Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

7 aylık çelik ihracatımız 8.6 milyar dolar oldu
7 aylık çelik ihracatımız 8.6 milyar dolar oldu

EMTİA FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ VE DARALAN İHRACAT PAZARLARI SEKTÖRÜ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Dünya emtia fiyatlarındaki düşüş ve daralan ihracat pazarları çelik sektörünün ihracatını etkilemeye devam ediyor.  Çelik ihracatındaki gerileme Temmuz ayında da sürdü. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre sektör, 2013 yılının ilk yedi ayını 8,6 milyar dolar ve 11,4 milyon ton çelik ihracatı ile kapattı.  Toplam ihracatının yüzde 42’sini 4,73 milyon ton olarak Ortadoğu ülkelerine gerçekleştiren çelik sektörü en büyük gerilemeyi de bölgede Suudi Arabistan ve Mısır’da yaşadı.

 

 

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2013 yılı yedi aylık verilerine göre; Türkiye’nin çelik ihracatı değer bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 gerileme ile 8,6 milyar dolar, miktar bazında ise yüzde 2,1’lik düşüş ile 11,4 milyon ton olarak gerçekleşti.

 

Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye’nin 2013 yılı yedi aylık dönemindeki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 11,9 milyon tona; değer bazında ise 9,8 milyar dolara ulaştı.

 

 Ocak-Temmuz 2013 rakamlarına göre, bölgeler bazında ilk sırada 4,73 milyon tonluk ihracat ile Ortadoğu yer aldı. Ancak Ortadoğu ülkelerinden Suudi Arabistan ve Mısır geçen yılın aynı dönemine oranla ihracatın en çok azaldığı iki ülke oldu. Suudi Arabistan’a 2012 yılının ilk yedi ayında 1,10 milyar dolar ve 1,68 milyon ton olarak gerçekleştirilen çelik ihracatı bu yıl aynı dönemde 590 milyon dolar ve 978 bin tona düştü. Mısır’a gerçekleştirilen ihracat ise geçtiğimiz yılın ilk yedi ayında miktar bazında 509 bin tondan bu yıl 294 bin tona geriledi, aynı dönemler için değer bazında 350 milyon dolar olan çelik ihracatı ise bu yıl 195 milyon dolar olarak gerçekleşti.

 

Bölgeler bazında Ortadoğu’yu 1,76 milyon ton ile Avrupa Birliği ve 1,22 milyon ton ile Kuzey Afrika izledi.

 

Yedi ay içerisinde en çok ihraç edilen ürünler sıralaması ise; 5,05 milyon tonla çubuk, 1,28 milyon tonla kütük, 1,07 milyon tonla boru, 1,01 milyon tonla sıcak yassı ve 970 bin tonla profil olarak gerçekleşti.

 

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre; 2013 Temmuz ayı ihracatı, geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında, miktarda yüzde 9,8’lik bir düşüş ile 1,43 milyon ton, değerde ise yüzde 11,3’lük gerileme ile 1,11 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bölgeler açısından incelendiğinde ise ilk sırayı 633 bin ton ile yine Ortadoğu aldı. Bu bölgeyi 183 bin ton ile Avrupa Birliği ve 174 bin ton Kuzey Afrika izledi.

 

Temmuz ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, Türk çelik sektörü ihracatının olumsuz yönde etkilenmesinin başlıca sebebini küresel pazarlardaki talep daralması ve dünya emtia fiyatlarında yaşanan düşüş olarak belirtti. Ekinci, “Bu nedenlere ek olarak; euro krizi ile Avrupa’ya çelik ihracatımızın azalması, hatta bazı ürünlerde sıfırlanması, Avrupalı üreticilerin ihracat pazarlarımıza yönelmesi, ithalatçı ülkelerin kendi üretim tesislerini kurarak çelik sanayilerini geliştirmeleri ve ithalatlarını azaltması da ihracatımızı azaltıyor. Ayrıca Libya, Suriye gibi Arap Baharı yaşanan ülkelerde pazarın daralması, bazı ülkelerin Türk çelik sektörünün önemli pazarlarına çok ucuza dampingli mal ihraç etmesi, dünya ticaret kuralları çerçevesinde ihracat gerçekleştirdiğimiz gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin pazarlarını korumak amacıyla haksız yere Türk çeliğine dampingli ürün muamelesi yapması, bazı ülkelerin hammadde ile enerjide birim fiyat üstünlüğüne sahip olması, Türk çelik ürünlerine uygulanan tarife dışı engellemeler ve dünya ekonomisindeki genel durgunluk sektörümüzün ihracatının daralmasında etkili olan diğer nedenler arasında yer alıyor” dedi.

05.08.2013

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : demir , inşaat demiri , demir fiyatları , demir ihracat , demir çelik fiyatları , günlük demir fiyatları


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İnşaat imalat kalemlerinde hızlı artış söz konusu...
İnşaat imalat kalemlerinde hızlı artış söz konusu...

Temmuz 2011(bugün) tarihi itibariyle inşaat sektöründeki "markalı projeler" tabir ettiğimiz projeler her ne kadar esnek ödeme kolaylıkları sunsalar bile, başta inşaat demirindeki ton birim fiyatının 1500TL çıtasının üzerine çıkmış olduğu gözden kaçmıyor.

Büyük ve güçlü inşaat şirketlerinin bu maliyetleri hali hazırda proje aşamasında ve satışı devam eden imalatlarında son kullanıcılara yansıtmamaya özen gösteriyor olmaları umarız bu tersine yükselişte tansiyonu bir nebze düşürmeye kafi olur.

Peki orta ve küçük sermayeli firmaların maliyetleri ne olacak? İşte merak edilen bu durumu sanırım bankaların kredi faiz oranlarında ivedi dizginlemeye gitmesi gerçeği yada kendi bünyelerinde uygun ödeme opsiyonları sunuyor olmaları sanırım bir nebzede olsa firmaların bu maliyet artışı karşısındaki kapital döngüsüne destek olacaktır.

"Herşey güzel ülkemizin, saygıdeğer insanları için" diyor ve bu makaleme son noktayı koyuyorum.

Onay TÜBEK

EmlakProjeHaber.com

Etiketler : inşaat maliyetleri , inşaat malzemeleri , demir fiyatları , inşaat demiri , beton fiyatları , tuğla fiyatları , malzeme fiyatları , maliyetler yükseliyor


İlgili Haberler

360 derece sosyal yaşam alanı. Sizin Zer Kartal'ınız hangisi?

360 derece sosyal yaşam alanı. Sizin Zer Kartal'ınız hangisi?

Ceylan İnşaat ve Artuklu İnşaat adi ortaklığı ile İstanbul’un yükselen semti Kartal’da hayat bulan Zer Kartal’ın tüm detayları için satış ofisi kapılarını alıcılarına açtı. 1+1 - 2+1 ve 3+1 konut seçenekleriyle alıcılarını karşılayan Zer Kartal ile Ceylan İnşaat; 90 ay firma finansmanı ve 120 aya kadar alternatif ödeme koşullarıyla bireylerin ev sahibi olma hayalini gerçeğe dönüştürüyor.

Şehrin merkezinin en yeşil projesi: Nef Bahçelievler

Şehrin merkezinin en yeşil projesi:  Nef Bahçelievler

Gayrimenkul sektörüne getirdiği yeni konseptlerle adından sıkça söz ettiren Nef, yeni projesi Nef Bahçelievler’i 1 milyar TL’yi aşan yatırım değeri ile hayata geçirmeye hazırlanıyor. Nef Bahçelievler ayrıca şehir merkezinin en yeşil projesi olma özelliğine sahip.

TRANSFORM, Fikirtepe’de gerçek dönüşümün temellerini atıyor

TRANSFORM, Fikirtepe’de gerçek dönüşümün temellerini atıyor

Kentsel dönüşüm sürecindeki Fikirtepe’nin katma değerli ve bölgede çıtayı yükseltecek projesi TRANSFORM FİKİRTEPE, Vakıfbank Memur ve Hizmetlileri Emekli ve Sağlık Yardım Sandığı Vakfı ile Vakıfbank Personeli Özel Sosyal Güvenlik Hizmetleri Vakfı tarafından 1988 yılında kurulan Obaköy Gayrimenkul ile 37 yıldır Türkiye’nin farklı noktalarında kalite ve güveni inşa eden Haldız İnşaat ortaklığıyla hayata geçiriliyor.

Beylikdüzü yeni konaklarına kavuşuyor

Beylikdüzü yeni konaklarına kavuşuyor

Yapı sektöründe 25 yıllık tecrübeye sahip Marmara Yapı A.Ş; Beylikdüzü’nde müstakil girişli bahçe villaları, farklı seçenekte daireler ve dublekslerden oluşan “Marmara Konakları” projesini hayata geçirdi.

ANKARA METROMALL GELECEĞİN YAŞAM STANDARDINI SUNUYOR

ANKARA METROMALL GELECEĞİN YAŞAM STANDARDINI SUNUYOR

Söğüt İnşaat’ın Konut, Home&Office, AVM bileşenli karma projesi MetroMall, hızla yükseliyor.

ABD’de yatırım fırsatları AFA’da

ABD’de yatırım fırsatları AFA’da

İstanbul ofisini açan American Financial Advisors, Miami ve Florida’daki en cazip konut projelerini, turizm-otel yatırım fırsatlarını ve joint-venture imkanlarını yatırımcıların ilgisine sunuyor.

AB'den konut alana oturma belgesi…

AB'den konut alana oturma belgesi…

Avrupa'da 2008 yılında çıkan finansal krizin etkilerini aşmaya çalışan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri gözünü gayrimenkul yatırımcılarına dikti.

Beyaz Park Topkapi Lanse Edildi

Beyaz Park Topkapi Lanse Edildi

İSTANBUL’UN KALBİNDEKİ PROJE ‘‘BEYAZ PARK TOPKAPI’’ GÖRÜCÜYE ÇIKTI.

Deprem korkusuna “çelik yapı” ile son

Deprem korkusuna  “çelik yapı” ile son

Depreme karşı güvenli bir yapı sistemi olan çelik yapının deprem kuşağında yer alan Türkiye’de kullanımının artması gerektiği vurgulanıyor. Çelik yapıda oturanlara deprem anında dışarı çıkmamaları önerilirken, çelik binaları inşa eden ve tasarlayan teknik kadro sayısının artması gerektiği kaydediliyor.

Ceylan İnşaat Yeni Projesi “Muhteşem Yeni Yüzyıl Konutları” ile Göztepe’ye Hayat Veriyor

Ceylan İnşaat Yeni Projesi “Muhteşem Yeni Yüzyıl Konutları” ile Göztepe’ye Hayat Veriyor

Ceylan İnşaat, 192 daire, 6 ticari alan ve 9 ofisten oluşacak yeni butik projesi “Muhteşem Yeni Yüzyıl Konutları” için ön talep toplamaya başladı.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :DDoS protection by Cloudflare
Ray ID: 55ce1094cf739c69