Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Yatırımcıların yeni hedefi: Okmeydanı
Yatırımcıların yeni hedefi: Okmeydanı
Okmeydanı’nın kaderi değişiyor. Kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazanan semte yatırımcının ilgisi arttı. Müteahhitler bina, büyük gruplar ada bazında arazi arayışı içinde...
 
Okmeydanı kentsel dönüşüm projesi yeniden gündeme geldi. Okçular Tekkesi’nin açılışında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Okmeydanı’nı yenileme sözü vermesiyle birlikte yatırımcılar gözünü bölgeye dikti. Parasını değerlendirmek isteyen yatırımcılar, Okmeydanı’nda eski binaları almak için arayış içinde. Bölgede yaşayan halkın ve mülk sahiplerinin 30-40 yıldır bir türlü çözülemeyen tapu sorunu ise hala devam ediyor...
 
Okmeydanı’nda 1 milyon 650 bin metrekare arazi üzerinde gerçekleştirilmesi planlanan kentsel dönüşüm projesi kapsamında dört mahalle yer alıyor. Piyalepaşa, Fetihtepe, Kaptanpaşa ve Keçecipiri Mahallelerini kapsayan kentsel dönüşüm alanında, yaklaşık 4 bin 500 dükkân ve 5 bin 300 binanın yıkılarak yeniden inşa edilmesi planlanıyor.
 
80 BİN KİŞİ YAŞIYOR
Bir kısmı Beyoğlu Belediyesi’nin bir kısmı ise Şişli Belediyesi’nin sınırları içinde kalan Okmeydanı’nda, yıkılıp yeniden inşa edilmesi planlanan mahallelerde resmi rakamlara göre 80 bin kişi yaşıyor. Kentsel dönüşüm alanında kalan dört mahalle ise Beyoğlu Belediyesi’nin yetki alanına giriyor. 1/5000 ve 1/1000’lik imar planlarını hazırlayan Beyoğlu Belediyesi, parselleri birleştirerek bölgeyi 30 farklı alanda yeniden yapılandırmayı planlıyor. Yeni imar planlarını hazırlayan yetkililer, bölgenin cazibesini artırmak için 2 milyon metrekarelik inşaat alanını 3 milyon metrekareye çıkarmaya hazırlanıyor
 
GECEKONDU SAYISI ÇOK
Okmeydanı’ndaki kentsel dönüşüm alanındaki dört mahallede iki üç katlı binaların yanı sıra çok sayıda gecekondu da bulunuyor. Çarpık yapılaşmaya son vermek için hazırlanan kentsel dönüşüm planına göre bölgede 9-10 katlı binaların yapılması öngörülüyor. 10’ar dönümlük parseller içinde yapılacak sitelerde bin-bin 200 kişinin yaşaması planlanıyor.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Okmeydanı’nı yenilemek istediklerini ve halkın yine aynı bölgede yaşayacağını açıklamıştı. Tapu sorununu da çözeceklerini ifade eden Erdoğan, inşaatlar bitinceye kadar bölgede yaşayan halka kira yardımı yapacaklarını da belirtmişti.
 
TAPU SORUNU ÇÖZÜLDÜ
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi’nin mülkiyet, tapu ve imar sorununu çözmesi de bölgeye olan ilgiyi artırıyor. Bölgede yaşayanların mülkiyet hakkını garanti altına alan projede, SİT alanları da yeniden düzenlenmiş. Arsaları SİT alanında kalan mülk sahiplerine aynı eşdeğerde farklı arsalar verilmiş. Kentsel dönüşüm alanında yaşayanlarla yüzde 99 mutabakat sağladıklarını ifade eden yetkililer, beş yıl içinde dönüşümün sağlanacağını söylüyorlar.
 
Piyalepaşa, Fetihtepe, Kaptanpaşa ve Keçecipiri Mahalleleri, yaklaşık 800 dönümlük arazi üzerinde yer alıyor. Beyoğlu Belediyesi İmar Dairesi bölgedeki parselleri yeniden düzenleyerek, kentsel dönüşüm alanını 1 milyon 650 bin metrekareye çıkardı. Birinci derece deprem bölgesi ilan edilen bölgede, bütün yapılar yıkılacak. Ancak yetkililer, yeni binaların inşaatına başlamadan jeolojik zemin etütlerinin mutlaka yapılması gerektiğini belirtiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı araştırmaya göre, yapıların yüzde 61.8’i orta, yüzde 26.5 ise kötü durumda. Dönüşüm bölgesinde yıkık ve harap durumda olan bazı binalara rastlamak da mümkün.
 
Bölgede büyük çoğunluğu Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan arazinin tamamı Hazine’ye (Milli Emlak) devredilmiş. Araziyi Hazine’den devralan Beyoğlu Belediyesi de 4706 sayılı kanuna dayanarak vatandaşa tapularını alması için çağrı yapmıştı. Ancak satış bedeli emlak vergisi rayiç değerlerinin iki katı olarak belirlenmesi bölge halkının tepkisini çekti. Hak sahiplerinden bazıları 1/1000 ölçekli imar planına geçtiğimiz mayıs ayında itiraz ederek dava açtı. Söz konusu davalar halen sürüyor.
 
ÇEVRESİNİ DE DÖNÜŞTÜRÜYOR
 
Kentsel dönüşüm alanı çevresini de etkilemeye başlamış durumda. Civardaki mahallelerde müteahhitler şimdiden eski binaları yıkıp inşaata başlamışlar. Müteahhitlerin binaları yenilerken dairelerin metrekaresini küçülterek sahiplerine teslim ettiğini ifade eden bölgedeki gayrimenkul danışmanları, büyük inşaat firmalarının ise ada bazında anlaşma yapmaya çalıştıklarını söylüyor.
 
Talatpaşa ve Kağıthane’nin üst taraflarında yeni inşaatlar tüm hızıyla yükseliyor.
 
Yaşayanların ve mülk sahibi vatandaşların da binaların yenilenmesi taraftarı olduğunu ifade eden gayrimenkul uzmanları, “Bölgede çok sayıda gecekondu var. Buranın cazibesini artırmak için kapalı alan oranının artırılması şart. Yüksek kat verilmeli ve bahçeli siteler yapılmalı. Sağlı sollu gelişmesine rağmen yenilenmesi gereken asıl yer ortada kaldı” diyor. Yenilenmeden dolayı bina arayışının artığını da ifade eden uzmanlar, yatırımcıların parasını değerlendirmek istediğini söylüyor.
 
Okmeydanı Çevre Koruma Derneği’nden Eraslan Alkılıç ise, “30 yıldır kullanılan ve tapusu olan yerleri yeşil alan ilan ettiler. Tapu sahiplerinin çoğu 1/5000’lik ve 1/1000’lik imar planlarına mahkemede itiraz etti” diyor.
 
Kaan TÜZÜN / RE/MAX Forever Broker’ı
“Okçular Tekkesi’nde büyük dönüşüm”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kısa süre önce Okçular Tekkesi’nin açılışını yaptı ve kışlanın 99 yıllık kullanım hakkını Okçular Vakfı’na verdi. Şimdi eski binalar yenilenerek bölgede yeni bir yerleşim alanı yaratılmaya çalışılıyor. Okçular Tekkesi’nin açılması halkın üzerinde olumlu bir etki yaptı. Artık herkes bölgenin yenilenebileceğini ve evlerinin değerlenebileceğini düşünüyor. Bölge yenilenirken insanların kiralarının karşılanması, aynı binadan ya da istenirse çevredeki yakın binalardan hemen ev verilmesi olumlu karşılandı. Okmeydanı’nda daha çok aileler oturuyor. Yeni inşa edilecek binalardaki küçük daireler çok talep görmez. Beyoğlu Belediyesi’nin bölgeyi yeniden düzenlemesi ve yeniden parsellemesi kaçınılmaz. Aynı standartlarda, tarz olarak birbirine benzer ve bahçeli siteler inşa edileceğini duyuyoruz....SABAH

26.06.2013

Etiketler : Okmeydanı kentsel dönüşüm projesi , Okçular Tekkesi , Okmeydanı , Beyoğlu Belediyesi , Piyalepaşa , Fetihtepe , Kaptanpaşa ve Keçecipiri


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

AB'den konut alana oturma belgesi…

AB'den konut alana oturma belgesi…

Avrupa'da 2008 yılında çıkan finansal krizin etkilerini aşmaya çalışan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri gözünü gayrimenkul yatırımcılarına dikti.

Türkiye'de konut alıcıları en çok sıfır binada oturmak istiyor!

Türkiye'de konut alıcıları en çok sıfır binada oturmak istiyor!

Ülkemiz, geçtiğimiz yüzyılda 90'a yakın büyük deprem yaşadı. Yaşanan bu afetlerde binlerce can kaybı ve milyarlarca lira zarara uğrandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın başta deprem olmak üzere afet tehlikelerine karşı 2012 yılında, "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası"nı çıkarmasıyla hareket başladı. Yasanın hayata geçmesiyle birlikte Kentsel Dönüşüm adeta bir seferberlik haline geldi.

Yeni konut fiyatları, Türkiye genelinde %13,80 oranında arttı.

Yeni konut fiyatları, Türkiye genelinde %13,80 oranında arttı.

Mortgage Uzmanı Garanti’nin desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2014 Nisan ayı raporu yayınlandı. İkinci el ve yeni konutlara yönelik çalışma, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de gerçekleştirildi. “Reidin–GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi” raporuna göre, yeni konut fiyatları bir önceki aya göre %1,03 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise %13,80 oranında yükseldi

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…Kuzey Irak’ın en büyük konut projesi Avrocity3. Boyuta geçti!Gürbağ İnşaat tarafından K.Irak’ın Duhok kentinde yapılan “Avrocity”, Dünyanın ilk Google Earth tabanlı, 3 boyutlu konut portalı 3DKonut.com’da sanal ziyarete açıldı.

Dumankaya İnşaat ve Al Mazaya Grup işbirliği toplantısı

Dumankaya İnşaat ve Al Mazaya Grup işbirliği toplantısı

Türkiye’nin öncü gayrimenkul şirketi Dumankaya İnşaat olarak sektörümüzün katma değerli ve konforlu yaşam alanları geliştirmeye yönelik dönüşümü için çözümler geliştiriyor ve bu alanda sektörümüze öncülük ediyoruz.

DUMANKAYA İNŞAAT’IN “SAĞLIKLI ve KONFORLU YAŞAM BULUŞMALARI” BAŞLIYOR

DUMANKAYA İNŞAAT’IN “SAĞLIKLI ve KONFORLU YAŞAM BULUŞMALARI” BAŞLIYOR

İstanbul- Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Dumankaya İnşaat, ‘beden, ruh ve zihin’ sağlığına yönelik tasarlanmış uygulamaları, IQ işletim sistemi sayesinde müşterilerine sunduğu geleceğe dönük hizmetleri ve ayrıcalıklı yaşam konsepti ile Bahçeşehir’de hayata geçirdiği hi- Fit projesinde 4 Mayıs Pazar gününden itibaren “Sağlıklı ve Konforlu Yaşam Buluşmaları” düzenliyor.

Realty Plus Türkiye, Rus gayrimenkul pazarına girdi

Realty Plus Türkiye, Rus gayrimenkul pazarına girdi

Realty Plus Türkiye, Rus gayrimenkul pazarına girdiYurt içindeki büyümesini franchise ofisleriyle sürdüren Realty Plus Türkiye, yurt dışına yönelik şubeleşme çalışmalarında da atağa kalktı. Geçtiğimiz ay Makedonya’da ofis açan firma, şimdi de Rus yatırımcılara, Türkiye’deki projeleri

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur görevinden ayrıldı

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur görevinden ayrıldı

Gerçekleştirdiği halka arzlar ile birlikte 20 farklı ülkeden 100’ün üzerinde yatırımcının ilgi gösterdiği Emlak Konut GYO’nun 28 Nisan 2014 tarihinde gerçekleşen Genel Kurulu’nda, mevcut yönetim kadrosu el değiştirdi. Emlak Konut GYO’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Haluk Sur, yeni yönetimde görev almayacak.

Ankara'da yeni konut tercihi 2+1

Ankara'da yeni konut tercihi 2+1

Yeni evli ve az çocuklu aileler tarafından tercih edilen 2+1'lere talep arttı. Yaşam amaçlı konut alanlar kadar yatırımcıyı da kendine çeken 2+1 dairelere markalı projelerde de geniş yer veriliyor. Ankara'nın göl ve orman manzaralı projesi olarak dikkati çeken Uptown İncek projesi de 18 ayrı daire seçeneği arasında 2+1'e en çok yer veren o projelerden bir tanesi.

EVGÖR Deluxe, İstanbul’da açıldı

EVGÖR Deluxe, İstanbul’da açıldı

yatırımla kurulan EVGÖR Deluxe, lüks tasarımları erişilebilir fiyatlara sunmayı hedefliyor. İstanbul’daki mağaza sayısı dörde çıkan EVGÖR, hazırlıklarını sürdürüdüğü franchise yapılanmasını tamamlayarak, yılsonuna kadar Türkiye’nin farklı noktalarında şubeleşmeyi hedefliyor.Geride bıraktığı 10 yıla AB Kalite Ödülü,

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :DDoS protection by Cloudflare
Ray ID: 545e2e5f1c3cc795