Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Mehmet Yalçıntepe: KENTSEL DÖNÜŞÜM VE DEPREM GERÇEĞİ İLE YÜZLEŞMELİYİZ dedi.
Mehmet Yalçıntepe: KENTSEL DÖNÜŞÜM VE DEPREM GERÇEĞİ İLE YÜZLEŞMELİYİZ dedi.

Kentsel dönüşüm ve deprem gerçeği ile yüzleşirsek

Dünya Konut Günü’nün hakkını veririz!

Yeterli ve sağlıklı barınma hakkının karşılanması düşüncesinden hareketle ortaya çıkan Dünya Konut Günü, tüm dünyada Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanıyor. Peki, ülkemizdeki konutların durumuna bakıldığında bu günü kutlamak mı yoksa kutlayabilir hale gelmek mi gerekiyor? Konut seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor muyuz? Dünya Konut Günü kapsamında açıklama yapan Yalçıntepe Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçıntepe, dikkatleri kentsel dönüşüm ve deprem üzerine çekti. Yalçıntepe’ye göre; kentsel dönüşüm doğru algılanıp uygulanmadığı, deprem ülkesi olduğumuz gerçeğiyle yüzleşip tedbir alınmadığı ve deprem konusunda bilinçlenilmediği sürece konutta hüsrana uğramak kaçınılmaz.

Can güvenliğimiz için kentsel dönüşüm hayati önem taşıyor!

Nüfusunun yüzde 95'i deprem tehdidi altında yaşayan Türkiye’de 18 milyonu aşan yapı stoğunun yüzde 67’sinin ruhsatsız ve kaçak olduğunu belirten Yalçıntepe Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçıntepe, yapılaşmanın yüzde 60’ının da 20 yaş üzeri konutlardan oluştuğunu söyledi. Konutların yüzde 45’inin oturulamaz durumda olduğunu ve depreme karşı acilen güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Mehmet Yalçıntepe, kentsel dönüşümün depremden korunmak için hayati önem taşıdığını ifade etti.

Bir binayı yıkıp yenisini yapmak kentsel dönüşüm değildir

Yalçıntepe, “Kentsel dönüşümün bir binayı yıkıp yerine tekrar bir bina yapmak olarak düşülmemesi çok önemli. Yolundan, alt yapısına, yeşil alanından sosyal donatılarına kadar her türlü ihtiyaç ve detayın düşünülmesi ve projelerde yer alması gerekiyor. Konut tercih ederken de hem yatırım değeri hem de şehrin dönüşümüne olan katkısı nedeniyle böyle niteliklere sahip projelere öncelik vermek gerekiyor.” dedi.

Deprem için bugüne kadar yapılanlar çok yetersiz!

Yapı Denetim Yasası’nın 2011 yılına kadar sadece 19 ili kapsadığını belirten Mehmet Yalçıntepe, “Türkiye’deki 81 ilin 55’i Birinci Derece Deprem Bölgesi’nde yer alıyor. Sadece bu bilgi bile alarm durumuna geçmemiz için yeterli. Depremin oluşturacağı hasarları en aza indirmek için inşaat firmaları, mühendis ve mimarlardan halkımıza kadar herkese bir rol düşüyor. Dayanıklı yapılar inşaat etmek ve halkımızı depreme karşı bilinçlendirmek gerekiyor. Ülkemizdeki ortalama bina yaşı 50. Tabi bu rakam inşaatların kalitesine ve güvenilirliğine göre değişiyor. Bu nedenle güvenilir firmalardan, mümkün olduğu kadar yeni projeleri tercih etmekte fayda var.” şeklinde konuştu. 

Deprem konusunda ciddi bir bilinçsizlik söz konusu

1999 depreminde resmi kayıtlara göre 18 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Mehmet Yalçıntepe, “Maalesef yaşanan tüm bu acılara rağmen Türkiye’de konut alan kişilerin yaklaşık yüzde 80’i ev satın alırken veya kiralarken binanın deprem güvenliğini araştırmıyor. Oysa deprem gerçeği şakaya gelmeyecek bir konu. Bu yüzden konut satın alırken projenin ve dairenin özellikleri, dış görünüşü ve sosyal donatılarından önce depreme karşı dayanıklı olup olmadığı sorgulanmalı. Zeminin sağlamlığı ve binanın Deprem Yönetmeliği’ne uygun olması hayati önem taşıyor. 17 Ağustos depremindeki ölümlerin tamamına yakını göçükler altında gerçekleşti. 2011 yılında Japonya’da yaşanan 9 şiddetindeki depremde ise binalar sapasağlam ayakta kaldı. Sadece deprem sonrasında oluşan tsunamiden zarar gördüler. İnsanları depremin değil binaların öldürdüğünü unutmamak gerekiyor.” dedi.

04.10.2013

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : kentsel dönüşüm , Yalcintepe Group , Mehmet Yalcintepe , yalçıntepe inşaat , maximoon , deprem konutları , dünya konut günü


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
Japonya' da hemen her ay meydana gelen bu kadar şiddetli bir deprem İstanbul başta, Türkiye' de olsa, ayakta kalırmıyız?

Etiketler : istanbul depremi , deprem videosu , kentsel dönüşüm , sağlam binalar , depreme dayanıklı evler , deprem yönetmeliği , Türkiye depremi


Emlakta kazanmanın 44 püf noktası!
Emlakta kazanmanın 44 püf noktası!

1) Gayrimenkulun nakde çevrilmesi zor olabilir ve uzun süre alabilir: Gayrimenkul piyasasının, menkul değer piyasalarına göre en büyük dezavantajı, nakide çevrilmesinin uzun süre almasıdır. Bir emlak yatırımı yaparken bilmeniz gereken ilk önemli kural budur.

2) Kötü kiracı insanı canından bezdirir: Kira geliri için emlak satın aldığınızda iyi bir kiracı bulamamışsanız kötü bir yatırım yapmışsınız demektir. Geliri için bir gayrimenkul aldığınızda kötü bir kiracı ile karşılaştığınızda bu işin tek çözüm yolu, gayrimenkulünüzü satıp kurtulmaktır.

3) Gayrimenkulün en büyük düşmanı deprem: Deprem yönetmeliğine göre yapılmış binalardaki konut ve işyerleri depremden sonra değer kaybetmez. Hatta biraz yükselir de… Ama bu nitelikte olmayan konut ve işyerleri çok ciddi değer kaybedebilir.

4) Mezarlıklardan uzak durun: Bir gayrimenkulün orta ve uzun vadede pirim yapmasını istiyorsanız, mezarlıkların yakınında yer alan gayrimenkulleri satın almaya kesinlikle yanaşmayın.

5) Hapishaneler itici gelir: Hapishaneler de aynı şekilde bir bölgedeki gayrimenkullerin pirim yapmasını engelleyebilir.

6) Önce ve hızlı gelişecek bölgelere öncelik verin: Pirim potansiyelini düşünerek gayrimenkul alıyorsanız ve seçenek olarak bir kaç bölge varsa, önce ve hızlı gelişecek bölgeleye öncelik verin.

7) Sosyal donatılar pirimi artırır: Bir bölgede yapılacak alışveriş merkezi, hastane, üniversite, kaymakamlık ve belediye binaları, o bölgedeki gayrimenkul fiyatlarının artmasına önemli katkıda bulunur.

İmara dikkat: Yatırımınızı arsa olarak değerlendirmekte kararlıysanız, arsanın emlak yatırım araçları içerisinde en iyisi olduğuna inanıyorsanız, siyasi gücünüz yoksa, kesinlikle imar sorunları halledilmiş bir bölgeden alım yapın.

9) Bildiğinizi bölgelerden alın: Gayrimenkul alırken önceliğiniz yaşadığınız muhit veya mıntıka olsun. Bu olmuyorsa özelliklerini bildiğiniz bir bölgeden alın.

10) Kira geliri mi, yoksa pirim potansiyeli mi, karar verin: Genelde Türkiye’de yatırım amaçlı gayrimenkul alırken pirim potansiyeli düşünülür. Yabancıların ise gayrimenkule yatırım yaparken öncelikleri kira getirisidir.

11) Fiyatlar hep yükselecek: Türkiye geneline baktığımızda 81 il içerisinde göç alan 65′inde emlak fiyatlarının yönü hep yukarı olacak. Dünyada ve Türkiye’de kentleşme oranı arttıkça ve nüfus çoğaldıkça gayrimenkule olan talep artacak.

12) Fiyatı iyi araştırın: Hangi dönemde, nerede gayrimenkul alırsanız alın, önemli olan ne kadara aldığınızdır. Ticaretteki “Para alırken kazanılır, satarken değil” sözü birebir emlakta da geçerlidir.

13) Zamanlama çok önemli: Gayrimenkul alırken veya satarken piyasanın ne durumda olduğu çok önemli. Borsada “Herkes alırken sat. Herkes satarken al” kuralı gayrimenkulde de geçerli.

14) Kira çarpanını gözardı etmeyin: Bir gayrimenkulün fiyatının kaç aylık gelirinin karşılığı oluğuna “kira çarpanı” denilir. Ev, dükkan ve ofis satın alırken, kira çarpanını hesaplayın. Kira çarpanı 5 yıl ve altıysa hayatınızın fırsatı karşınızda duruyor, demektir.

15) Büyük arsa alın: Paranız varsa ve yatırım amaçlı arsa alıyorsanız hiç olmazsa bir blok yapılabilecek büyüklükte bir arsa almaya çalışın. Eğer daha çok paranız varsa en az 3-4 blokluk site inşa edilebilecek nitelikte bir arsa satın almaktan korkmayın.

16) Sorunlu gayrimenkullerden uzak durun: Satın alacağınız gayrimenkulün çeşidi ne olursa olsun, kesinlikle tapu ve imar sorunu olanlardan uzak durun. Hatta bu işi daha da ileri götürün ortak tapulu gayrimenkul almayın.

17) Göç alan kentleri tercih edin: Eğer gayrimenkul satın almak için önünüzde birden fazla tercih edebileceğiniz kent varsa bunlardan daha fazla göç alanını tercih edin.

18) Portföyünüzde dükkan bulundurun: Birden fazla gayrimenkul alacak kadar paranız varsa, mutlaka portföyünüzde en az bir dükkan olsun. .

19) Uzman danışmanlığı: Yatırımlarınızı gayrimenkul alanında değerlendirme noktasında kararlıysanız ve iyi yatırımlar yapmak istiyorsanız, mutlaka bir uzmana danışın. Türkiye’de emlak uzmanlığı gelişmiş değil. Ama bu konuda güvendiğiniz emlakçılardan yardım alabilirsiniz.

20) Sanayi Bölgeleri: Sanayi bölgelerine yakın olmak, sağlık ve çevre açısından iyi olmasa da konutların değer kazanması açısından çoğu zaman olumlu sonuçlar getirir.

21) Meslek çarşıları: Belirli meslek grupları için yapılan genelde kent dışında kalan çarşılarda dükkan veya mağaza sahibi olmaktan korkmayın. Ama bu tür yerlerde yatırım yapacaksanız acele etmeyin.

22) Restorasyon sabır ister : Siz siz olun restorasyon işine kalkışırken, iyi düşünün. Her ne kadar bir binayı restore etmek, ödüllendirilmesi gereken bir davranışsa da bu ülkede restorasyona kalkışmak, sinirlerinizin bozulacağı ve yıpranacağı anlamına gelir.

23) İhtiyacınız olmadan önce satın: Eğer kısa vadede paraya sıkışacağınız veya yapacağınız ödemeler için bir gayrimenkul satmaya niyetiniz varsa, paraya ihtiyacınız olacağı tarihten en az üç ay kadar önce satışa çıkarın.

24) Yolları iyi gözleyin: Bir bölgede gayrimenkullerin değer kazanması o bölgenin yol durumuyla doğru orantılıdır.Yol genişletme çalışmaları da aynı şekilde gayrimenkulde pirimin habercisidir.

25) İyi araştırın: Emlak yatırımlarından para kazanmanın en fazla özen isteyen noktası iyi araştırma yapılmasıdır. İyi araştırma yapılmadan alınan her gayrimenkul mutlaka kazançları geciktirir.

26) Siyasal istikrar emlakta trendi belirler: Siyasal istikrar ile ekonomik istikrar birbirleriyle yakından ilişkilidir. Ekonomik istikrar gayrimenkule olan talebi artırır. İstikrarsızlık ise talebi düşürür ve satıcıları çoğaltır.

27) Kampüsler çevresini geliştirir: Gerek büyük kentlerde gerekse de Anadolu kentlerinde üniversite kampüsleri çevrenin gelişmesinde önemli rol oynar.

28) Kiracınızı öğrencilerden veya bekarlardan seçin: Evinizi öğrencilere veya yalnız yaşayanlara kiralamaktan korkmayın. Öğrenciler veya yalnız yaşayanlar toplumun en sık ev değiştiren kesimidir. Bir evde sirkülasyon ne kadar yüksekse, kiradan sağlayacağınız gelir de reel bazda korunmuş olur.

29) Belediyelerin yaptığı projelerden emlak almaktan korkmayın: İster büyükşehir ister il isterse ilçe belediyesi olsun, belediyelerin yaptığı projelerden ev satın almak oldukça avantajlı.

30) TOKİ kaybettirmez: Toplu Konut İdaresi’nin kendi yaptığı konutlar hiçbir zaman, yatırımcıları üzmez.

31) Komşular çok önemli: Bir ev alırken, hele de oturmak için alıyorsanız kesinlikle komşularınızı iyi araştırmanızı öneririm. Tamam hiçbir ekspertiz raporunda “Bu evin iyi komşuları var” veya “Bu eve komşu evlerde oturan komşular kötü” diye bir ifade göremezsiniz. Ama komşularına kızıp da evini satanlar azımsanmayacak kadar çoktur.

32) Evin makyajlarına dikkat edin: Eğer bir gün evinizi satmak isterseniz kesinlikle bakımını (!) yaptırmadan satışa çıkarmayın. Bakımlı ev daha iyi bir fiyata ve daha kısa zamanda satılır.

33) Evin lokasyonu önemlidir: Evinizin lokasyonu çok önemlidir. Bizde insanlar ev alırken, önce evi alır sonra en yakın okulu, marketi veya manavı arar. Halbuki ev almadan önce bunlara dikkat etmek gerekir. Kiralarken de aynı şeyleri gözardı etmeyin.

34) Depremi unutmayın: Ulus olarak en önemli özelliklerimizden birisi unutkan olmamızdır. Bir bina satın alırken deprem faktörünü unutmayın.

35) Yalıtımı önemseyin: Artık dünyada bilinçli ısınma daha çok enerji kullanarak değil, evin yalıtılmasıyla yapılıyor. Son yıllarda “Isıtılarak ısınılmaz, yalıtılarak ısınılır” şeklinde bir slogan var.

36) Yazlığınız mutlaka olsun: Gayrimenkul portföyünüzde yazlık mutlaka yer alsın. Son 10 yıldır Avrupalı emeklilerin, ilgisini çeken Ege ve Akdeniz sahilleri gelecek 10 yılda da bu ilgiyi görmeye devam edecek.

37) Paranızın hepsini gayrimenkule yatırmayın: Gayrimenkulü ne kadar severseniz sevin, alternatif yatırım araçlarına güveniniz ne kadar az olursa olsun kesinlikle paranızın tamamını gayrimenkule yatırmayın.

38) Kimsenin ayağına gitmeyin: Gayrimenkul satmak için hiçbir şekilde kimsenin ayağına gitmeyin. Emlak satarken yapılacak en büyük hata budur.

39) Karapara gayrimenkulü sever: Karapara sahipleri her ne kadar görünüşte bazı işler yapıyorlarsa da çoğu zaman gerçek yatırımlarını emlakta yaparlar. Çünkü Türkiye’de hala emlak alıp satılırken, beyan edilen rakam tapu kayıtlarına işlemesi son derece cazip gelir.

40) Ev almak giderek zorlaşacak: Geriye yönelik 50 yıllık trendi incelediğimizde ev almanın her geçen yıl daha zor hale geldiğini görüyoruz.

42) Gelir emlak ilişkisini gözetleyin: Bir bölgede emlak fiyatlarının artması oradaki gelirin artmasıyla doğru orantılıdır.

43) Yazlıklarda fiyat marjı yüksek olur: Arsalara ilave olarak yazlıklarda da fiyat marjları yüksek olur. Bir yazlık bölgesinde 30 bin dolara da 300 bin dolara da yazlık sahibi olabilirsiniz. Bunun için yazlık alırken fiyatları iyi araştırın. Ayrıca sıkı pazarlık yapın.

44) Kooperatiflere şüpheyle yaklaşın: Ev veya işyeri sahibi olmak için bir kooperatife girecekseniz çok ama çok iyi araştırın.

Birol POLAT @ EmlakProjeHaber

Etiketler : Emlakta kazanmanın püf noktası , Gayrimenkulun nakde çevrilmesi , menkul değer piyasaları , Deprem yönetmeliği , gayrimenkul , emlak satın almanın püf noktaları , gayrimenkul satın almanın püf noktaları , ev , dükkan , ofis , gayrimenkul uzmanlar


İlgili Haberler

360 derece sosyal yaşam alanı. Sizin Zer Kartal'ınız hangisi?

360 derece sosyal yaşam alanı. Sizin Zer Kartal'ınız hangisi?

Ceylan İnşaat ve Artuklu İnşaat adi ortaklığı ile İstanbul’un yükselen semti Kartal’da hayat bulan Zer Kartal’ın tüm detayları için satış ofisi kapılarını alıcılarına açtı. 1+1 - 2+1 ve 3+1 konut seçenekleriyle alıcılarını karşılayan Zer Kartal ile Ceylan İnşaat; 90 ay firma finansmanı ve 120 aya kadar alternatif ödeme koşullarıyla bireylerin ev sahibi olma hayalini gerçeğe dönüştürüyor.

Şehrin merkezinin en yeşil projesi: Nef Bahçelievler

Şehrin merkezinin en yeşil projesi:  Nef Bahçelievler

Gayrimenkul sektörüne getirdiği yeni konseptlerle adından sıkça söz ettiren Nef, yeni projesi Nef Bahçelievler’i 1 milyar TL’yi aşan yatırım değeri ile hayata geçirmeye hazırlanıyor. Nef Bahçelievler ayrıca şehir merkezinin en yeşil projesi olma özelliğine sahip.

TRANSFORM, Fikirtepe’de gerçek dönüşümün temellerini atıyor

TRANSFORM, Fikirtepe’de gerçek dönüşümün temellerini atıyor

Kentsel dönüşüm sürecindeki Fikirtepe’nin katma değerli ve bölgede çıtayı yükseltecek projesi TRANSFORM FİKİRTEPE, Vakıfbank Memur ve Hizmetlileri Emekli ve Sağlık Yardım Sandığı Vakfı ile Vakıfbank Personeli Özel Sosyal Güvenlik Hizmetleri Vakfı tarafından 1988 yılında kurulan Obaköy Gayrimenkul ile 37 yıldır Türkiye’nin farklı noktalarında kalite ve güveni inşa eden Haldız İnşaat ortaklığıyla hayata geçiriliyor.

Beylikdüzü yeni konaklarına kavuşuyor

Beylikdüzü yeni konaklarına kavuşuyor

Yapı sektöründe 25 yıllık tecrübeye sahip Marmara Yapı A.Ş; Beylikdüzü’nde müstakil girişli bahçe villaları, farklı seçenekte daireler ve dublekslerden oluşan “Marmara Konakları” projesini hayata geçirdi.

ANKARA METROMALL GELECEĞİN YAŞAM STANDARDINI SUNUYOR

ANKARA METROMALL GELECEĞİN YAŞAM STANDARDINI SUNUYOR

Söğüt İnşaat’ın Konut, Home&Office, AVM bileşenli karma projesi MetroMall, hızla yükseliyor.

ABD’de yatırım fırsatları AFA’da

ABD’de yatırım fırsatları AFA’da

İstanbul ofisini açan American Financial Advisors, Miami ve Florida’daki en cazip konut projelerini, turizm-otel yatırım fırsatlarını ve joint-venture imkanlarını yatırımcıların ilgisine sunuyor.

AB'den konut alana oturma belgesi…

AB'den konut alana oturma belgesi…

Avrupa'da 2008 yılında çıkan finansal krizin etkilerini aşmaya çalışan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri gözünü gayrimenkul yatırımcılarına dikti.

Beyaz Park Topkapi Lanse Edildi

Beyaz Park Topkapi Lanse Edildi

İSTANBUL’UN KALBİNDEKİ PROJE ‘‘BEYAZ PARK TOPKAPI’’ GÖRÜCÜYE ÇIKTI.

Deprem korkusuna “çelik yapı” ile son

Deprem korkusuna  “çelik yapı” ile son

Depreme karşı güvenli bir yapı sistemi olan çelik yapının deprem kuşağında yer alan Türkiye’de kullanımının artması gerektiği vurgulanıyor. Çelik yapıda oturanlara deprem anında dışarı çıkmamaları önerilirken, çelik binaları inşa eden ve tasarlayan teknik kadro sayısının artması gerektiği kaydediliyor.

Ceylan İnşaat Yeni Projesi “Muhteşem Yeni Yüzyıl Konutları” ile Göztepe’ye Hayat Veriyor

Ceylan İnşaat Yeni Projesi “Muhteşem Yeni Yüzyıl Konutları” ile Göztepe’ye Hayat Veriyor

Ceylan İnşaat, 192 daire, 6 ticari alan ve 9 ofisten oluşacak yeni butik projesi “Muhteşem Yeni Yüzyıl Konutları” için ön talep toplamaya başladı.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :table
DDoS protection by Cloudflare
Ray ID: 5422b0db7e4ad8c9