırda inşaat yatırımlarının ve konut gelişiminin başladığı bölgede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın "Yenişehir Projesi"ni hayata geçireceğini anlatan Maya, "Kemerburgaz-Kayabaşı-Başakşehir bölgesini içine alacak şekilde planlan bu bölge içinde yaklaşık 1 milyon 500 bin kişinin yaşaması amaçlanıyor. Planlanan Yenişehir Projesi'nde çekirdeğin 'Kayabaşı' olacağı öngörülüyor. Diğer taraftan bu gelişimi destekleyecek en önemli üst ölçekli yatırım hiç kuşkusuz 3. havaalanıdır. Belirlenen bu yeni yaşam alanının 3. havaalanını da kapsayacağı ve etkileşim bölgesi içinde olacağı yine bakanlık tarafından belirtildi" diye konuştu.
 
Anadolu yakasında ise öne çıkacak bölgelerin yine üst ölçekli ulaşım ve altyapı projeleriyle bağlantılı olarak gelişeceğini belirten Maya, özellikle Sancaktepe'nin 3. Köprü bağlantı yolu ve planlanan hastane projesiyle bu gelişime aday olabilecek bölgelerden biri haline gelme potansiyeline sahip olduğunu kaydetti.
 
ÇEKMEKÖY VE ÜMRANİYE'NİN POPÜLARİTESİNİN ARTMASI Sancaktepe'YE YARADI"
Maya, 2009'da Samandıra, Yenidoğan ve Sarıgazi semtlerinin birleşmesi ile Sancaktepe'nin bugünkü halini aldığını vurgulayarak, şöyle konuştu:
"Sınırları dahilinden Şile ve TEM Otoyolu geçen ilçe, 3. Köprü ile bağlantılı olacak Kuzey Marmara Otoyolu güzergahında kalıyor. Son yıllarda, Sancaktepe, gerek ulaşım gerek Çekmeköy-Ümraniye ilçelerine yakınlığıyla İstanbul'un çeperlerindeki gelişme odaklarından biri haline geldi. Büyük ve markalı konut projelerinin bulunduğu Çekmeköy ve Ümraniye'nin popülaritesinin artmasıyla söz konusu ilçelerdeki arsa fiyatları arttı. Bu da arzın yakın merkezlere kaymasına neden oldu ve Sancaktepe'nin gelişimine katkı sağladı."
 
Maya, 2012'de temeli atılan Sancaktepe metro istasyonunun 2015'te tamamlanacağını hatırlatarak, "Bölgenin İstanbul Kuzey ormanlarına ve doğası korunmuş bölgelere yakın olması, TEM ve Şile Otoyolu arasında konumlu bir bölge olması dolayısıyla önümüzdeki yıllarda konut sektöründeki arz-talepte ve konut fiyatlarında artış olabileceği öngörülmektedir" dedi.
 
"KAĞITHANE, AYAZAĞA VE Seyrantepe GAYRİMENKULCÜLERİN DİKKATİNİ ÇEKİYOR"
Maya, Kağıthane, Ayazağa ve Seyrantepe bölgesinin merkez olmasını sağlayacak en önemli noktaların başında hem ofis hem de konut projelerinin eş güdümlü olarak ve organize bir şekilde başlaması olduğuna dikkati çekerek, "Cendere Caddesi'nde dolaştığınızda gördüğünüz atmosfer tam bir şantiye şehir havası ki bir de buna Kağıthane Belediyesi'nin Cendere Vadisi projesi eklendiğinde merkez durumu daha da perçinleşecektir" dedi.
Bölgenin gerek ulaşım bağlantı yollarına yakın konumu gerekse kent merkezi içinde yer alıyor olması nedeniyle son dönemde tüm gayrimenkul geliştiricilerin dikkatini çektiğini vurgulayan Maya, son dönemde bölgedeki en önemli gelişmelerden birinin de planlanan metro güzergahı olduğunu kaydetti.
 
"Kartal MERKEZ OLMA YOLUNDA HIZLA İLERLİYOR"
Makbule Yönel Maya, Kartal'ın yapılmakta olan projelere merkez olma yolunda hızla ilerlediğini dile getirerek, şunları kaydetti:
"Kartal'ın en önemli avantajı planlanan üst ölçekli yatırımların tamamlanmış olması. Adalet sarayı projesi ve metro açılışları ile bölge önemli bir çekim noktası haline gelmeye başladı. Yapılmakta olan projeler de sadece konut ya da ofis gibi tek bir kullanım fonksiyonu halinde olmayıp hem yaşama hem de çalışma alanı olarak gece-gündüz nüfusunun dengeli olabileceği bir yerleşim alanı olma potansiyeline sahip. Kartal'ın eski sanayi alanlarından oluşan önemli bir kısmı için de mülkiyet yapısının temiz ve büyük parsellerden oluşması yeni ve esnek kullanımlar geliştirmeye müsait bir proje ortamı sağlıyor. İlçenin denize kıyısı olması ve manzarası avantaj olarak değerlendiriliyor."
 
"AVRUPA YAKASINDA ZEYTİNBURNU-TOPKAPI AKSI ÖNE ÇIKIYOR"
Avrupa yakasında bir diğer önemli potansiyele sahip bölgenin ise Zeytinburnu-Topkapı aksı olduğunu vurgulayan Maya, deprem açısından riskli yapıların en fazla bulunduğu bölgelerden biri olan Zeytinburnu'nda kentsel dönüşüm projeleri anlamında bazı girişimlerin sonuçlanmaya başladığını söyledi.
Maya, bölgedeki eski fabrika alanlarının konut projeleri olarak değerlendirilmeye başladığına dikkati çekerek, sahilden E-5 aksına doğru çıkıldıkça ve E-5'in kuzey tarafında önemli sanayi alanları ve büyük araziler bulunduğunu ifade etti.
Makbule Yönel Maya, bu alanların halihazırdaki imar durumu değişiklikleri dikkate alındığında hem merkezi durumları hem de parsel ile mülkiyet yapıları nedeniyle farklı ticari ve karma kullanımlı projelerle değerlendirilebileceğini söyledi.
 
KENTSEL DÖNÜŞÜM BÖLGELERİ
Maya, kent içinde öne çıkacak bölgeleri belirlerken en önemli etkileşim yaratacak unsurun kentsel dönüşüm projeleri olacağını belirterek, şöyle konuştu:
"Halihazırda bazı bölgelerde başlamış ve başlamakta olan bu gelişim hangi bölgenin süreç olarak daha önde olacağına bağlı olarak değişebilir. Özellikle İstanbul'un merkezi noktalarında gizli kalmış bu farklı bölgelerde önce neresi gerekli adımları tamamlayarak dönüşüme başlarsa gelişim biraz o tarafa kayabilir. Şu ana kadar riskli alan olarak ilan edilen bölgeler, Esenler, Beyoğlu, Gaziosmanpaşa, Zeytinburnu, Sultangazi, Sarıyer ve Küçükçekmece oldu. Kamu tarafından riskli alan ilan edilmeden sivil girişimlerle bazı bölgelerde de bu şekilde bazı yapı adaları ve sitelerin dönüşümlerini de yakın zamanda görmeye başlayacağız."..SABAH

30.05.2013

Etiketler : Gayrimenkul , Türkiye Sınai Kalkınma Bankası , Makbule Yönel Maya


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

kira geliri olanlar dikkat!

kira geliri olanlar dikkat!

Kolçak, geçen yıl gayrimenkulunu kiraya verip, gelir elde etmiş olanların vergisini ödemekle yükümlü olduğunu söyledi. Bu çerçevede, kira geliri beyannamesi düzenlenmesi ve vergi dairelerine iletilmesi ya da internet üzerinden sunulması gerektiğini ifade eden Kolçak, şunları kaydetti:"kira geliri beyannameleri, 1-25 Mart arasında verilecek. Bu yıl mart ayında,

İnşaat patronlarına göre ev almak için doğru zamandayız.

İnşaat patronlarına göre ev almak için doğru zamandayız.

BİR tarafta yükselen siyasi tansiyon diğer tarafta ekonomideki dalgalanmalar. konut alacakların bu ara kafası karışık. Beklemek mi gerekiyor, yoksa harakete geçmeli mi? Uzmanlara göre bu dönemde alım yapanlar karlı çıkacak. Bunun en temel nedeni olarak yükselen kur ve faizler nedeniyle inşaatçıların maliyetlerinin artması gösteriliyor. İnşaatçıların henüz bu maliyetleri stoklar nedeniyle fiyatlara yansıtmadığına dikkat çeken sektör temsilcileri,

Türkler bu yıl da MIPIM'de şov yapacak

Türkler bu yıl da MIPIM'de şov yapacak

Fuarda bu yıl, İstanbul Ticaret Odası, Karaoğlu Peyzaj- DS Mimarlık, Tema İstanbul, Viatrans A.Ş.- Meydanbey Ortak Girişim, IMS Proje Yönetimi, Gaya Grup, Evrenol Architecs, Proplan Proje Yönetimi ve Danışmanlık, Nef, Yorum İnşaat, Öncüoğlu+ACP Mimarlık, Esas Gayrimenkul, Odak Group, Tabanlıoğlu Mimarlık gibi güçlü markalar bulunuyor

Bu semtte evi olanlar yaşadı!

Bu semtte evi olanlar yaşadı!

Bölgenin giderek büyük yatırımcıların radarına girmeye başladığını belirten TSKB Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Departmanı Değerleme Uzmanı Duygu Bircan, bölgenin eğlence ve kültürel aktivitelerin yoğunlaştığı bir merkeze yürüme mesafesinde olması olmasının önemine dikkat çekti. Bircan, "Karaköy, erişilebilirliğinin yüksek olması,

Bu semtte evi olanlar yaşadı!

Bu semtte evi olanlar yaşadı!

Bölgenin giderek büyük yatırımcıların radarına girmeye başladığını belirten TSKB Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Departmanı Değerleme Uzmanı Duygu Bircan, bölgenin eğlence ve kültürel aktivitelerin yoğunlaştığı bir merkeze yürüme mesafesinde olması olmasının önemine dikkat çekti. Bircan, "Karaköy, erişilebilirliğinin yüksek olması,

Yabancı yatırımcı, Türkiye’ye inanıyor

Yabancı yatırımcı, Türkiye’ye inanıyor

Global Real Estate Institute’in (GRI) 13-14 Ocak tarihleri arasında düzenlediği 6’ıncı GRI Türkiye Konferansı’nda sektörün ileri gelenleri İstanbul’da bir araya geldi. 200’ün üzerinde üst düzey yöneticiyi buluşturan konferansta, Türkiye dışında ABD, Avrupa ve Orta Doğu gibi dünyanın farklı bölgelerinden pek çok yabancı yatırımcı, gayrimenkul geliştiricisi ve yatırım fonlarının üst düzey temsilcisi 1 buçuk gün süren oturumlara katıldı.

Dolardaki artış, kira uyarlama davalarını artıracak

Dolardaki artış, kira uyarlama davalarını artıracak

Dolardaki yükseliş trendinin, enflasyonun çok üzerinde gerçekleştiğini dile getiren Kolçak, "Dolar geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 28 artışla 2,25 lirayı gördü. Yüzde 28'lik yükselme sonucu ortaya çıkan bu durum, dövizle konut ya da iş yeri kiralayanları zor durumda bıraktı. Döviz bazında sözleşmesi olan kiracılar, kira uyarlama davaları açmaya başlayacak. Yani dolardaki bu artış önümüzdeki günlerde kira uyarlama davalarını artıracak" dedi.

Konut Alacaklar Dikkat ! YENİ Düzenlemeler

Konut Alacaklar Dikkat ! YENİ Düzenlemeler

Gayrimenkul Hukuku Avukatı Emre Alcan, "Öncelikle, üstlendiği projeyi eksiksiz tamamlayabilecek finansman güçü olmayan firmaların maketten satışlarında geçtiğimiz dönemlerde çok sayıda tüketici mağdur oldu. Projenin, müteahhidin finansman riskine karşın tamamlanabilmesi için sigortalanması ve projenin teslim süresinin 36 ay ile sınırlanması tüketiciler için önemli gelişmeler."

İstanbul'da markalı konut sayısı yaklaşık 400 bin

İstanbul'da markalı konut sayısı yaklaşık 400 bin

EVA Gayrimenkul Değerleme A.Ş.'nin "2013 Markalı Konut Araştırması", şehrin 35 bölgesinde 852 markalı konut projesinin yer aldığını, kent genelinde markalı konut sayısının 400 bine ulaştığını ortaya koyuyor. Kapsamlı araştırma arz edilen konut tipleri, bölgeler bazlı değer artışı, bölgelerde tip bazlı değer artışı, ilçelere göre markalı konut oranları ve bölgelere göre konut satış hızlarını gözler önüne sermenin yanı sıra bölgeler bazlı değerlendirmeleri de içeriyor.

EV SAHİPLERİ KİRACILARINI GEREKÇESİZ KOVABİLECEK

EV SAHİPLERİ KİRACILARINI GEREKÇESİZ KOVABİLECEK

Bugünlerde 10 yıldır aynı yerde kirada olan kiracılar ile mal sahipleri arasında görüşme trafiği hızlandı. Çünkü Temmuz 2012’de değiştirilen yeni Borçlar Kanunu’nun 347. maddesini oluşturan kira hukuku hükümleri 1 Temmuz 2014’te devreye girecek. Buna göre 10 yıldır aynı yerde kiracı olan kişiler mal sahiplerinin talep etmesi durumunda gayrimenkulü tahliye edecek.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :table
DDoS protection by Cloudflare
Ray ID: 5422b0779b5cc771